Σχόλια Blog

  1. Το avatar του μέλους InTranceWeTrust
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ρ
    γεια σας παιδια.σκεφτομαι κι εγω να φυγω για γερμανια.ειμαι παντρεμενος και εχω δυο παιδακια.4 χρονων και 5 μηνων.η γυναικα μου σταματησε τη δουλεια και εγω τωρα με τα προβληματα της ελλαδας μενω απο δουλεια.εχουμε σπιτι στο αμβουργο και ανθρωπους που πιστευω να μας βοηθησουν.τα πεθερικα μου.τι λετε να το κανω το βημα?
    έφυγες τελικά ?
  2. Το avatar του μέλους MariaSelini
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ρ
    γεια σας παιδια.σκεφτομαι κι εγω να φυγω για γερμανια.ειμαι παντρεμενος και εχω δυο παιδακια.4 χρονων και 5 μηνων.η γυναικα μου σταματησε τη δουλεια και εγω τωρα με τα προβληματα της ελλαδας μενω απο δουλεια.εχουμε σπιτι στο αμβουργο και ανθρωπους που πιστευω να μας βοηθησουν.τα πεθερικα μου.τι λετε να το κανω το βημα?
    Τι περιμένεις άνθρωπε μου!! Μάζεψε την βαλίτσα σου και άρπαξε τον ταύρο από τα κέρατα! Τέτοιες ευκαιρίες είναι λίγες! Μη το σκεφτείς στιγμή παραπάνω, αν κάτσεις εδώ θα βουλιάξεις μαζι με την λάσπη, όπως χιλιάδες άλλοι που φοβήθηκαν να φύγουν
  3. Το avatar του μέλους MariaSelini
    Δεν καταλαβαίνω αυτή την αγωνία όλων να κάνουν λεφτά και να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Θέλω να πω, αφού έχουν κάνει μια καλή ζωή και με μέλλον για μια οικογένεια, ποιος ο λόγος να γυρίσουν ντε και καλά στην Ελλάδα; Είμαι 19 χρονών και δεν βλέπω την ώρα να περάσει αυτός ο χρόνος, να μαζέψω τα χρήματα που χρειάζομαι και να πάω καρφί στην Στουτγάρδη. Δεν φοβάμαι την δουλειά όσες ώρες και αν χρειάζεται να δουλεύω κάθε μέρα αρκεί να είναι αξιοπρεπής και να δίκαιη. Η εργατικότητα θα φέρει ελπίδες για τα χρόνια που δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι αλλά θα έχω ένα πιάτο φαί και στέγη, κάτι για το οποίο έχω εφιάλτες όσο βρίσκομαι εντός Ελλάδας. Τόσοι άνθρωποι που κατάφεραν να φύγουν και άλλοι τόσοι που τους παρακαλάνε συγγενείς να πάν στην Γερμανία και εκείνοι δεν θέλουν... Μακάρι να ήμουν στην θέση τους και να μη χρειαζόταν να μαθαίνω μόνη μου γερμανικά και να μαζεύω κάθε ευρώ για να κλείσω φτηνά εισιτήρια στο τραίνο...
  4. Το avatar του μέλους Annies
    (tr)lol !!!
  5. Το avatar του μέλους Μη εγγεγραμμένος
    Κομμένο και ραμμένο στις σκέψεις μου, thanx!
  6. Το avatar του μέλους Estela
    Εύστοχο!.
  7. Το avatar του μέλους esquellot
    Visca Catalunya!
  8. Το avatar του μέλους elma
    Κι εσύ υπέρ της ανεξαρτησίας της Καταλονίας, ε;
  9. Το avatar του μέλους qwertyuiop
    Όποιος ξέρει άριστα αγγλικά κι ελληνικά, με μια τριβή μικρή με τα λατινικά, πιάνει περίπου το 70-80% του κειμένου, πάντως, και ίσως λέω και λίγο.
  10. Το avatar του μέλους Vasilis_G
    Ο μόνος λόγος που με κρατά ακόμα στην Ελλαδα είναι οι αναπτήρες υπερμεγέθη γιατί καπνίζω πολύ.
  11. Το avatar του μέλους trkostas
    εγω δεν καταλαβα τιποτα απο οσα γράφει!
  12. Το avatar του μέλους romin
    :evil:Αυτές οι προθέσεις όμως
  13. Το avatar του μέλους mosaic
    ωραίοι στίχοι, πολύ όμορφο!
  14. Το avatar του μέλους Estela
    Συγχωρείστε με και εμένα με τη σειρά μου, αλλά και εγώ δεν έχει τύχει να γνωρίζω για αυτόν τον αριθμό. Φαίνεται σημαντικό και θα ήθελα να μάθω, γιατί τα σημαντικά τα κρατώ και πρέπει όλοι να τα κρατάμε και να τα μαθαίνουμε. Θα ήθελα μία ενημέρωση σχετικά, αν δεν σας βάζω σε κόπο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Καλό βράδυ.
  15. Το avatar του μέλους Estela
    Λαμπερή σκέψη, που δεν έχω συναντήσει ίσως ξανά στη ζωή μου... w o w ...
  16. Το avatar του μέλους hellenicsun
    Ταξιδεύω αρκετά συχνά επειδή σκοπεύω σε ένα έτος να μετακομίσω κι εγώ εκεί. Οπότε σε κάθε ταξίδι κάνω την έρευνα μου. Υπάρχουν όντως επιδόματα, κοινωνική πρόνεια και γενικά πολλές παροχές, ακόμη κι αν είσαι άνεργος (αλλά και Γερμανός πολίτης). Το σύστημα εκεί είναι αξιοκρατικό, λειτουργεί ισόποσα. Σου λέω, αν έχεις αρχικό πάτημα, φύγε. Μη το σκέφτεσαι. Με τα τώρα δεδομένα η Ελλάδα δε προσφέρεται παρά μόνο για επιβίωση. Δε μπορούμε να ξέρουμε τι θα ξημερώσει την επόμενη μέρα.
  17. Το avatar του μέλους Γιώργος Ρ
    Φίλε μου το λες από προσωπική εμπειρία? Μένεις Γερμανία? Προς το παρών μόνο για διακοπές έχω πάει αλλά όλοι μου λένε τα καλύτερα.Επιδόματα για παιδιά λένε καλύτερες παροχές καλύτερη παιδεία,υγεία και πολλά άλλα.Τι να πώ?Μάλλον είμαστε για μεταναστεύση.Σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
  18. Το avatar του μέλους hellenicsun
    Στη Γερμανία δεν είναι ευκολότερα. Είναι όμως καλύτερα. Ειδικά για τα παιδιά σου, το περιβάλλον είναι ότι καλύτερο. Αν δεν έχεις άλλη λύση και υπάρχουν κάποιες δουλειές στις οποίες μπορείτε να απευθυνθείτε άμεσα με τη σύζυγο κατά την άφιξη σας, προχώρα και φύγε. Τα παιδιά είναι μικρά οπότε δε θα είναι και τόσο δύσκολο.
  19. Το avatar του μέλους Γιώργος Ρ
    γεια σας παιδια.σκεφτομαι κι εγω να φυγω για γερμανια.ειμαι παντρεμενος και εχω δυο παιδακια.4 χρονων και 5 μηνων.η γυναικα μου σταματησε τη δουλεια και εγω τωρα με τα προβληματα της ελλαδας μενω απο δουλεια.εχουμε σπιτι στο αμβουργο και ανθρωπους που πιστευω να μας βοηθησουν.τα πεθερικα μου.τι λετε να το κανω το βημα?
  20. Το avatar του μέλους panosgrekos
    τα θελαμε και τα παθαμε και θα συνεχισουμε να τα παθαινουμε....αφου δεν εχουμε μυαλο και συνεχιζουμε να ψηφιζουμε τους καφρους......