Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 145 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 125135140143144145146147150155165 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.161-2.175 από 17453
  1. #2161
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    cosmote
    Router
    H 300 S
    Εγω παντως ειμαι σε κοινωνικο και δεν εχω κανενα θεμα με την προτεργεια. Δεν μπηκα τωρα, ημουν απο πριν στην προτεργεια και τωρα που μπηκα στο κοινωνικο πριν 2, 3 μηνες κανονικα αλλαξε και η χρεωση κανονικα μετα την αιτηση μου.

  2. #2162
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodgeor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως ειμαι σε κοινωνικο και δεν εχω κανενα θεμα με την προτεργεια. Δεν μπηκα τωρα, ημουν απο πριν στην προτεργεια και τωρα που μπηκα στο κοινωνικο πριν 2, 3 μηνες κανονικα αλλαξε και η χρεωση κανονικα μετα την αιτηση μου.
    Εγώ αναφέρθηκα σε άλλον πάροχο πάντως.

  3. #2163
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που είναι πανομοιότυπες οι τιμές ΚΟΤ σε ΔΕΗ και τρίτους παρόχους γιατί να μπει στην διαδικασία κανείς να κάνει φορητότητα; Εκτός αν θέλει να δει ιδίοις όμμασι και από πρώτο χέρι πόσο "καλύτερα" λειτουργεί ο "παραγωγικός" ιδιωτικός τομέας....
    Ένας λόγος είναι γιατί η ΔΕΗ θέλει 120 ευρω για αλλαγη ονοματος πλέον..
    Άλλος λόγος, από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής το τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ ειναι ψιλοχάλια περιμένεις ώρα ενώ χρεώνεσαι κιολας και στο τέλος άκρη δε βγαζεις(πχ ειχαν κανει λαθος με την εκπτωση συνεπειας που δε μπηεκ, είπαν θα το δουν και θα με ενημερωσουν… φυσικά δεν ενημερωθηκα ποτε και έχουν περάσει μηνες)..

    Τουλάχιστον σε άλλους δε περιμένεις τόσο + σε κάποιους δε χρεώνεσαι τη κλήση.
    Αν καποιος είναι κακοπληρωτής μένει στη ΔΕΗ πασι θυσία και ας ζητησουν και 500 ευρώ για αλλαγή ονόματος Or whatever
    πολύ καλές ρυθμίσεις και δε σου κόβουν ρευμα με τίποτα.

  4. #2164
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Χρεωνουν τοσα για ΑΛΛΑΓΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ εφ΄οσον προσκομισεις ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα;
    Εγω στο... διατηρητεο μου πληρωνω λογαριασμους για φως νερο σταθερο σε τρια διαφορετικα ονοματα, μονον το καρτοκινητο ειναι της manoulas !
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #2165
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Δηλαδή μπορείς να αλλάξεις πάροχο ακόμα και αν δεν είναι το ρολόι στο όνομα σου για να γλυτώσεις τα 120 € και κάνεις την αλλαγή μετά ; Αν έχει χρέος το παλιό όνομα πρέπει πρώτα να το εξοφλήσεις ;

  6. #2166
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    μου βγαλε αυτο στο site της protergia , οσο αναφορα το καταχωρηση μετρητης

    Λόγω αλλαγής στον τρόπο υπολογισμού για την τιμολόγηση του νέου Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου, η καταχώρηση των ενδείξεων δεν είναι εφικτή. Η τιμολόγηση θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τις ενδείξεις που θα μας αποστείλει ο Διαχειριστής του Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ).

  7. #2167
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας λόγος είναι γιατί η ΔΕΗ θέλει 120 ευρω για αλλαγη ονοματος πλέον..
    Άλλος λόγος, από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής το τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ ειναι ψιλοχάλια περιμένεις ώρα ενώ χρεώνεσαι κιολας και στο τέλος άκρη δε βγαζεις(πχ ειχαν κανει λαθος με την εκπτωση συνεπειας που δε μπηεκ, είπαν θα το δουν και θα με ενημερωσουν… φυσικά δεν ενημερωθηκα ποτε και έχουν περάσει μηνες)..

    Τουλάχιστον σε άλλους δε περιμένεις τόσο + σε κάποιους δε χρεώνεσαι τη κλήση.
    Αν καποιος είναι κακοπληρωτής μένει στη ΔΕΗ πασι θυσία και ας ζητησουν και 500 ευρώ για αλλαγή ονόματος Or whatever
    πολύ καλές ρυθμίσεις και δε σου κόβουν ρευμα με τίποτα.
    καλό είναι να λέμε πράγματα σωστά και που ισχύουν

    π.χ είσαι λάθος στην τιμή της εγγύησης

    αν θες αλλαγή ονόματος στην ΔΕΗ δεν είναι 120 ευρώ αλλά 130 ευρώ αν είσαι έλληνας πολίτης αν είσαι αλλοδαπός οποίος έχει στοιχεία ταυτοποίησης και φορολόγησης επίσης είναι 130 ευρώ αλλιώς είναι 300 ευρώ

    Επίσης σε άλλο σημείο που είσαι λάθος είναι στο θέμα της διακοπής

    πλέον αν ο αριθμός παροχής έχει χρέος το οποίο δεν διακανονιστεί ή δεν πληρωθεί θα γίνει διακοπή της παροχής είτε είναι στο ΚΟΤ είτε όχι

    αν θυμάμαι καλά πλέον το όριο που δεν σου κόβουν την παροχή είναι οφειλή/χρέος μέχρι 500 ευρώ (αυτό εννοείται ότι μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή)

    Εγγύηση από όσα γνωρίζω οι άλλοι πάροχοι δεν ζητάνε στην αλλαγή ονόματος

    αλλά και εκεί αν δεν πληρώνεις κινδυνεύεις με διακοπή της παροχής ρεύματος και εκεί δεν έχει δικαιολογία είμαι στο ΚΟΤ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μπορείς να αλλάξεις πάροχο ακόμα και αν δεν είναι το ρολόι στο όνομα σου για να γλυτώσεις τα 120 € και κάνεις την αλλαγή μετά ; Αν έχει χρέος το παλιό όνομα πρέπει πρώτα να το εξοφλήσεις ;
    παρακαλώ μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν και πάρουμε ανθρώπους στο λαιμό μας.

    για να αλλάξεις πάροχο ο αριθμός παροχής πρέπει να είναι στο όνομα σου (για αυτό ζητάνε το Ε9 αν είσαι ιδιοκτήτης του ακινήτου ή το ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ

    αν έχει χρέος από παλιότερο ενοικιαστή και είσαι ο ιδιοκτήτης αρκεί να κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση μαζί με το μισθωτήριο που να λες πότε έφυγε ο ενοικιαστής κτλ..

    ή απλά εξοφλείς την οφειλή/χρέος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρεωνουν τοσα για ΑΛΛΑΓΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ εφ΄οσον προσκομισεις ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα;
    Εγω στο... διατηρητεο μου πληρωνω λογαριασμους για φως νερο σταθερο σε τρια διαφορετικα ονοματα, μονον το καρτοκινητο ειναι της manoulas !
    για μένα κακώς το κάνεις

    τουλάχιστον ρεύμα και τηλέφωνο θα πρέπει να τα βάλεις στο όνομα σου

    για το νερό δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς καθώς δεν αλλάζει εύκολα.

  8. #2168
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Εχεις δικιο για τα 130 (τα 300 καλώς κάνεις και τα αναφέρεις αλλά προσωπικά δε με αφορούσαν).
    Για το αν κόβει η ΔΕΗ παροχή επίσης έχεις δίκιο. Ειχα στο μυαλό μου παράδειγμα δικαιούχο ΚΕΑ που χρωστάει μερικά χιλιάρικα στη ΔΕΗ και δε του κοβουν το ρευμα που έχει και ΚΟΤ εννοειται (φυσικά δεν είναι φτωχός..απλά δικαιούχος ΚΕΑ)

    Παμε σε αυτά που ανέφερες λαθος:
    Α. Ο αριθμός της παροχής δε χρειάζεται να είναι στο όνομα σου για να αλλάξεις πάροχο (αλλά πρέπει να είσαι ο χρήστης του ακινήτου).
    Κάνεις αίτηση για αλλαγή στον νεο πάροχο δίνοντας τα πραγματικά στοιχεία σου και φυσικά κάποιο αποδεικτικό ότι είσαι ο χρήστης του ακινήτου(E9 για ιδιοκτήτες-Μισθωτήριο για ενοικιαστές ή Ε2 αν είσαι με δωρεαν παραχώρηση). Αλλάζεις πάροχο+γινεται ταυτοχρονη αλλαγή στοιχείων.
    Ταυτόχρονα γλιτώνεις το 130αρι (κάθε εταιρία έχει δική της πολιτική εγγυήσεων, άρα ανάλογα που πας θα πληρώσεις κάποια εγγύηση συνήθως πολύ λιγότερη από 130).

    Β. Το όνομα στην ΕΥΔΑΠ αλλάζει πανεύκολα ακόμα και Online -για ιδιωτες (Δε ξερω τι γινεται με ΕΥΑΘ κλπ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 11-11-18 στις 17:34.

  9. #2169
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δικιο για τα 130 (τα 300 καλώς κάνεις και τα αναφέρεις αλλά προσωπικά δε με αφορούσαν).
    Για το αν κόβει η ΔΕΗ παροχή επίσης έχεις δίκιο. Ειχα στο μυαλό μου παράδειγμα δικαιούχο ΚΕΑ που χρωστάει μερικά χιλιάρικα στη ΔΕΗ και δε του κοβουν το ρευμα που έχει και ΚΟΤ εννοειται (φυσικά δεν είναι φτωχός..απλά δικαιούχος ΚΕΑ)

    Παμε σε αυτά που ανέφερες λαθος:
    Α. Ο αριθμός της παροχής δε χρειάζεται να είναι στο όνομα σου για να αλλάξεις πάροχο (αλλά πρέπει να είσαι ο χρήστης του ακινήτου).
    Κάνεις αίτηση για αλλαγή στον νεο πάροχο δίνοντας τα πραγματικά στοιχεία σου και φυσικά κάποιο αποδεικτικό ότι είσαι ο χρήστης του ακινήτου(E9 για ιδιοκτήτες-Μισθωτήριο για ενοικιαστές ή Ε2 αν είσαι με δωρεαν παραχώρηση). Αλλάζεις πάροχο+γινεται ταυτοχρονη αλλαγή στοιχείων. Ταυτόχρονα γλιτώνεις το 130αρι.
    Β. Το όνομα στην ΕΥΔΑΠ αλλάζει πανεύκολα ακόμα και Online -για ιδιωτες (Δε ξερω τι γινεται με ΕΥΑΘ κλπ)
    ότι αφορά το Β. Το όνομα στην ΕΥΔΑΠ το ξέρω ότι αλλάζει (ακόμα και Online) ξέρεις το 2000 αγόρασα το ακίνητο που μένω στην Αθήνα/Παγκράτι και την διαδικασία αλλαγής ονόματος ιδιοκτήτη όπως και το e-bill τα έχω κάνει Online στην ΕΥΔΑΠ απλά η παγίδα είναι ότι αλλάζει "ΜΙΑ" φορά το όνομα μετά δεν σου δίνει το δικαίωμα (αν π.χ εγώ δεν μείνω μέσα στο ακίνητο στο προσεχές μέλλον ο λογαριασμός θα αναφέρει εμένα ως ιδιοκτήτη του ακινήτου αλλά αν θέλω μπορώ να προσθέσω και τον χρήστη (ενοικιαστή) βέβαια αυτό δεν με εξασφαλίζει καθώς η ΕΥΔΑΠ εμένα τον ιδιοκτήτη θα κυνηγήσει όχι τον ενοικιαστή.)

    ότι αφορά το Α. δηλαδή την ΔΕΗ μην είσαι σίγουρος επειδή είναι δικαιούχος ΚΕΑ ή αλλιώς ΚΟΤ-Α ότι δεν θα του κόψει την παροχή η ΔΕΗ πλέον κόβεται και σε αυτόν λόγω "χρεών/οφειλών"
    η ΔΕΗ δεν χαρίζει σε κανέναν τα χρέη/οφειλές υπάρχουν δικηγορικά γραφεία που σε πιέζουν να πληρώσεις ότι περισσεύει κάθε μήνα ή να κάνεις διακανονισμό ή να ξοφλήσεις όλο ή μερικό το χρέος σου
    αυτά που ξέραμε δυστυχώς πρέπει να τα ξεχάσουμε η ΔΕΗ είναι επιχείρηση και κοιτάει το κέρδος

    Λυπάμαι αλλά εγώ φίλε μου δεν κάνω κανένα λάθος σου θυμίζω ότι συνεργάζομαι επαγγελματικά με γραφείο διεκπεραιώσεων υποθέσεων ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ και άλλων παρόχων ενέργειας έτσι κάνω καθημερινά αλλαγές ονομάτων και συμβόλαια με τους παρόχους για ακίνητα που νοικιάζουμε έτσι ξέρω από έξω και ανακατωτά τις διαδικασίες ακόμα και για ακίνητα που έχουν χρέος/οφειλές εσύ κάπου τα μπέρδεψες μέσα στο μυαλό σου

    για να αλλάξεις πάροχο θα πρέπει

    αν είσαι ιδιοκτήτης του ακινήτου (Ε9)
    αν είσαι ενοικιαστής (ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ)
    αν είναι δωρεάν παραχώρηση (Ε2 - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ-ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ)

    τότε μόνο ο αριθμός παροχής του ακινήτου αλλάζει πάροχο και στοιχεία

    εγγύηση προς το παρών γλυτώνεις στους άλλους (μην πάρεις όρκο ότι αυτό δεν θα αλλάξει στο μέλλον...κάτσε να έρθουν τα πρώτα χρέη/οφειλές από τους καταναλωτές/πελάτες και θα δεις πως αλλάζουν τα πράγματα και στους άλλους)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 11-11-18 στις 17:46.

  10. #2170
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Φιλικά πάντα όλοι κάνουμε λάθη.Ακόμα και αν νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα κάτι θα μας ξεφύγει ειδικά στο δαιδαλώδες ελληνικό συστημα.

    Απο εκεί και πέρα το ιδιο λέμε. Αν εισαι χρήστης του ακινήτου μπορείς να αλλάξεις σε αλλο πάροχο χωρίς να έχεις την παροχή στο όνομα σου. Επειδή προφανώς και εσύ αυτό εννοείς αλλά στο αρχικό σου μήνυμα κάποιος μπορεί να καταλάβει κάτι άλλο το ανέφερα..Ισως αν θες να κάνεις λίγο πιο σαφή τη διατύπωση σου στο παρακάτω για να μη μπερδευτεί και κάποιος άλλος με το "ο αριθμός παροχής πρεπει να είναι στο όνομα σου".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρακαλώ μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν και πάρουμε ανθρώπους στο λαιμό μας.

    για να αλλάξεις πάροχο ο αριθμός παροχής πρέπει να είναι στο όνομα σου (για αυτό ζητάνε το Ε9 αν είσαι ιδιοκτήτης του ακινήτου ή το ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ

    αν έχει χρέος από παλιότερο ενοικιαστή και είσαι ο ιδιοκτήτης αρκεί να κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση μαζί με το μισθωτήριο που να λες πότε έφυγε ο ενοικιαστής κτλ..

    ή απλά εξοφλείς την οφειλή/χρέος.
    Όσον αφορά τη δωρεαν παραχώρηση πριν λίγες μέρες το έκανα ο ίδιος και δε χρειάστηκα τίποτα παραπάνω από Ε2 του πατέρα μου. Ούτε γνήσια υπογραφής ούτε τίποτα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    για να αλλάξεις πάροχο θα πρέπει

    αν είσαι ιδιοκτήτης του ακινήτου (Ε9)
    αν είσαι ενοικιαστής (ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ)
    αν είναι δωρεάν παραχώρηση (Ε2 - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ-ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ)



    ΕΥΔΑΠ αλλάζει και σε ΚΕΠ. Φαντάζομαι εκεί δεν ισχύει το 1 φορά που αναφέρεις για Online. Άρα ακόμα και αν εξαντλήσεις τη μια φορά πάλι είναι πανευκολο να αλλάξεις όνομα. Πιο ευκολο από το ρευμα πάντως. Μη λεμε ότι αλλάζει δύσκολα.

  11. #2171
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλικά πάντα όλοι κάνουμε λάθη.Ακόμα και αν νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα κάτι θα μας ξεφύγει ειδικά στο δαιδαλώδες ελληνικό συστημα.

    Απο εκεί και πέρα το ιδιο λέμε. Αν εισαι χρήστης του ακινήτου μπορείς να αλλάξεις σε αλλο πάροχο χωρίς να έχεις την παροχή στο όνομα σου. Επειδή προφανώς και εσύ αυτό εννοείς αλλά στο αρχικό σου μήνυμα κάποιος μπορεί να καταλάβει κάτι άλλο το ανέφερα..



    Όσον αφορά τη δωρεαν παραχώρηση πριν λίγες μέρες το έκανα ο ίδιος και δε χρειάστηκα τίποτα παραπάνω από Ε2 του πατέρα μου. Ούτε γνήσια υπογραφής ούτε τίποτα.

    ΕΥΔΑΠ αλλάζει και σε ΚΕΠ. Φαντάζομαι εκεί δεν ισχύει το 1 φορά που αναφέρεις για Online. Άρα ακόμα και αν εξαντλήσης τη μια φορά πάλι είναι πανευκολο να αλλάξεις όνομα. Πιο ευκολο από το ρευμα πάντως.
    δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου απλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι εσύ το κάνεις μια φορά άντε δύο άντε τρεις φορές στην ζωή σου
    εγώ κάνω φίλε μου καθημερινά (εκατοντάδες...αν και πλέον φτάσαμε τις χιλιάδες) αλλαγές ονόματος/στοιχείων , επανασυνδέσεις , διαδοχή συνέχειας , κτλ (συμβόλαια με ΔΕΗ και άλλους) όπως είπα συνεργάζομαι επαγγελματικά με ιδιωτικό γραφείο διεκπεραίωσης υποθέσεων ΔΕΗ και άλλων παρόχων (αυτοί τα ξέρουν/γνωρίζουν καλύτερα και από μένα και από σένα γιατί είναι η δουλειά τους και πληρώνονται) γνωρίζω τις διαδικασίες καλύτερα ακόμα και από το νομικό τμήμα της ΔΕΗ και ας μην είμαι δικηγόρος/νομικός.

    απλά για "Δωρεάν Παραχώρηση" ζητάνε υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής (στην ΔΕΗ πάντα) αλλιώς δεν γίνεται αλλαγή ονόματος/στοιχείων το ξέρω γιατί έτυχε μπροστά μου να μπει πελάτης που ήθελε αλλαγή ονόματος στην ΔΕΗ και το ακίνητο ήταν "Δωρεάν Παραχώρηση" στο ιδιωτικό γραφείο διεκπεραίωσης υποθέσεων ΔΕΗ και άλλων παρόχων
    για τους άλλους δεν μου έχει τύχει ακόμα για να σου πω τι θα ζητήσουν

    ότι αφορά την ΕΥΔΑΠ σου επαναλαμβάνω ΜΙΑ ΦΟΡΑ αλλάζει το όνομα του ιδιοκτήτη
    μετά τέλος απλά μπορείς να βάζεις το όνομα του χρήστη/ενοικιαστή μαζί με το δικό σου (αλλά δεν σε εξασφαλίζει από τίποτα αυτό) δεν είναι σαν την ΔΕΗ που μπορεί να αφήσει χρέος ο ενοικιαστής και αυτόν να κυνηγάνε και να μην κινδυνεύει ο ιδιοκτήτης στην ΕΥΔΑΠ αν υπάρχει χρέος το πληρώνει ο ιδιοκτήτης αυτός μετά ας κυνηγήσει τον ενοικιαστή
    εννοείται ότι μπορείς να πας στο οποιοδήποτε ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΥΔΑΠ και να ρωτήσεις ο ίδιος αν δεν με πιστεύεις

  12. #2172
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Και επιπλέον η ΕΥΔΑΠ ακρίβυνε υπερβολικά την αφαίρεση ρολογιού (130 € ? ) ώστε να αποθαρρύνει τους ιδιοκτήτες.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #2173
    Εγγραφή
    14-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα εχω να ιδιόμορφο πρόβλημα που εγω εχω δημιουργήσει στον εαυτο μου με τη ΔΕΗ.

    Πριν σχεδον 2 χρονια νοικιασα ενα σπιτι στο οποιο ο προηγουμενος ενοικιαστης ειχε οφειλη 300+ ευρω, δεν πηγα μεχρι και σημερα να κανω αλλαγη ονοματος στη δεη ωστε ο λογαριασμος να εκδιδεται στο ονομα μου, πληρωνοντας κατα καιρους τους λογαριασμους μου (οι οποιοι ηταν στο ονομα του προηγούμενου συντηροντας το χρεος του και αδιαφοροντας για την οφειλη του προηγούμενου)- δεν εχει παει ακομα οπως φαινεται να κανει διακοπη της ηλεκτροδοτησης απο το ονομα του.

    Προχτες εγινε διακοπη ηλεκτροδοτησης απο τη δεη καθως η οφειλη εφτασε τα 600 ευρω (250 απο δικες μου καταναλωσεις και 350 του προηγούμενου). Πηγαινοντας στη δεη για διευθετηση του ολου θεματος μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω ολο το ποσο εγω, ενω δεν φαινομαι πουθενα στην ουσια!!!

    Καμια προταση τι θα μπορουσα να κανω για να μπορεσω να ξανασυνδεθω χωρις να πληρωσω υπερ αλλων?

    Επίσης αν παω σε αλλη εταιρεια με νεο συμβολαιο του σπιτιου στο ονομα μου, σαν να πηγα τωρα στο σπιτι και φανει διακοπη λογω οφειλων του προηγούμενου θα μπορεσω να συνδεθω κανονικα με την νεα εταιρεια?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sonam : 14-11-18 στις 18:51.

  14. #2174
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sonam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα εχω να ιδιόμορφο πρόβλημα που εγω εχω δημιουργήσει στον εαυτο μου με τη ΔΕΗ.

    Πριν σχεδον 2 χρονια νοικιασα ενα σπιτι στο οποιο ο προηγουμενος ενοικιαστης ειχε οφειλη 300+ ευρω, δεν πηγα μεχρι και σημερα να κανω αλλαγη ονοματος στη δεη ωστε ο λογαριασμος να εκδιδεται στο ονομα μου, πληρωνοντας κατα καιρους τους λογαριασμους μου (οι οποιοι ηταν στο ονομα του προηγούμενου συντηροντας το χρεος του και αδιαφοροντας για την οφειλη του προηγούμενου)- δεν εχει παει ακομα οπως φαινεται να κανει διακοπη της ηλεκτροδοτησης απο το ονομα του.

    Προχτες εγινε διακοπη ηλεκτροδοτησης απο τη δεη καθως η οφειλη εφτασε τα 600 ευρω (250 απο δικες μου καταναλωσεις και 350 του προηγούμενου). Πηγαινοντας στη δεη για διευθετηση του ολου θεματος μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω ολο το ποσο εγω, ενω δεν φαινομαι πουθενα στην ουσια!!!

    Καμια προταση τι θα μπορουσα να κανω για να μπορεσω να ξανασυνδεθω χωρις να πληρωσω υπερ αλλων?

    Επίσης αν παω σε αλλη εταιρεια με νεο συμβολαιο του σπιτιου στο ονομα μου, σαν να πηγα τωρα στο σπιτι και φανει διακοπη λογω οφειλων του προηγούμενου θα μπορεσω να συνδεθω κανονικα με την νεα εταιρεια?
    καταρχήν κακώς το νοίκιασε ο ιδιοκτήτης σε εσένα πριν κάνει διακοπή της παροχής ώστε να απαλλαγεί ο αριθμός παροχής ΔΕΗ από το χρέος και να πάει το χρέος στο ΑΦΜ του προηγούμενου ενοικιαστή

    βέβαια και τώρα μπορεί να γίνει αυτό αρκεί ο ιδιοκτήτης να έχει το παλιό μισθωτήριο με τον προηγούμενο ενοικιαστή (θα του ζητηθεί να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση σχετικά με το πότε αποχώρησε ο παλιός ενοικιαστής εννοείται από ΚΕΠ με γνήσιο υπογραφής) και με το νέο μισθωτήριο να γίνει αλλαγή ονόματος σε εσένα τον νέο ενοικιαστή να έχεις στο νου σου ότι θα πληρώσεις εγγύηση 130 ευρώ και πιθανόν να ζητηθεί ΥΔΕ (πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου αυτό επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη με 50 ευρώ) το χειρότερο σενάριο είναι να πουν στον ιδιοκτήτη ή σε εσένα επειδή πέρασε καιρός να πληρώσετε το χρέος.

    δεν ξέρω πιο υποκατάστημα της ΔΕΗ σε εξυπηρετεί για να σου πω να πας

    απλά κοίτα να έχεις ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ - ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΟ ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ TAXIS (ΑΑΔΕ) και όλο το θέμα θέλει ηρεμία δεν χρειάζονται νεύρα.

    για άλλο πάροχο δεν ξέρω να σου πω αν θα έχεις πρόβλημα λόγω του χρέους

    σίγουρα θα ξέρουν να σε κατατοπίσουν τα ιδιωτικά γραφεία διεκπεραίωσης υποθέσεων ΔΕΗ (ανάλογα την περιοχή σου) αυτά παίρνουν αμοιβή συνήθως 25 ευρώ και σου λένε τι χρειάζεται και τα αναλαμβάνουν αυτοί.

    αυτές είναι οι επιλογές σου

  15. #2175
    Εγγραφή
    14-11-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ παρά πολυ για την απαντηση και για το χρονο σου

    Παντως φοβαμαι πως δεν θα το γλυτωσουμε ακομα και ετσι με την υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτητη το 350αρι του αλλου, θα μου πουν (ενω δεν θα επρεπε να τους νοιαζει, γιατι ηταν ευθυνη του προηγούμενου ενοικιαστή να διακοψει) εγω γιατι τοσο καιρο δεν πηγα (που και αυτο εχει μια λογικη)

    Οι μλκιες πληρωνονται απλα δεν θελω να τις πληρωσω παραπανω απ'οτι μου αξίζει !

    Σε ευχαριστώ και παλι

Σελ. 145 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 125135140143144145146147150155165 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας