Δείτε το RSS Feed

mrsaccess΄ highly experimental blog

Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows Vista. Μικρές ιστορίες καθημερινής τρέλας.

Rating: 3 votes, 3,67 average.
Πριν από 9 μήνες έγραψα στο φόρουμ μια σειρά ανέκδοτων ιστοριών όπου περιέγραφα τις δυσκολίες και τα ευτράπελα που συνάντησα όταν προσπάθησα από το κόσμο του Linux να περάσω στο κόσμο των Windows. Αυτά τα μικρά διηγήματα είναι αυτό που ονομάζουμε «blog material» και για αυτό θα τα ανεβάσω σταδιακά στο blog μου. Κάποια σημεία απαιτούν εξοικείωση με το κόσμο του Linux καθώς αναφέρομαι σε καταστάσεις που γίνονται διαφορετικά στα δύο λειτουργικά συστήματα. Όπως και να έχει, όσοι αποφασίσετε να τα διαβάσετε, μην τα πάρετε περισσότερο σοβαρά από όσο χρειάζεται.

Σήμερα έχουμε το δεύτερο μέρος της σειράς: Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows Vista. Μικρές ιστορίες καθημερινής τρέλας.



Ήρθε η ώρα να σας διηγηθώ και τις περιπέτειές μου στα Windows Vista. Έχουν πολύ γέλιο, αλήθεια, γιατί αν δεν γελούσα με αυτές θα κινδύνευα από νευρικό κλονισμό.

Τα Windows Vista ήρθαν με το laptop μου τον Δεκέμβριο (σ.σ. Δεκέμβριο του 2007). Τα κράτησα για διάφορους λόγους. Θεωρώ πως αφού αγόρασα το μηχάνημα γνωρίζοντας πως πληρώνω και τα Vista (παρόλο που δεν υπήρχε μηχάνημα χωρίς Windows Vista στο κατάστημα) δεν υπήρχε λόγος να το κυνηγήσω, βαριόμουν και την διαδικασία.
Άλλωστε οι ενθουσιώδεις χρήστες και ίσως επαγγελματίες της πληροφορικής είναι καλό να έχουμε και ένα εναλλακτικό λειτουργικό στον υπολογιστή μας, πολύ περισσότερο από τη στιγμή που είναι αρκετά δημοφιλές.

Στα Vista μπήκα την πρώτη φορά που άνοιξα το laptop για να τα ενεργοποιήσω. Κατόπιν εγκατέστησα Linux (Fedora 8 τότε, Sabayon αργότερα) και ξαναμπήκα στα Vista για να δω αν λειτουργούν καθώς επίσης και γιατί υπάρχει αυτό το «Vista Hype». Με την ευκαιρία εγκατέστησα μερικά προγράμματα ώστε αν τα χρειαστώ ποτέ να είναι εξοπλισμένα: firefox, acrobat reader, openoffice, winrar shareware, avast antivirus, CDBurnerXP Pro αν θυμάμαι καλά.

Πήγα και στο Κέντρο Επιχειρήσεων (το security center ντε) και αισθάνθηκα μέγας στρατηλάτης. Οι μονάδες μου ήταν όλες μάχιμες, ετοιμοπόλεμες! Τα antivirus ενημερωμένα, τα antispyware στημένα, τα firewall καραδοκούσαν. Όλα πολύ τέλεια!
Έκανα και τα πάρα πολλά critical updates μου, κάποια ήθελαν και restart αλλά εντάξει, εναλλακτικό λειτουργικό είναι, μην τα θέλουμε όλα δικά μας.

Με ενοχλούσαν βέβαια αρκετά οι ερωτήσεις. Κάνω κλικ στον installer του openoffice, τσουπ «είστε σίγουρος ότι θέλετε να το τρέξετε;». Σαφώς! Τσουπ «είστε πράγματι σίγουρος ότι θέλετε να το τρέξετε;». Εδώ ανησύχησα, κάποια μεγάλη βλακεία πάω να κάνω για να με ξαναρωτά.
Ξέρω ότι δεν πρέπει να εγκαθιστώ προγράμματα εκτός PMS αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα το package manager των Vista.

Τέλος πάντων βγήκα και δεν ξαναμπήκα μέχρι τον Ιανουάριο. Βλέπετε μου ανέθεσαν μια δουλειά η οποία απαιτούσε ένα λογισμικό που έτρεχε μόνο σε windows. Λεγόταν ABBYY Finereader και ήταν ένα πρόγραμμα OCR. Ομολογώ πως είναι εκπληκτικό πρόγραμμα και θα ήθελα να υπάρξει έκδοση για Linux. Δεν μου χρειάζεται προς το παρόν αλλά αν μου χρειαστεί ποτέ θα μπω στα Windows για χάρη του.

Δούλευα περίπου 1-2 ώρες κάθε μέρα στα Vista για 10 μέρες περίπου. Κάθε μέρα που περνούσε το σύστημα ξεκινούσε πιο αργά. Έφτασε να χρειάζεται 5-10 λεπτά για να μπει στο χρήστη μου. Μα με διπύρηνο επεξεργαστή στα 2GHz, 4ΜΒ Cache και 2GB RAM τι άλλο ήθελαν από τη ζωή μου;
Ο κατασκευαστής τους κάποτε δεν έλεγε πως 640KB RAM πρέπει να είναι αρκετά; Εμένα η cache μου ήταν υπερτριπλάσια και πάλι ψόφια...

Φυσικά τα updates γινόντουσαν τακτικά, του συστήματος, του antivirus, του συστήματος κτλ.

Ειδικά όμως μετά από ένα update... Σταμάτησε να ανοίγει ο default browser τους: ο Internet Exploder. Μετά η taskbar έσκαγε κάθε τρία δευτερόλεπτα και ξανάνοιγε ενώ το update δεν έτρεχε καν. Ακόμη και σε alpha version του KDE τέτοιο πράγμα δεν το έχω δει.

Κάποια στιγμή σταθεροποιείται και αποφασίζω να κλείσω την sidebar (κάτι σαν το superkaramba) από το εικονιδιάκι της στο tray.
Με ρωτά αν όντως θέλω και αν θέλω να ξανανοίξει στο επόμενο login. Χαίρομαι εγώ, ουάου, αντέγραψαν το KDE! Αρχίζουν να μαθαίνουν!
Πατάω ναι, κλείνει η sidebar και στο καπάκι μήνυμα:
«Παρατηρήσαμε πως έκλεισε η sidebar, θα την ξανανοίξουμε!»
Εδώ κόντεψε να έρθει το πρώτο εγκεφαλικό. Τι συνέβη μόλις τώρα; Αισθάνθηκα σαν να μπλέκω με το δημόσιο. Η μια δημόσια υπηρεσία δεν έχει ιδέα τι κάνει η άλλη...

Τέσπα, αποφασίζω να κάνω νέα απόπειρα να κλείσω την sidebar! Δεξί κλικ στο εικονίδιο στο tray, πατάω exit και μου πετάει μήνυμα:
«Η συμπεριφορά της sidebar είναι ύποπτη! θα την κλείσουμε για το καλό σας!»
Καλά που δεν μου είπαν «η συμπεριφορά σου είναι ύποπτη, το νου σου!».

Απέφυγα με διεξοδικές διαδικασίες το νευρικό κλονισμό και αφού το laptop άρχισε να μιλάει με μια αισθησιακή φωνή και να λέει «Bite me, I want you now!» κατάλαβα πως κόλλησα αυτό που ονομάζουν «malware» και έπρεπε να ακολουθήσω την διαδικασία «format» που βασικά σημαίνει να σβήσεις τα πάντα και να τα ξαναπεράσεις από την αρχή.

Ενοχλήθηκα όμως, αφού το Κέντρο Επιχειρήσεων με έβρισκε πλήρη, μέχρι και το UAC είχα ενεργό, γιατί συνέβη αυτό; Καταλαβαίνω πως με τα εναλλακτικά λειτουργικά δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις αλλά δεν έλεγαν ότι είναι το ασφαλέστερο λειτουργικό που έχει βγάλει αυτή η εταιρεία;

Δεν πειράζει όμως εγώ τα συγχωρώ και δεν τα παρατώ τόσο εύκολα. Τα ξανάβαλα με τη διαδικασία του format και κάποια στιγμή θα ξαναμπώ να κάνω ένα update το σύστημα να δω αν έχουν προχωρήσει καθόλου αυτά τα windows.

Submit "Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows Vista. Μικρές ιστορίες καθημερινής τρέλας." to Facebook Submit "Οι περιπέτειες ενός χρήστη Linux στα Windows Vista. Μικρές ιστορίες καθημερινής τρέλας." to Twitter

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους zahoss
    Προφανως θα υπηρχε malware στο openoffice!

    Για ΡΜΣ παιδια υπαρχουν λυσεις οπως το softpedia. Και εχεις ολα τα προγραμματα σου σε μια μερια, και ενημερωνεσαι με μαιλ για updates.
  2. Το avatar του μέλους Barracuda
    Windows != Linux
  3. Το avatar του μέλους CyberWalker
    Μετά το Linux.... δεν υπάρχει επιστροφή! Άραγε να ισχύει το ίδιο και στα Mac...;!
  4. Το avatar του μέλους gtklocker
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberWalker
    Μετά το Linux.... δεν υπάρχει επιστροφή! Άραγε να ισχύει το ίδιο και στα Mac...;!
    Θα σε πει ο καδρονάρχης.
  5. Το avatar του μέλους andreas_g
    Πολυ γελιο......
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο