Δείτε το RSS Feed

Έχω κι εγώ μπλογκ!

Περίεργα πράματα...

Rating: 11 votes, 4,18 average.
Πρόσφατα είχα την τύχη να ταξιδέψω στις δύο από τις τρεις βαλτικές χώρες, τη Λιθουανία και τη Λετονία. Πιο συγκεκριμένα επισκέφθηκα τις πρωτεύουσες αυτών των δύο χωρών, το Βίλνιους και τη Ρίγα, αντίστοιχα.

Παραθέτω μερικές εντυπώσεις, όχι τόσο ταξιδιωτικές, όσο πολιτισμικές.


Οι Λιθουανοί είναι ηλίθιοι

Το κάπνισμα στη Λιθουανία απαγορεύεται σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους. Κι άντε καλά, αυτό είναι της μόδας, εφαρμόζεται σε πολλά κράτη, δεν είναι κάτι καινούργιο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός ότι οι Λιθουανοί το τηρούν. Πήγα σε ένα εστιατόριο και σε ένα club με ζωντανή μουσική, κι ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που γύρισα σπίτι (εντάξει, στο δωμάτιο του ξενοδοχείου) και δε χρειαζόταν να κάνω μπάνιο με δεκάδες αρωματικά σαπούνια κι έλαια για να φύγει η μυρωδιά του καπνού από πάνω μου. Ούτε τα ρούχα μου χρειάστηκε να απολυμανθούν με καυστικές σόδες, ούτε να τα βγάλω έξω από το δωμάτιο. Περίεργα πράματα...γιατί όμως;

Διότι οι Λιθουανοί, αλλά και οι λοιποί μη-ντόπιοι, όταν ένιωθαν την ανάγκη να καπνίσουν έβγαιναν έξω από το χώρο - στο κρύο, αδιαμαρτύρητα. Και μάλιστα συνεννοούνταν και πήγαιναν δυο-δυο, τρεις-τρεις...κάτι σαν τις κυρίες που πηγαίνουν όλες μαζί στα ιδιαίτερα για να φρεσκαριστούν. Και μάλιστα αυτό που μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το γεγονός ότι και οι νέοι άνθρωποι έκαναν το ίδιο, χωρίς να νιώθουν την ανάγκη να επιδείξουν τη μαγκιά. Περίεργα πράματα...


Οι Λιθουανοί είναι ηλίθιοι, μέρος δεύτερο

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι η οδηγική συμπεριφορά των Λιθουανών. Οι οδηγοί σταματούν στις διαβάσεις και παραχωρούν την προτεραιότητα στους πεζούς! Μόλις ο πεζός πλησίαζε στη χαρακτηριστική ριγέ σήμανση, κάθε οδηγός ακινητοποιούσε το όχημά του, είτε αυτοκίνητο, είτε ΜΜΜ, και περίμενε υπομονετικά να περάσει ο πεζός. Περίεργα πράματα...

Επίσης, οι Λιθουανοί έχουν την παράξενη συνήθεια να ανάβουν τα φώτα των οχημάτων τους πριν πέσει το απόλυτο σκοτάδι. Δεν μπορώ να καταλάβω, αυτοί οι άνθρωποι δε βλέπουν; Δεν έχουν καλή όραση; Εμείς στην Ελλάδα μας πώς βλέπουμε μέσα στη βροχή, στην ομίχλη, πριν πέσει το απόλυτο σκοτάδι; Αυτοί δεν μπορούν; Περίεργα πράματα...


Οι Λετονοί είναι ηλίθιοι

Το κάπνισμα στη Λετονία επιτρέπεται μόνο στους χώρους που είναι ειδικά προορισμένοι για χώροι καπνιστών. Για παράδειγμα, στα καφέ και τα εστιατόρια, τουλάχιστον στην πρωτεύουσα Ρίγα που επισκέφτηκα, υπάρχουν χώροι για καπνιστές και μη καπνιστές. Σιγά το νέο θα μου πείτε, παντού γίνεται αυτό, ακόμα και στη χώρα λίκνο της δημοκρατίας. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αυτοί οι παράξενοι άνθρωποι εκεί τηρούσαν αυτό το διαχωρισμό και δεν κάπνιζαν στους χώρους μη καπνιστών. Περίεργα πράματα... Μεγάλη εντύπωση μου έκανε, επίσης, το γεγονός ότι αρκετοί χώροι ήταν χαρακτηρισμένοι εξολοκλήρου ως χώροι μη καπνιστών, και μάλιστα με ειδική επιγραφή στην είσοδο ζητούσαν να μη καπνίζει κανείς σε ακτίνα 10 μέτρων από αυτή. Αλλά αυτό που με έκανε να γελάω και να τους κοροϊδεύω είναι το ότι οι Λετονοί το τηρούσαν! Δεν κάπνιζαν κοντά στην πόρτα του ανόητου χώρου που δεν επέτρεπε το κάπνισμα! Περίεργα πράματα...


Οι Λετονοί είναι ηλίθιοι, μέρος δεύτερο

Όπως και οι γείτονές τους, έτσι και οι Λετονοί είναι κι αυτοί παράξενοι... σταματάνε στις διαβάσεις για να περάσουν οι πεζοί. Ακόμη και στην παλιά πόλη της Ρίγας, εκεί όπου οι φωτεινοί σηματοδότες είναι ελάχιστοι, οι πεζοί μπορούσαν να κυκλοφορήσουν άνετα και οι οδηγοί τους σέβονταν! Μα είναι σοβαρά πράματα αυτά; Ακόμη και ο οδηγός του τραμ σταμάτησε για να περάσω. Περίεργα πράματα...


Οι Έλληνες είμαστε έξυπνοι

Επιτέλους στο ταξίδι της επιστροφής επέστρεψα σε καθημερινές καταστάσεις, σε γνώριμο περιβάλλον, ανώτερο. Ήδη στο αεροδρόμιο της Πράγας, όπου είχα αναμονή μεταξύ πτήσεων περί τις 7 ώρες, αισθάνθηκα πραγματικά ανώτερος: δε χρειάστηκε να ψάξω πολύ για να βρω την έξοδο - από πολύ μακρυά άκουγα τη φασαρία. Στις άλλες εξόδους, πλην αυτής προς Θεσσαλονίκη (αλλά και της διπλανής προς Αθήνα), επικρατούσε σχεδόν νεκρική σιγή. Τι κρύοι άνθρωποι... μα να μιλάνε χαμηλόφωνα;

Αλλά και μέσα στο αεροσκάφος, τι καλά που ήταν! Ο κυβερνήτης και το πλήρωμα καμπίνας έλεγαν να κλείσουμε τα κινητά - μα τι άσχετοι που είναι! Ευτυχώς κάποιοι συμπατριώτες μου, που ξέρουν (τα πάντα), είχαν ανοιχτό το τηλέφωνό τους κατά τη διάρκεια της πτήσης.

Αισθάνθηκα όμως τεράστια περηφάνεια, αλλά και ανακούφιση, όταν κατά την τρίτη προσπάθεια προσγείωσης στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης (τις πρώτες δύο προσπάθειες ο κυβερνήτης τις ακύρωσε λόγω δυσμενών συνθηκών: χιονοθύελλα, η οποία έκανε το Boeing 737-400 να πηγαίνει σαν καρυδότσουφλο...) η νεαρή συνεπιβάτης με την πολύχρωμη κώμη στο κάθισμα 21F καλούσε από το κινητό της, για να ενημερώσει για τις δυσκολίες της προσγείωσης. Τουλάχιστον θα ήξερε ο παραλήπτης της κλήσης τι να πει στα τηλεοπτικά κανάλια, αν τυχόν χρειαζόταν να του πάρουν συνέντευξη... Πάνω από όλα οι εξελίξεις!

Οι άσχετοι (οι μη-Έλληνες) έχουν θεσπίσει κάποιους τραγικούς κανονισμούς. Για παράδειγμα, λένε οι κουτόφραγκοι, "παραμείνετε στο κάθισμά σας μέχρι το αεροσκάφος να ακινητοποιηθεί τελείως". Ηλίθιοι άνθρωποι...εμείς ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, κι έτσι μόλις το αεροσκάφος άγγιξε και τον εμπρόσθιο τροχό του στον παγωμένο διάδρομο, περίπου το ένα τρίτο των (Ελλήνων) συνεπιβατών έσπευσαν να λύσουν τις ζώνες του, να σηκωθούν, να ανοίξουν τα ντουλάπια για να πάρουν τα προσωπικά τους αντικείμενα. Τι ήθελαν κι αυτές οι αεροσυνοδοί κι έτρεχαν να τους γυρίσουν στη θέση τους; Δεν πιστεύω να σκέφτηκαν ότι ο Έλληνας έχει πρόβλημα από κάποιο απότομο φρενάρισμα...αφού είναι δυνατός, ρωμαλέος, μπορεί να κρατηθεί όρθιος. Δε βλέπετε τους τσολιάδες στο Σύνταγμα; Βρέξει, χιονίσει, κάψει, εκεί - ευθυτενείς, δεν τους σκιάζει φοβέρα καμιά! Ούτε υπάρχει περίπτωση Έλληνας να πέσει πάνω σε άλλον Έλληνα και να τον τραυματίσει, σε περίπτωση απότομου ελιγμού το αεροσκάφους. Και φυσικά, ελληνικές αποσκευές στα ντουλάπια δεν κουνιούνται από τη θέση τους, ακόμα και από το τράνταγμα της δύσκολης προσγείωσης. Ηλίθιοι κουτόφραγκοι...

Και επιτέλους, όταν πια φτάσαμε μέσα στο κτίριο του αεροδρομίου, ήρθε Η ΩΡΑ, ήρθε Η ΣΤΙΓΜΗ. Ο Zippo, ο διαφημιστικός αναπτήρας από το Hondos Center, ο Mini Bic, βγήκαν από τις τσέπες και τις τσάντες και έδωσαν το φλογερό τους άγγιγμα στα Μάρλμπορα, στα Κάμελ και τα Ντάβιντοφ. Εντάξει, υπήρχε ένα σήμα που έλεγε ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας! Όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχει εκεί για να σπάει η μονοτονία του μπλε χρώματος του αεροδρομίου, αλλά και επειδή πρέπει να δείξουμε στους κουτόφραγκους ότι τους θεωρούμε εξίσου έξυπνους με μας και ασπαζόμαστε μερικές ιδέες τους. Μην τρελλαθούμε κιόλας!

Εξάλλου, εδώ έχει ήλιο, έχει φραπέ, έχει σουβλάκι, έχει θάλασσα, εδώ γεννήθηκε η δημοκρατία, από εδώ ξεκίνησαν τα φώτα του πολιτισμού, από εδώ καταργήθηκαν τα βελανίδια...

Submit "Περίεργα πράματα..." to Facebook Submit "Περίεργα πράματα..." to Twitter

Updated 07-04-08 at 21:47 by euri

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Γενικά

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους gkandir
    Και οι Τσέχοι είναι ηλίθιοι!
    Πήγα πέρυσι στην Πράγα (πρωτότυπο!). Αφού κάναμε μια πρώτη βόλτα πήγαμε για καφέ. Ο χώρος των καπνιστών ξεχωριστός (καπνίζω). Βγαίνουμε έξω και συζητάμε στον πλακόστρωτο πεζόδρομο για το που να πάμε να κάνουμε συνάλλαγμα. Συζητάμε κάνα λεπτό περίπου και κάποια στιγμή κοιτάζω δεξιά μου και βλέπω τρία αυτοκίνητα να μας περιμένουν ήσυχα-ήσυχα να φύγουμε από τη μέση του δρόμου.
    Ναι, δεν ήμασταν σε πεζόδρομο όπως νομίζαμε αλλά στη μέση του δρόμου. Κανένας δεν κόρναρε, κανένας δε βγήκε να μας ενημερώσει για το πως γεννηθήκαμε. Τίποτα. Μα τόσο ζώα είναι οι Τσέχοι; Τόσο αργόσχολοι;
    Btw, αν και καπνίζαμε στο δρόμο και στις στάσεις για ξενάγηση, σβήναμε τα τσιγάρα μας κάτω και πετάγαμε τις (σβηστές) γόπες στα καλάθια που βρίσκαμε. Κάποιοι από το γκρουπ μας κοίταγαν με οίκτο...

    Αντίθετα -ένα παράδειγμα από τα χιλιάδες- πέρυσι τέτοιον καιρό περίπου, μια φίλη μου, δυο εβδομάδες πριν γεννήσει, βγήκε έξω να πάρει κάτι. Κάποια στιγμή, σε κάποιο δρόμο, έπρεπε να περάσει απέναντι. Αν και στο σημείο εκείνο είχε σημάδια για διάβαση πεζών, κανένας δεν φιλοτιμήθηκε να σταματήσει. Όταν εκείνη κουράστηκε και απηύδησε, άρχισε να κουνάει τα χέρια και να παρακαλάει να την αφήσουν να περάσει να πάει στο σπίτι της. Φυσικά κανένας δε σταμάτησε. Μάλιστα κάποιος καλός κύριος της είπε: «Που πας μωρή τσούλα»...

    Τι καλά που περνάμε.
  2. Το avatar του μέλους sdikr
    Ναι Είμαι Ελλήνας, είμαι και καπνιστής, αλλά ούτε στο Μακεδονία καπνίζω, ούτε θα σηκωθώ απο την θέση μου στο αεροπλάνο, (άσχετα αν το παράθυρο θέλει να σηκωθεί).
    Εκεί που τα χαλάω είναι στις διαβάσεις, είδικα όταν βλέπω στον καθρέφτη ο απο πίσω να θέλει να μου κάνει "ερώτα"
  3. Το avatar του μέλους
    Mετακομίζω το συντομότερο..... για τις χώρες των ηλιθίων !
    Για κάποιον που υποφέρει κάθε φορά που βγαίνει για καφέ ή για ποτό απ την εξυπνάδα των ελληναράδων (και θηλέων !) μόνο σε μια χώρα ηλιθίων θα έβρισκε λύση στο πρόβλημά του...

    Ωραίο θέμα !
  4. Το avatar του μέλους Leonx
    Στις ΗΠΑ όπου είχα πάει πριν χρόνια, το μισό μπαράκι ήταν μέσα & το άλλο...έξω, αφού μέσα στο κρύο πετάγοταν οι μισοί να καπνίσουν μέσα στο ψοφόκρυο. Και φυσικά λέγαμε με τον φίλο μου, τι μαλάκες είναι αυτοί οι Αμερικανοί...

    Αν δεν μετακομίσουμε, δε γίνεται δουλειά! Εγώ έχω παραιτηθεί για ότι έχει να κάνει με την πάρτη μας.

    Πάντως εγώ κάθε φορά που πηγαίνω στον τόπο μου (Πύργος), μουντζώνω μια γαμωπινακίδα που έχει με το που μπάινεις στην Ηλεία και λέει: "Welcome to the birthplace of the Olympic Games"....!!!

    (με γραμματοσειρά Iron Maiden...)
  5. Το avatar του μέλους Andree
    Οραιος )) πολυ οραιο κειμενο οπος και η περηγραφη, οσο για τα αποτελεσματα τι να πω οπος ειπες
    Εξάλλου, εδώ έχει ήλιο, έχει φραπέ, έχει σουβλάκι, έχει θάλασσα, εδώ γεννήθηκε η δημοκρατία, από εδώ ξεκίνησαν τα φώτα του πολιτισμού, από εδώ καταργήθηκαν τα βελανίδια...
  6. Το avatar του μέλους aroutis
    Μη τα λες ετσι χύμα... θα σου τη πέσουν διάφοροι που θα σου πουν οτι εισαι υπερβολικος με το θέμα του καπνίσματος και όχι μονο...

    Καταπληκτικο πάντως post...ευγε !
  7. Το avatar του μέλους ikar6
    Έχεις απόλυτο δίκιο! Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας με αυτές τις χώρες? Παρά τη φτώχια που τυχόν αντιμετώπισαν στο παρελθόν (ή και σήμερα) είχαν πολίτες συνειδητοποιημένους, επένδυαν πάντα στην παιδεία. Εμείς που επενδύσαμε? Στο εύκολο κέρδος και στην αρπαχτή, στον ωχαδερφισμό: ας περνάμε εμείς καλά και χέσ... τους όλους τους άλλους. Να βολευτούμε εμείς και να πάνε να κουρευτούν οι υπόλοιποι. Να κάνουμε τη δουλειά μας εμείς, άλλωστε οι νόμοι είναι για τους υπόλοιπους. Τέτοιοι είμαστε, τέτοιους πολιτικούς αφήνουμε να μας κυβερνήσουν (Ζαχόπουλος, Μαγγίνας, Τσιτουρίδης σας λένε τίποτα? - για να θυμηθούμε μόνο τους τελευταίους μήνες) τέτοια παραδείγματα δίνουμε στα παιδιά μας. Δυστυχώς δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για την πατρίδα μου....
  8. Το avatar του μέλους Μη εγγεγραμμένος
    γενικοτερα πιστευω οτι ετσι ειναι σε ολο το πρωην ανατολικο μπλοκ. ο αντρας μου ειναι απο την Πολωνιακαι εκει πανω κατω ετσι ειναι τα πραγματα. απαγορευεται να πετας τις γοπες στο δρομο ολα τα καλαθια αχρηστων που συναντας -καθε 20 μετρα-εχουν και ενσωματομενο τασακι. στο σπιτι σου μπορεις να καπνιζεις αλλα οχι στο μπαλκονι σου που ειναι συνηθως ενα επι ενα και τελος και οι πεζοι τρωνε προστιμα αν περασουν με κοκκινο!!!
  9. Το avatar του μέλους paulpol
    και εσυ αγαπητη euri φανταζομαι στην ελλαδα τηρεις ολους τους νομους που υπαρχουν.καλο θα ηταν να ηξερα τη δουλεια κανεις να σου πω σε χρονο dt που δεν τηρεις τους νομους.αλλα ξεχασα οπου μας βολευει δεν ισχυει.σωστα?α και κατι αλλο εσυ εχω την εικονα μπροστα μου οταν οδηγεις το αυτικινητακι σου παντα σταματας στις διαβασεις και στα παλλομενα πορτοκαλι που σημαινουν παραχωρηση προτεραιοτητος ε?ουπς δεν το ηξερες?καλο βραδυ μις...
  10. Το avatar του μέλους montanna.can.guy
    Εγώ μετακομίζω,ΤΕΛΟΣ!
  11. Το avatar του μέλους house
    Καλα τα λεει. Αλλα για την αρχαια Ελλαδα θα διαφωνησω. Οι χορηγιες και οι προσφορες ηταν ενας τροπος για να εξαγνηστουν απο την λαμογια. Αυτο που λυπει απο τον Ελληνα την σημερον και το θυμαται που και που ειναι το φιλοτιμο. Αυτο ναι το ειχαν οι αρχαιοι, θα κανω την λαμογια μου θα βολευτω αλλα θα κανω-προσφερω και κατι καλο. Σημερα θα κανω την λαμογια και να παν να %$$#%## οι υπολοιποι. Προσωπικα προσπαθω να τειρω μερικα πραγματα(εχω φαει βρισιδη για την παραχωρηση προτεροτητας σε πεζους). Δεν θα μπορουσα να ζησω παντως σε αλλη χωρα πλην της Ελλαδας, αν και εχω ζησει και επισκεφτει αλλες πολεις κατα καιρους. Παντα ενιωθα την νοσταλγια για την Αθηνα. Κολληματα ειναι αυτα τι να κανουμε.
  12. Το avatar του μέλους Urs
    Παραμονή xριστουγέννων στο Λονδίνο...
    κυρία επιβάτης με παιδί στην αγγαλιά φτάνει με 2 λεπτα καθυστέρηση και ενω το αεροπλάνο είναι με ανοιχτές πόρτες ακόμη πίσω από το chek in η αεροσυνοδος της British δεν την αφήνει να περάσει να πετάξει επειδή έκλεισε το chek in ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ η κοπέλα κλαίει και οδυρεται παρακαλάει ευγενέστατα αλλάααα όχι δεν πέρασε... Ειλικρινά πιστεύω στην Ελλάδα δεν θα γινόταν ποτέ αυτό! Συμφωνώ καλά η τύποι αλλα καμιά φορά κάποιοι το παρατραβάνε...
  13. Το avatar του μέλους Μη εγγεγραμpfμένος
    καλα ολα αυτα αλλα μηπωσ ξεχνασ κατι πολυ συμαντικο οτι τα ποσοστα αυτοκτονιασ ολων αυτων των πραγματικα αξιοσεβαστων κρατων αγγιζει νεκροταφιο σε σχεσει με μασ τουσ καραγκιοζιδεσ
  14. Το avatar του μέλους jk68
    Αν δεν είμασταν Ελληνες αυτός ο τόπος θα είχε πάψει να υπάρχει πριν απο πολλά χρόνια. Τέτοιος λαός δεν έχει εμφανιστεί ποτέ σε αυτό τον κόσμο. Μέσα σε αυτό το μπάχαλο που επικρατεί στην πατρίδα μας εμείς πέρα βρέχει. Ο ΕΛΛΗΝΑΣ δεν μπαίνει σε καλούπια. Πήγα πριν ένα χρόνο πρώτη φορά στην Ιταλία (Μέστρε Βενετία ). 8.30 δεν υπήρχε ένα μαγαζί ανοικτό. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι οι άνθρωποι εκεί δεν είχαν ούτε τις γρίλιες από τα παντζούρια τους ανοικτές μετά τις 8 το βράδυ. Τους έβλεπα να κυκλοφορούν στα πάρκα ή στους ποδηλατοδρόμους -ειδικά τα απογεύματα- και νόμιζα ότι έβλεπα τρόφιμους στο Δαφνί να κάνουν την απογευματινή τους βόλτα. Και ειλικρινά δεν είμαι καθόλου υπερβολικός. Απλά περιγράφω ελάχιστα από αυτά που είδα και ένιωσα τις μέρες που έμεινα εκεί. Δεν λέω πολύ όμορφο μέρος αλλά απλά μόνο αυτό. Από ζωή όπως εμείς την ξέρουμε ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! Γύρισα Αθήνα και ένιωσα αμέσως ζωή. Το μόνο που μου έμεινε από εκεί -ευτυχώς για λίγο- ήταν ότι μπαίνοντας σε cafe στην Αθήνα ασυναίσθητα κοίταζα να δω αν υπάρχουν ταμπέλες που απαγορεύουν το κάπνισμα. Εχω πάμπολλες εμπειρίες από το εξωτερικό αλλά για να μην "σας τα πρήξω" δεν τις περιγράφω. Το λέω ειλικρινά και δεν υπερβάλω καθόλου. Μου αρέσει που είμαι Ελληνας Δεν το αλλάζω με τίποτα. Μέσα σε όλα μας τα άσχημα πράγματα -που δεν είναι και λίγα- ξέρουμε να ζούμε, ξέρουμε να επιβιώνουμε. Εχουμε μια μαγκιά απίστευτη. Υπάρχουν βέβαια και πολλά πράγματα στα οποία μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι αλλά η μαγκιά μας το dna μας είναι απίστευτα. Ας μου πει κάποιος σε πια γλώσσα υπάρχει η λέξη "ΦΙΛΟΤΙΜΟ". Ολα από εδώ ξεκίνησαν !!!!!!!!!!!!!!!! Μέχρι και το euro πήραμε . Τι άλλο να πεί κανεις!!!!!!!
    Updated 29-03-08 at 15:19 by jk68
  15. Το avatar του μέλους Μη εγγεγραμμένος
    oraia pramata
  16. Το avatar του μέλους klap
    Νομίζω πάντως η επιτομή της Ελληνικής συμπεριφοράς στο κάπνισμα είναι η εξής:
    ο καπνιστής Έλληνας (και η Ελληνίδα βεβαίως) μπαίνει στο μαγαζί (π.χ. εστιατόριο) όπου υπάρχει διαχωρισμός τραπεζιών καπνιζόντων και μη καπνιζόντων. Κάθεται στο τραπέζι για τους μη καπνίζοντες, ανάβει τσιγάρο, παίρνει από το διπλανό τραπέζι το τασάκι (δόκιμη λέξη: σταχτοδοχείο) και το ανταλλάσει με το σήμα "no smoking" που βρίσκεται πάνω στο τραπέζι του.

    Έτσι έχουμε το φαινόμενο 1 τραπέζι καπνιζόντων που ξεφυτρώνει ξαφνικά μέσα στους μη καπνίζοντες...

    Άκουσα χθες ότι από 1/1/2010 θα ισχύσει "βέτο στο κάπνισμα¨, ήτοι θα απαγορευθεί σε όλους τους δημόσιους χώρους. Να το δω να εφαρμόζεται αυτό στο Ελλάντα μας και δεν θα ξαναπώ κουβέντα...
  17. Το avatar του μέλους psyxakias
    Πολύ ωραία γραμμένο κείμενο, που δείχνει πόσο περήφανοι πρέπει να είμαστε για την..... εξυπνάδα μας. Εύγε για το χρόνο που διέθεσες να μας το περιγράψεις
  18. Το avatar του μέλους djsin
    αναρωτιεμαι τι κραταει τους ηλιθιους ελληνες (γιατι τους εξυπνους τους περιγραφεις) σε αυτον τον πολυ εξυπνο τοπο και πιανουν χωρο για εμας τους εξυπνους
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο