Δείτε το RSS Feed

badweed

Ενα τσιγαρο δρομος

Rate this Entry
ξερετε πως ειναι το καπνισμα , οχι ολοι , και δεν το χρειαζονται και ολοι για να καταλαβουν το τι θελω να πω .
σε μια στιγμη αφηρημενου στοχασμου ,ετοιμος να καπνισω ενα τσιγαρο , σκεφτηκα ποσοι ανθρωποι μπορει να πηραν μερος σε μια διαδικασια για να φτασει αυτο το μαραφετι στα χερια μου

ας το παρω αναποδα
με τα ποδια* πηγα στο περιπτερο και πηρα ενα πακετο τσιγαρα . οποτε 2 ατομα σιγουρα , εγω και ο περιπτερας .
για να ειναι εκει καποιος ως περιπτερας εκει καποιες ωρες καθε μερα ολου του χρονου ,ειναι τρια ατομα σε βαρδιες .
για να φτασει το πακετο τσιγαρα στον περιπτερα , πηρε καμποσες κουτες απο αυτα , που καποιος τους τις εφερε , ενας οδηγος πλεον γιατι εχουν γινει περικοπες και ο συνοδηγος που φορτωνε - ξεφορτωνε για να ειναι ο οδηγος σε ετοιμοτητα επειδη κλεινει τον δρομο , εξατμιστηκε μεσα απο αυτες ,
λοιπον τρεις για το περιπτερο , και ενας ο οδηγος που του τα φερνει και ενας εγω

ο οδηγος , τα παιρνει απο μια κεντρικη αποθηκη με ενα χαρτι απο την γραμματεια και εναν αποθηκαριο που του τα χρεωνει .
στην αποθηκη ερχονται με μεγαλυτερα φορτηγα , σε κουτες απο κουτες με κουτακια πακετων τσιγαρα απο ενα εργοστασιο συσκευασιας καπνου σε αυτα που δουλευουν καμποσες εκατονταδες ατομα .

για να φτασει ο καπνος σε αυτο το εργοστασιο , ταξιδευει απο αποθηκες που συγκεντρωνουν τον καπνο απο τα χωραφια , ταξιδευει σε νταλικες με οδηγους , με φορτωτες που οδηγουν κλαρκ και αλλα οχηματα φορτωσης εκφορτωσης , παλι συντηρειται ενα λογιστηριο , εχουνε και διοικητικο συμβουλιο ,

στα χωραφια , απασχολειται κοσμος ,για το οργωμα ,το ραντισμα ,την σπορα και την συγκομιδη , με υλικα και εργαλεια που εχουνε φτιαξει αλλοι σε αλλα εργοστασια με παρεμφερης ιστους μεταγωγης και εκποιησης σε προιοντα


δηλαδη για να αναψω το τσιγαρο , χρειαστηκαν καμποσες χιλιαδες ατομα μεχρι να φτασει σε εμενα .
κατσε να το αναψω λοιπον ,
χρειαζεται και αναπτηρας η σπιρτα ! αραγε ποσοι ακομη ; ενα τσιγαρο μονος μου θελω να κανω

*ελεγα να παω με το αυτοκινητο στο περιπτερο , αλλα δεν ξερω αν φτανει ο πληθυσμος της ελλαδος για να πραγματοποιησω υπολογισμους υπο αυτο το σεναριο ....

δεν επιασα καν ,το τι χρειαζεται να κανω για να εχω το αντιτιμο της αξιας ενος πακετου τσιγαρων , ουτε και το συστημα που αποδιδει αξιες στα εμπορευσιμα προιοντα .

Submit "Ενα τσιγαρο δρομος" to Facebook Submit "Ενα τσιγαρο δρομος" to Twitter

Updated 15-12-21 at 14:06 by badweed

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους mariakris
    great info
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο