Δείτε το RSS Feed

mrsaccess΄ highly experimental blog

Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows XP.

Rate this Entry
Πριν από 9 μήνες έγραψα στο φόρουμ μια σειρά ανέκδοτων ιστοριών όπου περιέγραφα τις δυσκολίες και τα ευτράπελα που συνάντησα όταν προσπάθησα από το κόσμο του Linux να περάσω στο κόσμο των Windows. Αυτά τα μικρά διηγήματα είναι αυτό που ονομάζουμε «blog material» και για αυτό θα τα ανεβάσω σταδιακά στο blog μου. Κάποια σημεία απαιτούν εξοικείωση με το κόσμο του Linux καθώς αναφέρομαι σε καταστάσεις που γίνονται διαφορετικά στα δύο λειτουργικά συστήματα. Όπως και να έχει, όσοι αποφασίσετε να τα διαβάσετε, μην τα πάρετε περισσότερο σοβαρά από όσο χρειάζεται.

Σήμερα έχουμε το πρώτο μέρος της σειράς: Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows XP.



Αποφάσισα μετά από πολύ καιρό -ίσως χρόνια- να μπω στην ξεχασμένη εγκατάσταση των Windows XP. Τα όσα ακολούθησαν δεν τα περίμενα.

Αφού ξεκίνησαν τα windows xp και φόρτωσαν αρκετά γρήγορα έφτασαν στην login screen. Εκεί κλίκαρα το όνομά μου και πληκτρολόγησα το κωδικό μου, όπως στο linux. Αυτό ήταν, για τα επόμενα 4-5 λεπτά δεν συνέβη τίποτα παρά μόνο άλλαξε η login screen ώστε να περιέχει μόνο το εικονίδιο του χρήστη μου. Περίμενα, περίμενα, τίποτα, ούτε σκληρός δούλευε ούτε τίποτα. Δεν υπήρχε ίχνος ζωής.

Στα 5 λεπτά απογοητεύτηκα και πάτησα Control + Alt + F1 για να βγω στο terminal να δω τι φταίει. Δεν έγινε τίποτα! Απολύτως τίποτα! Δοκίμασα τότε να σκοτώσω τον X server με Control + Alt + Backspace. Πάλι τίποτα! Τρομοκρατήθηκα! Εν τω μεταξύ θυμήθηκα πως όταν φόρτωναν τα windows δεν είδα terminal ή κάτι έστω στην αρχή. Δεν ήξερα τι να κάνω! Τότε θυμήθηκα: Control + Alt + Del. Ούτε αυτό έκανε τίποτα και αποφάσισα να περιμένω λίγο μιας και δεν τα πάω καλά με το reset.

Τελικά το λαμπάκι του σκληρού άναψε σε ένα πολλά υποσχόμενο πορτοκαλί χρώμα, το ηθικό μου αναπτερώθηκε και πράγματι μετά από λίγα ακόμη λεπτά ήμουν στα Windows. Περίμενα στωικά να φορτώσουν τα εικονίδια στο tray αλλά τα κατάφεραν. Ξαφνικά όμως ο χαμός! Προγράμματα (avast, getright, windows) άρχισαν να μου ζητούν updates, τα windows άνοιγαν κάτι crash reports για να τις στείλουν κάπου, κάτι system recovered from serious error, δεν ξέρω, πολύ με ανησύχησαν.

Γιατί όμως με ενόχλησε με τόσα updates; Αν ήθελα δεν μπορούσα να του πω να κάνει update μια ώρα που με βολεύει; Για τόσο ξεχασιάρη με περνά; Και πως κλείνουν όλα αυτά; Υπάρχει κάποιο κεντρικό control panel για να απενεργοποιείς τα update requests;

Ο λόγος που μπήκα ήταν γιατί ο εκτυπωτής μου τελευταία συχνά αρνείται να εκτυπώσει αλλά στο linux δεν δείχνει τα μηνύματα λάθους (μόνο ανάβει ένα πορτοκαλί λαμπάκι, σαν να δουλεύει και αυτού ο σκληρός). Αποφάσισα να εκτυπώσω ένα pdf. Ανοίγω το acrobat reader και άρχισε να ζητά και αυτό update! Τρελάθηκα! Μα αν θέλω βρε δεν θα σε ενημερώσω; Τι με ενοχλείς;

Αφού μπήκα είπα να κάτσω λίγη ώρα. Πήγα να βάλω μουσική αλλά δεν μπορούσα να βάλω τα mp3 μου γιατί τα windows δεν αναγνώριζαν το σκληρό του Linux. Βρήκα κάτι ext3 drivers αλλά λέει επειδή ο σκληρός μου ήταν κρυπτογραφημένος με το LUKS δεν μπορούσε να γίνει κάτι. Κρίμα.

Άνοιξα το firefox και μπήκα στο adslgr. Πήγα να γράψω αλλά τα windows είχαν για την αλλαγή γλώσσας το shortcut Alt + Shift. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το συνδυασμό Alt + Space για αυτή τη δουλειά καθώς το θεωρώ πολύ πιο εύκολο και λιγότερο επικίνδυνο ορθοπεδικά. Έλα όμως που τα windows δεν υποστηρίζουν καθόλου αυτό το shortcut! Αν είναι δυνατόν, κόντεψα να φάω infraction για greeklish με τις χαζομάρες τους!

Το άλλο που το πάτε; Μου αρέσει να ανοίγω πολλά tabs, στον Konqueror τα αλλάζεις με την ροδέλα. Στρέφοντας την ροδέλα πάνω από τα tabs μετακινείσαι σε αυτά. Στο firefox αυτό δεν γινόταν! Χρειαζόταν κλικς! 2008 έχουμε ρε παιδιά, καιρός να ανακαλύψετε τη ροδέλα.

Τέσπα, είπα να εκτυπώσω και το νέο KDE logo. Το site του KDE είχε μικρή png έκδοση (128x128 pixels) οπότε κατέβασα το svg. Είναι αυτό που λέμε τα ήθελε ο ποπός μου! Τα windows το άνοιγαν με το internet exploder. Μα πάνε καλά; Δεν πειράζει σκέφτομαι, έχω paintshop. Αμ δε! Το άνοιγε μεν αλλά μόνο το άσπρο background! Δεν έχει και πολύ νόημα να εκτυπώσεις ένα άσπρο τετράγωνο. Δεν βαριέσαι λέω, το paintshop έχει 90 ευρώ, λογικό να μη δουλέψει, θα το ανοίξω με το photoshop cs2 που έχει 900 ευρώ! Καλά, αυτό ήταν εντελώς ανάπηρο, δεν αναγνώριζε καν το file format. Τελικά κατέβασα το δωρεάν GIMP και έκανα μια χαρά την δουλειά μου, απορώ όμως πως το δωρεάν καταλήγει πιο χρήσιμο από το πανάκριβο.

Ευτυχώς τελικά εκτύπωσα και είδα το μήνυμα λάθους. Επειδή το γραφείο μου έχει μερικά πράγματα επάνω το καπάκι του εκτυπωτή βρίσκει και δεν ανοίγει μέχρι κάτω κάτω και έτσι ο εκτυπωτής διαμαρτύρεται αντί να εκτυπώνει. Go figure. Δεν είχε σημασία όμως, αποστολή εξετελέσθη!

Γρήγορα reboot στο εύκολο, προβλέψιμο, γρήγορο και φιλικό linux μου.

Submit "Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows XP." to Facebook Submit "Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows XP." to Twitter

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους flamelab
    Bάλε Windows 7

    Πλάκα-πλάκα, για ρίξε μια ματιά, έχουν κάνει καλή δουλειά (μοιάζει και με το KDE4, θα σου'ναι και πιο ευχάριστο στο μάτι βρε αδερφε !)
  2. Το avatar του μέλους mrsaccess
    Μα γιατί να βάλω κάτι που μοιάζει με αυτό που έχω; Το θέμα είναι να μου προτείνουν κάτι καλύτερο!
  3. Το avatar του μέλους flamelab
    Δες το μωρέ, δεν έχεις κάτι να χάσεις

    Νταξ, 3.5 + 7 Gbytes χώρο για το ISO και την εγκατάσταση, σύνολο ~ 10.5

    Ας πάει το παλιάμπελο !
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο