Δείτε το RSS Feed

globalnoise

Εγκατάσταση οριζόντιας καλωδίωσης

Rate this Entry
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους.
Αποφάσισα να προχωρήσω στην εγκατάσταση καλωδίων δικτύου από το σαλόνι μου προς τις κρεββατοκάμαρες (2 πρίζες σε κάθε δωμάτιο)
Εδώ και πολλά χρόνια στο σπίτι χρησιμοποιώ powerlines για να έχω αυτή τη διασύνδεση, αλλά πλέον βαρέθηκα τις αργές τους ταχύτητες και το γεγονός ότι αν κολλήσουν πρέπει να πας να τα βγάλεις και να τα ξαναβάλεις στην πρίζα για να αρχίσουν να ξαναδουλεύουν. Ευτυχώς από αυτή την άποψη έχω υπάρξει αρκετά τυχερός γιατί έχει συμβεί ελάχιστες φορές, αλλά βεβαίως τις φορές που συνέβαινε ήμουν εκτός σπιτιού ή/και εκτός Αθηνών και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα από μακριά..
Έχω χρόνια που προσπαθώ να πείσω τη σύζυγο για εγκατάσταση καλωδίων αλλά τελικά τώρα δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις μιας και το παιδικό θέλει μια ανανέωση και έπεται και η δική μας κρεββατοκάμαρα. Και το ΟΚ το πήρα με την προϋπόθεση να βαφτεί τελικά και το σαλόνι (κατ' εμέ δεν χρειάζεται, κατ' εκείνη "ε οκ ένα φρεσκάρισμα το θέλει"

Τέλως πάντων λοιπόν, για να μην τα πολυλογώ είμαι στη φάση του σχεδιασμού..
Στο σπίτι δεν έχω γυψοσανίδες, είναι όλο ντουβάρι, οπότε αυτό δυσκολεύει τα πραματα.
Αποφάσισα να μπουν 2 διπλές πρίζες στο σαλόνι που θα καταλήγουν σε 2 μονές στη δική μου κρεββατοκάμαρα και 2 μονές στο παιδικό δωμάτιο (σε διαφορετικά σημεία)
Προς αποφυγή χοντρών μερεμετιών αποφάσισα πως η καλύτερη λύση είναι να σκαφτεί μόνο ένα μικρό κανάλι από τις πρίζες μέχρι το σοβατεπί και να είναι μέχρι το σοβατεπί χωνευτά.
Απο εκεί και πέρα (στην ουσία ένα καλώδιο για κάθε πρίζα) θα κολληθεί πάνω στο σοβατεπί.
Όσον αφορά στο σαλόνι, θα γίνει το ίδιο από τις πρίζες στο σοβατεπί, μετά καναλι μέχρι τον πλαινό τοίχο, κανάλι μέχρι το ταβάνι και στρίμωγμα των καλωδίων στο κενά ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο. Το κακό είναι ότι υπάρχουν δοκάρια από το ένα δωμάτιο στο άλλο, οπότε αναγκαστικα θα χρειαστεί να φαγωθεί λίγο ο σοβάς στο δοκάρι ώστε να χωνευτούν τα καλώδια (μιας και η έγκριση δόθηκε με την προϋπόθεση να μην φαίνονται τα καλώδια..)
Σκέφτηκα ότι όπου το καλώδιο θα χωνευτεί πρεπει να βάλω σωλήνα, ώστε να μπορεί να τραβηχτεί το καλώδιο αν τυχόν ποτέ χρειαστεί.
Αυτό που με προβληματίζει είναι τα πρώτα μέτρα από το σαλόνι στο διάδρομο.. Όπως είπα θα τα πάω από το ταβάνι καθώς το κενό ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο είναι 1x1, οπότε ελπίζω να χωρέσουν εκεί τα 4 καλώδια. Έτσι όταν θα βαφτεί το σαλόνι θα βαφτούν κι αυτά και δεν θα φαίνεται τίποτα. Στις κρεβατοκάμαρες, επειδή οι 2 πρίζες που θα μπουν σε κάθε κρεββατοκάμαρα είναι σε διαφορετικά σημεία του δωματίου, στην ουσία όταν θα μπούν στο δωμάτιο, θα πάνε επίσης μέσα στο κενό ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο και θα είναι ακόμη πιο αόρατο, αφού θα είναι 1 το καλώδιο. Στα σημεία που θα κατέβει θα πάει σε κάποια κάθετη γωνία και μετά σοβατεπί μέχρι το σημείο που θα φτιαχτεί η πρίζα.
Αυτές είναι οι σκέψεις μου... θα εκτιμούσα πολύ την αποψή σας για το θέμα, αν έχετε κάποια άλλη ιδέα για την εγκατάσταση και προπαντός θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη στερέωση των καλωδίων στο ταβάνι και στα σοβατεπί... Σε καμία περίπτωση δε θέλω να βάλω ρόκα. Θα ήθελα να τα κολλήσω και κατά προτίμηση η κόλλα/σιλικόνη που θα χρησιμοποιηθεί να είναι και βαφόμενη ώστε το τελικό απότέλεσμα να είναι σχεδόν αόρατο. Σκέφτηκα αρχικά για θερμόκολλα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα..
Έχετε κάποιες ιδέες; Υπάρχουν κάποιοι που να έχουν χρησιμοποιήσει κάποιο προϊόν για αυτή τη δουλειά και έχει αποδειχθεί καλό;
Ευχαριστώ πολύ

Submit "Εγκατάσταση οριζόντιας καλωδίωσης" to Facebook Submit "Εγκατάσταση οριζόντιας καλωδίωσης" to Twitter

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους Άλαν
    Θα βάλεις δηλαδή ξανά καλώδιο χαλκού;εντός σπιτιού; Γιατί δε βάζεις αφού θα κάνεις που θα κάνεις όλα αυτά τα πράγματα ethernet cable cat6 να ξεμπερδευεις μια και έξω.... Αν θες μια ποιο ολοκληρωμένη λύση φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο και σου τοποθετεί από τον πίνακα της πολυκατοικίας πάνω στην ρεγκλετα το ethernet καλώδιο και έχεις τελειώσει εφόρου ζωής ούτε λάθη ούτε τίποτα...