Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Χαιρετώ τους συμφορουμίτες.

    Θα ήθελα να ξεκινήσω μια συζήτηση σχετικά με εμπειρίες, απορίες και προτάσεις σχετικά με ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

    Ήθελα εδώ και καιρό να περάσω στην ηλεκτροκίνηση, και φαίνεται πως αυτή η στιγμή τελικά ήρθε. Οδηγεί κάποιος ηλεκτρικό αυτοκίνητο; Θα προτείνατε πως αξίζει έναντι κάποιου υβριδικού (όχι plugin).

    Είμαι κάτοχος ενός Honda Civic IX στην Αγγλία και ενός BMW 120i στην Ελλάδα. Κοιτάζω το BMW i3 με χωρητικότητα από 50Kw και πάνω επειδή θέλω να έχω 120 πραγματικά μίλια την ημέρα. Υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο (όχι TESLA γιατί θα πεθάνουμε στην αναμονή) σε αυτές τις κατηγορίες;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Και ποιός ο λόγος να αγοράσεις ηλεκτρικό ; Ώριμη τεχνολογία δεν είναι, το πλέον οικονομικό καύσιμο δεν είναι.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιός ο λόγος να αγοράσεις ηλεκτρικό ; Ώριμη τεχνολογία δεν είναι, το πλέον οικονομικό καύσιμο δεν είναι.
    Γιατί δεν είναι ώριμη τεχνολογία; Υπάρχει πληθώρα προτάσεων στην αγορά, με κάποια μοντέλα να βρίσκονται στη ν γενιά τους (πχ Nissan Leaf). Η BMW στα μοντέλα της δίνει εγγύηση 100 χιλιάδες μίλια.

    Οικονομικό είναι και με το παραπάνω. Στο σπίτι έχω φωτοβολταικό με μπαταρίες για ιδιοκατανάλωση, ο πάροχος μου με αφήνει να φορτίσω έτσι κι αλλιώς δωρεάν και στο πάρκινγκ της δουλειάς υπάρχει έτοιμη πρίζα/εγκατάσταση για δωρεάν φόρτιση. Θέλω να χαμηλώσω και το αποτύπωμα άνθρακα, ειδικά αν οδηγώ κάθε μέρα πήγαινελα στη δουλειά που θα είναι μια ώρα μακριά.

    Έκλεισα για viewing το Hyundai Kona 150kW και θα πάω να το δώ το Σάββατο. Στα χαρτιά φαίνεται εξαιρετικό.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Σε λίγα χρόνια η ευρώπη θα είναι αποκλεισετικά με ηλεκτροκίνητα (εκτός από μεταφορές). Δε πάει άλλο να βασιζόμαστε στους Άραβες, τους αμερικάνους και τους ρώσους για κίνηση. Ρεύμα παράγουμε. Κι εγώ το σκέφτομαι αλλά για μηχανάκι, τα αυτοκίνητα δε μου αρέσουν
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ολλανδία και Νορβηγία έχουν ήδη νομοθετήσει να σταματήσουν τις πωλήσεις συμβατικών αυτοκινήτων (petrol, diesel) μέχρι το 2030 και 2025 αντίστοιχα.

    Η Ευρώπη πάντως πρέπει να πατήσει το γκάζι στις δοκιμές δικτύου της.

    Το Ηνωμένο Βασίλειο ήδη δοκιμάζει τις αντοχές του δικτύου μεταφοράς ηλεκτρικού ρεύματος. https://es.catapult.org.uk/wp-conten...cles-FINAL.pdf

  6. #6
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Στη Ζυριχη εχει πολλα tesla. Εχω κανει και τεστ drive. Στα θετικα η τεχνολογια. Ειναι απιστευτα αυτα που κανουν. update το βραδυ που κοιμασαι και το επομενο πρωι το βρισκεις αναβαθμισμενο με περισσοτερες λειτουργιες κ.α.
    Στα αρνητικα η αυτονομια και το κοστος αγορας. Να γνωριζεται οτι σε περιπτωση που εχεις κλιματιστικο ή θερμανση συνεχεια οι καταναλωσεις ειναι υψηλες.
    Κριμα που δεν κανουν εισαγωγες τα μικρα ηλεκτρικα στην Ελλαδα.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Υπάρχουν πολλά θέματα ακόμα να λυθούν με τις μπαταρίες κτλ, το πιθανότερο είναι να μην επικρατήσει ΠΟΤΕ καθολικά, έχει γίνει μέτρηση για το οικονομικότερο καύσιμο και λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, είναι το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ.

    Αφού όμως γουστάρεις τόσο να... ηλεκτροκινηθείς, ψάξε για leasing, δεν είναι τυχαίο ότι τα ηλεκτρικά τρώνε τρελή απαξίωση, τουλάχιστον μην χάσεις πολλά χρήματα.

    Προσωπικά θα κοιτούσα το Leaf.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλά θέματα ακόμα να λυθούν με τις μπαταρίες κτλ, το πιθανότερο είναι να μην επικρατήσει ΠΟΤΕ καθολικά, έχει γίνει μέτρηση για το οικονομικότερο καύσιμο και λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, είναι το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ.

    Αφού όμως γουστάρεις τόσο να... ηλεκτροκινηθείς, ψάξε για leasing, δεν είναι τυχαίο ότι τα ηλεκτρικά τρώνε τρελή απαξίωση, τουλάχιστον μην χάσεις πολλά χρήματα.

    Προσωπικά θα κοιτούσα το Leaf.
    Πρέπει να κάνεις update στις γνώσεις σου γιατί είσαι εντελώς λάθος. Φαίνεται πως έχεις μείνει περίπου μια δεκαετία πίσω.

    Όσο για το Leaf έχει παθητική ψύξη οπότε δεν το κοιτάζω καν.

    John, πως σου φάνηκε οδηγικά το Tesla; Model S, 3 ή Χ έκανες test drive; Με ενδιαφέρει αρκετά το 3 με τη μεγάλη μπαταρία και ίσως έχω μια άκρη για κάποιο με λίγα μίλια και περυσινές πινακίδες.

    In other news, πήγα και είδα το Kona electric, πολύ ωραίο αυτοκίνητο (και πολύ γρήγορο) αλλά οδηγικά είναι λίγο καράβι. Ίσως φταίει πως πάντα είχα hatchback. Κρατάω μια στάση αναμονής και περιμένω απάντηση για ένα test drive του Honda e για το οποίο έχουν ανοίξει οι παραγγελίες.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 15-06-19 στις 17:38.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αφού κάμφθηκαν και οι αντιστάσεις της toyota που επέμενε στις κυψέλες υδρογόνου δεν υπάρχουν πλέον αμφιβολίες για το που πάει το πράγμα.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να κάνεις update στις γνώσεις σου γιατί είσαι εντελώς λάθος. Φαίνεται πως έχεις μείνει περίπου μια δεκαετία πίσω.
    Φαίνεται ότι έχεις άγνοια για το θέμα, αλλά δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω την γνώμη, δικαίωμά σου να θέλεις να γίνεις beta tester και να χάσεις ένα μεγάλο ποσοστό απ΄την αξία του οχήματος που θα αγοράσεις.

    Καλή αγορά anyway.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Εντάξει έχω άγνοια.

    Εγώ, το R&D κορυφαίων εταιρειών αυτοκίνησης, κυβερνήσεις, μέρος του Paris agreement για την κλιματική αλλαγή, εθνικές πολιτικές, το depreciation στο autotrader.

    Μην τρολαρεις, κάνε μου τη χάρη.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    45% των πωλήσεων καινούριων στην Νορβηγία είναι ηλεκτρικά

    https://elbil.no/elbilstatistikk

  13. #13
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    John, πως σου φάνηκε οδηγικά το Tesla; Model S, 3 ή Χ έκανες test drive; Με ενδιαφέρει αρκετά το 3 με τη μεγάλη μπαταρία και ίσως έχω μια άκρη για κάποιο με λίγα μίλια και περυσινές πινακίδες.
    Eιχα κανει το Χ. Εχει καλη αποδοση. Απιστευτα ηλεκτρονικα. Αυτο που σε τρομαζει λιγο αμα δεν εχεις συνηθισει ειναι ο αυτοματος πιλοτος. Σε παει προς το κεντρο του δρομου και εχει μια περιεργη αισθηση.

    Ενα που με χαλασε λιγο ειναι η ποιοτητα στο εσωτερικο. Ειναι αμερικανικο και το καταλαβαινεις αμεσως. Δεν συγκρινεται με τα ακριβα μοντελα σε ευρωπαικα οπως audi,mercedes,bmw κλπ

    Δεν ξερω αλλα στα λεφτα αυτα επρεπε να ηταν λιγο ποιο ποιοτικο το εσωτερικο. Φαινεται φθηνο.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχας συγχαρητηρια για την επιλογη σου να πας σε ηλεκτρικο. Ειναι η καλυτερη κινηση. Εισαι σε μια χωρα που και περισσοτερες επιλογες εχεις και δικτυο φορτιστων ωστε να μπορεις να φορτιζεις το αυτοκινητο σου. Θα σου προτεινα να μην απορριπτεις το Leaf. Το εχω οδηγησει μου αρεσε αρκετα. Στο καινουργιο με την μεγαλυτερη μπαταρια νομιζω εχει ψυξη στις μπαταριες αλλα με ανεμιστηρακι. Τελος παντων δεν νομιζω οτι στην αγγλιαα ειναι τοσο απαραιτητο αυτο. Επισης το 2020 - 2021 θα ερθουν και αρκετα νεα μοντελα απο volvo, opel , VW. Mηπως να περιμενεις λιγο ακομα?

  15. #15
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibrakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας συγχαρητηρια για την επιλογη σου να πας σε ηλεκτρικο. Ειναι η καλυτερη κινηση. Εισαι σε μια χωρα που και περισσοτερες επιλογες εχεις και δικτυο φορτιστων ωστε να μπορεις να φορτιζεις το αυτοκινητο σου. Θα σου προτεινα να μην απορριπτεις το Leaf. Το εχω οδηγησει μου αρεσε αρκετα. Στο καινουργιο με την μεγαλυτερη μπαταρια νομιζω εχει ψυξη στις μπαταριες αλλα με ανεμιστηρακι. Τελος παντων δεν νομιζω οτι στην αγγλιαα ειναι τοσο απαραιτητο αυτο. Επισης το 2020 - 2021 θα ερθουν και αρκετα νεα μοντελα απο volvo, opel , VW. Mηπως να περιμενεις λιγο ακομα?
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, να σου πώ την αλήθεια ακόμα δεν έχω αποφασίσει στο τι να επιλέξω. Το Leaf το έχω αφήσει στην άκρη λόγω και του ότι το τιμόνι δε ρυθμίζεται σε έκταση, που νιώθω πως με περιορίζει. Όσο για την μπαταρία, με τα καλοκαίρια που κάνει εδώ τα τελευταία 2 χρόνια φοβάμαι την παθητική ψύξη. Με το καλοκαίρι που έκανε πέρυσι ειδικά, ακόμα και στη Νορβηγία υπήρχαν προβλήματα υπερθέρμανσης.

    Από όσα οδήγησα αυτό τον καιρό σε σειρά από καλύτερο για τα μέτρα μου προς χειρότερο, σε σειρά τα βάζω ως εξής:

    1. KIA eNiro (Πολλοί χώροι. Τανκ σε αίσθηση με ότι καλό-κακό σημαίνει αυτό. Καταναλώνει λίγο παραπάνω λόγω βάρους.)
    2. Hyundai Kona (Πολύ καλή τιμή με 64άρα μπαταρία. Πάσχει σχετικά σε χώρους και σε κάποια θέματα πρακτικού engineering)
    3. Tesla 3 (δε μπορώ να συνηθίσω πως δεν έχω όργανα μπροστά, εντελώς προσωπικό κόλλημα όπως και με το Leaf. +12-14 χιλιάρικα σε σχέση με τα πρώτα 2, +7 χιλιάρικα με περυσινές πινακίδες και 1300 μίλια στο κοντέρ.)
    4. VW eGolf (φοβερό εσωτερικό, μπαταρία για γέλια)
    5. Nissan Leaf (δε με βολεύει η οδηγική θέση. Φοβεροί χώροι. Καλή ποιότητα εσωτερικού)
    6. BMW i3 (ωραίο αυτοκίνητο, αξιοπιστία από ταινίες θρίλερ από ότι συζητάω και λόγω δουλειάς).

    Εν κατακλείδι, επειδή σύντομα θα πρέπει να είμαι 6 μήνες εδώ και 6 μήνες Εμιράτα, κρατάω μια στάση αναμονής. Αν βγάλει η Volvo θα είναι σίγουρα ενδιαφέρον γιατί η σειρά XC είχε υπέροχα αυτοκίνητα.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας