Δείτε το RSS Feed

Όλες οι αναρτήσεις

1. FTTH, ταχύτητες, ζητήματα προφοράς της γαλλικής γλώσσας, κακόφημα λιμάνια και άλλα...

Το Θεωρείο του αποψινού Σαββάτου οπλίστηκε και εν αρχή τιμά με ένα γρήγορο βαλς και μια γρήγορη πόλκα του Γ. Στράους τις ταχύτητες που ΘΑ μας παρέχουν κάποτε οι οπτικές ίνες.

Ο Στράους, διάσημος στην εποχή του και πλούσιος από την μουσική του, έγραφε βαλς για κάθε περίσταση και αφορμή. Ασφαλώς δεν έγραψε πόλκα για FTTH όμως είμαι σίγουρος πως θα ...

Updated 16-09-08 at 18:42 by nm96027

Categories
    Το Θεωρείο
  2. Μουσικές από την ΕCM Records

Με αφορμή το 1ο Φεστιβάλ ECM που ξεκινά απόψε και μέχρι τις 08/09 στο Θέατρο Βράχων "Μελίνα Μερκούρη", η εκπομπή Jazz in Jazz παρουσιάζει ένα μικρό αφιέρωμα στις μουσικές της ECM Records, αλλά και σε ορισμένους από τους μουσικούς που θα εμφανιστούν live στην Αθήνα.
    Καλή ακρόαση !
  3. Θεωρείο by nm96027: τί ακριβώς μουσική παίζει;;;

Στο Θεωρείο ο εθελοντής και θαρραλέος ακροατής μπορεί να ακούσει την Μουσική που μου αρέσει.

Το Θεωρείο ΔΕΝ είναι μια εκπομπή κλασσικής μουσικής, τζαζ, ή κάποιου συγκεκριμένου είδους. Αρέσκεται να εκτελεί διαδρομές μέσα σε διάφορες μουσικές προτιμήσεις μου, να σχολιάζει μουσική την επικαιρότητα, να αντανακλά ...

Updated 02-10-08 at 22:32 by nm96027

Categories
    Το Θεωρείο
  4. Η Μουσική που μου αρέσει...

Η μουσική σήμερα είναι πολλά πράγματα: μονότονη μοκέτα για διαφημίσεις, αφρός για να γεμίζουμε τα κενά της αμηχανίας μας στα bar που στριμώχνουμε την αποξένωση μας, ασορτί λαμέ ύφασμα με μια γαρδένια στο πέτο προς χάριν της καλής μας Πέγκυς (Ζήνα), βιομηχανικός θόρυβος, ραδιόφωνο-μποτιλιάρισμα, ...
    Categories
    Το Θεωρείο
  5. ''Friday Night'' 29-08-08

Ωωω, πολύ καλησπέρα σας!

Πολύ funk απόψε! Ραντεβού το Σεπτέμβρη (στις 12) για την Friday Night!

Ένα υπέροχο τετράωρο για σήμερα!

playlist 29-08-08 (Friday Night)[extended]

01.Cal Tjader - what are you doing the rest of your life
    02.Alice Babs & Duke Ellington - stoona
    03.Connel Dantzler - bo gha
    04.Little ...