Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προχώρησα σε αναβάθμιση από 24Mbps σε Fiber100. Το κατάστημα αλλά και το site της wind βεβαίωνε ότι η ταχύτητα θα είναι ακριβώς 100Mbps και όχι έως 100Mbps. Δυστυχώς η ταχύτητα της σύνδεσης δεν ξεπερνά τα 85Mbps. Ύστερα από επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη, επίσκεψη του τεχνικού κλπ πληροφορήθηκα πως η γραμμή δεν μπορεί να φτάσει τα 100Mbps και πως το θέμα έκλεισε γιατί δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Όπως αντιλαμβάνεστε είμαι εκνευρισμένος για την κοροϊδία. Αν γυρίσω στα 24 πρέπει να πληρώσω και ακυρωτικά!!! Μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία? Καμιά ιδέα για το τι να κάνω από δω και πέρα?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το συμβόλαιο αναφέρει πως οι ταχύτητες είναι εως, αυτό είναι που ισχύει και όχι οτι σου είπανε στο κατάστημα προφορικά δυστυχώς.

    Συνήθως υπάρχει όρος που λέει πως μπορείς να πας στο αμέσως μικρότερο πακέτο, διάβασε τους όρους.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το ελέγξω . Ωστόσο και στο site αναφέρεται: Δηλαδή θα «πιάνω» πραγματική ταχύτητα 100Mbps και 200Mbps; " Ναι θα «πιάνεις» σταθερά την ταχύτητα που σου υποσχόμαστε με ελάχιστες διακυμάνσεις οι οποίες δεν εξαρτώνται από τη WIND (π.χ. απόσταση από την υπαίθρια καμπίνα, παρεμβολές από γειτονικά WiFi, ποιότητα εσωτερικών υποδομών καλωδίωσης του κτιρίου, χρήση συσκευών παλιάς τεχνολογίας, ποιότητα και ταχύτητα με την οποία προσφέρεται το ζητούμενο περιεχόμενο)." https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/fiber/home/faq/. Επίσης https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...net-&-stathero στα 100 και 200 δεν λέει ΕΩΣ όπως στα 50. Νομίζω πως ελάχιστες διακυμάνσεις δεν είναι 15% μείον .

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το ελέγξω . Ωστόσο και στο site αναφέρεται: Δηλαδή θα «πιάνω» πραγματική ταχύτητα 100Mbps και 200Mbps; " Ναι θα «πιάνεις» σταθερά την ταχύτητα που σου υποσχόμαστε με ελάχιστες διακυμάνσεις οι οποίες δεν εξαρτώνται από τη WIND (π.χ. απόσταση από την υπαίθρια καμπίνα, παρεμβολές από γειτονικά WiFi, ποιότητα εσωτερικών υποδομών καλωδίωσης του κτιρίου, χρήση συσκευών παλιάς τεχνολογίας, ποιότητα και ταχύτητα με την οποία προσφέρεται το ζητούμενο περιεχόμενο)." https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/fiber/home/faq/. Επίσης https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...net-&-stathero στα 100 και 200 δεν λέει ΕΩΣ όπως στα 50. Νομίζω πως ελάχιστες διακυμάνσεις δεν είναι 15% μείον .
    Αυτό που υπέγραψες στο 2.10 λέει, πως είναι εως

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  203,0 KB 
ID: 196903
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails NGA_Aitisi_energopoiisis_ypiresiwn_statheri_&_internet_Fiber,0.pdf  


  5. #5
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι είναι! Ωστόσο αυτό θα έπρεπε να υπάρχει και στο site και στην ενημέρωση του καταστήματος στο πλαίσιο της καλής πίστης. Στην περίπτωσή μου όχι μόνο δεν υπήρξε σχετική ενημέρωση έως 100 αλλά ακριβώς το αντίθετο, Η απάντηση στο faq αποτέλεσε το βασικό σημείο της διαφημιστικής καμπάνιας, εξαπάτησης κατά τη γνώμη μου, για την προώθηση του νέου προϊόντος. Έχεις δίκιο θα έπρεπε να διαβάσω το συμβόλαιο των 13 σελίδων με τα μικρά γράμματα. Νομίζω όμως αυτό δεν δικαιολογεί το ψεύδος της εταιρείας και την εκμετάλλευση της εμπιστοσύνης μου προς αυτή. Υπάλληλος καταστήματος μου είπε ακριβώς πως τέτοια ενημέρωση έχουν από τα κεντρικά, δηλαδή άλλο το έως και άλλο το ακριβώς 100. Την ίδια αμηχανία είχε και η τεχνική υπηρεσία, η οποία ουσιαστικά αρκέστηκε στην απάντηση του ΟΤE ότι τίποτε δεν μπορεί να γίνει και ότι από τη στιγμή που ξεπερνά το όριο των 80,563Mbps δεν θεωρείται βλάβη. Νομίζω πως ο ΟΤΕ δεν ασχολήθηκε με το θέμα καθόλου.Σε κάθε περίπτωση περιμένω την απάντηση της WIND. Σκέφτομαι να απευθυνθώ επίσης στο EETT και στο Συνήγορο του Καταναλωτή.

    - - - Updated - - -

    Σήμερα έπεσα στα 79,8 και χάρηκα! Λογικά θα το ξαναστείλουν ως βλάβη στον ΟΤΕ γιατί είναι κάτω από το 80,563Mbps όριο που ο ΟΤΕ αναγνωρίζει ως βλάβη δηλαδή το όριο ελάχιστης διακύμανσης... !!!!! Επίσης σήμερα παρέλαβα το Fritz 7490 το οποίο συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει IP λόγω user και password, που όμως λειτουργούν με το Technicolor. Το τεχνικό τμήμα δε δέχεται κλήσεις λόγω υπερφόρτωσης. Καλύτερα δε γίνεται!!!!

    - - - Updated - - -

    Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και μέτρησε 79,8Mbps αλλά από τα κεντρικά της Wind (?) του είπαν πως το όριο είναι το 75!!!!!!! (χτες μου είπε η τεχνική υποστήριξη 80,563 και γι' αυτό έστειλε τεχνικό)και πως δεν θα το στείλουν στον ο ΟΤΕ γιατί δεν θα κάνει τίποτα. Το απόλυτο μπάχαλο!!! Τον παρακάλεσα να το στείλει άλλα δεν βλέπω φως. Θεωρούν 25% απόκλιση φυσιολογική για 50 μέτρα απόσταση από το καφαο ενώ διαφημίζουν ακριβώς 100 και στο συμβόλαιο λένε ότι δεν έχουν ευθύνη. Είναι σίγουρο πως ΟΤΕ δεν ασχολήθηκε με το θέμα καθόλου ενώ η wind βολεύεται και αδιαφορεί για τους πελάτες της και δεν εφαρμόζει αυτό που υπόσχεται στην παρ. 2.10 του συμβολαίου να καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikmag : 13-09-18 στις 16:17.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σημερινή ενημέρωση απο το τεχνικοί τμήμα της wind level 2 απο μηχανικό δικτύων. Δεν μπορεί να γίνει τίποτε ακόμα και με 65-70 Mbps, Το θέμα γι'αυτους έκλεισε. Προσοχή λοιπον αγαπητοί φίλοι τα 100 μπορεί να μη ειναι 100.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και μέτρησε 79,8Mbps αλλά από τα κεντρικά της Wind (?) του είπαν πως το όριο είναι το 75!!!!!!! (χτες μου είπε η τεχνική υποστήριξη 80,563 και γι' αυτό έστειλε τεχνικό)και πως δεν θα το στείλουν στον ο ΟΤΕ γιατί δεν θα κάνει τίποτα. Το απόλυτο μπάχαλο!!! Τον παρακάλεσα να το στείλει άλλα δεν βλέπω φως. Θεωρούν 25% απόκλιση φυσιολογική για 50 μέτρα απόσταση από το καφαο ενώ διαφημίζουν ακριβώς 100 και στο συμβόλαιο λένε ότι δεν έχουν ευθύνη. Είναι σίγουρο πως ΟΤΕ δεν ασχολήθηκε με το θέμα καθόλου ενώ η wind βολεύεται και αδιαφορεί για τους πελάτες της και δεν εφαρμόζει αυτό που υπόσχεται στην παρ. 2.10 του συμβολαίου να καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια.

    εχουνε ξεφυγει και οι 2 μου φαινεται... οχι οτι ο οτε θα ασχοληθει 100% αλλα να το προδιαγραφουν και να λενε 80% = ok και δεν το στελνουμε καν οτε να κοιταξει την καμπινα, ειναι για κλαματα.
    ελπιζω τουλαχιστον να το πηρες φθηνα, κατω απο 40 αλλιως κλαφτα. τρολλαρε τους και συ και ζητα 10% εκπτωση ^^
    δεν ειναι αναγκη να γυρισεις σε adsl. μπορεις να ζητησεις και υποβαθμιση σε 50αρι

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παιδια τα πραγματα ειναι απλα..... οσοι εχετε σκοπο να πατε σε Vdsl ΜΗΝ κανετε την μεταβαση κατευθειαν σε 100mbps γιατι δεν γνωριζει κανεις της δυνατοτητες της γραμμης σας και μετα αντε βγαλτε ακρη..... καλυτερα πρωτα δοκιμαστικα στο 50αρι για να δειτε και μεσω του ρουτερ το max rate της γραμμης σας.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχεις απόλυτο δίκιο. Γυριζω στα 50.

    - - - Updated - - -


    - - - Updated - - -

    αυτό θα κανω Puffy παζαρια για τα 50Mbps!!!! Τρέλα!!!!!!

    - - - Updated - - -

    Καινούργιο πρόβλημα. Έβαλα το 7170 για να κάνω δοκιμή για vpn και κλείδωσε στα 14Mbps. Τώρα δεν ξεκλειδώνει με τίποτα!!!! Γύρισε μάλλον η γραμμή σε ADSL. Πήρα το τεχνικό τμήμα. Λες να το φτιάξουν και να πιάνω 100!!!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις απόλυτο δίκιο. Γυριζω στα 50.

    - - - Updated - - -


    - - - Updated - - -

    αυτό θα κανω Puffy παζαρια για τα 50Mbps!!!! Τρέλα!!!!!!

    - - - Updated - - -

    Καινούργιο πρόβλημα. Έβαλα το 7170 για να κάνω δοκιμή για vpn και κλείδωσε στα 14Mbps. Τώρα δεν ξεκλειδώνει με τίποτα!!!! Γύρισε μάλλον η γραμμή σε ADSL. Πήρα το τεχνικό τμήμα. Λες να το φτιάξουν και να πιάνω 100!!!!!!!!!!!!!
    To να κλειδώσει στα 14 σημαίνει πως το Modem δεν υποστηρίζει vectoring, θα πρέπει να βάλεις κάποιο που το υποστηρίζει, αν σκαλώσει μερικές φορές βοηθάει το να βγάλεις το Modem μερικά λεπτα εκτός γραμμής

  11. #11
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Tο Fritz 7170 δεν υποστηρίζει vdsl. Ξαναεβαλα το Fritz 7490 αλλα καμιά διάφορα. Κάτι έγινε στα κεντρικά με τη γραμμή.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Tο Fritz 7170 δεν υποστηρίζει vdsl. Ξαναεβαλα το Fritz 7490 αλλα καμιά διάφορα. Κάτι έγινε στα κεντρικά με τη γραμμή.
    Δοκιμασες να αλλαξεις μπριζακι να δεις που σου δινει καλυτερο συγχρονισμο? Τσεκαρε τις μπριζες σου να δεις ποια θα σου δωσει το μεγαλυτερο max rate. Στο δικο μου σπιτι η πρωτη μπριζα δινει max rate 93000mbps ενω διπλα στον υπολογιστη 82000mbps. Επισης ,καλο θα ηταν, να σου κανει ο τεχνικος της Wind μια μετρηση στην εισοδο του κατανεμητη, για να παρεις μια εικονα για την εγκατασταση στο εσωτερικο του σπιτιου σου. Εχε υποψιν οτι παραλληλες εσωτερικες διακλαδωσεις δημιουργουν επιπλεον θορυβο και αρα απωλεια ταχυτητας.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν έχω μπριζα. Τράβηξα καλώδιο Ftp από το κουτί στην είσοδο της πολυκατοικίας στο διαμέρισμά μου και το συνδέω πάνω στο router (Fritz 7490). Ήρθε δυο φορές ο τεχνικός. Όσο πιάνω στον κατανεμητή τόσο ακριβώς έρχεται και στο διαμέρισμα. Το πρόβλημα λογικά είναι ο χαλκός από το καφαο στον κατανεμητή. 50-60 μέτρα 20Mbps απώλεια.!!!!!! Αν ο ΟΤΕ άλλαζε τα ζεύγη στο καφαο ύστερα από αίτημα της wind ίσως έβλεπα διάφορα. Αλλα για τους δικούς τους λόγους δεν ενδιαφέρονται. Σήμερα το πρωί επανήλθε στα 79 ή μόνο του ή μάλλον το πιο πιθανό κάτι έκαναν στα κεντρικά. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε γιατί συνέδεσα router adsl στη γραμμή. Σαν να υπήρχε κάποια ασφάλεια(???) και να έπεσε απο vdsl σε σύνδεση adsl. Μήπως κάποιος φίλος ξέρει κατι παραπάνω? Επιστροφή στα 50 ολοταχώς. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Kyrmin.

    - - - Updated - - -

    Επεστρεψα στο 50Mbps και πιάνω 30!!! 20 δηλαδή λιγότερα και όταν ήμουν στο πακέτο 100.!!!! Το απόλυτο χάος και δεν ξέρω τι να κανω.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως σου αλλάξανε και τα υπόλοιπα νούμερα, γιατί μπορεί να σε βάλανε απο ΑΚ και όχι απο Καμπίνα

  15. #15
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2018-09-17_15-28-35.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  38,5 KB 
ID: 197022


    ποια νουμερα εννοεις sdikr. ευχαριστώ. Τι ειναι το ΑΚ?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβαθμιση απο VDSL50 σε fiber100. 2.9Mbps upload?
    Από k4ileb στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-18, 16:33
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 16:14
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 23:18
  4. VDSL wind Πρόβλημα Sync- no ip
    Από armani81 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 18:22
  5. Προβλημα με φορητοτητα απο WIND
    Από Nikos890 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 00:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας