Σελ. 237 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 217227232235236237238239242247257 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.541-3.555 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #3541
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ToninoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    To υπολοιπο Γαλατσι με λιγα λογια ειναι καταδικασμενο ετσι? Μονο οπου διαλεξατε να περασετε τον κορμο (200m εκατεροθεν) και οποιος ειναι μεσα στα ορια αυτα,οι υπολοιποι να πανε να ......!!! Αγωνας δρομου για τους Αμπελοκηπους.Αφου λοιπον θελετε τοοοοοοσο πολυ να πατε εκει,γιατι δεν ξεκινουσατε τις εργασιες απο εκει? Νιωθω μακακας ή δημοτης/καταναλωτης δευτερης κατηγοριας τουλαχιστον, με το project plan που εχετε χαραξει.InaLan POWER κατα τ'αλλα.
    Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Αναμένουμε επιτέλους έγκριση από τον Δήμο να προχωρήσουμε κανονικά. Προς το παρόν ψάχνουμε λύσεις και βοήθεια από τους ίδιους τους δημότες. Δεν χρειάζεται να καταφεύγετε σε τέτοιους χαρακτηρισμούς. Θα γίνουν όλα εν καιρώ

  2. #3542
    Εγγραφή
    28-09-2016
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και εγώ έτοιμος από τη Παρασκευή, cat5e+ καλώδιο όντως συγχρονίζει άνετα πάνω από 110/110 (speedtest). Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα μέχρι στιγμής. Ευγενικότατος τεχνικός, καθαρή δουλειά όλα μια χαρά. Μη τη πατήσετε μόνο με την εγκατάσταση της οπτικής, σκεφτείτε ΠΟΛΥ προσεκτικά που θα γίνει η εγκατάσταση, ώστε το router να είναι σε κεντρικό/ψηλό σημείο του σπιτιού, για να πιάνει πολλούς χώρους και αν χρειαστεί να συγχρονίζει φουλ με repeater για αναμετάδοση σήματος. Κρίμα είναι να έχετε 100/100 και να πιάνει το laptop σας 20/20 στο δωμάτιο επειδή αποφασίσατε να το βάλετε στο κάτω ραφάκι του σύνθετου.

    Το αστείο είναι πως λόγω της οπτικής συνειδητοποίησα ότι ο wifi receiver του iphone τερματίζει στα 100 ενώ το φθηνό android μου στα 35/35

  3. #3543
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από policymaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έτοιμος από τη Παρασκευή, cat5e+ καλώδιο όντως συγχρονίζει άνετα πάνω από 110/110 (speedtest). Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα μέχρι στιγμής. Ευγενικότατος τεχνικός, καθαρή δουλειά όλα μια χαρά. Μη τη πατήσετε μόνο με την εγκατάσταση της οπτικής, σκεφτείτε ΠΟΛΥ προσεκτικά που θα γίνει η εγκατάσταση, ώστε το router να είναι σε κεντρικό/ψηλό σημείο του σπιτιού, για να πιάνει πολλούς χώρους και αν χρειαστεί να συγχρονίζει φουλ με repeater για αναμετάδοση σήματος. Κρίμα είναι να έχετε 100/100 και να πιάνει το laptop σας 20/20 στο δωμάτιο επειδή αποφασίσατε να το βάλετε στο κάτω ραφάκι του σύνθετου.

    Το αστείο είναι πως λόγω της οπτικής συνειδητοποίησα ότι ο wifi receiver του iphone τερματίζει στα 100 ενώ το φθηνό android μου στα 35/35
    Το ρούτερ που δίνει η Inalan είναι dual band? Το iphone υποστήριζε 5Ghz από αρκετά παλιά μοντέλα (νομίζω το iphone 5 του 2012) αλλά και σήμερα ακόμα, πωλούνται αρκετά android μόνο με 2.4Ghz wifi. Ίσως είναι αυτό.

  4. #3544
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    397
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ToninoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    To υπολοιπο Γαλατσι με λιγα λογια ειναι καταδικασμενο ετσι? Μονο οπου διαλεξατε να περασετε τον κορμο (200m εκατεροθεν) και οποιος ειναι μεσα στα ορια αυτα,οι υπολοιποι να πανε να ......!!! Αγωνας δρομου για τους Αμπελοκηπους.Αφου λοιπον θελετε τοοοοοοσο πολυ να πατε εκει,γιατι δεν ξεκινουσατε τις εργασιες απο εκει? Νιωθω μακακας ή δημοτης/καταναλωτης δευτερης κατηγοριας τουλαχιστον, με το project plan που εχετε χαραξει.InaLan POWER κατα τ'αλλα.
    εισαι τελειως εκτος τοπου και χρονου
    σε συμβουλευω να ριξεις μια ματια σε ολο το thread για να δεις ποσα εμποδια εχει προσπαθησει να περασει η ιναλαν για να συνδεσει μονο αυτους που ειναι διπλα στον ηδη υπαρχοντα κορμο. φαντασου ποσα εμποδια εχει αν θελει να τον επεκτεινει κιολας. πρωτα μαθε και μετα μιλα. και κοιτα και τα χαλια του δημου σου που βαζει ολη του την δυναμη να κρατησει μια τετοια εταιρεια πισω.

  5. #3545
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρούτερ που δίνει η Inalan είναι dual band? Το iphone υποστήριζε 5Ghz από αρκετά παλιά μοντέλα (νομίζω το iphone 5 του 2012) αλλά και σήμερα ακόμα, πωλούνται αρκετά android μόνο με 2.4Ghz wifi. Ίσως είναι αυτό.
    Ναι είναι dual band
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  6. #3546
    Εγγραφή
    23-04-2012
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Ξέρει κανείς πόσο καιρό χρειάζεται περίπου για καινούρια σύνδεση? Κάποιοι είναι ήδη συνδεδεμένοι στην πολυκατοικία αλλά το συγκεκριμένο διαμέρισμα όχι.

  7. #3547
    Εγγραφή
    20-06-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ερωτήσεις προς γνώστες/όσους έχουν σύνδεση :

    1) Το καλώδιο της σύνδεσης από την είσοδο της οικίας μέχρι το διαμέρισμα γίνεται από το μπαλκόνι?
    2) Για να μπει το καλώδιο μέσα στο διαμέρισμα, γίνονται εργασίες από την πλευρά της Inalan ώστε να τοποθετηθεί το μοντεμ εκεί που θέλει ο πελάτης ή είναι ευθύνη του πελάτη να κάνει τις σχετικές απαραίτητες ενέργειες?
    3) Το modem της Inalan υποστηρίζει σύνδεση με Powerline?
    4) Είναι καλό ή μάπα όπως των Cosmote/Vodafone/Wind ?
    5) Πόσην ώρες περίπου διαρκεί η διαδικασία εργασιών σύνδεσης? (από την είσοδο της οικίας μέχρι το διαμέρισμα)

  8. #3548
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    1) Συνηθως ναι, αναλογα την περιπτωση.
    2) Εκει που θες.
    3) Οτιδηποτε υποστηριζει ethernet, υποστηριζει και Powerline.
    4) Εχω το ιδιο στη συνδεση μου, solid as rock που λεμε.

    Για το 5 δεν ξερω.

  9. #3549
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Niggawhat Εμφάνιση μηνυμάτων
    5) Πόσην ώρες περίπου διαρκεί η διαδικασία εργασιών σύνδεσης? (από την είσοδο της οικίας μέχρι το διαμέρισμα)
    1 - 2 ώρες το ελάχιστο, εμένα μου είχε πει ότι ήταν από τις πιο εύκολες και πιο γρήγορες και έκανε σχεδόν μιάμιση ώρα

  10. #3550
    Εγγραφή
    28-09-2016
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 - 2 ώρες το ελάχιστο, εμένα μου είχε πει ότι ήταν από τις πιο εύκολες και πιο γρήγορες και έκανε σχεδόν μιάμιση ώρα
    Και εγώ πρώτο όροφο έτσι, 2 ωρίτσες. Σου κάνει τρύπα μόνο όπου χρειάζεται για να μπει μέσα η ίνα, και σου τοποθετεί το ρουτερ όπου ζητήσεις.

    Οι υπόλοιποι πάροχοι δεν δίνουν αυτή τη στιγμή FTTH όπως η inalan, όταν λένε για οπτικές αναφέρονται στις δικές τους καλωδιώσεις και τα καφάο. Πάλι με χαλκό συνδέεται το vdsl τους στο σπίτι σου.

  11. #3551
    Εγγραφή
    20-06-2017
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

  12. #3552
    Εγγραφή
    19-03-2015
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paiktaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι dual band
    Εμένα μου έδωσαν το Huawei HG8546m το οποίο δεν έχει dual band.Και μου είπε ο τεχνικός ότι πλέον θα βάζουν αυτά.

  13. #3553
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μια ερωτηση που ισως ειναι offtopic.....

    Απο τον δρομο ερχεται η ινα που φτανει στην πολυκατοικια και μπαινει σε ενα "box" οπου τερματιζει.
    Και απο εκει ξεκιναει αλλη μια που μαπινει μεχρι και μεσα στο σπιτι και κουμπωνει πανω στο ρουτερ.

    Σωστα?

    Σε περιπτωση που γινει κατι μεσα στο σπιτι π.χ. εχουμε σκυλο και δαγκωσει την οπτικη....

    Μπορουμε να το αλλαξουμε και μονοι μας (εφοσον ξερουμε πως) ? ή το αναλαμβανει ΜΟΝΟ η εταιρεια? και μηπως ξερουμε το κοστος αντικαταστασης?
    The gr81 .

  14. #3554
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερωτηση που ισως ειναι offtopic.....

    Απο τον δρομο ερχεται η ινα που φτανει στην πολυκατοικια και μπαινει σε ενα "box" οπου τερματιζει.
    Και απο εκει ξεκιναει αλλη μια που μαπινει μεχρι και μεσα στο σπιτι και κουμπωνει πανω στο ρουτερ.

    Σωστα?

    Σε περιπτωση που γινει κατι μεσα στο σπιτι π.χ. εχουμε σκυλο και δαγκωσει την οπτικη....

    Μπορουμε να το αλλαξουμε και μονοι μας (εφοσον ξερουμε πως) ? ή το αναλαμβανει ΜΟΝΟ η εταιρεια? και μηπως ξερουμε το κοστος αντικαταστασης?
    δεν μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου, το box είναι υποτυποδώς κλειδωμένο, άρα θα πρέπει να το παραβιάσεις.
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  15. #3555
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    πόσα Mbps είναι ο σκύλος ? Επειδή θα σου τρώει το download το λέω

Σελ. 237 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 217227232235236237238239242247257 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας