Δείτε το RSS Feed

apok

Radio...

Rate this Entry
Πριν απο 2 1/2 χρόνια σε μια απο τις σπάνιες εμφανίσεις μου σε μεγάλες συναντήσεις και μεταξύ Veltins και t-bone ήρθε η κουβέντα στο ραδιόφωνο.
Έπεσε η ιδέα με λιγα λόγια. Αρχισαμε να το συζητάμε πιο έντονα.. Τεχνικά πιο πολυ. Τι χρειάζεται, πως στήνεται, τι ποιότητα έχουν τα τραγουδια κτλ.
Ένοιωσα ενθουσιασμένος γιατί ειχα ήδη εμπειρια απο rfικο ραδιόφωνο καθώς και απο Internetικο ( ειχα ήδη στήσει ένα ) και έβλεπα οτι οσο προχωρουσε η συζήτηση τοσο πιο ζεστό γινοταν το κλίμα.
Κάποια στιγμή όπως, δε θυμάμαι πως, ξεκινησε ένα offtopic ( τι νομιζετε;; οτι δεν έχουμε τέτοια στον προφορικο λογο ) για την Χουντα ( ακομα δε θυμάμαι πως ήρθε η κουβέντα εκει ) και αρχίσαμε τον τσακωμο και τις ψαρόφαπες ( τις πιο πολλές τις έριχνε ο Αντώνης στον Wan, φυσικά με πολλά Lt Veltins στο ενεργητικό του ), σαν γνήσιοι απόγονοι του Γαλάτικου Χωριού.
Ε, η φάση έμεινε εκει.. δεν το συζητήσαμε άλλο.

Μετά απο καιρό και επειδή με έκαιγε το θέμα, το ξανασυζητησα με τον Αντώνη και μάλλον το έψησα.
Κανονισαμε ένα βράδυ και πηγα απο τα Kakoierax Studios και μέσω μπυρας και μπύρας αρχίσαμε τις δοκιμές. Linux, Windows, shoutcast, plugins, apt-get έπαιζαν ολα μαζι ρημαδιασμένα.
Μετά απο αρκετές μπύρες, στο μεταξύ ειχε έρθει και ο Νεκτάριος, τα καταφέραμε.
Αυτο ήταν.. Ο σταθμός ήταν στον "αέρα" . Με περισσή ικανοποίηση το ανακοινώσαμε στο private και φυγαμε να φάμε τίποτα και να πιούμε ( στεγνώσαμε απο την προσπάθεια ) κάτι ετσι για το καλό του σταθμού.

Θυμάμαι ακομα την κουβέντα, για το τι προοπτικές έχει ο σταθμός τι μπορει να γινει, τι μπορει να κάνει.. Οι ιδέες έπεφταν σωρηδον ( και αυτο ρε μλκ, και εκείνο και το ένα και το άλλο ).
Ποιος ο λόγος που τα λέω ολα αυτά;;
Πλησιάζουμε περίπου τον ένα χρονο λειτουργιας του σταθμού και ειμαστε στη φάση της τελικής υλοποίησης.

Δημόσια θέλω να ευχαριστήσω τους

Νεκτάριο: Γιατι εν έτει 2003 και ενώ ειμασταν συνάδελφοι μου έδειξε το φόρουμ
Αντώνη: Γιατι έχει δώσει τοσα πολλά στο φόρουμ και ειναι πάντα ανοιχτομυαλος στις κανούργιες ιδέες
Euri: Γιατι σηκώνει μαζι μου το βάρος του στησίματος του προγράμματος και γιατι πολλές φορές τον έχω χώσει ( λογω έλειψης χρόνου ) και εκείνος δεν με έχει σιχτηρίσει ακομα.

Τέλος ολους εσας που ειτε απο τη θέση του παραγωγού ειτε απο τη θέση του ακροατή μας δινετε κουράγιο να συνεχίσουμε την όποια προσπάθεια.

Α.

Submit "Radio..." to Facebook Submit "Radio..." to Twitter

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους
    Να μας ζήσει ο σταθμός λοιπόν, να τον δούμε να κατακτά όλον τον ελληνικό ιντερνετικό κόσμο
  2. Το avatar του μέλους aria
    Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους σας για την υπέροχη ιδέα και φυσικά
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

  3. Το avatar του μέλους flamelab
    Aχ, ακόμη θυμάμαι τον Δεκέμβρη του 07 που πέτυχα ξαφνικά το θρεντ για το radio

    Έχω πολύ ωραίες μνήμες μόνο και μόνο ως απλός ακροατής, φαντάζομαι οι παραγωγοί τί θα έχουν να πουν μετά από τόσες εκπομπές !

    Να πάνε ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!
  4. Το avatar του μέλους mosaic
    . . . .να ξερατε ποσο εχετε προσφερει keep walking ! !
  5. Το avatar του μέλους Μη εγγεγραμμένος
    bruhhh
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο