Δείτε το RSS Feed

mrsaccess΄ highly experimental blog

Είναι τόσο τρελό που μπορεί και να πετύχει!

Rating: 4 votes, 3,00 average.
Μένω μοναχός μου πάρα πολλά χρόνια (από τα 18 - 19 μου) και αν έχω μάθει κάτι όλα αυτά τα χρόνια είναι πως μπορείς να περνάς καλά ακόμη και αν είσαι εντελώς μόνος σου, αρκεί να μην ξεχνάς πως δεν είσαι πραγματικά μόνος σου αλλά παρέα με το μοναδικό άτομο στο κόσμο που δεν θα σε εγκαταλείψει ποτέ εκτός και αν πέσεις σε κώμα: τον εαυτό σου!

Ας υποθέσουμε πως κάνεις ή βλέπεις κάτι το οποίο επιδέχεται ενός αστείου σχολίου ή αντίδρασης. Δεν θα το κάνεις και δεν θα γελάσεις επειδή είσαι μόνος σου; Μια κατάσταση είναι αστεία μόνο αν υπάρχουν ακροατές για το αστείο σου ή συνάδελφοι για το γέλιο; Σίγουρα το κοινό βοηθά στην ικανοποίηση της ανάγκης για αυτοπροβολή αλλά δεν μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα του αστείου. Το να μπορείς να γελάς άλλωστε με τον εαυτό σου είναι η καλύτερη απόδειξη πως έχεις χιούμορ!

Ωστόσο σήμερα δεν πρόκειται να γράψω για τις προσωπικές μου αστείες ιστορίες γιατί έχω να μοιραστώ μαζί σας μια τεράστια ανακάλυψη. Χειροκρότημα παρακαλώ! Τσάμπα είναι!

Το απόγευμα έχοντας ολοκληρώσει τον φραπέ μου (εκ προθέσεως ελαφρύ) θέλησα να συνεχίσω με κάποιο άλλο ρόφημα. Στο σπίτι είχα μόνο καφέ και τσάι και επειδή δεν ήθελα δεύτερο καφέ στη σειρά αποφάσισα να πάω με το τσάι. Ωστόσο εκείνη τη στιγμή μια λάμπα εκατό ολόκληρων watt, αναμμένη σαν νυμφομανής σε έξαψη, εμφανίστηκε πάνω από το κεφάλι μου. Η έμπνευση μου είχε χτυπήσει την πόρτα και εγώ της άνοιξα με το μποξεράκι.

Έχω μπρικάκι του εσπρέσο καθώς σαν ενωμένη γροθιά αντιστέκομαι στον άκρατο καπιταλισμό των μηχανών του εσπρέσο που επιφέρουν τη μαζοποίηση του καφέ και τη σύνθλιψη της προσωπικότητας και της ατομικότητας που εισάγει στη γεύση η χειροποίητη προετοιμασία του πολυαγαπημένου ανά το κόσμο αυτού ροφήματος.

Η ιδέα μου λοιπόν ήταν πολύ απλή στην υλοποίηση, όπως άλλωστε όλες οι μεγάλες ιδέες, τι θα γινόταν άραγε αν έβαζα μαζί με το νερό στο μπρικάκι του εσπρέσο και ένα φακελάκι τσάι;

- Είναι τόσο τρελό που μπορεί και να πετύχει!


Αναφώνησα και έτσι εγγενήθει το ΤΣΑΓΕΣΠΡΕΣΟ!
Ένα ακόμη δώρο από εμένα για όλη την ανθρωπότητα, χωρίς περιορισμούς και δικαιώματα πόσης. Απολαύστε ελεύθερα!

Καθώς έβραζε το νερό και άρχισε να φιλτράρεται από το καφέ για να καταλήξει στο πάνω μέρος του σκεύους άρχισε να αναδύεται μια γλυκιά μυρωδιά καφέ, μια μυρωδιά που είχε τη δύναμη του καφέ και τη γλυκύτητα του τσαγιού. Από τις πρώτες σταγόνες που έσταξαν φάνηκε το καφέ χρώμα του εσπρέσο με χρυσοκόκκινη χροιά από το τσάι! Οπτικά το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.

Ωστόσο επειδή το μείγμα είχε βγει πολύ βαρύ (λάθος υπολογισμός στη ποσότητα καφέ) και επειδή δεν συμπαθώ τα ζεστά ροφήματα αποφάσισα να το αραιώσω με πάγο και έτσι γεννήθηκε το... ΤΣΑΓΕΣΠΡΕΣΟ FREDDO!

Ναι, το δεύτερο δώρο μου σήμερα προς την ανθρωπότητα! Προσθέστε λίγη ζάχαρη και το τσαγεσπρέσο freddo είναι ένα εκπληκτικό ρόφημα, ένας αρωματικός καφές με ιδιαίτερα εκλεπτυσμένη γεύση, αντάξιος για τα χείλη σας και τους γευστικούς σας αδένες. Μονάχα θυμηθείτε πως επειδή και τα δύο βασικά συστατικά είναι διεγερτικά (περιέχουν καφεΐνη) ίσως να ξυπνήσετε περισσότερο από όσο χρειάζεται, ίσως ακόμη και να βγείτε από το matrix!

Θα κλείσω εδώ, χαρούμενος που για άλλη μια μέρα η ανθρωπότητα προχώρησε ένα βήμα μπροστά, από'δω, τη κουζίνα του σπιτιού μου. Δεν είναι εκπληκτικό;

Submit "Είναι τόσο τρελό που μπορεί και να πετύχει!" to Facebook Submit "Είναι τόσο τρελό που μπορεί και να πετύχει!" to Twitter

Updated 24-02-09 at 01:16 by mrsaccess

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
φραπέ master

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους flamelab
    Κάνε πατέντα, κάνε πατέντα, και πούλα το

    Ωραίο, θα το δοκιμάσω

    /me βρήκε κάτι φακελάκια Ice tea, κάνουν ;
  2. Το avatar του μέλους mrsaccess
    Το έκανα με κανονικά φακελάκια, τώρα το ice tea μπορεί να πάει και περισσότερο (άλλωστε προτείνω τσαγεσπρέσο freddo) αλλά με ανησυχεί το λεμόνι!

    Πειραματίσου! Έχω πετάξει καφέδες εγώ... ίσαμε με έναν! Ποτέ μην κάνεις φραπέ με μια κουταλιά γιαούρτι! Εμπιστεύσου με!
  3. Το avatar του μέλους crypter
    Υποθετω οτι αν θρυμματισεις τον παγο αντι να τον βαλεις ετσι και προσθεσεις λιγο σιροπι σοκολατας η καραμελας η οτι αλλη γευση (π.χ. mango ) μπορεις να φτιαξεις και ενα θεσπεσιο (νταν νταν ηχουν οι τυμπανοκρουσιες) Τσαγεσπρεσσο freddoccino caramel . Και με μια κουταλια λιωμενη μερεντα μεσα. Μουρλια θα γινει.

    υ.γ. Ειναι μονο για γερα στομαχια, κατα προτιμηση φοιτητων, ηδη προσαρμοσμενα σε μεγαλες ποσοτητες (αμφίβολης ποιοτητας) καφε απο το κυλικειο.
    Updated 24-02-09 at 12:32 by crypter
  4. Το avatar του μέλους mrsaccess
    Αυτό είναι το open source πνεύμα, η ουσία της ελεύθερης διακίνησης ιδεών! Μέσα σε λίγες ώρες από τότε που η ανθρωπότητα απέκτησε τσαγεσπρέσο και τσαγεσπρέσο freddo πρόσθεσε τσαγεσπρέσο freddo από ice tea και τσαγεσπρέσο freddoccino caramel με επιλογή μερέντας στο κατάλογο των ροφημάτων της!
  5. Το avatar του μέλους apok
    Φιλαράκι οτι και αν κάνεις, οτι και αν δοκιμάσεις, οσο χαμηλά και αν καταλήξεις απο το matrix δεν θα βγεις.

    Εκτος βεβαια αν αυτο το κωλοπαιδο ο ****** ο cypher, ο παλιο ***** που η ***** του ***** με 10 αράπηδες σκύλους σου τραβήξει το βυσμα πριν επιστρέψεις!!!
  6. Το avatar του μέλους artem
    Αχαχαχαχαχα!!!
    Μιλάμε έλιωσα, κυρίως με την περιγραφή και με το frappe με γιαούρτι
  7. Το avatar του μέλους mrsaccess
    @apok
    Λοιπόν, εσύ για να αναφέρεις το matrix είτε έκατσες και το διάβασες ολόκληρο οπότε είσαι ήρωας ή διάβασες μόνο τις τελευταίες δύο γραμμές το οποίο βρίσκω σατανικότατο και επικροτώ με θέρμη!

    @avoulk
    Μην γελάς! Γενικά δεν βάζω γάλα στο φραπέ, οπότε είχα την τρομερή ιδέα «τι θα γίνει αν αντί για γάλα βάλουμε μια κουταλιά -του γλυκού- γιαούρτι». Περιττό να σου πως το αποτέλεσμα ήταν ο πιο πικρός καφές που έχω πιει ποτέ. Πραγματικά δεν θέλω οι γευστικοί αδένες μου να αισθανθούν ποτέ ξανά παρόμοια διέγερση!
  8. Το avatar του μέλους mosaic
    ...και εγω θα πω για το υπέροχο, ευχάριστο, Κείμενο σου! !

    "και όπου μέσα από αυτό το ευχάριστο κείμενο, διακρίνω, έχει... και τα νοήματα του"

    και εκτός από την τρομερή απίστευτη ανακάλυψη σου για το "ΤΣΑΓΕΣΠΡΕΣΟ!"


    κρατάω (και) την ακόλουθη παράγραφο...
    Ας υποθέσουμε πως κάνεις ή βλέπεις κάτι το οποίο επιδέχεται ενός αστείου σχολίου ή αντίδρασης. Δεν θα το κάνεις και δεν θα γελάσεις επειδή είσαι μόνος σου; Μια κατάσταση είναι αστεία μόνο αν υπάρχουν ακροατές για το αστείο σου ή συνάδελφοι για το γέλιο; Σίγουρα το κοινό βοηθά στην ικανοποίηση της ανάγκης για αυτοπροβολή αλλά δεν μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα του αστείου. Το να μπορείς να γελάς άλλωστε με τον εαυτό σου είναι η καλύτερη απόδειξη πως έχεις χιούμορ!
    Updated 28-02-09 at 04:24 by mosaic
  9. Το avatar του μέλους nikos kalamata
    καλημερα απο καλαματα.πριν εξι μηνεσ πηρα καινουργιο αυτικινητο και το παλιο το εκανα πειραμαυτοκινφτο.του προσθεσα μια καρινα απο κατω και το εκανα πλωτο.πηγα αρκετα μετρα μεσα στην θαλασσα αλλα μετα βγηκα εξω κολυμπωντασ.ειχε πλακα.το μονο δυσκολο ηταν να βγαλω βενζινη λαδια μπαταρια.κατα τα αλλα ητανε ενα ωραιο πειραμα και οσο κρατησε περασαμε καλα
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο