Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμία από αυτές τις συσκευές (και γενικά σε OpenWrt*) δεν παίζει η τηλεφωνία. Άρα είτε ο πάροχος πρέπει να μας δώσει τον κωδικό της για να παίξει σε άλλη συσκευή είτε θα έχουμε την δικιά του. Σε τέτοιες περιπτώσεις αντί για modem/router είναι καλύτερα να έχουμε σκέτο router με OpenWrt, όπου υπάρχουν πληθώρα επιλογών για όλα τα βαλάντια. * Μόνη περίπτωση να εγκατασταθεί Asterisk server για VoIP τηλεφωνία. Αλλά έχει πολύ-πολύ δουλειά και μόνο σε γραμμή εντολών. Και για απλές τηλεφωνικές συσκευές θα χρειαστεί άλλη συσκευή ΑΤΑ.
    Άρα (αν καταλαβαίνω σωστά) με VoIP τηλεφωνία (ειτε ADSL ή vdsl)δεν υπάρχει περίπτωση να αποφύγεις διπλές συσκευές.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εξαρτάται αν ο πάροχος δίνει ή όχι τον κωδικό και τα στοιχεία σύνδεσης της τηλεφωνίας.
    Όσον αφορά το OpenWrt, θα δουλεύει με IP τηλεφωνικές συσκευές ή εφαρμογές. Για τις απλές χρειάζεται ένα ΑΤΑ για να κάνει την μετατροπή (από ΙΡ σε αναλογικό σήμα)

  3. #18
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Φίλε μου εξαρτάται τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.
    Τo VPN προυποθέτει και ανάλογη ταχύτητα CPU στο ρούτερ σου.
    Αν έχεις πχ. 50αρα γραμμή και σκέφτεσαι για 100 ή 200 τα επόμενα χρόνια θα πρέπει να πας ρε router με δυνατό επεξεργαστή.
    Απέφυγε το modem-router , αγόρασε ΑΥΣΤΗΡΑ μόνο router και θα έχεις για ΠΑΝΤΑ το κεφάλι σου ήσυχο.
    Εγώ παίρνω το ρούτερ μαζί μου στη βαλίτσα από Ελλάδα-Αγγλία και αντίστροφα και απλά το συνδέω με bridge.
    Έτσι παίζουν όλα όπως τα έχω ρυθμίσει χωρίς να ασχολούμαι.

    Για φθηνή επιλογή θα σου πρότεινα το WRT32X από amazon.co.uk στις 105 λίρες που είναι πανίσχυρο και παίζει OpenWRT DD-WRT. Αν δεν έχει σχετικές γνώσεις στα παραπάνω θα ζοριστείς στο σετάρισμα καθώς είναι unix based και πρέπει να τα σετάρεις όλα μόνος σου.

    Για λίγο ακριβότερη λύση με ΤΡΟΜΕΡΗ CPU , ASUSWRT που είναι ΠΑΙΧΝΙΔΙ στο σεταρισμα , και τρομερή υποστήριξη από την κοινότητα να πας στο ASUS AC86U που και αυτό είναι σε προσφορά από Amazon.co.uk. Αυτό είναι και το πιο διαδεδομένο VPN ρουτερ εδώ και 1.5 χρόνο και τώρα έπεσε η τιμή του.

    Να συνυπολογίσεις και το χρόνο που χρειάζεται να ξοδέψεις για το σετάρισμα σε ένα μη φιλικό interface. Ο χρόνος είναι χρήμα και αυξάνεις την τιμή του ρούτερ καθώς χρειάζεται να τον σπαταλήσεις...

    Ζύγισε τις ανάγκες σου και αποφάσισε.
    Are you with Us?

  4. #19
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου εξαρτάται τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.
    Τo VPN προυποθέτει και ανάλογη ταχύτητα CPU στο ρούτερ σου.
    Αν έχεις πχ. 50αρα γραμμή και σκέφτεσαι για 100 ή 200 τα επόμενα χρόνια θα πρέπει να πας ρε router με δυνατό επεξεργαστή.
    Απέφυγε το modem-router , αγόρασε ΑΥΣΤΗΡΑ μόνο router και θα έχεις για ΠΑΝΤΑ το κεφάλι σου ήσυχο.
    Εγώ παίρνω το ρούτερ μαζί μου στη βαλίτσα από Ελλάδα-Αγγλία και αντίστροφα και απλά το συνδέω με bridge.
    Έτσι παίζουν όλα όπως τα έχω ρυθμίσει χωρίς να ασχολούμαι.

    Για φθηνή επιλογή θα σου πρότεινα το WRT32X από amazon.co.uk στις 105 λίρες που είναι πανίσχυρο και παίζει OpenWRT DD-WRT. Αν δεν έχει σχετικές γνώσεις στα παραπάνω θα ζοριστείς στο σετάρισμα καθώς είναι unix based και πρέπει να τα σετάρεις όλα μόνος σου.

    Για λίγο ακριβότερη λύση με ΤΡΟΜΕΡΗ CPU , ASUSWRT που είναι ΠΑΙΧΝΙΔΙ στο σεταρισμα , και τρομερή υποστήριξη από την κοινότητα να πας στο ASUS AC86U που και αυτό είναι σε προσφορά από Amazon.co.uk. Αυτό είναι και το πιο διαδεδομένο VPN ρουτερ εδώ και 1.5 χρόνο και τώρα έπεσε η τιμή του.

    Να συνυπολογίσεις και το χρόνο που χρειάζεται να ξοδέψεις για το σετάρισμα σε ένα μη φιλικό interface. Ο χρόνος είναι χρήμα και αυξάνεις την τιμή του ρούτερ καθώς χρειάζεται να τον σπαταλήσεις...

    Ζύγισε τις ανάγκες σου και αποφάσισε.
    Μάλλον εκεί θα καταλήξω, γιατί λίγο που το έψαξα με το μίνι ρούτερ που πρότεινε o jkoukos παραπάνω, εντέλει θα σέρνεται λόγο αδύναμου επεξεργαστή.

    24άρα γραμμή έχω από forthnet (οπότε δεν παίζω με VoIP), ίσως κάποια στιγμή πάω σε fiber (hcn), οπότε και με ενδιαφέρει να είναι δυνατό.

    Όσον αφορά το σετάρισμα, δεν με φοβίζει κάτι, παίζω μπαλίτσα με linux from scratch εδώ και 12 χρόνια (gentoo), δεν υπάρχει κάτι που θα με αποθαρρύνει ή θα με δυσκολέψει.

    Ισα-ίσα μάλιστα, με ενδιαφέρει να του πετάξω πάνω custom fw (openWRT, tomato, κλπ).

    Η αλήθεια είναι πως με ενδιαφέρει κυρίως να προσφέρω vpn σε φιλοξενούμενες συσκευές στο σπίτι μέσω wifi, γιατί δεν είναι πρακτικό να σετάρω ξεχαριστά vpn σε κάθε κινητό/τάμπλετ/λάπτοπ που επισκέπτεται το σπίτι μου.

    Επομένως θα με κάλυπτε και μία λύση του στυλ να έχω ένα router με vpn για τις wifi συνδέσεις και για τον home nas μου και τα desktop μου να σετάρω ανεξάρτητα vpn ρυθμίσεις (ώστε να μπορώ να αλλάζω και χώρες κατά το δοκούν ανεξάρτητα στις συσκευές μου και να μπορώ να συνδέομαι στον nas μου απομακρυσμένα με iptables rules).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #20
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Τότε πας ΚΑΡΦΙ για το WRT32X.
    Έχει βγάλει πολύ ψιλά θεματάκια όσο το διάβαζα στο snbforums αλλά όχι τπτ σπουδαίο.

    Και από τη στιγμή που θα παίξεις openwrt θα έχεις ΠΛΗΡΗ υποστήριξη από την κοινότητα.

    Σε αυτά τα λεφτά δε θα βρεις άλλο ρουτερ με τόσες δυνατότητες και ισχυρό chip.

    Το παίρνεις και από αμαζον και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν δε σου αρέσει το στέλνεις πίσω και σου δίνουν τα λεφτά σου.

    Για μενα μην το σκέφτεσαι.

    Φιλικά
    Are you with Us?

  6. #21
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε πας ΚΑΡΦΙ για το WRT32X.
    Έχει βγάλει πολύ ψιλά θεματάκια όσο το διάβαζα στο snbforums αλλά όχι τπτ σπουδαίο.

    Και από τη στιγμή που θα παίξεις openwrt θα έχεις ΠΛΗΡΗ υποστήριξη από την κοινότητα.

    Σε αυτά τα λεφτά δε θα βρεις άλλο ρουτερ με τόσες δυνατότητες και ισχυρό chip.

    Το παίρνεις και από αμαζον και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν δε σου αρέσει το στέλνεις πίσω και σου δίνουν τα λεφτά σου.

    Για μενα μην το σκέφτεσαι.

    Φιλικά
    Δείχνει "θηρίο"! Καλή τιμή στο amazon, γιατί ελλάδα... 2πλάσια και βάλε!
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #22
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείχνει "θηρίο"! Καλή τιμή στο amazon, γιατί ελλάδα... 2πλάσια και βάλε!
    Ήταν το πρώτο στη λίστα μου αλλά κατέληξα στο Asus την προηγούμενη εβδομάδα μόλις έκανε το price drop.
    Ο μόνος λόγος που πήρα το Asus είναι το Merlin , η custom έκδοση του AsusWRT την οποία και χρησιμοποιώ χρόνια.
    Φίλε περιμένουμε εντυπώσεις!!
    Are you with Us?

  8. #23
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν το πρώτο στη λίστα μου αλλά κατέληξα στο Asus την προηγούμενη εβδομάδα μόλις έκανε το price drop.
    Ο μόνος λόγος που πήρα το Asus είναι το Merlin , η custom έκδοση του AsusWRT την οποία και χρησιμοποιώ χρόνια.
    Φίλε περιμένουμε εντυπώσεις!!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν θα προβώ ακόμα στην αγορά, θέλω να το ψάξω λίγο ακόμα, αλλά εννοείται πως θα δώσω feedback, όλο και θα 'χω και καμιά απορία ακόμα
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #24
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ θα συμφωνήσω για το raspberry ακόμα και για κύριο μόντεμ μιας και το έχω δοκιμάσει αλλά θα πρέπει κάποιος να δεί τόσο τα προτερήματα όσο και τα μειονεκτήματα του.
    Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το openvpn τότε θα συμφωνήσω με τον jkoukos η πιο εύκολη λύση είναι raspbian + pivpn.
    Αν όμως θέλεις να δοκιμάσεις το openwrt τότε το raspberry είναι μια καλή λύση γιατί προσφέρει άφθονη μνήμη (για router) οπότε θα μπορέσεις να εγκαταστήσει ότι θέλεις αλλά του λείπει η δεύτερη θύρα lan για να είναι λειτουργικό.
    Το δικό μου (Rpi 1 model B 256MB Ram) το έχω εξοπλίσει με έναν ανταπτορα usb to ethernet για να έχει μία ethernet για wan και μια για lan και πλέον λειτουργεί ως openvpn server, add blocker για όλες τις συσκευές, προσφατα δοκίμασα και το wireguard και μάλλον θα αντικαταστήσει το openvpn, και λειτουργεί και σαν file server, δεν έχει όμως wifi.
    Όμως με βολεύει γιατί έχω διαφορετική συσκευή για κάθε λειτουργία. Άλλη για μόντεμ, το Raspberry για router, ξεxωριστό switch και για wifi έχω 2 access points.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1632/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    SNR / Attn
    6/7(dB) / (dB)
    Καλησπέρα!(ερώτηση rookie)
    υπάρχει καμία οικονομική πρόταση για DD-WRT ready router; ή μήπως χρειάζομαι openvpn; (απο οτι καταλαβα είναι διαφορετικά; )

    Θέλω να πετάξω vpn μέσα στο ρούτερ και να συνδέσω με ethernet μόνο ένα mag tvbox...όλες οι άλλες συνδέσεις δε με ενδιαφέρει να περνάνε απο vpn. (Και να μην μπω και σε διαδικασιά με το τηλέφωνο..)
    Οπότε χρειάζομαι (φαντάζομαι) ένα ρούτερ που δε θα μειώνει αισθητα την ταχύτητα (με speedtest στα 11 και το tvbox χρειάζεται απο 5 και πάνω) και να έχει 2 θύρες lan για να κουμπώσει η μια στο tv box και η άλλη στο speedport.

    σε σκρουτζομάγαζα έχω δει κάποιες λύσεις αρκετά οικονομικές (30-60 ευρώ), αλλά δεν γνωρίζουν αν κάνουν για την περίπτωσή μου...


    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spsietos : 21-02-22 στις 13:25.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου έχω απαντήσει στο άλλο θέμα που ρώτησες.
    Για την ιστορία και καθώς έχω και τα 2, η οικονομικότερη λύση είναι το Xiaomi Mi Router 4a αλλά με περασμένο το OpenWrt ή ένα GL-MT300N-V2.
    To πρώτο είναι καλύτερο αλλά θέλει στήσιμο από την αρχή και γνώσεις πως να του περάσεις OpenWrt και να το ρυθμίσεις γενικά. Το δεύτερο στηρίζεται στο OpenWrt και είναι έτοιμο με 2-3 κλικ να παίξει το VPN.

  12. #27
    Εγγραφή
    18-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1632/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    SNR / Attn
    6/7(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχω απαντήσει στο άλλο θέμα που ρώτησες.
    Για την ιστορία και καθώς έχω και τα 2, η οικονομικότερη λύση είναι το Xiaomi Mi Router 4a αλλά με περασμένο το OpenWrt ή ένα GL-MT300N-V2.
    To πρώτο είναι καλύτερο αλλά θέλει στήσιμο από την αρχή και γνώσεις πως να του περάσεις OpenWrt και να το ρυθμίσεις γενικά. Το δεύτερο στηρίζεται στο OpenWrt και είναι έτοιμο με 2-3 κλικ να παίξει το VPN.
    ναι το είδα...thanks!!
    Το gl στο link που έδωσες είναι sold out...θα ρίξω μια ματιά κι αλλού

  13. #28
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    +1 και από εμένα για Xiaomi Mi Router 4a, υπάρχει και thread για να το κάνεις flash σε openwrt πολύ εύκολα. Μπορεί να μην έχει πολύ μνήμη flash, αλλά για να λάβει συμπληρωματικές θέσεις στο δίκτυο είναι αρκετά καλό. Εξάλλου με την τιμή που έχει το παίρνεις μόνο και μόνο για δοκιμή.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας