Δείτε το RSS Feed

badweed

upgradde σε unraid

Rate this Entry
Περσυ γνωρισα το unraid , ενα λειτουργικο που εχει δυο δυνατοτητες που αναζητουσα
το virtualization σε pass through ωστε να αποδιδω hardware κατευθειαν σε virual μηχανηματα , και raid με ανομοιους δισκους


Μεχρι τωρα , χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω για ρολους nas και ρουτερ το clearos , στην community εκδοση που ειναι δωρεαν .

Εξπερ δεν ειμαι , ωστε να επαιρνα μια λινουξ διανομη και να την εφερνα στα μετρα που ηθελα και ειναι το unraid , πριν ειχα κανει δοκιμες με virtualization hypervisors , της vmware τον vmserver σε barebone εκδοση αλλα και ως εφαρμογη εντος των windows (xp lol ,με ram 3.25 γιγα αναγνωρισιμη ) και της citrix τον xenserver .

Με τον xen server ειχα καταφερει να αποδωσω καρτα γραφικων σε εικονικο μηχανημα , αλλα καπου εκει σταματησα τις δοκιμες .


Εχοντας λοιπον κατασταλαξει για κανα δεκαρι χρονια σε μια λυση nas με clearos , ηρθε η εποχη για αλλαγες .

Λιγα λογια για τον nas ,
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  clearos brbone.png 
Εμφανίσεις:  246 
Μέγεθος:  261,1 KB 
ID: 231363
ειναι με atom επεξεργαστη , σε μια mini itx μητρικη gaida mi nas25, με 4 γιγα ραμ ddr3 sodimm @1066 , και 6 σατα θυρες (που ηταν και ο λογος που την παρηγγειλα απο το εξωτερικο τοτε )
μεχρι καποια στιγμη ειχε 6 δισκους , εναν ssd για το λειτουργικο και 5 αποθηκευτικους hdd ,
Οταν μου χαλασε ομως ενα τροφοδοτικο , πηρε και 2 -3 δισκους (wd green ) μαζι και αν και απο τους 2 εβγαλα τα δεδομενα απο τον τριτο οχι ακομη .

Αυτο με εβαλε σε σκεψεις για την χρηση καποιας μορφης raid , κατι που δεν με ειχε απασχολησει και πολυ μεχρι τωρα .
ο μονος λογος που ειχα κανει raid ηταν στο linage για καποιο drop και για xpαρισμα , και για επιδοσεις οταν καποια στιγμη οι hdd μου φαινοντουσαν παρα πολυ αργοι σε σχεση με το υπολοιπο hardware και δεν ειχαν βγει οι ssd ακομη .

Ως ρουτερ , το πισι αυτο παιρνει την συνδεση του ιντερνετ και την μοιραζε σε δυο δικτυα ενα τοπικο , και ενα free wifi . εχει καποιες ρυθμισεις για διαχειριση του bandwidth , και καποια block (firewall , hosts ) προς το ιντερνετ και προς το free wifi .

Ειχα δοκιμασει να του βαλω και plex αλλα το κουραζε πολυ το συστημα και ετσι το εβγαλα .

Ξανα παμε στον περσινο νοεμβρη που γνωρισα το unraid .

Αρχικα ενθουσιαστηκα που βρηκα οτι εψαχνα καμποσο καιρο πριν , μετα αρχισα να το στηνω και συναντησα και τα dockers τα οποια θυμιζουν virtualization αλλα δεν ειναι και ειναι .
η ικανοποιηση ακολουθησε τον ενθουσιασμο και ετσι αρχισα να στηνω μηχνακι να το δω


Το αρχικο πισι ηταν παλι ενα atom πιο συνχρονο ,που επαιρνε και περισσοτερα απο 4 γιγα μνημη .
το εβαλα βιαστικα εκει με ενα usb στικακι που αποτελει τον χωρο του λειτουργικου συστηματος του unraid και το δοκιμασα .

Εχει καποιες προθεσμιες δοκιμης , εναν μηνα αρχικα , που μπορεις να κανεις επεκταση νομιζω σε αλλον εναν μηνα με δυο επικαιροποιησεις της αδειας .

Πολυ ευχαριστημενος απο ολες τις εντυπωσεις , βρηκα και τον spaceinvader one που εχει βιντεακια στο youtube και εξηγει καποια πραγματακια
και ...
Ο ατομ δεν ειχε pice θυρα , ειχε μονο μια pci οποτε δεν μπορουσα να προσθεσω μια καρτα γραφικων και να την αποδωσω σε ενα εικονικο μηχανημα οπως ειχα σχεδιασει λιγο πολυ πριν 10 χρονια .
αλλα και ο ατομ με καρτα γραφικων ακομη και προ 7 ετιας (μια r9 280 ) θα ηταν για λυπηση

Οποτε αρχιζω και σχεδιαζω μια υλοποιηση που θα φιλοξενει και τα αρχεια μου αλλα και θα εχει καποιου βαθμου δυνατοτητες gaming

Εχω ενα i5 εχω και 16 γιγα ραμ ,εχω και μητρικη να τα συνδεσω , και στηνω ενα πισι αυτην την φορα
του βαζω στην αρχη δοκιμαστικα μερικους σκορπιους δισκους , εναν ssd για cache ωστε να γραφει γρηγορα και να μην ξυπνανε οι δισκοι σε καθε εγγραφη και αφου δοκιμαζω αυτο το στησιμο κανα διμηνο , αγοραζω και μια αδεια για το unraid .

Ξανα βγαζω τους δισκους , ξαναστηνω πλεον με πιο μεγαλους δισκους , ικανους να φιλοξενησουν τα αρχεια μου ,και το βαζω να παιζει
πλεον εχουμε φτασει στον μαρτιο αν δεν κανω λαθος (10 μαρτιου κοιτωντας το email ενεργοποιησης , απο 18 νοεμβριου που ηταν η πρωτη εγγραφη μου στα φορουμ τους )

Και αφου το στηνω , 3 δισκους hdd 3tb , ενας parity και δυο για data , δηλαδη 6tb χωρο , και εναν 256αρη ssd για cache
αρχιζω και το χρησιμοποιω παραλληλα με το clearos που παιζει μονο τον ρολο router
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  unraid i5.png 
Εμφανίσεις:  245 
Μέγεθος:  369,8 KB 
ID: 231364
Αφου δοκιμασα μερικες εφαρμογες και καποια virtualization με την καρτα γραφικων που ηθελα να δινω σε εικονικα μηχανηματα, μπηκα μεσω των dockers και στην διαδικασια γνωριμιας με εφαρμογες "εξυπνου σπιτιου" , tasmota και home assistant
κατι που μου εδωσε την ευκαιρια να παρακολουθησω και τις καταναλωσεις διαφορων συσκευων .

Απο αυτο παρατηρησα οτι καταναλωνω 50 βατ στο unraid και αλλα 20 στο clearos σε κατασταση idle , δηλαδη τον χρονο καπου στα 600 kw αφου και τα δυο δουλευουνε 24/7

Πλεον αυτο ειναι κατι που θελω να αντιμετωπισω .
ξανα λοιπον , χτιζχω ενα unraid , σε εναν ατομ J3455 ο οποιος συμπεριφερεται αρκετα καλυτερα απο τους προηγουμενους atom ( D2500 στο clearos και ενας j1900 στην μητρικη της αρχικης δοκιμης του unraid )

Εχει και vt-d (!) που καποτε που ειχα ασχοληθει πιο εντονα ηταν βασικη προυποθεση της απευθειας αναθεσης hardware σε εικονικα μηχανηματα

Σκοπος αυτην την φορα ειναι να λειτουργει το clearos ως εικονικο μηχανημα μεσα στο unraid το οποιο θα φιλοξενει τα αρχεια , και αν θελω να αναθετω καρτα γραφικων σε εικονικο μηχανημα που θα μπορω να προσεγγιζω και δικτυακα , θα το κανω μαλλον στον i5 με wakeonlan .

Ηδη εχω στησει μια μορφη του ,εχω βαλει και tvheaded και plex και το clearos σαν εικονικο μηχανημα .
δεν δειχνει να γονατιζει απο αυτα
μνημη του εχω βαλει 2 στικακια 4γιγα ddr3 @ 1600 , και παιρνει μεχρι 16 γιγα συνολο μνημη .
καρτα δικτυου του εβαλα μια με δυο θυρες στην μοναδικη pcie x1 που εχει

Μου εχει μεινει το να μεταφερω τις δικτυακες λειτουργιες (dhcp , bandwidth control , static ips ) που φιλοξενει το clearos εδω και χρονια στο
πως να τις διαχειριστω στο νεο περιβαλον

Εχω βρει και το pi-hole και θα ηθελα να το συγκαταλαβω στην συνθεση .
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  unraid demo 2021.png 
Εμφανίσεις:  243 
Μέγεθος:  394,0 KB 
ID: 231365
Δεν ξερω αν μου ειναι χρησιμο το clearos πλεον , με τα τοσα που εχει μεσω dockers το unraid . μονο το bandwidth control σκεφτομαι οτι δεν εχω βρει πως να λειτουργησω στο unraid.

Θα μπορουσα να δοκιμασω και εικονικα συστηματα πιο απλοικα για αυτον τον ρολο ,απο οτι ειναι το clearos που εχει και αλλες λειτουργιες
καποιο router os , openwrt , pfsense , ipcop ,δεν ξερω ποιο ακομη .
Για αρχη σκεφτομαι να στησω μια αναπαρασταση του τι ηδη υπαρχει , σαν υποσυνθεση του unraid .


quiz εμπεριστατωσης προσοχης και εξασφαλισης στοχων :
ποσα κομπιουτερ αναφερθηκαν στο παραπνω πονημα ;
τι ακριβως θελω να πετυχω ;

Submit "upgradde σε unraid" to Facebook Submit "upgradde σε unraid" to Twitter

Updated 06-10-21 at 21:30 by badweed

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους badweed
    με τις καρτες δικτυου πειραματιστηκα αυτον τον καιρο , και με τα vlans.

    καταρχας, για καποιον λογο , την ενσωματωμενη καρτα την εβλεπε σαν τριτη απο την διπλη στην pcie θυρα , ολες realtek ιδιο μοντελο (Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411)
    ενω ειχε επιλογη να αλλαξω την σειρα μεσα απο το λειτουργικο συστημα (και οχι στο bios οπως περιμενα ) μερικες φορες οταν πειραματιζομουν , καπου με δυσκολευε

    αφου εκανα καποιες δοκιμες με vlans και ενα mikrotik 260gs ,
    και ψιλο καταφερα να στελνω απο μια θυρα του σερβερ διαφορα vlans
    ειτε στο μοντεμ , ειτε αποκομμενο απο τον σερβερ και να αποδιδεται σε καποια καρτα δικτυου με dhcp ενος εικονικου μηχανηματος μεσα στον σερβερ .

    μου μπηκε η ιδεα οτι και με μια καρτα δικτυου κανω την δουλεια που θελω .
    ενα lan 1000gbps , σε ενα wifi μεχρι 300mbps ,
    και ενα δευτερο lan να μεταφερει σε ενα free wifi την συνδεση ιντερνετ , δηλαδη μαξ 20mps

    σκεπτομαι να αναβαθμισω σε vdsl 50 mbps , οποτε στο free wifi ας πουμε οτι φτανουμε και το μαξ , 50mbps .

    αποτε απο την χιλιαρα lan , την οποια χρησιμοποιω μεσω καλωδιου σε πολυ λιγες περιπτωσεις , αν αφαιρεσω 100 mbps για μοντεμ και free wifi (50 + 50 ) , και 900mbps να μεινουν , αρκετα θα ειναι .

    απο πλευρα δηλαδη bandwidth ,μου φτανει μια θυρα .
    απο πλευρα στησιματος , μαλλον μεσω vlans να φτιαξω αρκετα μοτιβα συνδεσεων χωρις πολυ hardware και κουβαρια καλωδιων .

    δισκους στον μικρο σερβερ εχω βαλει εναν 6tb και εναν ssd για cache 250gb . δεν εχει θυρες για περισσοτερους . απο καταναλωση καπου στα 16 μεχρι 21 βατ φτανει .


    ξεστηνω σιγα σιγα και τον πρωτο σερβερ για να του παρω τους δισκους να τους χρησιμοποιησω για αποθηκευτικα μεσα σε αλλους υπολογιστες .

    τελικα μαλλον θα κρατησω αρχικα το clearos και δεν θα βαλω και το pihole ως docker .

    απο applications, ενα mysql , ενα virt-manager, plex , mqtt , home assistant .
    εχει και καποιες εφαρμογες για 3d printer, octoprint/repetier .
    εφαρμογη για ενα πολυμηχανημα (πριντερ /σκανερ /φαξ) δεν εχω βρει ακομη


    κανοντας μια ψιλοσυνοψη παντως , αν και ευχαριστημενος απο το επιχειρημα μεχρι τωρα,
    μπορω να πω οτι δεν πετυχα τιποτα απο αυτα που φανταζομουν .
    ουτε υπερμηχανημα για παιχνιδια που θα παιζουν απομακρυσμενα εγινε
    ουτε ασφαλεια στους δισκους εχω λογο των 2 θυρων sata που εχει η μητρικη
    και ενας ειναι ο δισκος hdd και ο αλλος ο ssd που κανει την cache (εχει vms εχει dockers και τα settings τους και τις εγγραφες τους ) ,
    αλλα parity disk , δεν χωραει να μπει .

    εκανα καποιες σκεψεις για εναν usb3 , ή καποια θυρα pcie σε sata τωρα που ελευθερωσα την μια pcie θυρα απο την dual lan καρτα .
    αλλα και το κουτακι που εχω βαλει , ενα Silverstone Sugo SG13B ,δεν χωραει περσισοτερο απο δυο δισκους .
    ουτε και ο 6tb χωραει ολα τα data που εχω συλεξει .
    οποτε μια πιο ολοκληρωμνεη λυση θα ηταν με τρεις 6αρηδες , ενας για parity 2 για δεδομενα , δηλαδη 12TB αποθηκευτικος χωρος .

    αυτα για πιο μετα , οταν πεσουν και οι τιμες των δισκων γιατι ακομη τραβανε ανηφορες .
    προς το παρον εχω να αποφασισω πως θα στησω τα δικτυα ,
    γιατι θελω να υπαρχει και ενα ελαχιστο υποσυστημα που να εχει βασικες λειτουργιες δικτυου και συνδεσης στο ιντερνετ που δεν θα ειναι πολυπλοκο για να λειτουργησει , και αυτα που σκεφτομαι ,δεν ειναι προς αυτην την κατευθυνση .
    Updated 03-11-21 at 22:35 by badweed
  2. Το avatar του μέλους psavides
    "quiz εμπεριστατωσης προσοχης και εξασφαλισης στοχων :
    ποσα κομπιουτερ αναφερθηκαν στο παραπνω πονημα ;
    τι ακριβως θελω να πετυχω ;"



    Καλή συνέχεια, πιστεύω να τα καταφέρεις.
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο