Δείτε το RSS Feed

mrsaccess΄ highly experimental blog

φλυαρώντας «μοναδικά» στα ηλεκτρονικά κύματα

Rate this Entry
Εδώ και πολύ καιρό θέλω (μάλλον ήθελα, παρατατικός πλέον) να γράψω στο blog μου.
Ωστόσο, κυνηγώντας την τελειότητα -μέχρι να χτυπήσει το καμπανάκι και να αρχίσει να με κυνηγά αυτή- δεν έβρισκα κάποιο καλό, κατά την ταπεινή μου άποψη, θέμα. Βέβαια εδώ θα μου πείτε ε, βέβαια, αν παίζεις κυνηγητό όλη την ώρα με αυτή την «τελειότητα», που χρόνος να σκεφτείς για να γράψεις. Δεν θέλω να γράψω πως έχετε δίκιο όσοι το σκεφτήκατε αυτό, οπότε θα αποφύγω το σχολιασμό.

Ίσως να το έχετε μυριστεί ως τώρα πως διαβάζετε μια απλά φλύαρη καταχώρηση στο ιστολόγιό μου χωρίς συγκεκριμένο σκοπό ύπαρξης· ακριβώς δηλαδή ότι υπάρχει και στο σύνολο σχεδόν των υπόλοιπων ιστολογιών. Είναι πραγματικά εκπληκτικό πως στη προσπάθεια μας να ξεφύγουμε από τη νόρμα καταλήγουμε στη μέση αυτής, συχνά ανεβασμένοι σε ένα βάθρο, φορώντας μόνο τα εσώρουχά μας και το πλήθος από κάτω να ζητωκραυγάζει, πιθανόν επειδή χαίρονται -τα μέλη του- που δεν είναι στη θέση μας.

Θαρρώ πως τα προβλήματα ξεκινούν όταν αποφασίζουμε να δείξουμε εσκεμμένα πως είμαστε ξεχωριστοί. Μέσα μας όλοι αισθανόμαστε ξεχωριστοί, είναι το φυσιολογικό, είναι αληθινό, είναι αυτό που μας βοηθά να περάσουμε άλλη μια μέρα πάνω στο -προσεγγιστικά- σφαιρικό πλανήτη Γη. Όταν όμως θέλουμε να επιβάλλουμε αυτή την άποψη στους υπολοίπους ξεκινά και η ελεύθερη πτώση προς τη νόρμα, προς το κέντρο, προς τη μέση λύση.

Η «τρέλα» είναι η πιο φυσική, ανθρώπινη και προβλέψιμη πράξη. Η τρέλα δεν απαιτεί εξηγήσεις· δεν χρειάζεται να ρωτήσεις κάποιον τι είναι αυτό που τον ωθεί να κάνει bungee jumping αλλά σίγουρα είναι ενδιαφέρων να ρωτήσεις κάποιον τι είναι αυτό που τον κάνει να πηγαίνει κάθε μέρα στη δουλειά του (εκτός ίσως από το προφανές). Η εσκεμμένη «τρέλα» ωστόσο είναι ακριβώς όπως η δουλειά, ξεφεύγει από τη πραγματική νόρμα και μεταφέρεται στη νόρμα της πραγματικότητας.

Δεν επιθυμώ να σας κουράσω, για αυτό και θα ολοκληρώσω τη σημερινή καταχώρηση εδώ, με μια συμβουλή που όλοι μας έχουμε ακούσει πολλές φορές αλλά δεν έχουμε συλλογιστεί σχεδόν ποτέ:

Μην πουλάτε τρέλα και ειδικά τρέλα που δεν είναι δική σας. Χαρίστε την δική σας τρέλα απλόχερα και χωρίς αναστολές στους ανθρώπους που αγαπάτε και στους ανθρώπους που μπορεί να αγαπήσετε. Να είστε ο εαυτός σας, είναι ίσως το πιο μοναδικό πράγμα που μπορείτε να κάνετε!

Submit "φλυαρώντας «μοναδικά» στα ηλεκτρονικά κύματα" to Facebook Submit "φλυαρώντας «μοναδικά» στα ηλεκτρονικά κύματα" to Twitter

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους Μη εγγεγραμμένος
    θεωρω οτι το κομματι που εγρψες φιλε μου ειναι αρκετα καλο παρολο που προσπαθησες να αγγιξεις την τελειοτητα οπως ειπες ο ιδιος και δεν τα καταφερες........αλλωστε τι ειναι ενα τελειο κειμενο αυτο που θα αποσπαση την προσοχη των πολλων ή την σκεψη των λιγων?Συνεχισε ετσι
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο