Σελ. 441 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 421431436439440441442443446451461 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.601-6.615 από 8099
  1. #6601
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει τι να πω..
    Τι κάνει ο κόσμος για να βγάλει το ψωμάκι του.
    Αν δεν σας πειράζει να κάνετε 2 ώρες την ημέρα για να πάτε/γυρίσετε από την δουλειά σας, μόνο και μόνο για ζείτε Λονδίνο, οκ πάσο.

    Αθήνα μαξ δούλευα 40 λεπτά μακριά από το σπίτι μου και μου φαινόταν πολύ, και πλέον 5 χρόνια σχεδόν εξωτερικό και μένοντας 10 λεπτά μακριά από τον χώρο εργασίας, είναι για μένα τρελός παράγοντας ποιότητας ζωής.
    Έχω πιο πολύ χρόνο να πάω μετά την δουλειά να πάω ένα γυμναστήριο, να βγω για έναν καφέ, να πάω μια βόλτα με την γυναίκα.
    Αν είσαι εργένης και κάνεις ζωή μόνο σπίτι-δουλειά, μόνο τότε καταλαβαίνω να τρώει κάποιος τέτοιο αγγούρι με το πηγαινέλα και να μην έχει θέμα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #6602
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά πάντως η συμπεριφορά του μένω 3 ώρες μακρυά από την δουλειά είναι χαρακτηριστικό της ευρύτερης περιοχής. Εγώ πχ δεν θυμάμαι να έχω γνωρίσει ποτέ κανένα Κορινθιο να δουλεύει Αθήνα. Η Ελλάδα έχει φυσικά εμπόδια αλλά και πάλι η Κόρινθος θα ήταν 2ωρες πήγαινε έλα στα καλά τα χρόνια. Αναρωτιέμαι αν έχει αλλάξει κάτι τώρα με τον προαστιακό.
    Έχω γνωστό που κάνει τις καθημερινές το Κιάτο/Αθήνα (και επιστροφή) εδώ και μια δεκαετία. Θέμα συνήθειας μου λέει είναι. Όμως αυτός "αναγκάστηκε", μετακόμισε προς τα εκεί όταν παντρεύτηκε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 26-09-19 στις 17:22.

  3. #6603
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης καλύτερο κόσμο και καλύτερη εξοχή για εξορμήσεις όταν δε βρέχει.
    Αλλά να αντέχεις την βροχή.

    Εδιμβούργο θα μετακόμιζα χωρίς δεύτερη σκέψη αν καθόταν καλή ευκαιρία και δεν έβαζε βέτο το έτερον ήμισυ.
    Από περιέργεια τί κινεί το βέτο;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει τι να πω..
    Τι κάνει ο κόσμος για να βγάλει το ψωμάκι του.
    Αν δεν σας πειράζει να κάνετε 2 ώρες την ημέρα για να πάτε/γυρίσετε από την δουλειά σας, μόνο και μόνο για ζείτε Λονδίνο, οκ πάσο.

    Αθήνα μαξ δούλευα 40 λεπτά μακριά από το σπίτι μου και μου φαινόταν πολύ, και πλέον 5 χρόνια σχεδόν εξωτερικό και μένοντας 10 λεπτά μακριά από τον χώρο εργασίας, είναι για μένα τρελός παράγοντας ποιότητας ζωής.
    Έχω πιο πολύ χρόνο να πάω μετά την δουλειά να πάω ένα γυμναστήριο, να βγω για έναν καφέ, να πάω μια βόλτα με την γυναίκα.
    Αν είσαι εργένης και κάνεις ζωή μόνο σπίτι-δουλειά, μόνο τότε καταλαβαίνω να τρώει κάποιος τέτοιο αγγούρι με το πηγαινέλα και να μην έχει θέμα.
    Και εγώ δεν το καταλαβαίνω. Το πρόβλημα είναι όμως αυτό που περιγράφουν τα παιδιά. Δουλειές στην πόλη που είναι ακριβή. Πολλοί προτιμούν να πληρώσουν με τον χρόνο τους την διαφορά ή απλά δεν μπορούν αλλιώς. Στην Ελλάδα κατά βάση λύσαμε το πρόβλημα μετακομίζοντας όλοι Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Ακόμα και ένας Κορινθίος θα μετακόμιζε ειδικά αν ήταν νέος. Στο Βέλγιο ανακάλυψα ότι κυρίως εμείς το κάναμε αυτό το πράγμα εκτός από μερικούς που μετακόμισαν Σαρωνίδα και σε άλλες άκρες. Αστείο να μετακομίσεις από πχ Κόρινθο για να μείνεις πχ Κορωπί. Το λάθος είναι για μένα με τις δουλειές. Έτσι πίστευα όσο δούλευα στο μεχελεν αλλά εκεί δεν μπορούσαμε να φέρουμε ταλέντα απέξω καθώς το στην μέση του πουθενά δεν δουλεύει ακριβώς για ξένους που ξέρουν και έχουν ακούσει τις πόλεις μόνο, πέρα από την έλλειψη άλλων expat για κοινωνικοποίηση. Δεν είναι τυχαίο ότι το γραφείο στο Άμστερνταμ έβρισκε για πλάκα κόσμο αλλά εμείς ζοριζομασταν παρόλο που ήταν μόλις 50 λεπτά από κέντρο των Βρυξελλών με αυτοκίνητο. Με συγκοινωνία όμως που προτιμούν αρκετοί νεαροί σε μια ξένη χώρα ήταν 1.5 ώρα.

    Έχει δύο όψεις το νόμισμα. Αν τώρα έχουν τύχει τα τυχερά δεν σημαίνει ότι ισχύουν για όλους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γνωστό που κάνει τις καθημερινές το Κιάτο/Αθήνα (και επιστροφή) εδώ και μια δεκαετία. Θέμα συνήθειας μου λέει είναι. Όμως αυτός "αναγκάστηκε", μετακόμισε προς τα εκεί όταν παντρεύτηκε.
    Είχε ξεκινήσει ο Προαστιακός πριν 10 χρόνια έτσι; Και εγώ θα το έκανα. Μια ώρα έκανα στην Αθήνα στην συγκοινωνία, εκεί θα κολλήσουμε; Το μόνο πρόβλημα είναι οι φίλοι αν και καφέ καπάκι μετά την δουλειά είναι πιο εύκολο από πρώτα σπίτι και μετά έξοδο, ειδικά αν παίζει κάποια απόσταση.

  4. #6604
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε ξεκινήσει ο Προαστιακός πριν 10 χρόνια έτσι; Και εγώ θα το έκανα. Μια ώρα έκανα στην Αθήνα στην συγκοινωνία, εκεί θα κολλήσουμε; Το μόνο πρόβλημα είναι οι φίλοι αν και καφέ καπάκι μετά την δουλειά είναι πιο εύκολο από πρώτα σπίτι και μετά έξοδο, ειδικά αν παίζει κάποια απόσταση.
    Εν τω μεταξύ αυτός δεν μένει καν στο Κιάτο αλλά μακρύτερα, νομίζω Ξυλόκαστρο, οπότε ούτε και το αυτοκίνητο αποφεύγει τελείως. Νομίζω όμως αν δεν έχει ήδη θα επεκταθεί κάποια στιγμή σταδιακά προς τα δυτικά (Πάτρα) ο προαστιακός.

  5. #6605
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια τί κινεί το βέτο;
    Για Εδιμβούργο δεν ξέρω αν υπάρχει βέτο γιατί δεν το έχουμε συζητήσει και ούτε είμαι σε αναζήτηση εργασίας.
    Παλαιότερα πάντως που ήθελα να ψαχτώ για επιστροφή στις Άλπεις (όχι αναγκαστικά Ελβετία, πιο πολύ κανένα Μόναχο ή Στουτγάρδη γιατί στην Ελβετία οι δουλειές που μου αρέσουν δεν υπάρχουν), το έτερον ήμισυ έβαλε βέτο παρόλο που έχει καταγωγή σχεδόν από Νότια Γερμανία επειδή οι άνθρωποι (όχι όλοι) είναι αγροίκοι και μονόχνωτοι, ενώ στο Αμβούργο ο κόσμος είναι πολύ πιο φιλικός και ανοιχτός.

  6. #6606
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως, θα το ξαναπώ, το οικονομικό σοκ που βιώνω στη ΝΥ είναι άνευ προηγουμένου.

    Την πόλη αυτή την ξέρω από τα μικράτα μου, από το 1979, και έκτοτε έχω ζήσει εδώ (1989 / 2002) ενώ μέχρι το 2010 έχω έρθει τουλάχιστον 12 φορές.

    Στα 9 χρόνια από τότε, οι τιμές έχουν εκτοξευτεί, ενώ τώρα με τη σχεδόν ίση αξία € με $ έχω χάσει την μπάλλα εδώ και 36 ώρες.

    Έχω μια δουλειά που μου επιτρέπει μια αρκετή οικονομική άνεση, αλλά το κόστος που βλέπω εδώ σήμερα, μόνο με Μύκονο συγκρίνεται και δεν το γράφω για αστεία. Η διαφορά είναι ότι δεν περίμενα τιμές τέτοιες ακόμα και σε μεσαίας κατηγορίας εστιατόρια με Μεξικάνικο (εξαιρετικό όμως) φαγητό.

    Μη μιλήσουμε για ψιλο-premium εστιατόρια, χθες βράδυ πήγαμε (εταιρικά έξοδα) σε κρεατο-μάγαζο και τελικός λογαριασμός κοντά 180 το κεφάλι. Παρίσι με τέτοιο προϋπολογισμό χαλαρά τη βγάζαμε στο Μaxim!

    Γενικά, παρεκτός και αν είστε έτοιμοι να τη βγάλετε με Burger King ή φελαφελ από το δρόμο, μείνετε μακριά μέχρι το € να σηκώσει κεφάλι

    - - - Updated - - -

    Eγώ, από Δευτέρα που πλέον είμαι με δικό μου βαλάντιο θα πάω κατά Maryland μεριά σε συγγενείς, μακριά από ΝΥ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #6607
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, θα το ξαναπώ, το οικονομικό σοκ που βιώνω στη ΝΥ είναι άνευ προηγουμένου.

    Την πόλη αυτή την ξέρω από τα μικράτα μου, από το 1979, και έκτοτε έχω ζήσει εδώ (1989 / 2002) ενώ μέχρι το 2010 έχω έρθει τουλάχιστον 12 φορές.

    Στα 9 χρόνια από τότε, οι τιμές έχουν εκτοξευτεί, ενώ τώρα με τη σχεδόν ίση αξία € με $ έχω χάσει την μπάλλα εδώ και 36 ώρες.

    Έχω μια δουλειά που μου επιτρέπει μια αρκετή οικονομική άνεση, αλλά το κόστος που βλέπω εδώ σήμερα, μόνο με Μύκονο συγκρίνεται και δεν το γράφω για αστεία. Η διαφορά είναι ότι δεν περίμενα τιμές τέτοιες ακόμα και σε μεσαίας κατηγορίας εστιατόρια με Μεξικάνικο (εξαιρετικό όμως) φαγητό.

    Μη μιλήσουμε για ψιλο-premium εστιατόρια, χθες βράδυ πήγαμε (εταιρικά έξοδα) σε κρεατο-μάγαζο και τελικός λογαριασμός κοντά 180 το κεφάλι. Παρίσι με τέτοιο προϋπολογισμό χαλαρά τη βγάζαμε στο Μaxim!

    Γενικά, παρεκτός και αν είστε έτοιμοι να τη βγάλετε με Burger King ή φελαφελ από το δρόμο, μείνετε μακριά μέχρι το € να σηκώσει κεφάλι

    - - - Updated - - -

    Eγώ, από Δευτέρα που πλέον είμαι με δικό μου βαλάντιο θα πάω κατά Maryland μεριά σε συγγενείς, μακριά από ΝΥ
    Live your myth in NYC!


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  8. #6608
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @pop οσο κεφάλι και να σηκώσει το ευρώ, η διαφορά δεν θάναι παραπάνω απο 20%.
    Αυτό σημαίνει ότι ο λογαριασμός των 180 ευρώ το κεφάλι, ΟΚ δεν θάναι 180 ευρώ, θάναι 150 ευρώ.
    Δεν νομίζω να αλλάζει και τίποτα σοβαρά.
    Και δεν το βλέπω το ευρώ να πηγαίνει σε αξία διπλάσιο απο το δολλάρια any time soon.
    Αρα αυτές είναι πλέον οι τιμές και τέλος.

  9. #6609
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Αυτή η διαπίστωση της ακρίβειας μέσα στον χρόνο, δεν έρχεται σε αντίθεση με τα χαμηλά επίπεδα πληθωρισμού;

  10. #6610
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αυτές οι πόλεις (ΝΥ, SF, LA) έγιναν απλησίαστες λόγω των overseas investors που έχουν πάρει σβάρνα πολλά ακίνητα. Με το AirBnB έγιναν ακόμη χειρότερα τα πράγματα. Ας είναι καλά και η ποσοτική χαλάρωση που έκτόξευσε και το κόστος ζωής γενικότερα στις ΗΠΑ. Ξέχωρα το τραγικό σύστημα υγείας τους.

    Δεν μου κάνει εντύπωση που αρκετοί εργαζόμενοι είτε την κάνουν στη suburbia που είναι λιγάκι φθηνότερα, και ας κάνουν 90 λεπτά commuting με αυτοκίνητο, ή σε άλλες φθηνότερες Πολιτείες.

  11. #6611
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν ειναι μόνο NY,SF,LA που έχουν αυτό το πρόβλημα με τα ακίνητα.
    Οι περισσότερες μεγάλες πόλεις πλέον αποτελούν "στόχο" επενδυτών, οι οποίοι επενδύουν σε ακίνητα, μαζικά, και ας τα έχουν κλειστά (δεν νοικιάζονται), ειδικά αυτό όπου υπάρχει σχετικά μικρό κόστος απο εφορία/δήμο σε φόρους και τέλη.
    Πχ εδώ Λουξεμβούργο είναι πλέον μια απο τις ακριβότερες πόλεις σε κατοικίες στον κόσμο, με μέσο όρο νεόδμητης κατοικίας πάνω απο τα 10.000 το τ.μ. και εαν μιλάμε για μοναχικό σπίτι, άνετα μιλάμε πανω απο 15.000 το τ.μ. Και αυτό όχι για μέσα κέντρο πόλης, μιλάμε για προάστεια.

    Δυστυχώς την φούσκα αυτή των ακινήτων την ευννοούν πολλοί παράγοντες, ουσιαστικά γίνεται ένα exploitation. Και αυτό γίνεται γιατί τα κράτη/κυβερνήσεις δεν θα αφήσουν να γίνει κάνα τραπεζικό κραχ (απο τα στεγαστικά δάνεια) ούτε να δυσαρεστήσουν τους ψηφοφόρους (και ειδικά τους επενδυτές) με το να "χάσουν" σημαντικό μέρος της αξίας της επένδυσής τους. Ο μοναδικός τρόπος ειναι να ανεβαίνουν οι μισθοί, αλλά αυτό γίνεται με μεγάλη "καθυστέρηση" οπότε ουσιαστικά "εκμεταλλεύονται" αυτό.
    Οι εκάστοτε ντόπιοι και ψηφοφόροι, επειδή ήδη έχουν ακίνητα, κερδίζουν απο αυτή την ιστορία, βραχυπρόθεσμα, μιας και οι συνέπειες αυτού, τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους να μην μπορούν να μείνουν πλέον ούτε σε ενοίκιο, είναι κάτι που ανήκει "στο μακρινό μέλλον" και δεν φαίνεται να απασχολεί κανέναν.
    Οι δε εταιρίες αγοράζουν μαζικά, αλλα τα εκμεταλλεύονται άλλα τα κρατάνε κλειστά, γεγονός είναι ότι η συνεχής άνοδος τιμών κάνει τις επενδύσεις αυτές να μοιάζουν "εγγυημένες" για επιπλέον δανεισμό ή οτιδήποτε, δημιουργώντας έναν φαύλο κύκλο φούσκας, που όμως, όπως είπαμε και πιο πριν, οι κυβερνήσεις θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να μην αφήσουν αυτή την φούσκα να σκάσει.

    Τι μέλλει γενναίσθε;
    Δεν ξέρω. Εαν κάποτε σταματήσουν οι επενδυτές να αγοράζουν ακινητα συνεχώς, τότε ίσως σταματήσει η φούσκα, αλλά εαν έστω να σταματήσει, είναι επικίνδυνο ότι μπορεί να σκάσει. Πρέπει συνεχώς να τροφοδοτείται. Ομως μέχρι που θα πάει αυτό. Το δυστύχημα είναι ότι οι περισσότερες πόλεις και κράτη δεν κάνουν κάτι προκειμένου να διατηρήσουν μια ισορροπία, με εξαίρεση ίσωςτο Τοκυο. Που δίνει συνεχώς άδειες ανοικοδόμησης, όσο υπάρχει ζήτηση και προσπάθεια ανεβάσματος των τιμών. Γιατί η μειωμένη προσφορά ανεβάζει τις τιμές. Αυτό σε συνδιασμό με εξαίρετες μαζικές συγκοινωνίες κρατά σχετικά σταθερές τις τιμές στο Τόκυο απο όσο εχω διαβάσει (σε απόλυτες τιμες) τα τελευταία 30 χρόνια.
    Ισως η αυτόνομη οδήγηση σε συνδιασμό με την ηλεκτροκίνηση δώσει μια λύση στο πρόβλημα και επίσης σε συνδιασμό με την χρήση της τηλεεργασίας όλο και περισσότερο. Ετσι θα είναι οικονομικό (ηλεκτρικά αυτοκίνητα) αλλά και ξεκούραστο (αυτόνομη οδήγηση) να πηγαίνεις στην δουλειά σου παρόλο που μπορεί να απέχεις >100 χλμ απο αυτήν (δηλαδή μια ώρα ή και παραπάνω οδήγηση, το διπλάσιο για πήγενε έλα). Ενα τέτοιο γεγονός θα αλλάξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ την κατάσταση στο real estate, μιας και ολοι θέλουν να παίρνουν ακίνητο όσο πιο κοντά στην πόλη (δουλειά) προκειμένου να μην κουράζονται στην μετακίνηση. Εαν η μετακίνηση σημαίνει door to door και παίρνω και ένα υπνάκο ή κάνω κάτι άλλο παραγωγικό, τότε δεν είναι χαμένος χρόνος, και δεν πειράζει εαν είναι μια ώρα δρόμος ή και δυο ακόμη. Τουλάχιστον για τον περισσότερο κόσμο.

    ΥΓ. Εδώ Λουξεμβούργο αγοράζουν ακίνητα μαζικά, Ασιάτες. Είτε επιχειρήσεις, τράπεζες, και άτομα μεμονωμένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 27-09-19 στις 10:56.

  12. #6612
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι πόλεις (ΝΥ, SF, LA) έγιναν απλησίαστες λόγω των overseas investors που έχουν πάρει σβάρνα πολλά ακίνητα. Με το AirBnB έγιναν ακόμη χειρότερα τα πράγματα. Ας είναι καλά και η ποσοτική χαλάρωση που έκτόξευσε και το κόστος ζωής γενικότερα στις ΗΠΑ. Ξέχωρα το τραγικό σύστημα υγείας τους.

    Δεν μου κάνει εντύπωση που αρκετοί εργαζόμενοι είτε την κάνουν στη suburbia που είναι λιγάκι φθηνότερα, και ας κάνουν 90 λεπτά commuting με αυτοκίνητο, ή σε άλλες φθηνότερες Πολιτείες.
    γενικά στο Tech sector του US ανθίζει το remote. πας σε μια εταιρία για 1 χρόνο να δόσεις τα credentials σου, και μετά πας στη μέση του πουθενά, δουλεύεις remote και κάνεις FIRE.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #6613
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ειναι σχεδόν απίθανο, τουλάχιστον για το 99,9%, να είσαι μισθωτός ή έστω ΕλΕπ στον χωρο της Πληροφορικής και να μπορείς να εξασφαλίσεις να μην χρειάζεται να δουλεύεις απο τα 40 έστω..... Με τίποτα. Κάποιες λίγες περιπτώσεις, που ήταν συμμετοχοι σε επιτυχημένες startups αποτελούν εξαίρεση στον κανόνα.
    Εαν είναι να "συνταξιοδοτηθείς" στα 55 σου, ΟΚ δεν το λές και FIRE. Kαι ας ειναι τα 55 σχετικά early retirement.

    αυτά για την εργασιακή κόλαση που λέγεται ΗΠΑ.

  14. #6614
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σχεδόν απίθανο, τουλάχιστον για το 99,9%, να είσαι μισθωτός ή έστω ΕλΕπ στον χωρο της Πληροφορικής και να μπορείς να εξασφαλίσεις να μην χρειάζεται να δουλεύεις απο τα 40 έστω..... Με τίποτα. Κάποιες λίγες περιπτώσεις, που ήταν συμμετοχοι σε επιτυχημένες startups αποτελούν εξαίρεση στον κανόνα.
    Εαν είναι να "συνταξιοδοτηθείς" στα 55 σου, ΟΚ δεν το λές και FIRE. Kαι ας ειναι τα 55 σχετικά early retirement.

    αυτά για την εργασιακή κόλαση που λέγεται ΗΠΑ.
    Αν είχες πάρει bitcoins...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #6615
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχες πάρει bitcoins...
    Οπως το λές, αν είχα πάρει, τότε όμως, το 2010 άντε μέχρι 2012....

Σελ. 441 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 421431436439440441442443446451461 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας