Δείτε το RSS Feed

hellenicsun

Γερμανία VS Ελλάδα: 50 λόγοι για τους οποίους θέλω να φύγω!

Rating: 4 votes, 2,00 average.
Άλλοι λόγοι γράφτηκαν εν βρασμώ και άλλοι εν ηρεμία. Άλλοι παλαιότεροι και άλλοι νεότεροι. Μόνο που συνεχίζω να μην θέλω να φύγω.

Ιδού:

  1. Στη Γερμανία υπάρχει αξιοκρατία σε αντίθεση με την Ελλάδα
  2. Στη Γερμανία υπάρχει σεβασμός μεταξύ των πολιτών σε αντίθεση με την Ελλάδα
  3. Στη Γερμανία υπάρχει καθαριότητα στους δρόμους σε αντίθεση με την Ελλάδα
  4. Στη Γερμανία οδηγούν με σεβασμό στους νόμους σε αντίθεση με την Ελλάδα
  5. Στη Γερμανία δεν υπάρχουν «κλειστά» επαγγέλματα που διοικούνται από «μαφίες» σε αντίθεση με την Ελλάδα
  6. Στη Γερμανία τα σχολεία έχουν σύγχρονες υποδομές σε αντίθεση με την Ελλάδα
  7. Στη Γερμανία δεν υπάρχουν σπαστικοί μετανάστες στα φανάρια που θέλουν να σου καθαρίσουν το καθαρό τζάμι, να σου πουλήσουν φορτιστές, αεροβόλα, κιθάρες, βιολιά, υπερ-μεγέθη αναπτήρες, να σου καθαρίσουν τα φώτα και να σε ενημερώσουν για τη κακή τους οικογενειακή κατάσταση, σε αντίθεση με την Ελλάδα
  8. Στη Γερμανία υπάρχει μεταναστευτική πολιτική σε αντίθεση με την Ελλάδα
  9. Στη Γερμανία τα σύνορα είναι ελεγχόμενα σε αντίθεση με την Ελλάδα
  10. Στη Γερμανία υπάρχει προάσπιση των εθνικών συμφερόντων σε αντίθεση με την Ελλάδα
  11. Στη Γερμανία γίνεται επένδυση στην εθνική βιομηχανία σε αντίθεση με την Ελλάδα
  12. Στη Γερμανία όλοι έχουν ίσες και αμερόληπτες ευκαιρίες στην εργασία σε αντίθεση με την Ελλάδα
  13. Στη Γερμανία η βενζίνη μπορεί να κοστίζει 1.30 αλλά και ο βασικός μισθός υπερβαίνει τα 1.000 Ευρώ σε αντίθεση με την Ελλάδα
  14. Στη Γερμανία δεν υπάρχουν ανατιμήσεις βασιζόμενες στη τιμή των καυσίμων σε αντίθεση με την Ελλάδα
  15. Στη Γερμανία οι αγρότες βρίσκουν τρόπο ή εναλλακτικές καλλιέργειες για να προχωρήσουν στη ζωή τους σε αντίθεση με την Ελλάδα
  16. Στη Γερμανία οι αγρότες δεν χρησιμοποιούν τους πολίτες ως εκβιαστικό όργανο σε αντίθεση με την Ελλάδα
  17. Στη Γερμανία οι αγρότες δε κλείνουν τις Ε.Ο. κόβοντας τη χώρα στα δύο σε αντίθεση με την Ελλάδα
  18. Στη Γερμανία οι αγρότες δεν προκαλούν διεθνή προβλήματα που οδηγούν σε παρεμβάσεις πρωθυπουργών και της Ευρωπαικής Ένωσης σε αντίθεση με την Ελλάδα
  19. Στη Γερμανία οι πολιτικοί δε κοροιδεύουν τον λαό τους επί 30 τουλάχιστον χρόνια σε αντίθεση με την Ελλάδα
  20. Στη Γερμανία ο λαός δεν επιτρέπει στους πολιτικούς να τοω κοροιδεύουν επί τουλάχιστον 30 χρόνια σε αντίθεση με την Ελλάδα
  21. Στη Γερμανία οι πολίτες διακρίνονται από το έργο τους, τη ζωή τους και την εργασία τους και όχι από το χρώμα του κόμματος ή της ομάδας τους σε αντίθεση με την Ελλάδα
  22. Στη Γερμανία μια οικογένεια μπορεί να παρακολουθήσει ένα ποδοσφαιρικό αγώνα σε αντίθεση με την Ελλάδα
  23. Στη Γερμανία δεν επιτρέπουν σε κανέναν να καταστρέψει ένα αθλητικό αγώνα σε αντίθεση με την Ελλάδα
  24. Στη Γερμανία οι διαδικασίες απόκτήσης διπλώματος ή μεταβίβασης αυτοκινήτου είναι απλοποιημένες και γρήγορες με αποτέλεσμα να μη συντηρείται μια παραοικονομία σε αντίθεση με την Ελλάδα
  25. Στη Γερμανία δεν υπάρχουν ΚΤΕΛ σε αντίθεση με την Ελλάδα
  26. Στη Γερμανία αν υπήρχαν ΚΤΕΛ θα λειτουργούσαν με προδιαγραφές που σημαίνει ανανέωση στόλου (ακόμη κυκλοφορούν λεωφορεία που κάποτε μετέφεραν τη νεαρή Βουγιουκλάκη), θέσεις στάθμευσεις για όσους έρχονται να παραλάβουν ή να αφήσουν επιβάτες, σύγχρονες υποδομές εστίασης, αναμονής, ασφάλειας και υγιεινής
  27. Στη Γερμανία δε θα υπήρχαν ΚΤΕΛ γιατί υπάρχει ολοκληρωμένο σύστημα τρένου σε αντίθεση με την Ελλάδα
  28. Στη Γερμανία ο κόσμος έχει πολλές επιλογές για ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, θέρμανση, διαδίκτυο, τηλεόραση σε αντίθεση με την Ελλάδα
  29. Στη Γερμανία οι διαδηλώσεις έχου ως αφορμή πραγματικές ανάγκες και διεκδικήσεις και δεν υποκεινούνται από κόμματα της Βουλής
  30. Στη Γερμανία υπάρχουν πολύ λιγότερα ΤΑΞΙ σε σχέση με την Ελλάδα
  31. Στη Γερμανία οι οδηγοί ΤΑΞΙ είναι κύριοι και οδηγούν άριστα αυτοκίνητα σε αντίθεση με την Ελλάδα
  32. Στη Γερμανία οι οδηγοί ΤΑΞΙ είναι κυρίως άνθρωποι σε αντίθεση με την Ελλάδα
  33. Στη Γερμανία οι οδηγοί ΤΑΞΙ πληρώνουν όλους τους φόρους σε αντίθεση με την Ελλάδα
  34. Στη Γερμανία οι οδηγοί ΤΑΞΙ είναι λίγοι διότι δε χρειάζονται, σε αντίθεση με την Ελλάδα
  35. Στη Γερμανία ο χώρος μη καπνιστών δε μυρίζει τσιγάρο σε αντίθεση με την Ελλάδα
  36. Στη Γερμανία ισχύει καθολική απαγόρευση καπνίσματος σε αντίθεση με την Ελλάδα
  37. Στη Γερμανία δε διώκονται οι ξένες επενδύσεις σε αντίθεση με την Ελλάδα
  38. Στη Γερμανία δε φοβούνται οι τουρίστες σε αντίθεση με την Ελλάδα
  39. Στη Γερμανία δε φοβούνται οι πολίτες να κυκλοφορήσουν στο κέντρο της πόλης, να μείνουν στις προαστιακές περιοχές και να ξεχάσουν και τη πόρτα ανοικτή σε αντίθεση με την Ελλάδα
  40. Στη Γερμανία τα συνδικάτα επικουρούν και προσφέρουν. Δεν ελέγχουν και εκβιάζουν σε αντίθεση με την Ελλάδα
  41. Στη Γερμανία ο ή η πρωθυπουργός της χώρας δεν εκβιάζει τους πολίτες εν όψη εκλογών
  42. Στη Γερμανία οι λαός δε λειτουργεί ως μηδενιστής, επί προσωπικών θεμάτων έως τα κοινά
  43. Στη Γερμανία οι πολιτικοί διεκδικούν αυτά που τους ανήκουν (για παράδειγμα τα τεράστια ποσά που χρωστάει η Γερμανία στην Ελλάδα λόγω των πολέμων αλλά κανείς δε διεκδικεί)
  44. Στη Γερμανία υπερασπίζονται τα σύνορα τους και τη (λίγη) ιστορία τους
  45. Στη Γερμανία παράγουν. Δε καταναλώνουν μόνο
  46. Στη Γερμανία η απόδοση του ΦΠΑ είναι δεδομένη από τις επιχειρήσεις
  47. Στη Γερμανία η ζήτηση απόδειξης από τον πολίτη είναι δεδομένη
  48. Στη Γερμανία σέβονται τον νόμο καπνιστών επειδή πρωτίστως σέβονται την υγεία όλων
  49. Στη Γερμανία τα καταστήματα έχουν επαρκή εξαερισμό και χώρο ακριβώς για τα άτομα που πρέπει. Όχι για +1.000 επειδή τυγχάνει χώρος και στη τουαλέτα
  50. Στη Γερμανία δίνεται μόρφωση και ευκαιρία για δημιουργία. Όχι παπαγαλία και ευκαιρία για παρανομία!

Submit "Γερμανία VS Ελλάδα: 50 λόγοι για τους οποίους θέλω να φύγω!" to Facebook Submit "Γερμανία VS Ελλάδα: 50 λόγοι για τους οποίους θέλω να φύγω!" to Twitter

Updated 22-02-11 at 16:35 by hellenicsun

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους hellenicsun
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed
    αντε γεια , με το καλο να πας .
    τους λογους που περιγραφεις τους παραβλεπω γιατι μου θυμιζουν αξαξιοπαθεια ,κατι που θεωρω βασικο παραγοντα για ολα οσα προφανως αντεγραψες ως αιχμη του δορατος της φυγης σου .

    το ματριξ ζει και χρειαζεται μπαταταριες .
    Έμεινα και ούτε πρόκειται να φύγω.

    Όλα όσα περιγράφω συνεχίζουν και με εξοργίζουν ως σήμερα αλλά, όσο ζω θα ελπίζω σε μια αλλαγή προς το καλύτερο.

    Όσο για σένα, απορώ που έχασες το χρόνο σου να γράψεις εδώ.

    Τουλάχιστον, ας έλεγες και κάτι άξιο συζήτησης.
  2. Το avatar του μέλους psyxakias
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun
    Έμεινα και ούτε πρόκειται να φύγω.

    Όλα όσα περιγράφω συνεχίζουν και με εξοργίζουν ως σήμερα αλλά, όσο ζω θα ελπίζω σε μια αλλαγή προς το καλύτερο.
    Καθαρά από περιέργεια και ενδιαφέρον, 5 χρόνια μετά που σε βρίσκουμε; και ισχύουν ακόμα αυτά τα 50 κατά τη γνώμη σου; (αρκετά είναι παρεμφερή και θα τα έβαζα μαζί, αλλά έστω και ως 50αδα μ'άρεσε πως τα διατύπωσες, άσχετα αν συμφωνώ/διαφωνώ ή δεν εκφέρω γνώμη γιατί δεν έχω ζήσει Γερμανία)
  3. Το avatar του μέλους hellenicsun
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias
    Καθαρά από περιέργεια και ενδιαφέρον, 5 χρόνια μετά που σε βρίσκουμε; και ισχύουν ακόμα αυτά τα 50 κατά τη γνώμη σου; (αρκετά είναι παρεμφερή και θα τα έβαζα μαζί, αλλά έστω και ως 50αδα μ'άρεσε πως τα διατύπωσες, άσχετα αν συμφωνώ/διαφωνώ ή δεν εκφέρω γνώμη γιατί δεν έχω ζήσει Γερμανία)
    Όπως είχα γράψει, είμαι ακόμη εδώ.

    Σίγουρα έχει βελτιωθεί δραματικά η κατάσταση των ταξί χάρη στην ιδιωτική πρωτοβουλία και επιχειρηματικότητα.

    Θά ήμουν θετικός και στο θέμα της φοροδιαφυγής μα και η κατανάλωση έχει μειωθεί δραματικά και η αξία του μαύρου χρήματος έχει αυξηθεί λόγω της κατάστασης.

    Από εκεί και πέρα δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη διαφορά μα ίσως μου διαφεύγει.