Δείτε το RSS Feed

Ό,τι ακούει ο αετός...

Αλλαγή (???) ρότας.

Rate this Entry
Ανέκαθεν πίστευα πως δεν υπάρχει καλό και κακό είδος μουσικής, αλλά καλή και κακή μουσική...

Μετά από 6 ολόκληρους μήνες εκπομπών σχεδόν αποκλειστικά γύρω από τα blues, ήλθε η στιγμή πιστεύω (και με τις καλοκαιρινές διακοπές προ των θυρών- τρόπος του λέγειν), ο Αετός να αρχίσει να ακούει και άλλα είδη, από τις μουσικές που αγαπάει.


Αφορμή για αυτή την "αλλαγή ρότας", έδωσε - ποιος άλλος- ο Mr Blend. Ο καλός φίλος, που με το αφιέρωμά του (εκπληκτικό) στην μουσική πορεία του (my generation), με οδήγησε να "πω" και εγώ την μουσική μου ιστορία, όχι όμως από την μεριά του "παραγωγού", του ανθρώπου δηλαδή που "παράγει" μουσική, αλλά του ακροατή/ Του ανθρώπου δηλαδή που ζει τις εμπειρίες του, εφηβικές - νεανικές - αλλά και αργότερα, μέσα από την μουσική και μαζί με αυτήν .

Έτσι, κάθε Δευτέρα, ξεκινώντας από αυτή την Δευτέρα 19 Μαΐου, θα ακούμε ένα "Personal Best" - μουσικά ακούσματα δηλαδή ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ μουσικής, που σημάδεψαν την ζωή μου και συνδέθηκαν με καλές, αλλά ΚΑΙ κακές στιγμές της.


Την Τετάρτη, την playlist - και εδώ χρειάζεται η συμμετοχή σας - την playlist θα διαμορφώνετε εσείς, οι ακροατές του aDSLgr Radio κάτι σαν το top 20 των ακροατών, μέσα από μια λίστα προτεινόμενων κομματιών από τη δισκοθήκη μου.

Μέσα στο Σ/Κ (αν καταφέρω να βρω χρόνο) θα ανέβει η πρώτη λίστα, για την εκπομπή της Τετάρτης 21/5.

Φυσικά κάθε Παρασκευή, τα αγαπημένα μου blues, θα είναι πάντα εκεί, μιας και οι μεγάλες αγάπες δεν κρύβονται.

Submit "Αλλαγή (???) ρότας." to Facebook Submit "Αλλαγή (???) ρότας." to Twitter

Tags: Κανένα Προσθήκη / Επεξεργασία Tags
Categories
Χωρίς κατηγορία

Σχόλια

  1. Το avatar του μέλους coftaras
    Η ιδεα σου Νικολα ειναι εξαιρετικη!!!Λογο ηλικας φανταζομαι οτι δωσεις προτεραιότητα σε 70ς !!!Βασικα επειδη η δισκοθηκη σου δεν ειναι και τεραστια θα μπορουσες να μας δωσεις μια ιδεα απο τι αποτελείτε γιατι αν πει ο καθενας το μακρύ του και το κοντο του ακρη δεν βγαζεις..
    Οσο αφορα της Παρασκευες οσο θα ειμαι σπιτι θα εχεις εναν πιστο ακροατη γιατι και εγωε ειμαι λατρης των blues ....(αναμνησεις που δεν θα σβησουν ποτε)..
  2. Το avatar του μέλους
    Εξαιρετικά Νικ!

    Πιστεύω, θα μας προσφέρεις εξαιρετικά ακούσματα, όπως πάντα άλλωστε!

    Γ.
  3. Το avatar του μέλους coftaras
    Μια ιδεα που σκεφτηκα ειναι νικολα να κανεις μινι αφιερωματα σε καποιους τραγουδιστες ή γκρουπ βασισμενος σε καποιο γεγονος...πχ ενα μινι αφιερωμα στον phil collins με βαση την ανακοινωση του στους Times γα ι την αποχώρηση του από την μουσική βιομηχανία....
  4. Το avatar του μέλους flamelab
    Πιστεύω ότι θα είναι ό,τι πρέπει η εκπομπή που έρχεται

    Αλλα δεν πρέπει γενικώς να χάσει το "Ό,τι ακούει ο αετός" το bluez στύλ του ...
  5. Το avatar του μέλους Νικαετός
    Xμμ, Κώστα η δισκοθήκη είναι τεράστια (η ψηφιακή εννοώ)...η δε λίστα θα τα έχει όλα. Από Σμυρνέικα, ρεμπέτικα, έντεχνο ελληνικό, ροκ ελληνικό, hip hop, R&B, ποπ, progressive rock, Jazz, folk, country, you name it...

    (Φυσικά η έμφαση θα είναι στο ροκ των 70s όπως είπες, αλλά θα υπάρχει πολύ 80s, λιγότερο 90s κοκ. - Άλλωστε όπως είπε ο φίλος μας ο doc -Iannis- οι νέοι παραγωγοί τι θα παίζουν??)
  6. Το avatar του μέλους gkimonas
    Με όλο τον σεβασμό και την εκτίμηση που σου έχω Νίκο, θα είχα να προτείνω κάτι σε disco και 70's όπως είπε και ο φίλος μας παράνω.

    ΥΓ: Θυμήθηκα τώρα πριν μερικά χρόνια όταν είχε πάρει ο πατέρας μου την συλλογή Millenium Collection από το Radio Gold, φοβερά κομμάτια ειλικρινά.

    Επίσης το ελληνικό ρεπερτόριο και η Ελληνική νότα είναι κάτι που λείπει απ' τον σταθμό, αν εξαιρέσεις την Γιώτα, πιστεύω πως θα ήταν καλό να υπήρχε ακόμη μια εκπομπή με το Ελληνικό στοιχείο.

    Το τι θα είναι αυτό, πιστεύω πως μπορώ ίσως να βοηθήσω στην συνέχεια φυσικά αν και εσύ γνωρίζεις καλύτερα εννοείται.
    Updated 17-05-08 at 01:56 by gkimonas
  7. Το avatar του μέλους EvilHawk
    Εγώ θα ήθελα μαι εκπομπή να μεταφέρει το κλίμα της εποχής που ήσουν "πειρατής" στα FM στα 80's, μια εκπομπή σαν αυτές που ξενυχτούσαμε για να τις ακούσουμε, με το μικρό τρανζίστορ στο προσκεφάλι μας ...
  8. Το avatar του μέλους zouzouni
    Καταπληκτική ιδέα Νίκο!
    Είμαι βέβαιη πως θα μας προσφέρεις πάλι υπέροχα μουσικά ακούσματα!
  9. Το avatar του μέλους Jazzer
    Bluesman Νικόλα πιστεύω ότι έχεις αστείρευτο μεράκι, πάντα καλή διάθεση και πάρα πολλές γνώσεις για να επιτύχεις και σε αυτό το βήμα !
  10. Το avatar του μέλους antifon54
    Σαν καινούργιος στη παρέα θέλω να χαιρετήσω όλους που συμμετέχουν και να ευχηθώ υγεία και ευτυχία.
  11. Το avatar του μέλους simewn
    Δεν συνεχίζεται αυτή η προσπάθεια;
Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο Δημοσιεύστε ένα Σχόλιο