Δείτε το RSS Feed

Σκέψεις από την Ankh-Morpork

The Farseer - To Έπος των Φαρσίερ

Rating: 4 votes, 3,75 average.
Όνομα: en01.jpg Εμφανίσεις: 4464 Μέγεθος: 9,2 KBH Robin Hobb (ψευδώνυμο της Megan Lindholm) είναι ίσως η πιο alternative συγγραφέας βιβλίων φαντασίας, και σίγουρα η πιο alternative από όσους είχαν την τύχη να διαβάσω έργα τους.

Το Έπος των Φαρσίερ (μου αρέσει πολύ περισσότερο η μετάφραση του τίτλου στα ελληνικά) είναι η πρώτη σειρά βιβλίων που έγραψε ως Robin Hobb, και είναι εξίσου ξεχώριστη με κάθε άλλη της.

Τα βιβλία της σειράς είναι τα εξής:
  • Assassin's Apprentice ή Μαθητευόμενος Εκτελεστής
  • Royal Assassin ή Στην Υπηρεσία του Βασιλιά
  • Assassin's Quest ή Η τελευταία Αποστολή


Η υπόθεση με συντομία (και χωρίς spoilers)

Ήρωας και αφηγητής είναι ο Fitz (FitzChivalry Farseer το πλήρες όνομα), μπάσταρδος και μοναδικός γιός του πρίγκηπα Chivalry Farseer, διαδόχου του θρόνου των Έξι Δουκάτων (Six Duchies). Όταν μαθεύτηκε ότι ο πρίγκηπας Chivalry ξενοκοιμόταν, υποχρεώθηκε να παραιτηθεί από τη σειρά διαδοχής, για να μην προκληθούν προβλήματα στη διαδοχή του θρόνου όταν θα είχε στεφθεί βασιλιάς και θα ερχόταν η ώρα να τον διαδεχθεί ο μπάσταρδος γιός του ή ο μικρότερος αδερφός του.

Όνομα: en02.jpg Εμφανίσεις: 627 Μέγεθος: 6,6 KBΤο ενδεχόμενο απλά να ξεφορτωθούν το μπάσταρδο δεν άρεσε στο βασιλιά Shrewd, πατέρα του Chivalry, επειδή όπως λέει ο ίδιος στο μικρό Fitz στην αρχή του βιβλίου, ένα μπάσταρδο από βασιλική γενιά είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για πολλές βρώμικες αποστολές. Ο Shrewd γίνεται προστάτης του νόθου εγγονού του, και φροντίζει να λάβει ο μικρός όλη την απαραίτητη εκπαίδευση για να μπορεί αργότερα να φέρει εις πέρας ως Βασιλικός Εκτελεστής οτιδήποτε του ανατεθεί στο όνομα του θρόνου και της οικογένειας.

Ο Fitz εκπαιδεύεται στη μάχη και στην ιππασία, αλλά και σε λιγότερο ευγενικές τέχνες, όπως η παρασκευή και η χρήση δηλητηρίων. Μαθαίνει όλους τους γνωστούς τρόπους για να σκοτώσει ή να αχρηστεύσει έναν άνθρωπο χωρίς να γίνει αντιληπτός. Παράλληλα εκπαιδεύεται στην Ικανότητα (Skill), τη μαγική τέχνη της γενιάς των Farseer, η οποία επιτρέπει στον γνώστη της να εισχωρεί στο μυαλό άλλων ανθρώπων.

Ωστόσο ο μικρός Fitz είναι ένα πολύ ιδιαίτερο άτομο, καθώς εκτός από την Ικανότητα που κληρονόμησε από τον πατέρα του, αποδεικνύεται και κάτοχος της Γνώσης (Wit), η οποία του δίνει τη δυνατότητα να επικοινωνεί με τα ζώα και να δένεται μαζί τους. Η Γνώση θεωρείται ό,τι πιο σκοτεινό στα Έξι Δουκάτα, και οι κάτοχοί της διώκονται και καταδικάζονται σε φριχτό θάνατο.

Καθώς μεγαλώνει ο Fitz αρχίζει να αναλαμβάνει τις πρώτες του αποστολές, απαλλάσοντας τη χώρα από την παρουσία όσων θεωρούνται ενοχλητικοί για το παλάτι. Τον ίδιο καιρό οι πειρατές των Έξω Νήσων (Outislanders) κηρύσσουν τον πόλεμο στα Έξι Δουκάτα, και σκορπίζουν τον όλεθρο στις ακτές της χώρας εξασκώντας πανάρχαια μαγεία που θεωρείτο χαμένη.

Ο Fitz καλείται να μείνει πιστός στον νόμιμο διάδοχο και θείο του, Verity Farseer, τη στιγμή που η προδοσία χτυπά τη βασιλική οικογένεια.

Όνομα: en03.jpg Εμφανίσεις: 640 Μέγεθος: 15,1 KBΚαι ενώ η χώρα οδεύει προς την καταστροφή, ο Verity αναθέτει στον Fitz την τελευταία του αποστολή, από την οποία κρέμεται η επιβίωση όλων τους.


Γιατί ξεχωρίζει το βιβλίο

Έγραψα και πιο πάνω ότι ο Fitz είναι ο αφηγητής της ιστορίας. Αυτή είναι η πιο εμφανής διαφοροποίηση του βιβλίου από τα κλασικά μοτίβα της φανταστικής λογοτεχνίας. Ξέρω ότι πολλοί ήδη απέρριψαν την ιδέα να το διαβάσουν, καθώς τα βιβλία που περιγράφονται σε πρώτο πρόσωπο θεωρούνται βαρετά. Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δε βρήκα βαρετό κάποιο βιβλίο ειδικά για αυτό το λόγο, πάντως το σίγουρο είναι ότι δε βρήκα καθόλου βαρετό το έπος των Φαρσίερ.

Η πιο βασική διαφοροποίηση του βιβλίου από συνηθισμένα είναι ο ήρωας. Ο Fitz προφανώς δε θα μπορούσε να είναι ο τυπικός ηρωικός χαρακτήρας που συναντάμε (για παράδειγμα) στη λογοτεχνία των Forgotten Realms, αλλά ακόμα και μέσα στους πλέον ξεχωριστούς χαρακτήρες της φανταστικής λογοτεχνίας (όπως αυτούς του Kay) ξεχωρίζει για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει τις διάφορες καταστάσεις. Δεν έχει καμία φιλοδοξία (παρά το γεγονός ότι κατηγορείται ως σφετεριστής του θρόνου) και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να τον αφήνουν στην ησυχία του. Διαρκώς πηγαίνει από το ένα λάθος στο άλλο, ακολουθώντας το ένστικτο του λύκου που έχει αποκτήσει χάρη στη Γνώση, και καταφέρνει να μπλέκει όλο και χειρότερα.

Τα κίνητρά του είναι εξαιρετικά απλά. Όταν είναι σε κίνδυνο θέλει απλά να επιβιώσει, και παράλληλα τον ενδιαφέρει να ανταποκρίνεται στο βρώμικο καθήκον που έχει αναλάβει απέναντι στο βασιλιά Shrewd (ο οποίος είναι ο προστάτης του). Όταν το καθήκον αυτό έρχεται σε σύγκρουση με τις ηθικές αρχές του το εκπληρώνει, όσο και αν τον ενοχλεί αυτό. Μετά το θάνατο του Shrewd βλέπουμε έναν ελαφρώς διαφορετικό Fitz, ο οποίος καθοδηγείται πλέον από την αφοσίωση του στο πρόσωπο του θείου του και νέου βασιλιά Verity, αλλά στα βασικά σημεία παραμένει ο ίδιος.

Το άλλο ξεχωριστό σημείο του βιβλίου είναι η μαγεία που υπάρχει. Οι δύο μορφές μαγείας, η Ικανότητα και η Γνώση, δε μοιάζουν με τίποτα άλλο που έχει τύχει να διαβάσω. Δεν υπάρχουν οι τυπικοί μάγοι που κάνουν τα συνηθισμένα spells φωτιάς ή νερού, ούτε χρησιμοποιούνται "μαγικά εργαλεία" όπως ραβδιά ή δεν ξέρω τι άλλο. Η μαγεία είναι 100% εγκεφαλική υπόθεση, και το γεγονός ότι ο Fitz διηγείται τα πάντα βοηθάει σε μεγάλο βαθμό να καταλάβουμε καλύτερα αυτό που έχει συλλάβει η Hobb.

Το βιβλίο ξεχωρίζει επίσης στον τρόπο που περιγράφει τη ζωή των ανθρώπων στα Έξι Δουκάτα. Αν εκτυλισσόταν στον κόσμο μας θα ήταν ένα τέλειο ηθογράφημα. Αυτό ισχύει κυρίως για το πρώτο βιβλίο, όπου ο μικρός Fitz συναναστρέφεται με τον απλό λαό της πόλης, και περιγράφει εξαιρετικά (μέσα από τα μάτια ενός μικρού παιδιού) την καθημερινότητα των ανθρώπων.

Τέλος το βιβλίο ξεχωρίζει για το γεγονός ότι η Hobb κατάφερε να δημιουργήσει ένα πολύ πλούσιο παρελθόν για αυτή τη χώρα ξεκινώντας από την προιστορία της, αλλά ταυτόχρονα δεν το παρεμβάλλει στην πλοκή με βαρετές διηγήσεις (à la Tolkien). Ο τρόπος που στην αρχή κάθε κεφαλαίου υπάρχει μια αναφορά στο παρελθόν, η οποία συνήθως σχετίζεται αμυδρά με την τρέχουσα πλοκή, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρων, και δημιουργεί την αίσθηση ότι ο γράφων (o ενήλικος Fitz) επιχειρεί να καταγράψει κατά κάποιο τρόπο την ιστορία της χώρας του.


Γιατί μου άρεσε το βιβλίο

Όλα τα παραπάνω είναι μερικοί λόγοι για τους οποίους η συγκεκριμένη τριλογία ξεχωρίζει. Δεν είναι όμως αυτοί οι λόγοι για τους οποίους μου άρεσε. Έχω διαβάσει και άλλα βιβλία που ξεχωρίζουν, αλλά που τελικά δε μου άρεσαν.

Ο βασικός λόγος που Το Έπος των Φαρσίερ μου άρεσε ως βιβλίο είναι το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά καλογραμμένο. Η Hobb χειρίζεται εξαιρετικά το γραπτό λόγο, και έχει δημιουργήσει μια εκπληκτική πλοκή. Ξεκινώντας από τον πρώτο τόμο, όπου αρχικά βλέπουμε μερικές σκόρπιες αναμνήσεις του Fitz από τα παιδικά του χρόνια, και περνώντας στην εφηβεία και την ενηλικίωσή του, τα πάντα περιγράφονται εξαιρετικά. Οι διάλογοι, οι χαρακτήρες, η περιγραφή των σκηνικών, όλα πλησιάζουν υπερβολικά κοντά στην τελειότητα.

Και βέβαια και όλα όσα περιέγραψα στην προηγούμενη ενότητα συμβάλλουν στο να μείνει το βιβλίο στην καρδιά όποιου το διαβάζει. Εξαιρετικοί συγγραφείς υπάρχουν πολλοί, όταν καταφέρουν να δημιουργήσουν και ένα ξεχωριστό βιβλίο τότε έχουμε ένα Masterpiece.

Είναι το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει; Σίγουρα όχι, αφού η θέση αυτή είναι καπαρωμένη.

Είναι ένα από τα καλύτερα; Σαφέστατα. Για την ακρίβεια είναι ένα από τα μετρημένα στα δάχτυλα βιβλία που βάζω αμέσως μετά το αγαπημένο μου, χωρίς να μπορώ να τα κατατάξω (γενικά είμαι κατά των κατατάξεων τύπου TOP-TEN).

Συνιστώ να του δώσετε μια ευκαιρία, τόσο οι λάτρεις της λογοτεχνίας Fantasy όσο και οι λάτρεις των καλών βιβλίων. Θεωρώ πάντως ότι πιο πιθανό είναι να αρέσει σε κάποιον που ανήκει μόνο στη δεύτερη κατηγορία, παρά σε κάποιον που ανήκει μόνο στην πρώτη. Και αυτό επειδή παραβιάζει πολλούς «άγραφους νόμους» της Φανταστικής Λογοτεχνίας. Όσοι ανήκουν και στις δύο λογικά θα το λατρέψουν.

Submit "The Farseer - To Έπος των Φαρσίερ" to Facebook Submit "The Farseer - To Έπος των Φαρσίερ" to Twitter

Updated 11-09-07 at 23:51 by lewton

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Βιβλία που άρεσαν στον Λιούτον

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους stef2
    Μαγικό χάος
    Φαντάζομαι ότι ο Fitz θα τα καταφέρει με την βοήθεια κάποιου ..απο μηχανής θεού.
  2. Το avatar του μέλους lewton
    Παρακαλώ να αποφευχθούν οι εξυπνάδες σε αυτή την ενότητα του blog μου.
    Θα ήθελα να εκφράζονται μόνο σχόλια και απορίες επί του βιβλίου από όσους το έχουν διαβάσει, καθώς και ερωτήσεις από όσους δεν το έχουν διαβάσει αλλά τους φάνηκε ενδιαφέρον από το άρθρο.

    Και όχι δεν υπάρχει από μηχανής θεός.
    H Hobb ξεχωρίζει επειδή ακριβώς δεν χρησιμοποιεί κανένα κλισέ στα βιβλία της.
    Updated 11-09-07 at 15:29 by lewton
  3. Το avatar του μέλους KLG
    Ενδιαφέρον (μιας και ξανα-ανακάλυψα πρόσφατα το διάβασμα), από ποιο βιβλίο ξεκινάει η σειρά?
  4. Το avatar του μέλους stef2
    Δε είχα τέτοια πρόθεση
    Ισα ισα που η σύντομη υπόθεση με παρακινεί να βρώ το βιβλίο
    Ποιός είναι ο εκδοτικός οίκος ;
  5. Το avatar του μέλους lewton
    KLG , πρώτο βιβλίο είναι το Assassin's Apprentice (η σειρά είναι αυτή με την οποία τα έχω βάλει*), ή Μαθητευόμενος Εκτελεστής στα ελληνικά.
    Η μετάφραση στα ελληνικά είναι εξαιρετική, ωστόσο δε βλέπω γιατί να μην το διαβάσεις στα αγγλικά, μιας και είσαι και στο UK. Η γλώσσα που χρησιμοποιεί η Hobb είναι εξαιρετικά απλή (το βιβλίο ήταν το πρώτο που διάβασα στα αγγλικά και παρόλα αυτά δεν είχα πρόβλημα).


    Stef2 ο εκδοτικός οίκος στην Ελλάδα είναι ο Anubis. Σημειώνω ότι το τρίτο βιβλίο το έσπασαν σε 2 τόμους ειδικά για την Ελλάδα...


    *εννοώ η σειρά με την οποία έχω βάλει τις εικόνες, γιατί όταν ρώτησε ο KLG δεν είχα γράψει ποιά είναι τα βιβλία
    Updated 11-09-07 at 18:50 by lewton
  6. Το avatar του μέλους nmavro73
    Το συγκεκριμένο βιβλίο το διάβασα και μάλιστα στο πρωτότυπο και μου άρεσε πολύ. Εχει και τη συνέχεια του: The tawny man. Πάντως σε όποιον αρέσει αυτό το στύλ συνιστώ ανεπιφύλακτα το The black magician trilogy απο Trudi Canavan. Μπορώ να πώ ότι ήταν 3 τόμοι και το ξεπάστρεψα σε μια βδομάδα όλο.
    Μαγεία που γίνεται με το μυαλό έχει και στον Eddings, δύο σειρές των 5 βιβλίων. The Belgariad και The Malloreon. Ισως σου αρέσουν και αυτά. Εγώ τα παρήγγειλα από έξω πάντως όλα γιατί είναι δυσεύρετα.
  7. Το avatar του μέλους HIK248
    Stef2 ο εκδοτικός οίκος στην Ελλάδα είναι ο Anubis. Σημειώνω ότι το τρίτο βιβλίο το έσπασαν σε 2 τόμους ειδικά για την Ελλάδα...
    Δεν ειναι σπανιο να σπανε βιβλια πολλων σελιδων οπως αυτο(800+) σε 2 τομους μετα την μεταφραση η οποια συνηθως αυξανει και το μεγεθος του κειμενου.
    Ουτε και ειναι ντοπια πρωτοτυπια,πχ το LOTR γραφτηκε ως μια ιστορια αλλα εσπασε σε 3 βιβλια απο τον εκδοτικο οικο.
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο