Σελ. 62 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 4252576061626364677282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 916-930 από 1809
  1. #916
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δίνουν flexi με 5 κανάλια. Κοινώς, ότι έγραψες στο κατεβατό το δίνει εδώ και καιρό συν διάφορα άλλα εξωτικά για τον "δεινόσαυρο" ΟΤΕ όπως cloud pbx.

  2. #917
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εγω παντως μετα απο 11 χρονια εφυγα απο ΟΤΕ για να αποδεσμευτω απο τα αρχαια πλεον netmod για τις 4 γραμμες που ηθελα με ενα κεφαλικο.

    Πλεον με ενα oxygen κανω την δουλεια μου απροβληματιστα. Με 1+4 γραμμες (κερδισα μια ακομα) και το 1/3 του κοστους αλλα και με 4πλασιες παροχες.

    Τον Νοεμβριο δεν ειχαν να μου προσφερουν κατι σε επαγγελματικο για τις 4 γραμμες οποτε το ρισκαρα και εφτγα (ευτυχως με μικρες δυσκολιες) .

  3. #918
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως μετα απο 11 χρονια εφυγα απο ΟΤΕ για να αποδεσμευτω απο τα αρχαια πλεον netmod για τις 4 γραμμες που ηθελα με ενα κεφαλικο.

    Πλεον με ενα oxygen κανω την δουλεια μου απροβληματιστα. Με 1+4 γραμμες (κερδισα μια ακομα) και το 1/3 του κοστους αλλα και με 4πλασιες παροχες.

    Τον Νοεμβριο δεν ειχαν να μου προσφερουν κατι σε επαγγελματικο για τις 4 γραμμες οποτε το ρισκαρα και εφτγα (ευτυχως με μικρες δυσκολιες) .
    Ποιος παροχος ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνουν flexi με 5 κανάλια. Κοινώς, ότι έγραψες στο κατεβατό το δίνει εδώ και καιρό συν διάφορα άλλα εξωτικά για τον "δεινόσαυρο" ΟΤΕ όπως cloud pbx.
    Παρέχει το προγραμμα αυτό ίντερνετ vdsl? Εμπεριέχει κάποιο προαγορασμενο χρόνο ομιλίας? Υπάρχει κάποιο Link για το πακέτο αυτό ? Ευχαριστώ
    Θέματα παρόχων Δικτύων τηλεφωνίας- ίντερνετ,Συμβάσεις παρόχων τηλεφωνίας με ειδικές τιμές και όρους ,Τηλεφωνικές εγκαταστασεις ,τηλ κέντρα Συστήματα ασφαλείας

  4. #919
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athenaum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος παροχος ?

    - - - Updated - - -


    FORTHNET

  5. #920
    Εγγραφή
    13-06-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15700/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Εγώ που είμαι forthnet λογικά σε ευρυζωνική θα με γυρίσουν κατά το 2020 που τελειώνουν τα έργα για NGA.

  6. #921
    Εγγραφή
    19-06-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,
    μια ερώτηση-ανησυχία σχετικά με το voip...
    Στην περιοχή που κατοικώ (35χλμ από την πρωτεύουσα) οι ταχύτητες ίντερνετ είναι άθλιες. Πιο συγκεκριμένα παίζουμε με 1.2Mbs/0.5Mbs (Download/Upload) τις καλές ημέρες, γιατί αν βρέχει παίζουμε περίπου στα μισά και φυσικά άσχετα με τον καιρό οι διακοπές είναι εξαιρετικά συνηθισμένες (2-3/ημέρα).
    Φαντάζομαι ότι υπάρχουν πάρα πολλές περιοχές στην Ελλάδα με παρόμοιες ταχύτητες. Για εμάς, τους φτωχούς συγγενείς του ίντερνετ, έχει γίνει κάποια πρόβλεψη; Αν από το 2018 γυρίσει παντού σε Voip δεν θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει και η αναβάθμιση του τοπικού δικτύου;
    Με τους τοπικούς τεχνικούς που έχω μιλήσει, δεν γνωρίζουν κάτι για αναβάθμιση δικτύου. Οπότε να υποθέσω πως δεν θα εφαρμοστεί στις "προβληματικές" περιοχές ή αλλαγή;
    Έχει κάποιος φίλος κάποια ενημέρωση για την περίπτωση αυτή;

  7. #922
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ssbk23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    μια ερώτηση-ανησυχία σχετικά με το voip...
    Στην περιοχή που κατοικώ (35χλμ από την πρωτεύουσα) οι ταχύτητες ίντερνετ είναι άθλιες. Πιο συγκεκριμένα παίζουμε με 1.2Mbs/0.5Mbs (Download/Upload) τις καλές ημέρες, γιατί αν βρέχει παίζουμε περίπου στα μισά και φυσικά άσχετα με τον καιρό οι διακοπές είναι εξαιρετικά συνηθισμένες (2-3/ημέρα).
    Φαντάζομαι ότι υπάρχουν πάρα πολλές περιοχές στην Ελλάδα με παρόμοιες ταχύτητες. Για εμάς, τους φτωχούς συγγενείς του ίντερνετ, έχει γίνει κάποια πρόβλεψη; Αν από το 2018 γυρίσει παντού σε Voip δεν θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει και η αναβάθμιση του τοπικού δικτύου;
    Με τους τοπικούς τεχνικούς που έχω μιλήσει, δεν γνωρίζουν κάτι για αναβάθμιση δικτύου. Οπότε να υποθέσω πως δεν θα εφαρμοστεί στις "προβληματικές" περιοχές ή αλλαγή;
    Έχει κάποιος φίλος κάποια ενημέρωση για την περίπτωση αυτή;


    Aν μείνει στα ίδια χάλια η σύνδεση δεν θα γίνει αλλαγή σε ευρυζωνική, ο ΟΤΕ τι λέει;; άσχετα από τους τοπικούς τεχνικούς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #923
    Εγγραφή
    19-06-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Aν μείνει στα ίδια χάλια η σύνδεση δεν θα γίνει αλλαγή σε ευρυζωνική, ο ΟΤΕ τι λέει;; άσχετα από τους τοπικούς τεχνικούς.
    Πριν μερικούς μήνες που μίλησα τηλεφωνικά με το τεχνικό τμήμα δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Με το εμπορικό τμήμα δεν έχω μιλήσει αλλά φαντάζομαι πως δεν θα ξέρουν ούτε και αυτοί. Προφανώς θα πρέπει να περιμένουμε για να δούμε τι θα γίνει στις "προβληματικές" περιοχές.

  9. #924
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    προβλημα με απενεργοποιηση αναμονης κλησης και απενεργοποιηση θυρας phone 1 ως λυση , επισης η ολοκληρωση κλησης σε κατειλλημενη γραμμη δεν δουλευει σε ευρυζωνικη τηλεφωνια ειναι προβλημα που ηδη το γνωριζουνε απο οτι μου ειπανε

    καλημερα σας προχτες ο πατερας μου ειχε αφησει το σταθερο τηλεφωνο ανοιχτη την γραμμη και με επαιρνε ενας γνωστος μας τηλεφωνο και μου ειπε ειρωνικα οτι επαιρνα και δεν το σηκωνατε.. τα πηρα και εγω με την κοσμοτε και τους πηρα τηλεφωνο τους λεω οτι εχω απενεργοποιησει την αναμονη με κληση στο #43# και τελικα οταν με παιρνουνε τηλεφωνο ακουγεται η αναμονη, τελος παντων μου ζηταει το τηλεφωνο και μου ζητησε να συνδεσω ολα τα τηλεφωνα με το ταφακι που ειχε μεσα η συσκευασια στο phone 2 και ετσι και εκανα, μετα με επαιρνε τηλεφωνο ενω εγω ειχα καλεσει το 13888 να δειχνει οτι ειναι κατειλλημενη η γραμμη και παλι ακουγοτανε , και μου απενεργοποιησε την θυρα phone1 και εκανα επανεκκινηση του ρουτερ και ξανα πατησα το #43# και απενεργοποιηθηκε η αναμονη, με ενα τεστ μου εκανε εκεινος δεν ακουγοτανε σε εμενα η αναμονη.
    καινουργια ειναι αυτη η ρυθμιση; το εχει κανει το 13888 σε κανεναν αλλον ; ή μονο σε εμενα ;
    παντως απο οτι βλεπω συσκευη τηλεφωνου που ειχα πανω στο phone1 ειναι τελειως νεκρο τηλεφωνο, πιστευω οτι αυτο θα επρεπε να γινοτανε καιρο διοτι με τις 2 θυρες ητανε θεμα οταν εχεις 1 καναλι επικοινωνιας αφου δεν δουλευει το 1/2 καναλι επικοινωνιας οταν πας να το σηκωσεις απο το αλλο phone πεφτει η γραμμη αρα ητανε bug που διορθωθηκε , ελπιζω να μην εχω προβληματα με το σταθερο μου τηλεφωνο , επισης τωρα τελευταια την ειχα πατησει με την συσκευη gigaset da610 που παιρνει σημα απο τηλεφωνικο καλωδιο και εμφανιζει την αναγνωριση και δεν παιρνει μπαταριες , κολουσε αυτο μαζι με την αναμονη ή με το φαξ και δεν επεστρεφε η γραμμη και τυχαινε να μη κτυπαει το τηλεφωνο διοτι επρεπε να δωσει ταση στο τηλεφωνο αυτο για να δουλεψει αφου δινει ηδη ταση σε τοσα τηλεφωνα μαλλον δεν εφτανε .. δεν ξερω παντως εγω περιπου μια εβδομαδα που το αφαιρεσει το da 610 και δεν ειχα θεμα , τωρα λεω να το ξανα δοκιμασω που απενεργοποιησα την αναμονη.
    επισης θελω να προσθεσω κατι , οταν κανουμε επανεκκινηση στο ρουτερ speedport entry2i ,οταν σταθεροποιηθουν τα λαμπακια και τα 4 , μετα απο 1 λεπτο το telephony η ενδειξη σβηνει και μετα ξανα αναβει και μου ειπανε οτι ειναι φυσιολογικο αυτο διοτι ελενχει τους κωδικους για την ευρυζωνικη τηλεφωνια.

    Επισης εμαθα οτι η υπηρεσια ολοκληρωσης κλησης σε κατειλλημενη γραμμη δεν δουλευει καλα σε ευρυζωνικη γραμμη εχει καποιο bug και το οποιο το γνωριζουνε οποτε οποιος την εχει ενεργοποιησει να μην την χρησιμοποιει διοτι δεν δουλευει την χρησιμοποιησα προσφατα πχ παιρνω καποιο σταθερο τηλεφωνο και ητανε κατειλλημενο παταω R5# και μου λεει οτι η εντολη μου καταχωρηθηκε , μετα οταν απελευθωρηκε η γραμμη μου κτυπαει το τηλεφωνο και γραφει το νουμερο που καλεσα απανταω και καλει αμεσως το νουμερο αυτο και κτυπαγε συνεχεια και δεν απαντουσε κανενας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 27-06-17 στις 08:28.

  10. #925
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.353
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Στο μικρό διάστημα που είχα το speedport δεν διαπίστωσα τα όσα γράφεις.
    1. Η αναμονή κλήσης λειτουργούσε κανονικά και στις δύο θύρες.
    Και στις δύο θύρες μπορούσα να δεχθώ σήμα για εισερχόμενη κλήση.
    Και από τις δύο μπορούσα να πάρω την γραμμή της εισερχόμενης σε αναμονή.
    Εγώ είχα θέμα με την ενεργοποίηση της αναμονής κλήσης την οποία αρχικά δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω, αλλά ούτε και αυτοί από τα κεντρικά.
    Όπως μου είπαν, σε κάποια φάση είχαν εισάγει κάποιον κωδικό τον οποίο και δεν γνώριζαν και εξέδωσαν νέο.
    Από εκεί και μετά, όλα καλά.

    2. Το θέμα με το αναβόσβημα του led της τηλεφωνίας μετά την πρώτη σταθεροποίηση δεν το διαπίστωσα.
    Ίσως να είναι bug από κάποιο μεταγενέστερο fw.

    3. Την ολοκλήρωση της κλήσης, όπως την περιγράφεις, δεν την δούλεψα ποτέ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #926
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εμενα μου εχουνε απενεργοποιησει την phone 1 θυρα οποτε ολα τα τηλεφωνα ειναι στην phone 2 διοτι αμα τα βαλω στην phone 1 το τηλεφωνο ειναι νεκρο.
    επισης αμα ενεργοποιησεις την αναμονη κλησης και παρεις τηλεφωνο απο ενσυρματη συσκευη και μετα σε παρουν τηλεφωνο ακουγεται το μυνημα << παρακαλω μην κλεισετε αμα δεν ακουσετε σημα κατειλλημενου.>> , ενω αμα παρεις τηλεφωνο απο ασυρματο τηλεφωνο και σε παρει καποιος τηλεφωνο δεν ακουει μυνημα αναμονης αλλα να καλει κανονικα , οπως γινεται και οταν εχεις αναμονη στο κινητο σου τηλεφωνο και σε καλει καποιος ενω εσυ μιλας.
    παλι καλα που με αυτην την απενεργοποιηση της θυρας phone 1 λυθηκε το προβλημα τις αναμονης και δουλευει σωστα και δεν εχω το σπαστικο να βαραει το σταθερο τηλεφωνο που ειναι στην phone 1 ενω εγω μιλαω στο phone 2 και καποιος με παιρνει τηλεφωνο και ειναι στην αναμονη. και οποιασδηποτε ατομο θα παει να το σηκωσει και θα πεσει η γραμμη και δεν ακουει ο αλλος να κτυπαει κανονικα η γραμμη ενω εγω μιλαγα ή ειχα αφησει το ακουστηκο ανοικτο. παλι καλα ..

  12. #927
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.353
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα μου εχουνε απενεργοποιησει την phone 1 θυρα οποτε ολα τα τηλεφωνα ειναι στην phone 2 διοτι αμα τα βαλω στην phone 1 το τηλεφωνο ειναι νεκρο.
    επισης αμα ενεργοποιησεις την αναμονη κλησης και παρεις τηλεφωνο απο ενσυρματη συσκευη και μετα σε παρουν τηλεφωνο ακουγεται το μυνημα << παρακαλω μην κλεισετε αμα δεν ακουσετε σημα κατειλλημενου.>> , ενω αμα παρεις τηλεφωνο απο ασυρματο τηλεφωνο και σε παρει καποιος τηλεφωνο δεν ακουει μυνημα αναμονης αλλα να καλει κανονικα , οπως γινεται και οταν εχεις αναμονη στο κινητο σου τηλεφωνο και σε καλει καποιος ενω εσυ μιλας.
    παλι καλα που με αυτην την απενεργοποιηση της θυρας phone 1 λυθηκε το προβλημα τις αναμονης και δουλευει σωστα και δεν εχω το σπαστικο να βαραει το σταθερο τηλεφωνο που ειναι στην phone 1 ενω εγω μιλαω στο phone 2 και καποιος με παιρνει τηλεφωνο και ειναι στην αναμονη. και οποιασδηποτε ατομο θα παει να το σηκωσει και θα πεσει η γραμμη και δεν ακουει ο αλλος να κτυπαει κανονικα η γραμμη ενω εγω μιλαγα ή ειχα αφησει το ακουστηκο ανοικτο. παλι καλα ..
    Αν σηκώσεις και τις δύο συσκευές παράλληλα θα σου ρίξει την γραμμή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #928
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Μπορεί να έχει ειπωθεί το ερώτημα αλλα γίνετε να μεταβιβάσεις μια κλήση απο το Phone 1 στο phone 2?

  14. #929
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.353
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχει ειπωθεί το ερώτημα αλλα γίνετε να μεταβιβάσεις μια κλήση απο το Phone 1 στο phone 2?
    Με το speedport όχι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #930
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το speedport όχι.
    με το φριτζ... πως το κάνεις?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Σελ. 62 από 121 ΠρώτηΠρώτη ... 4252576061626364677282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8761
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-24, 14:33
  2. Μετά τον ΟΤΕ τι; :)
    Από efkola στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 20:34
  3. Τι είναι αυτό το gap στο SNR ?
    Από stel67 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 12:27
  4. DLNA - τι ειναι και που χρησιμευει
    Από jimmys στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας