Δείτε το RSS Feed

nnn

Αγορά παιχνιδιού online και μη δυνατότητα να παίξεις με αυτό

Rating: 2 votes, 1,00 average.
Μια μικρή ιστορία που αντιμετωπίζω από χτες.
Αποφάσισα μιας και είχα λίγο χρόνο να αγοράσω από το EA Shop την downloadable έκδοση του
C&C Tiberium Wars, μιας και έρχεται το expansion και για να ξεσκουριάσω ενόψει του Red Alert 3.

Γίνεται η αγορά και η πληρωμή μέσω paypal και κατεβάζω τον EA Download Manager, με τον οποίο κατεβάζεις το παιχνίδι και σου επιτρέπει να το παίξεις ελέγχοντας το κλειδί σου.
Ο EADM είναι μια καρικατούρα του Steam και αποτελεί ντροπή αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Κατεβαίνει λοιπόν το παιχνίδι 5,1 GB σε 3 ώρες ~ και γίνεται η εγκατάσταση.
Πάω να το ξεκινήσω, αμ δε, δεν ξεκινάει βγάζοντας μήνυμα πως πρέπει να συνδεθώ στον λογαριασμό μου για να παίξει, έλα όμως που είμαι ήδη συνδεδεμένος.
Ψάχνω από δω, ψάχνω από εκεί, το support της ΕΑ ακόμα να απαντήσει, κάνω uninstall και καθαρισμό folder και registry, ξανά εγκατάσταση, ξανά βγάλσιμο, manual εγκατάσταση κλπ.

Αποτέλεσμα 0.
Από χτες έχω φάει απίστευτο χρόνο βάζοντας και βγάζοντας και δοκιμάζοντας διάφορα για να παίξω ένα παιχνίδι που νόμιμα αγόρασα.

Φτάνεις στο σημείο να σκεφτείς πως πρέπει να "αγοράζεις" από άλλες πηγές για να παίξεις αυτό που πλήρωσες, μετά αναρωτιούνται γιατί η πειρατεία είναι στα ύψη.

Submit "Αγορά παιχνιδιού online και μη δυνατότητα να παίξεις με αυτό" to Facebook Submit "Αγορά παιχνιδιού online και μη δυνατότητα να παίξεις με αυτό" to Twitter

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους nnn
    Έτσι απλά για την ταλαιπωρία το βάζω και εδώ
  2. Το avatar του μέλους gkimonas
    Έχουμε χρόνο και θέλουμε και παιχνίδια.
  3. Το avatar του μέλους flamelab
    Κάνε ματσακονια και δοκίμασ'το σε Wine

    Πλακίτσα. Λοιπόν, support εδώ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό ;
  4. Το avatar του μέλους nnn
    Support στο εξωτερικό, αλλά είναι για τα μπάζα.
    Έψαξα αρκετά το θέμα και έχει πάρα πολύς κόσμος προβλήματα με τα παιχνίδια της.
    Δείχνει bug του Securerom με την βλακεία που λέγεται EA Download manager αλλά εδώ και ένα εξάμηνο δεν έχει ενδιαφερθεί να επιλύσει.
    Updated 02-07-08 at 12:39 by nnn
  5. Το avatar του μέλους flamelab
    Δηλαδή βλακείες δικές τους για να παύσουν την πειρατεία.

    Κούνια που τους κούναγε. Καλα λες, και μετα αναρωτιούνται πως αυξάνεται η πειρατεία.

    Μου θυμίζει ενα παλαιότερο συμβάν με λογισμικό που εγκαθιστούσε η SONY σε CD μουσικής και δεν μπορούσες να παίξεις καθόλου απο PC. Δηλαδή, μετα αναρωτιούνται και αυτοί πώς αυξάνεται η πειρατεία
  6. Το avatar του μέλους nnn
    Της Sony κλείδωμα έχει και αυτό
  7. Το avatar του μέλους nnn
    Πήρα απάντηση από το support
    να σιγουρευτώ πως έχω την σωστή ώρα στο σύστημα, να σιγουρευτώ πως δεν το έχω εγκαταστήσει πάνω από 3 φορές, να ανοίξω όλο το UDP traffic(που το έκανα δοκιμαστικά πριν μου το πουν, αλλά τζίφος), να σβήσω έναν φάκελο με κλειδιά ο οποίος δεν υπάρχει κα κουλά.

    Προς το παρόν αγόρασα hard copy με 11 € και παίζει μια χαρά, θα τους τα πάρω τα 24 πίσω δεν θα τους αφήσω έτσι.
  8. Το avatar του μέλους koukou
    Κοίτα να δεις πιον explorer εχεις και ποια έκδοση java γιατι ο Downloader Manager της ΕΑ δεν είναι συμβατός με όλους αλλά με ορισμένες εκδόσεις!
  9. Το avatar του μέλους flamelab
    Κουλαμάρες της δεκάρας αυτά που λενε. Ουτε αν έχεις localtime ή UTC έχει να κανει, ούτε εαν έχεις πρόβλημα στο UDP traffic(μου φαίνεται ήθελε να το παίξει έξυπνος αυτός που σ'το λεγε ), μπορεί η registry αλλα αφού δεν είχε φάκελο ...

    Επίσης, πες τους εάν θέλουν IE, καλύτερα να κάνουν φορματ να περάσουν Windows 2000 με IE ...4 ;;
  10. Το avatar του μέλους nnn
    Φίλε koukou πιθανόν να έχεις δίκιο, το διάβασα σε διάφορα σχόλια στο Internet αυτό.

    Σήμερα μου πίστωσαν στον λογαριασμό μου του Paypal 25 €, οπότε δεν έχασα τα χρήματα μου, πάλι καλά.
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο