Δείτε το RSS Feed

e-Παραμιλητά

to blog or not to blog???

Rating: 5 votes, 2,60 average.
Τι πιο απλό σαν πρώτο θέμα για ένα ιστολόγιο, από το ίδιο το ιστολόγιο...

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που κάνω την απόπειρα να γράψω σε blog.

Η πρώτη δεν ήταν ιδιαίτερη πετυχημένη θα έλεγα, όχι επειδή δεν το διάβαζε κανείς, αλλά επειδή δεν μου έκανε το "κλικ" ώστε να το συντηρήσω συστηματικά. Ίσως σε αυτό να συνέβαλε και η θεματολογία του.

Στα πλαίσια της συμμετοχής μου σε μία ασύρματη κοινότητα computerόπληκτων (A.W.M.N.) αποφάσισα να στήσω στον οικιακό server ένα blog, κυρίως ως μέσο επικοινωνίας με όσους ενδιαφέρονται για τα τεκταινόμενα στον κόμβο μου. Νέες υπηρεσίες, προβλήματα, λύσεις και σχετικές ανακοινώσεις ήταν το θέμα της συντριπτικής πλειοψηφίας των μηνυμάτων μου. Αλλά σε γενικές γραμμές τίποτα που να έχει διαχρονικά ενδιαφέρον, τίποτα που να απασχολεί πάνω από πέντε - δέκα ανθρώπους. Τίποτα που να μην γράφω ταυτόχρονα και στο αφιερωμένο στον κόμβο μου νήμα του forum του AWMN.

Κατά την μικρή μου όμως επαφή με το συγκεκριμένο blog, ομολογώ πως την φιλοσοφία του την βρήκα να υπολείπεται κατά πολύ σε σύγκριση με αυτή ενός forum.

Δεν ξέρω, αλλά μου έδωσε την εντύπωση ενός πολύ "εγωκεντρικού" τρόπου επικοινωνίας.

Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς με ενόχλησε. Ίσως το γεγονός πως έφτιαξα ένα μέρος όπου μόνο εγώ μπορώ να θέσω ένα θέμα προς συζήτηση και να περιμένω από τον υπόλοιπο κόσμο να με παρακολουθήσει. Ίσως ακόμη και ο τρόπος εμφάνισης του ίδιου του blog, όπου οι δικές μου θέσεις δεσπόζουν ευδιάκριτες, με φρουφρού και αρωματάκια, σε αντίθεση με αυτές των συνομιλητών μου που ακολουθούν παρουσιαζόμενες με πολύ πιο λιτό τρόπο, παρ' ότι ήταν πολλές φορές πιο ενδιαφέρουσες από το αρχικό μου μήνυμα.

Η ελευθερία που δίνει το forum να θέσει οποιοσδήποτε τους προβληματισμούς του, στο ίδιο μέρος με οποιοδήποτε άλλο, με την ίδια "προβολή" με γοητεύει. Μου φαίνεται απλά πιο... "Δημοκρατική".

Ίσως βέβαια να είναι και τραγικό μου λάθος η απόπειρα σύγκρισης των δύο αυτών μέσων.

Τώρα θα μου πεις... αν είναι έτσι, τι κάθεσαι και παιδεύεσαι και δεν το παρατάς το ριμάδι;

χμμμ...

Η αλήθεια είναι πως από τη μια πλευρά υπάρχει ακόμη το ζιζάνιο μέσα μου, που μου λέει πως απλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω την "κρυφή μαγεία" του blog.

Από την άλλη... γιατί να μην σου ζητήσω να μου εξηγήσεις εσύ, στο "δικό σου γήπεδο", τι είναι αυτό που δεν βλέπω;

Βέβαια ίσως να παίρνω πάλι λάθος δρόμο, προσπαθώντας να κάνω διάλογο σε ένα μέρος στημένο για "e-Παραμιλητά".

Τελικά, μάλλον δεν έχω καταλάβει τι είναι blog και πως θα πρέπει να το χρησιμοποιήσω.
Ελπίζω αυτή την φορά μπορέσω να καταλάβω...

Submit "to blog or not to blog???" to Facebook Submit "to blog or not to blog???" to Twitter

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους Hwoarang
    To blog λειτουργει αντίστροφα απο το φορουμ. Στο blog περιμένεις να ρθει κάποιος να σε διαβάσει ενω στο φόρουμ πάς και διαβάζεις άλλους. Εκτος αυτου στο φορουμ έχεις τις απόψεις όλων των ατόμων μαζεμένες ενω στα blog πρέπει να ανοιξεις 100 tab να διαβάσεις
    Κατα την γνώμη μου είναι όπως το λες. Δηλαδη για μενα ενα blog είναι ένας χώρος προσωπικών ανακοινώσεων που δεν μπορούν να γίνουν κάπου αλλου

    Το να σηκώσεις ενα blog για να λες τι εφαγες το πρωι, τι ήπιες το μεσημέρι και τι ταινία είδες το βράδυ τοτε ειναι καταδικασμένο
  2. Το avatar του μέλους KLG
    Mην ξεχνάς και εμάς που γράφαμε blogs στο φόρουμ με 1 στα 4 μυνήματα να έχουν προσωπικές αναφορές
  3. Το avatar του μέλους lewton
    Το blog, to blog!
  4. Το avatar του μέλους ipo
    Κι εγώ είχα πάντα την απορία για τη χρησιμότητα ενός blog.

    Μάλλον ο Hworang είπε μία αλήθεια. Ότι εκεί μπορείς να γράψεις ό,τι δεν μπορείς να γράψεις αλλού. Διαφορετικά το γράφεις και σε forum.

    Το να προτιμάει κάποιος να γράψει απόψεις σε blog, πιστεύω ότι δείχνει την προσπάθειά του να διαφημίσει περισσότερο τα λεγόμενά του και να έχει τον έλεγχο των κρίσεων που δέχεται. Αυτό δεν είναι πάντα κακό, απλά δεν συνάδει συνήθως με την ιδιοσυγκρασία ανθρώπων με χαμηλούς τόνους.

    Δεν έχω γράψει ποτέ σε ιστολόγιο. Όπως και ο σκαντζόχοιρος, θα έγραφα από περιέργεια για το αν μπορεί να καταλήξει σε κάτι ενδιαφέρον για εμένα, αλλά και για τους άλλους.
  5. Το avatar του μέλους stef2
    to blog βέβαια !!
    τουλάχιστον εκεί μπορείς να ανατρέξεις σε παλιές σκέψεις
    να τις δείς με άλλο μάτι
    να δείς τι σου σούρανε άλλοι
    και επιτέλους να αλλάξεις απόψεις lol

    ΥΓ
    μην παρεξηγηθώ
    να αλλάξεις απόψεις όχι εσύ προσωπικά

    για μένα μιλάω
  6. Το avatar του μέλους ρενα ειρηνη
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ! ΜΕΤΑΒΙΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΕΔΩ!ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΑΣ! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ...ΠΩΣ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ BLOG;;;; ΞΕΡΩ ΛΙΓΟ ΑΠΟ PHOTOSHOP ΛΙΓΟ
    ΑΠΟ ΜΟΝΤΑΖ (ΟΛΙΓΟ ΑΠΟ ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ!!!)ΑΛΛΑ ΑΠΟ INTERNET AΣΤΑ!
  7. Το avatar του μέλους ρενα ειρηνη
    ΜΠΩΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ; ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ! ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ!!!
  8. Το avatar του μέλους ρενα ειρηνη
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο