Δείτε το RSS Feed

KLG

[Σαν Φρανσίσκο] Ταξιδιωτικές Εντυπώσεις

Rating: 10 votes, 3,60 average.
Λοιπόοον, εγκαινιάζω το blog με μερικές σκέψεις με αφορμή το πρόσφατο πέρασμα μου στην άλλη όχθη του Ατλαντικού.

Ένα συνέδριο του πατέρα μου και οι συσσωρευμένες υποχρεώσεις ξεχασμένων συγγενών και οικογενειακών φίλων ήταν το τέλειο άλλοθι :)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  san-francisco.jpg 
Εμφανίσεις:  18234 
Μέγεθος:  13,5 KB 
ID: 100048

Δυστυχώς τα περισσότερα στερεότυπα που έχω για το πολιτικό σύστημα αλλά και τους κατοίκους της χώρας αυτής επιβεβαιώθηκαν πανηγυρικότατα. Παρόλο αυτά είδα κάτι που δεν περίμενα. Είδα ανθρώπους φιλικούς και περίεργους, περίεργους με την έννοια του curious και όχι του wirdo που θα λέγαμε στα Αγγλικά. Φυσικά μην τους πατήσεις τα κουμπιά, αλλά καμία σχέση η συμπεριφορά του κόσμου στον δρόμο και τα μαγαζιά με την καταναγκαστική ευγένεια και έλλειψη κάθε έκφρασης των Άγγλων. Στο αεροδρόμιο δε, υπήρχαν και ξεκαρδιστικά σκηνικά π.χ. το high five που προσπαθούσε να κάνει ένας κυριλέ Βρετανός με τον τεράστιο και φαφλατά επικεφαλής μιας οικογένειας υπέρβαρων Αφροαμερικάνων ισπανικής προέλευσης :lol: (Blacktinos :lol: :lol: )

Eίμαι σχολαστικός, και σαν σχολαστικός δίνω ιδιαίτερη προσοχή στη λεπτομέρεια. Μερικές λεπτομέρειες που πρόσεξα ήταν ότι η αγορά είναι απόλυτα απελευθερωμένη. Μια πρίζα την πουλάνε 18$ στο ένα μαγαζί και 3$ στο άλλο. Τα μαγαζιά είναι ανοιχτά μέχρι της 11:00 και κάθε τράπεζα έχει το δικό της δίκτυο ΑΤΜ που χρεώνει τις συναλλαγές με άλλες τράπεζες. Καμιά αίσθηση του Ευρωπαϊκού προστατευτισμού που τουλάχιστον σου δίνει το δικαίωμα να επιλέξεις τράπεζα με βάση χαρακτηριστικά όπως το επιτόκιο καταθέσεων και οχι αν υπάρχει ΑΤΜ στο υπερμπακάλικο της γειτονιάς.

Και μετά πάμε στη τηλεόραση, εκτός απο μερικά επεισόδια CSI 2-3 season πίσω όλα τα άλλα ήταν σκουπίδια. Απο την μια κοινωνικά talk show με καραγκιοζιλίκια τύπου Οπρά και Ellen Deg. και από την άλλη πολιτικές αθλιότητες με όλους τους πληρωμένους δημοσιογράφους να προσπαθούν να τρομοκρατήσουν τους ήδη τρομοκρατημένους Αμερικάνους. Όλα τα μέσα τύπου CNN και FOX κατάφεραν να συνδέσουν τις πρόσφατες συλλήψεις σε Γερμανία και Δανία με την κατάσταση στην Αμερική. Ντοκιμαντέρ με αποσπάσματα εκπαίδευσης του Αμερικανικού στρατού όπου συνελάμβαναν τουρμπανοφόρους και πυροβολούσαν κτήρια με την ημισέληνο (wtf, απλά είναι το θρησκευτικό σύμβολο του 1/5 των ανθρώπων στη Γη)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1stPlaceSanFranciscoCableCars.jpg 
Εμφανίσεις:  1219 
Μέγεθος:  56,0 KB 
ID: 100047Στα του Σαν Φρανσίσκο τώρα. Πραγματικά υπέροχη πόλη. Βέβαια η Καλιφόρνια μαζί με την Νέα Υόρκη είναι αυτό που λέμε "άλλη Αμερική" καμία σχέση με τους βλάχους της ενδοχώρας που όμως υπερισχύουν αριθμητικά και πολιτικά. Μου έκανε εντύπωση η αρχαία αστική συγκοινωνία (ΜΜΜ) δεν αναφέρομαι στα γραφικά τραμ, αλλά σε κάτι λεωφορεία και τρόλεϊ που πλέον μόνο σε πόλεις της Αν. Ευρώπης βλέπεις. Πάμφτηνη μεν, δημοτική (MUNI ;) ) αλλά εντελώς παρακμιακή.

Φυσικά το Σαν Φρανσίσκο δεν γλυτώνει απο την αστική παρακμή που χαρακτηρίζει τις μεγαλουπόλεις των ΗΠΑ. Η περιοχή γύρω από τους ουρανοξύστες είναι εργοτάξιο, η περιοχή γύρω από τα εργοτάξια αχούρι. Σκεφτείτε έναν κεντρικό δρόμο που είναι όλα τα μαγαζιά μαζεμένα, και στην άλλη άκρη το civic center με το δημαρχείο, την όπερα, την δημόσια βιβλιοθήκη και κάτι τεράστια μουσεία. Καταπληκτικά νεοκλασικά κτήρια. Για να τα προσεγγίσεις όμως, πρέπει να περάσεις 4 μπλοκ με sex shops και sex cinemas, κόσμο με τα καρότσια να αράζουν έξω απο τις κλειδωμένες πόρτες παρατημένων κτηρίων που θα αποτελέσουν το οικοδομικό φιλέτο της επόμενης δεκαετίας. Τον περπάτησα τον δρόμο αυτόν και ομολογώ οτι ήταν το πιο μεγάλο μισό μίλι που έχω περπατήσει ποτέ. 12 το μεσημέρι και βρωμοκοπούσε μπύρα. Limit is the sky που λέει και ο πελασγός, αλλά για μερικούς το Αμερικανικό όνειρο έχει παρενέργειες ;)

Το Σαν Φρανσίσκο έχει τεράστιο πληθυσμό Ασιατών, κυρίως Κινέζων. Η China Town επεκτείνεται άναρχα πρός όλες τις κατευθύνσεις και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το αμερικανικό σύστημα την έχει αφήσει ανενόχλητη. Και εξηγούμαι: το αμερικανικό μοντέλο βασίζεται στην ομογενοποίηση όλων των Ευρωπαίων μεταναστών που ήρθαν και έρχονται. Αυτό το σύστημα τους βοήθησε να χτίσουν μια υπερδύναμη σε 100 χρόνια αντί να κάνουν πολέμους κάθε 20 χρόνια όπως οι Ευρωπαίοι στην γηραιά ήπειρο από το 1850 και μετά. Ε, τους Κινέζους δεν έχουν καταφέρει να τους συμπεριλάβουν. Δεν ξέρω αν είναι πολιτισμική ή απλά αριθμητική υπεροχή των Κινέζων αλλά αισθάνονται τόσο άνετα στην κοινότητα τους που δεν αισθάνονται την ανάγκη ενεργής συμμετοχής στην αμερικανική κοινωνία. Φυσικά υπάρχει και ο κόσμος που έχει αφομοιωθεί και πλέων μόνο τα χαρακτηριστικά του προσώπου και το χρώμα φανερώνει τη καταγωγή τους. Και αυτό όχι με επιτυχία πάντοτε.

Επίσης κάτι τελευταίο που παρατήρησα είναι η αγωνία τους να αποκτήσουν πολιτισμική ταυτότητα. Έχουν μετατρέψει σε εθνικά πάρκα, ποταμόπλοια του 1920, εμπορικά πλοία του 1900, πλοία του Β'ΠΠ και κτήρια όπως το Αλκατράζ που εγκαταλείφτηκε το 1960. Φυσικά και δικαιολογείται αυτό το άγχος να φτιάξουν ιστορία ενώ δεν υπάρχει, μόνο και μόνο από το γεγονός ότι σε μερικές πόλεις μέχρι το 90 υπήρχε κόσμος που έζησε μάχες με Ινδιάνους από πρώτο χέρι.

Αυτά τα ολίγα :) Δεν την παλεύω να κάνω debugging του κειμένου, έχω να κοιμηθώ καμιά 30άρα ώρες :)

Submit "[Σαν Φρανσίσκο] Ταξιδιωτικές Εντυπώσεις" to Facebook Submit "[Σαν Φρανσίσκο] Ταξιδιωτικές Εντυπώσεις" to Twitter

Updated 10-09-07 at 13:06 by KLG

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Ταξίδια

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους contime
    Ας εγκαινιασω κι εγω, με το πρωτο ποστ!
    Πολυ καλο το οδοιπορικο σου! Δυστυχως δε μου ανοιγαν οι φωτο για να παρω μια καλυτερη γευση.
    Για γυναικες δε μας ειπες τιποτα ομως...Δε μας τα λες ολα πονηρουλη...
  2. Το avatar του μέλους Cafeeine
    Με γεια το blog!

    Ενδιαφέρουσα η περιγραφή του SF.
  3. Το avatar του μέλους nnn
    Πρέπει όντως να έχει την μεγαλύτερη Κινέζικη παροικία στην Αμερικάνικη Ήπειρο, πιθανόν να οφείλεται στους πολλούς Κινέζους που δούλεψαν στην κατασκεύη του σιδηροδρόμου στην παλιά Δύση.
  4. Το avatar του μέλους KLG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από contime
    Για γυναικες δε μας ειπες τιποτα ομως...Δε μας τα λες ολα πονηρουλη...
    Αν και εγώ είμαι ταγμένος σε ξανθές με πολύ ανοιχτό δέρμα και βαριά Βρετανική προφορά, η αλήθεια είναι οτι σχεδόν αναθεώρησα. Αν κρατούσαν και κλειστό το στόμα τους και δεν πετούσαν τα καουμποϋλικά τους θα αναθεωρούσα στα σίγουρα. Contime, για μας που δεν έχουμε συνηθήσει σε αυτά τα εξωτικά το ΣΦ είναι παράδεισος. Ασιάτισες όλων των αποχρώσεων όπου τα McDonalds μετά απο 1-2 γενειές έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και δεν είναι πετσί και κόκκαλο σαν τις φρέσκες που βλέπω εδώ στην Αγγλία. Πραγματικά απίστευτες, χάζεψα :lol: :lol: West Coast Forevah :p

    Αφου να φανταστείς, σχεδιάζω να περάσω έναν απο τους δυο Ωκεανούς κάποια στιγμή στη ζωή μου για μερικά χρόνια. Με σειρά προτεραιότητας είμαι σε
    1. Ιαπωνία
    2. Αυστραλία
    3. Καναδάς
    4. ΗΠΑ
    Τώρα ο Καναδάς είναι στο 4. και οι ΗΠΑ στο 3. αλλά μόνο California Republic άντε και λίγο πιο πάνω στο Σηάτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn
    Πρέπει όντως να έχει την μεγαλύτερη Κινέζικη παροικία στην Αμερικάνικη Ήπειρο, πιθανόν να οφείλεται στους πολλούς Κινέζους που δούλεψαν στην κατασκεύη του σιδηροδρόμου στην παλιά Δύση.
    Σίγουρα, αλλά αυτοί πλέων έχουν ξεφύγει απο την China Town μιας και έχουν εξελιχθεί. Συνέχεια έρχεται κόσμος, ο οποίος πλέων δεν μπορεί να απορροφηθεί και δεν χρησιμεύει και για κάτι στην Αμερικανική οικονομία. π.χ έτσι πως είναι οι οικογενειακές δομές στην Κίνα, συνηθίζεται μετά απο μερικά χρόνια να φέρνουν τους γονείς τους. Στην Βρετανία π.χ. που η Κινεζική μετανάστευση είναι κυρίως σε εκπαιδευτικό/ακαδημαϊκό επίπεδο δεν βλέπουμε πουθενά China Town εκτός απο μερικά τετράγωνα στο Λονδίνο.

    Πάντως αυτό το ταξίδι σίγουρα μου άνοιξε την όρεξη για περισσότετο ΗΠΑ, αλλά φυσικά μακριά απο Νότο, δεν είμαι έτοιμος ακόμα :lol:

    A!, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. :)
  5. Το avatar του μέλους contime
    Αν και εγώ είμαι ταγμένος σε ξανθές με πολύ ανοιχτό δέρμα και βαριά Βρετανική προφορά, η αλήθεια είναι οτι σχεδόν αναθεώρησα. Αν κρατούσαν και κλειστό το στόμα τους και δεν πετούσαν τα καουμποϋλικά τους θα αναθεωρούσα στα σίγουρα. Contime, για μας που δεν έχουμε συνηθήσει σε αυτά τα εξωτικά το ΣΦ είναι παράδεισος. Ασιάτισες όλων των αποχρώσεων όπου τα McDonalds μετά απο 1-2 γενειές έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και δεν είναι πετσί και κόκκαλο σαν τις φρέσκες που βλέπω εδώ στην Αγγλία. Πραγματικά απίστευτες, χάζεψα :lol: :lol: West Coast Forevah :p
    Mην τα λες αποτομα και παθω τιποτα...Ωστε ετσι, η αλλη ακρη του ωκεανου...:sorry:
    Η πλακα ειναι οτι ουτε εγω ειμαι και πολυ της ασιατικης φυλης (καμια σχεση με ρατσισμο, απλα με ελκει περισσοτερο η καυκασια, ιδαιτερα η Σοβιετική μερια...:cool:) αλλα ετσι οπως μου τα περιγραφεις, μαλλον θα γινομουνα fan...:)

    Αφου να φανταστείς, σχεδιάζω να περάσω έναν απο τους δυο Ωκεανούς κάποια στιγμή στη ζωή μου για μερικά χρόνια. Με σειρά προτεραιότητας είμαι σε
    1. Ιαπωνία
    2. Αυστραλία
    3. Καναδάς
    4. ΗΠΑ
    Τώρα ο Καναδάς είναι στο 4. και οι ΗΠΑ στο 3. αλλά μόνο California Republic άντε και λίγο πιο πάνω στο Σηάτλ.
    Αν ψαχνεις για roommate, ειμαι free!!
    Ειμαι καλοβολο ατομο και καθολου τσαπατσουλης ή ακαταστατος!:innocent:
    Θα σου πλενω και τα πιατα!:p:rofl:
  6. Το avatar του μέλους manoulamou
    Παντα μ αρεσαν τα travelogues, το αποθηκευσα να μου βρισκεται
    Η περιγραφη αφηνει μια γευση στιφη και μελαγχολικη
    οσο για τη φωτο, δεν ξερω γιατι, αλλα δεν εμφανιζεται...
  7. Το avatar του μέλους EvilHawk
    οσο για τη φωτο, δεν ξερω γιατι, αλλα δεν εμφανιζεται...
    Χμμμ είναι θέμα λάθος δικαιωμάτων, το διορθώνω τώρα ..
  8. Το avatar του μέλους Corto
    Και μόνο από τον τίτλο το λάτρεψα το θέμα σου. Έχοντας επισκεφθεί τις (παράκτιες - και από τις 3 ακτές) ΗΠΑ πάρα πολλές φορές για επαγγελματικούς και μόνο λόγους, δεν υπάρχει πόλη που να μου άρεσε περισσότερο. Εντάξει και η Νέα Ορλεάνη ήταν όμορφη (πριν γίνει ...ενυδρείο) αλλά πολλή τουριστική και πανάκριβη. Το Bay απλά δεν συγκρίνεται. Άλλη κουλτούρα ο κόσμος (πάντα σε σχέση με του υπόλοιπους rednecks). Με (ευχάριστη ?) έκπληξη διαπιστώνω ότι από τις περιγραφές σου, μάλλον λίγα άλλαξαν -ίσως στην τεχνολογία μόνο- από το καλοκαίρι του ...1990 που πέρασα εκείνες τις 15 ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ μέρες αλλά κυρίως ΝΥΧΤΕΣ όπου έθνη από όλο τον κόσμο αγκαλιασμένοι χορεύαμε στα πέριξ του Fisherman's Warf μπαράκια. Όχι, δεν ήμασταν από το ίδιο συνέδριο. Μάλλον από το ίδιο αλκοόλ ήμασταν αδερφωμένοι ;-)
  9. Το avatar του μέλους ahepa
    Άχετο: Μήπως είμαι σε καμία black list και δεν το ξέρω; Μόνο σαν φοιτητής στην Αγγλία κατάφερα να πάρω ταξειδιωτική visa για Αμερική (από εκεί) και αυτή με διάρκεια μόνο 6 μηνών.

    Άντε είπα γιατί είχα ακόμα να κάνω και το στρατό. Τώρα όμως που έχουν τελειώσει αυτά και δουλεύω εδώ και κάποια χρόνια με σταθερή δουλειά γιατί δεν μπορώ. Κάτι πάει στραβά με την γκαντεμιά μου.
  10. Το avatar του μέλους user1
    να επιμεινω λιγο?
    γιατι δεν μου ανοιγει η φωτογραφια?
  11. Το avatar του μέλους pantakos
    Ανοίχτε τις εικόνες στον λαό! :P
  12. Το avatar του μέλους A_gamer
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    οσο για τη φωτο, δεν ξερω γιατι, αλλα δεν εμφανιζεται...
    Χμμμ είναι θέμα λάθος δικαιωμάτων, το διορθώνω τώρα ..
    Συνεχίζει να μη δουλεύει.

    Edit: Δούλεψε!
    Οι φωτογραφίες φαίνονται!

    Αλλά στο πρώτο post δε βλέπω smilies...
    Updated 09-09-07 at 23:30 by A_gamer
  13. Το avatar του μέλους KLG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer
    Αλλά στο πρώτο post δε βλέπω smilies...
    Δεν ήξερα οτι μπλοκάρει πάνω απο 4 smileys/φωτο για αυτο και απενεργοποίησα το "feature". Φαίνεται οτι το blog είναι BlindG proof

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Corto
    Με (ευχάριστη ?) έκπληξη διαπιστώνω ότι από τις περιγραφές σου, μάλλον λίγα άλλαξαν -ίσως στην τεχνολογία μόνο- από το καλοκαίρι του ...1990 που πέρασα εκείνες τις 15 ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ μέρες αλλά κυρίως ΝΥΧΤΕΣ όπου έθνη από όλο τον κόσμο αγκαλιασμένοι χορεύαμε στα πέριξ του Fisherman's Warf μπαράκια. Όχι, δεν ήμασταν από το ίδιο συνέδριο. Μάλλον από το ίδιο αλκοόλ ήμασταν αδερφωμένοι ;-)
    Το μερος στο οποίο αναφέρεσαι μου άρεσε πάρα πολύ, πήρα ένα ποτήρι απο ένα περίεργο Καλιφορνέζικο ale (είχε αφρο, πως το κάνανε αυτό? ) και βόλταρα πάνω κάτω στις αποβάθρες και στο τέλος χάζευα τα θαλλάσια λιοντάρια. Τι απίστευτα ζώα!!! Ευτυχώς που την 2η μέρα που ήμουν με το συνέδριο μπορεσα να δω το πραγματικά εξαιρετικό εμπορικό ιστιοφόρο του 19ου αιώνα. Tρικάταρτο clipper, εξαιρετικά διατηρημένο με πληροφοριες για τα εμπορεύματα που μετέφερε και τη ζωή του πληρώματος. Φαντάζομαι οτι έχασα κάμποσα πράγματα μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούσα να διανοηθώ οτι μπορεί να υπάρχει μουσειο χωρίς μαρμάρινο έκθεμα

    Να πώ επίσης οτι μου άρεσε πολύ και η Ιταλική γειτονιά, μου φάνηκε πολύ κοντά στην ελληνική πραγματικότητα αν και ίσως λίγο υπερβολικά φασαριόζικη. Με τους κραχτες (κραχτίνες για την ακρίβεια) να εξυμνούν το μαγαζί τους με σπαστά Αγγλικά!
  14. Το avatar του μέλους lewton
    Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα περιγραφή.
    Ως ταξιδιώτες μοιάζουμε πάρα πολύ (για καλό το λέω ).
  15. Το avatar του μέλους
    Και μετά πάμε στη τηλεόραση, εκτός απο μερικά επεισόδια CSI 2-3 season πίσω όλα τα άλλα ήταν σκουπίδια. Απο την μια κοινωνικά talk show με καραγκιοζιλίκια τύπου Οπρά και Ellen Deg. και από την άλλη πολιτικές αθλιότητες με όλους τους πληρωμένους δημοσιογράφους να προσπαθούν να τρομοκρατήσουν τους ήδη τρομοκρατημένους Αμερικάνους.
    Έβλεπες over-the-air τηλεόραση ή καλωδιακή? Όπως και να'χει υπάρχει και το πολύ καλύτερο PBS network (και το NPR στο ραδιόφωνο). Αν περίμενες να ενημερωθείς από το ανυπόληπτο Fox "news" φταις κι εσύ φίλε KLG (φανταστείτε κάτι σαν το νόθο παιδί Mega-Αυριανισμού, -αλλά?- με νεοσυντηρητική κλίση).
  16. Το avatar του μέλους KLG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtl
    Έβλεπες over-the-air τηλεόραση ή καλωδιακή? Όπως και να'χει υπάρχει και το πολύ καλύτερο PBS network (και το NPR στο ραδιόφωνο). Αν περίμενες να ενημερωθείς από το ανυπόληπτο Fox "news" φταις κι εσύ φίλε KLG (φανταστείτε κάτι σαν το νόθο παιδί Mega-Αυριανισμού, -αλλά?- με νεοσυντηρητική κλίση).
    Καλωδιακή του ξενοδοχείου, μου εξήγησαν την διαφορά μεταξύ over-the-air (terrestrial το λέμε στην Βρετανία) και cable, όπως και το γεγονός οτι υπάρχουν εντελώς μονόπλευρα κανάλια και ο καθένας βλέπει οτι του αρέσει. Φυσικά και δεν περίμενα να ενημερωθώ απο το fox, το αναφέρω σαν μέσο παραπληροφόρησης. Δεν έχω δει κάτι τέτοιο απο Βρετανικό (ηλεκτρονικό) μέσο. Και μην μου φέρεις την Ελλάδα σαν παράδειγμα, γιατί έχω την εντύπωση οτι η Ελληνική κοινωνία μαζί με τις άλλες της Αν. Ευρώπης επηρεάζεται σαφώς περισσότερο απο την Αμερική παρά απο την Δυτ. Ευρώπη. Μπορούμε να λέμε οτι οι Βρετανοί είναι τα σκυλάκια του Μπούς ή πεντηκοστή φεύγα πολιτεία της Αμερικής, αλλά αυτό που είδα είναι οτι μοιάζουμε στους Αμερικάνους πολύ περίσσότερο απο όσο νομίζουμε. Για την ακρίβεια είμαστε κάτι σαν φτωχά κακέκτυπα. Εμείς σε αντίθεση με τους Βρετανούς ή τους Γερμανούς, έχουμε χάσει την πολιτισμική μας ανεξαρτησία προ πολλού
  17. Το avatar του μέλους klap
    Αγαπητέ/ ΚLG, μόλις σήμερα διάβασα το άρθρο σου.
    Είχα την τύχη να είμαι στο San Fransisco φέτος τον Αύγουστο για 4 ημέρες. Συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λες, σχεδόν με όλα. Να προσθέσω και μερικά ακόμη:
    α) έχει όντως το μεγαλύτερο πληθυσμό ασιατικής προέλευσης κάθε είδους, και η αναλογία είναι περίπου 35%-65% (όπου 35% οι Ασιάτες). Εϊναι η μεγαλύτερη συγκέντρωση Ασιατών σε όλες τις ΗΠΑ, και βέβαια καμία σχέση με την Ανατολική ακτή, όπου εκεί είναι ακόμη πιο πολυπολιτισμικοί(στη ΝΥ ζουν άνθρωποι από 138 διαφορετικές χώρες).
    β) το σύστημα ΜΜΜ είναι εσκεμμένα "παλιό" κι αυτό, γιατί αφενός το ΣΦ είναι χτισμένο πάνω σε 49 λόφους, οπότε κάθε απόπειρα για κάτι μοντέρνο (π.χ. μετρό) είναι απαγορευτική, αφετέρου τα παλιά ΜΜΜ δίνουν την ευκαιρία σε όλους να δουν αυτή την πόλη από κάθε την άποψη και να πάνε παντού για να θαυμάσουν την υπέροχη θέα. Εξαίρεση το BART (bay Area Rapid Transport), αλλού υπόγειο και αλλού υπέργειο, που συνδέει όλες τις πόλεις γύρω από τον κόλπο του ΣΦ γρήγορα και με ασφάλεια.
    γ) πρέπει να είναι από τα λιγότερο "δήθεν" μέρη στην Καλιφόρνια και σε όλη την Αμερική. Έχει τη μεγαλύτερη και πολύ δραστήρια γκέι κοινότητα σε όλη τη χώρα και μία από τις μεγαλύτερες στον κόσμο, και δεδομένου ότι εκεί ζούσαν πολλοί χίπηδες, διατήρησε αυτόν τον μποέμ χαρακτήρα μέχρι και σήμερα.
    δ) είναι ένα άριστο παράδειγμα για την Ελλάδα από απόψεως εκμετάλλευσης μίας λοφώδους παραθαλάσσιας περιοχής. Ορεινό κλίμα καλοκαιριάτικα και ΤΕΛΕΙΑ εκμετάλλευση της προκυμαίας, με σεβασμό στο περιβάλλον (Pier 39 και θαλάσσιοι ελέφαντες) και διασκέδαση για όλη την οικογένεια. Βάζεις και το Αλκατραζ στο παιχνίδι και η εικόνα συμπληρώνεται.

    Δε θα διαφννήσω μαζί σου, η τηλεόραση είναι εμπορικότατη (σε όλη την Αμερική) και υπερβολικότατη (αίμα, σεξ,κραυγές και κουτσομπολιό), θέλει παντού έρευνα αγοράς αλλά σε γενικές γραμμές είναι φθηνή η ζωή (εκτός από τα νοίκια- τελικά μας κλέβουν άγρια εδώ στο Ελλάντα) και γενικά είναι μία ξεχωριστή πόλη -ξεχωριστή και για τους Αμερικανούς- την οποία όποιος μπορέσει θα πρέπει να επισκεφθεί για την εμπειρία και μόνο.
  18. Το avatar του μέλους Ainastros
    Νύχτα βγήκες καθόλου;....να μας πεις εντυπώσεις;.....σήμερα ανακάλυψα το blog....
    Updated 15-04-08 at 19:44 by Ainastros
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο