• Crysis 3 (SP Review)
    Σελ. 1 από 5

    Οι συστάσεις για το franchise που ανήκει το εν λόγω παιχνίδι νομίζω είναι περιττές. Το μεγαλύτερο κομμάτι των PC Gamers, είτε έχουν παίξει κάποιο απ’ τα παιχνίδια της σειράς είτε όχι, με τη λέξη “Crysis” τους έρχεται ένα πράγμα στο μυαλό: γραφικά όσο δε πάει. Ειδικότερα στο συγκεκριμένο forum με 2 game previews για το Crysis 2 και 3 και, μαζί μ’ αυτό εδώ το άρθρο, τρία reviews για όλα τα παιχνίδια της σειράς (πλην του Crysis Warhead), νομίζω πως όλα τα μέλη είναι εξοικειωμένα και γνώριμα με το ύφος, το setting και την ιστορία του παιχνιδιού. Το 2007 κυκλοφορεί το πρώτο Crysis και 4 χρόνια μετά ακολουθεί το Crysis 2 με το παιχνίδι να κάνει ντεμπούτο και στις κονσόλες και την Crytek να μαζεύει τα βραβεία ένα σωρό.
    Δυο χρόνια μετά το δεύτερο κεφάλαιο της τριλογίας Crysis, λοιπόν, έρχεται το τρίτο και τελευταίο μέρος. Πολλά ακούστηκαν απ’ τη στιγμή που ανακοινώθηκε, πριν ένα και κάτι χρόνο για το παιχνίδι: επιστροφή στις ρίζες, open world, κάθετη επέκταση, γραφικά που θα «λιώσουν» τους υπολογιστές μας, sandboxed gameplay, ολοκλήρωση της ιστορίας, καλύτερη AI… Με τους gamers, όμως, να έχουν φάει την «κρυάδα» με το δεύτερο παιχνίδι, όπου οι οικονομικοί λόγοι έκαναν την Crytek να το αναπτύξει κατά βάση στις κονσόλες και άρα να ρίξει κατά πολύ τα γραφικά-ορόσημο του πρώτου Crysis, πολλοί περίμεναν κρατώντας μικρό καλάθι. Πάμε να δούμε λοιπόν κατά πόσον το καλάθι «γέμισε» ή… «ξεχείλισε»…



    Σχόλια 22 Σχόλια
    1. Το avatar του μέλους cuprakatos
      cuprakatos -
      Αντε ρε Pixelακη ! Εγραψες πάλι Ηταν να παραλάβω σήμερα , τελικά λόγω φόρτου εργασίας , τους είπα να το φέρουν Παρασκευή , οπότε Σαββατοκύριακο μάλλον θα το σκάσω απο τη δουλειά ! !
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      Τελικά βρήκα τη χρυσή τομή στα γραφικά. Έχω High και Very High ρυθμίσεις -και όχι Medium όπως γράφω στο άρθρο- αλλά αυτά ρίχνοντας το Anti-alising στο 2X Medium... Το παιχνίδι φαίνεται να έχει ικανοποιητικό framerate. Παρατήρησα και ένα προβληματάκι: ρυθμίζοντας το Object στο Very High, ο Psycho και μόνο αυτός, εμφανιζόταν με κάποια τεράστια πολύγωνα γύρω του

      Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
      Αντε ρε Pixelακη ! Εγραψες πάλι Ηταν να παραλάβω σήμερα , τελικά λόγω φόρτου εργασίας , τους είπα να το φέρουν Παρασκευή , οπότε Σαββατοκύριακο μάλλον θα το σκάσω απο τη δουλειά ! !
      Καλό gaming φίλε!
    1. Το avatar του μέλους Siba
      Siba -
      Πολυ καλη προσπαθεια, δυνατο review.
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Siba Εμφάνιση μηνυμάτων
      Πολυ καλη προσπαθεια, δυνατο review.
      Ευχαριστώ πολύ Siba! Αν θυμάμαι καλά είχες βάλει ένα σχόλιο για το αν παίζει η GTX 680 το Crysis 3 στο Very High. Προφανώς ακόμα δεν υπάρχουν benchmarks, αλλά με ένα γρήγορο search σε βίντεο στο YouTube καταλαβαίνω ότι το παίζει άνετα, και με υψηλό Anti-Alising (πάνω από 4X), αλλά χρειάζεται και μια εξίσου καλή σύνθεση υπολογιστή (4πύρηνος επεξεργαστής, 4GB+ RAM, γρήγορο δίσκο κλπ), για να μην υπάρξει bottleneck.
    1. Το avatar του μέλους cuprakatos
      cuprakatos -
      Δηλαδή εγώ μ αυτή την καρτούλα ...........χλωμό με κόβεις ; η δε θα χω πρόβλημα ; GeForce GTS 250 (Gigabyte) το υπόλοιπο σύστημα φαίνεται στην υπογραφή μου . Επίσης , η εγκατάσταση να γίνει στον SSD ; η δε θα χουμε πρόβλημα στον SATA3 wd ;
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
      Δηλαδή εγώ μ αυτή την καρτούλα ...........χλωμό με κόβεις ; η δε θα χω πρόβλημα ; GeForce GTS 250 (Gigabyte) το υπόλοιπο σύστημα φαίνεται στην υπογραφή μου . Επίσης , η εγκατάσταση να γίνει στον SSD ; η δε θα χουμε πρόβλημα στον SATA3 wd ;
      Για ρυθμίσεις στο Very High, χλωμό το βλέπω... Σε τι ανάλυση το παίζεις; Πρακτική διαφορά δε θα δεις μεταξύ SSD και SATA III, έχει γίνει πάρα πολύ optimization και δε περιμένεις πλέον τους "αιώνες" που περίμενες να φορτώσει μια αποστολή στο Crysis 2. Αυτά περί δίσκων και μνήμης τα είπα γιατί αν φερ' ειπείν έχεις μια πολύ δυνατή κάρτα, όπως αυτή που είπε ο Siba, αλλά ένα αδύναμο σύστημα -αναφορικά με την κάρτα- (πχ 2πύρηνος ή 4πύρηνος παλιάς γενιάς, 2GB ή 3GB RAM και έναν αργό σκληρό δίσκο, Green ας πούμε που σβήνει κιόλας), τότε θα υπάρχει μια συνολική μείωση στην απόδση καθώς το υπόλοιπο σύστημα δε μπορεί να "προφτάσει" την κάρτα γραφικών και η ίδια η κάρτα γραφικών, δε θα μπορεί να σηκώσει όλο το βάρος μόνη της, οπότε θα υπάρχει αυτό που λέμε bottleneck. Με άλλα λόγια η GPU μόνη της δε φέρνει την άνοιξη, πρέπει να πλαισιώνεται με ένα εξίσου καλό σύστημα, ώστε να τα ρυθμίσεις όλα στα Very High και να έχεις καλό framerate.
      Σχετικά με την κάρτα σου τώρα και High/Medium ρυθμίσεις να βάλεις, μη νομίσεις ότι το παιχνίδι δε θα βλέπεται. Είδα σε βιντεάκια -ομολογώ πως δε το δοκίμασα σε μένα- Low ρυθμίσεις γραφικών, με 1080p ανάλυση όμως, και το παιχνίδι φαίνεται και πάλι πιο όμορφο από άλλα FPS.
    1. Το avatar του μέλους blade_
      blade_ -
      Ευχάριστουμε!! Πιστεύω με 1090τ κ 7850 να καταφέρουμε να το χαρούμε λιγάκι!
    1. Το avatar του μέλους PiXel
    1. Το avatar του μέλους FEFOS93
      FEFOS93 -
      Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
      Δηλαδή εγώ μ αυτή την καρτούλα ...........χλωμό με κόβεις ; η δε θα χω πρόβλημα ; GeForce GTS 250 (Gigabyte) το υπόλοιπο σύστημα φαίνεται στην υπογραφή μου . Επίσης , η εγκατάσταση να γίνει στον SSD ; η δε θα χουμε πρόβλημα στον SATA3 wd ;
      Δεν νομιζω καν να μπορεις να το παιξεις, διοτι η gts 250 ειναι direct x 9/10.
      Και το παιχνιδι θα παιζει μονο σε direct x 11 καρτες γραφικων.
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FEFOS93 Εμφάνιση μηνυμάτων
      Δεν νομιζω καν να μπορεις να το παιξεις, διοτι η gts 250 ειναι direct x 9/10.
      Και το παιχνιδι θα παιζει μονο σε direct x 11 καρτες γραφικων.
      Έχεις ένα δίκιο σ' αυτό, δε το είχα προσέξει.
    1. Το avatar του μέλους FEFOS93
      FEFOS93 -
      Αραγε υπαρχει περιπτωση να βγαλουν patch η εστω καποιο hack ετσι ωστε να προσπερναει το dx11 και να παιζει σε 9-10;
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FEFOS93 Εμφάνιση μηνυμάτων
      Αραγε υπαρχει περιπτωση να βγαλουν patch η εστω καποιο hack ετσι ωστε να προσπερναει το dx11 και να παιζει σε 9-10;
      Δε ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό. Και αυτό γιατί μπορεί παρόμοιο hack να είχε βγει για το πρώτο Crysis, αλλά εκεί είχαν κάνει το παιχνίδι να παίζει με κάποια DX10 εφέ στα Windows XP, όταν τα χαρακτηριστικά του DirectX 10 ήταν κατά βάση software based, αλλά και πάλι δε κατάφεραν να κατεβάσουν τα πάντα. Τώρα σκέψου πως όλα αυτά περί tesselation κλπ είναι hardware based, χρειάζεται δηλαδή συμβατή κάρτα γι' αυτά. Το παιχνίδι θα ζητάει decoding και υπολογισμό πραγμάτων που μια κάρτα DX9 ή 10 δε μπορεί να "αντιληφθεί". Απ' την άλλη στον τομέα αυτόν, ποτέ δε πρέπει να λες ποτέ... Αν και πρέπει να λάβουμε υπόψιν πως για το πρώτο Crysis είχε γίνει τέτοιος ντόρος που η πρεμούρα που είχε ο κόσμος να το βάλει στον υπολογιστή του απλά για να το δει και όχι να το παίξει (ή να δει αν μπαίνει) ήταν τεράστια και αυτό οδήγησε στο hack. Το Crysis 3 σίγουρα δεν έχει τέτοιο ρεύμα, οπότε δε ξέρω αν και ποιος θα ασχοληθει με ένα τέτοιο hack ποτέ.
    1. Το avatar του μέλους skyliner34
      skyliner34 -
      ATI 6850 1GB με Q9550@3.0GHZ και 8GB DDR3
      στο 2560x1440 με hi texture quality και όλα τα λοιπα details sto low μου φαινεται εκπληκτικό από θέμα ποιότητας (δεν είδα και καμια διαφορά τρελή με τα γραφικά στο hi) και παίζει αξιοπρεπώς μεν αλλά όχι 60fps καρφωμένα δε*
      στο 1/4 της ανάλυσης δηλαδή 720p (1280x720) όλα παίζουν σφαίρα και με τα εφφέ στο medium προς hi...
      *(Γενικά με τα γραφικά δεν είμαι απαιτητικός με το detail level αλλά θέλω η κίνηση να είναι συνέχεια τέρμα ομαλή)
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      PC Patch 1.2 και Data Patch C για το Crysis 3. Δείτε σχετικές πληροφορίες στην 5η σελίδα του άρθρου.
    1. Το avatar του μέλους Siba
      Siba -
      Ρε παιδια εφτασα στο "Destroy the Alpha Ceph" και μετα τι τελος?
      Στο campaign λεει αυτα (φωτο) και στο Replay missions εχει μονο Post Human και Gods And Monsters.
      Αποκλειεται να τερματισε κιολας εχω παιξει πολυ λιγη ωρα.
      Συνημμένο Αρχείο 121366
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      Οι αποστολές είναι 7: Post-Human, Welcome to the Jungle, Root of All Evil, Safeties Off, Red Star Rising, Only Human και Gods And Monsters. Απ' ό,τι βλέπω στο progress έχεις μόνο 2 αποστολές από τις 7 (την πρώτη και την τελευταία), μήπως είναι κάποιο πρόβλημα στο παιχνίδι; Δοκίμασε να φορτώσεις το τελευταίο save από την πρώτη αποστολή, ολοκλήρωσέ την και δες αν θα σε πάει στο "Welcome to the Jungle" (όπου μπαίνεις στο Liberty Dome) ή στο "Gods and Monsters" (την τελευταία αποστολή που παλεύεις με τους Ceph, μέσα στο structure τους).
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      Multiplatform Patch 1.3 και Data Patch D από την Crytek

      Πληροφορίες στην 5η σελίδα του άρθρου. Δείτε κατευθείαν τις σημειώσεις έκδοσης του 1.3 Patch και DP-D.
    1. Το avatar του μέλους cuprakatos
      cuprakatos -
      Ρε παίδες , για πείτε μου . . . . . .εκεί που καταστρέφει στο διάστημα το σύστημα , πέφτει στη γή και ξυπνάει σε ένα σπίτι ................εκεί τελειώνει το παιχνίδι ; Τόσο λίγο είναι το ρημάδι; Η λόγω Πασχα , έπαιξα τόσες ώρες που δεν το κατάλαβα ; ( ρε τι πάθαμε )
    1. Το avatar του μέλους PiXel
      PiXel -
      Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
      Ρε παίδες , για πείτε μου . . . . . .εκεί που καταστρέφει στο διάστημα το σύστημα , πέφτει στη γή και ξυπνάει σε ένα σπίτι ................εκεί τελειώνει το παιχνίδι ; Τόσο λίγο είναι το ρημάδι; Η λόγω Πασχα , έπαιξα τόσες ώρες που δεν το κατάλαβα ; ( ρε τι πάθαμε )
      Νωρίς το είδα το σχόλιό σου Λοιπόν, ναι είναι μόνο τόσο το παιχνίδι. Το ανέφερα και στο κυρίως άρθρο πως δυστυχώς έχει πολύ μικρή διάρκεια. Παρόλα αυτά χθες η Crytek έγραψε στο Facebook πως σήμερα μας περιμένει μια σημαντική ανακοίνωση για το Crysis 3, συνοδευόμενη από μια φωτογραφία από τα Lingshan Islands και τη φράση του Nomad, "We're going back". Campaign DLC στα LI; Remake του 1ου με γραφικά του 3ου; Κάποιου είδους expansion (όπως το Warhead) με τις περιπέτειες του Prophet/Psycho στο κενό μεταξύ του C2 και C3 ή μεταξύ C1 και C2; Θα δείξει. Ελπίζω να μην είναι μόνο τίποτα χάρτες με τα LI για το MP...

      Edit: [ Τελικά MP DLC ανακοίνωσαν... Δε λέω, σίγουρα το να ξαναμπούν στο studio για να βγάλουν DLC για το campaign θέλει πιο πολλά λεφτά απ' το MP (voice actors, σενάριο κλπ), αλλά με τόσα teasers μας άνοιξαν καλά-καλά την όρεξη και φάγαμε μια ωραία ξενέρα... Άλλο πράμα! ]
    1. Το avatar του μέλους aristomenis
      aristomenis -
      Board game