Δείτε το RSS Feed

globalnoise

RealTek Modems

Rate this Entry
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω στα χερια μου ενα RealTek Demo σε ενα απλο πλαστικο κουτι που δεν αντιπροσωπευει καποιον συγκεκριμενο κατασκευαστη μοντεμ

Με οτε (αλλα βλεπω και με αλλους παροχους) παει πολυ καλα και κλειδωνει την γραμμη πιο ψηλα με το snr margin στο default 9 οπως το εχει κανονισμενο ο παροχος
(δεν ξερω ακομα αν αλλαζει, μεσω καποια τελνετ ρυθμισης)

Το τσιπακι που φοραει ειναι το RealTek RTL8685 που κανει και για adsl/vdsl συνδεση
Ηδη εχει vdsl αλλα δυστυχως δεν εχω τετοια γραμμη για δοκιμη

το υπολογιζω να ειναι ιδιο με το NETIS DL4422 γιατι αυτο εχει ιδια ledκια στην σειρα και ιδιο σχεδον κουτι
http://www.netis-systems.com/en/prod...m%20Router%20/

Εδω τα στατιστικα (se broadcom dslam)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  realtek stats.png 
Εμφανίσεις:  180 
Μέγεθος:  64,8 KB 
ID: 231736

Για συγκριση δειτε εδω που προσφατα εχω απο ενα Ασος Ν17 (mediatek) και ενα τπ λινκ 8960 (broadcom)





Το Realtek με το συγκεκριμενο λογισμικο εχει πιο πανω line attenuator και λιγο παραπνω πινκ κατα 4 ms αναλογα την επανανκινηση

ΑΛΛΑ βλεπω οτι εχει ενα πολυ σταθερο snr ... το κραταει στα ορια του αψογα, παρα τον ψηλο συνχρονισμο και την ΜΗ συμβατοτητα με το κεντρο

Ομως για αυτο γινονται οι δοκιμες για καλυτερυεση γραμμης

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Βλεποντας και εδω στο φορουμ μερικους λιγους χρηστες που εχουν RealTek (thomson TD5180, netgear dgn1500 και μερικα Netis που φορανε RealTek chipset) κατα διαφορους παροχους ... αναφερουν και αυτοι ΠΟΛΥ καλο συνχρονισμο και σταθερη γραμμη και ας μην ειναι συμβατο με τα dslam τους

Αρα οσοι τα προτιμησετε πιστευω θα ειναι αψογα και αξιζουν στην χαμηλη τους τιμη με το παραπανω

(dsl set page)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  realtek dsl settings.png 
Εμφανίσεις:  177 
Μέγεθος:  50,3 KB 
ID: 231737

Submit "RealTek Modems" to Facebook Submit "RealTek Modems" to Twitter

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια