Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 228 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 208218223226227228229230233238248 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.406-3.420 από 17453
  1. #3406
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Eλίν στέλνει τους λογαριασμούς με mail και μετά πληρώνουμε στο LivePay χωρίς προμήθεια. Στο LivePay υπάρχει και η δυνατότητα δημιουργίας λογαριασμού και καταχώρησης στοιχείων κάρτας για να μη τα πληκτρολογούμε σε κάθε πληρωμή. Ουσιαστικά η μόνη διαφορά με το ebill είναι ότι χρειάζεται να κάνουμε copy-paste τον κωδικό πληρωμής.

    Για τις μετρήσεις υπάρχουν 2 τρόποι:

    1ος τρόπος: Αφήνουμε τα πράγματα ως έχoυν και πληρώνουμε 3 μικρούς έναντι και 1 φουσκωμένο εκκαθαριστικό. Παρόλο που η ΔΕΔΔΗΕ στέλνει τις έναντι καταναλώσεις κατ'εκτίμηση, οι εναλλακτικοί πάροχοι χρεώνουν μόνο ένα μικρό ποσοστό. Παράδειγμα εγώ έχω μέσο όρο ανά μήνα 350kw/h ημερίσιο και 75kw/h νύχτερινό... αλλά η Ελίν στο έναντι μου έβαλε 80kw/h ημερίσιο και 40kw/h νυχτερινό. Πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα αν γίνεται να πληρώνω στους έναντι το 100% της κατ'εκτίμηση κατανάλωσης που στέλνει η ΔΕΔΔΗΕ και η απάντηση ήταν αρνητική. Το σύστημα τους είναι αυτοματοποιημένο και δεν υπάρχει δυνατότητα διαφορετικού υπολογισμού. Συνεπώς μ'αυτό το τρόπο βλέπουμε τι πληρώσαμε πέρυσι όλο το 4μηνο... και υπολογίζουμε πόσα λεφτά να βάλουμε στην άκρη για να πληρώσουμε το φουσκωμένο εκκαθαριστικό που θα μας έρθει στο τέλος του 4μήνου.

    2ος τρόπος: Η ΔΕΔΔΗΕ κάνει μετρήσεις κάθε Απρίλη, Αύγουστο, Δεκέμβρη... κι εμείς καταχωρούμε τιμές κάθε Μάρτη, Ιούλιο, Νοέμβριο σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Όταν κάνουμε τη 1η καταχώρηση, η ΔΕΔΔΗΕ σταματάει αυτόματα τη προγραμματισμένη εκτίμηση κατανάλωσης.
    Στην 2η περίπτωση πως γίνεται η Διαδικασία με την ΕΛΙΝ?
    Γιατί απ ότι διαβάσα κάποιοι Παροχοι έχουν εφαρμογή που καταχωρεις τις ενδείξεις ....

  2. #3407
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Δεν έχουν όλοι πιστωτική κάρτα για πληρωμή μέσω LIVEPAY.
    "Το Eurobank Live-Pay αποτελεί μία υπηρεσία ηλεκτρονικών πληρωμών που παρέχεται 24ώρες το 24ωρο, 365 ημέρες το χρόνο στους πελάτες όλων των τραπεζών, αρκεί να είναι κάτοχοι οποιασδήποτε πιστωτικής κάρτας!"
    https://www.livepay.gr/%CF%85%CF%80%...%B5%CF%82.aspx

  3. #3408
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουν όλοι πιστωτική κάρτα για πληρωμή μέσω LIVEPAY.
    "Το Eurobank Live-Pay αποτελεί μία υπηρεσία ηλεκτρονικών πληρωμών που παρέχεται 24ώρες το 24ωρο, 365 ημέρες το χρόνο στους πελάτες όλων των τραπεζών, αρκεί να είναι κάτοχοι οποιασδήποτε πιστωτικής κάρτας!"
    https://www.livepay.gr/%CF%85%CF%80%...%B5%CF%82.aspx
    Και με χρεωστική γίνεται, δοκιμασμένο

  4. #3409
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Με χρεωστική δεν δοκίμασα.
    Πληρώνω πάντα με πιστωτική και σε άτοκες δόσεις τον Φόρο εισοδήματος και τον Ενφια.

  5. #3410
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με χρεωστική γίνεται, δοκιμασμένο
    +1 στο από πάνω..
    Έχω πληρώσει αρκετές φορές με χρεωστική στο livepay..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #3411
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 2η περίπτωση πως γίνεται η Διαδικασία με την ΕΛΙΝ?
    Γιατί απ ότι διαβάσα κάποιοι Παροχοι έχουν εφαρμογή που καταχωρεις τις ενδείξεις ....
    Καταχωρείς τη μέτρηση στη ΔΕΔΔΗΕ, και η ΔΕΔΔΗΕ τη στέλνει στην Ελίν.

    https://www.deddie.gr/el/upiresies/k...kseon-metriti/

    Στο κάτω μέρος της σελίδας πατάς 'Είσοδος', γράφεις τον αριθμό παροχής και μετά καταχωρείς τι γράφει ο μετρητής σου... προσοχή χωρίς το δεκαδικό ψηφίο.

    Πήρα τηλέφωνο τη ΔΕΔΔΗΕ πάντως και μου είπανε πως αν κάνω τώρα καταχώρηση, δε θα γίνει δεκτή διότι δεν επιτρέπονται 2 συνεχόμενες καταχωρήσεις από τον πελάτη, χωρίς να μεσολαβήσει μέτρηση από τη ΔΕΔΔΗΕ. Δηλαδή η τελευταία μέτρηση ήταν αυτή που έκανα εγώ για τη φορητότητα και θα πρέπει να περιμένω μέχρι τέλη Δεκέμβρη να μετρήσουν εκείνοι και να βγει ο εκκαθαριστικός.

    Στον εκκαθαριστικό θα αναγράφεται ποια ημερομηνία θα μπορώ μετά εγώ να κάνω καταχώρηση. Ή αν δε το γράφει στον εκκαθαριστικό, μου είπε να μπω στo link που έγραψα ποιο πάνω... και μόλις πατήσω τον αριθμό παροχής θα βγάλει τις επόμενες διαθέσιμες ημερομηνίες του Μαρτίου.

    Συνεπώς μέχρι να βγει ο εκκαθαριστικός, μαζεύουμε λεφτά βάσει του περσινού 4μήνου.

    -----------

    Eπιβεβαιώνω κι εγώ ότι στο livepay πληρώνουμε και με χρεωστική.

  7. #3412
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταχωρείς τη μέτρηση στη ΔΕΔΔΗΕ, και η ΔΕΔΔΗΕ τη στέλνει στην Ελίν.

    https://www.deddie.gr/el/upiresies/k...kseon-metriti/

    Στο κάτω μέρος της σελίδας πατάς 'Είσοδος', γράφεις τον αριθμό παροχής και μετά καταχωρείς τι γράφει ο μετρητής σου... προσοχή χωρίς το δεκαδικό ψηφίο.

    Πήρα τηλέφωνο τη ΔΕΔΔΗΕ πάντως και μου είπανε πως αν κάνω τώρα καταχώρηση, δε θα γίνει δεκτή διότι δεν επιτρέπονται 2 συνεχόμενες καταχωρήσεις από τον πελάτη, χωρίς να μεσολαβήσει μέτρηση από τη ΔΕΔΔΗΕ. Δηλαδή η τελευταία μέτρηση ήταν αυτή που έκανα εγώ για τη φορητότητα και θα πρέπει να περιμένω μέχρι τέλη Δεκέμβρη να μετρήσουν εκείνοι και να βγει ο εκκαθαριστικός.

    Στον εκκαθαριστικό θα αναγράφεται ποια ημερομηνία θα μπορώ μετά εγώ να κάνω καταχώρηση. Ή αν δε το γράφει στον εκκαθαριστικό, μου είπε να μπω στo link που έγραψα ποιο πάνω... και μόλις πατήσω τον αριθμό παροχής θα βγάλει τις επόμενες διαθέσιμες ημερομηνίες του Μαρτίου.

    Συνεπώς μέχρι να βγει ο εκκαθαριστικός, μαζεύουμε λεφτά βάσει του περσινού 4μήνου.

    -----------

    Eπιβεβαιώνω κι εγώ ότι στο livepay πληρώνουμε και με χρεωστική.
    Σα μπέρδεμα μου φαίνεται η όλη φάση...Και πρέπει να χεις και το νου σου για να κάνεις μέτρηση (?)

    Πάμε με 4μηνο και υποψιασμενοι για εκκαθαριστικο μεγαλύτερο μου φαίνεται....

  8. #3413
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Kι εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με καταχωρήσεις. Και τώρα που κάνω υπολογισμούς... κάθε άλλο παρά φουσκωμένος θα είναι ο εκκαθαριστικός.

    Πέρυσι έδωσα για 4μηνο 113 (έναντι) + 231 (εκκαθαριστικός) = 344

    Φέτος έχω δώσει μέχρι στιγμής 20 (14μέρες τελικός ΔΕΗ) + 30 (1ος έναντι Ελίν) = 50. Αν έρθει ο 2ος και ο 3ος έναντι άλλα 30+30... πάμε στα 110. Όσο δηλαδή και το περσινό έναντι της ΔΕΗ.

    Κι αν λάβουμε υπόψιν ότι η Ελίν έχει χαμηλότερη χρέωση από τη ΔΕΗ, τότε ο εκκαθαριστικός θα είναι μικρότερος από πέρυσι.

  9. #3414
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια νέα ερώτηση σε όποιον γνωρίζει...
    Σκέφτομαι πριν την αλλαγή του παροχου να έβαζα και νυχτερινό ρολόι....ξέρετε αν έχει πάγιο (2,22/τετράμηνο) σε Όλους τους Παροχους όπως και στην ΔΕΗ?

  10. #3415
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια νέα ερώτηση σε όποιον γνωρίζει...
    Σκέφτομαι πριν την αλλαγή του παροχου να έβαζα και νυχτερινό ρολόι....ξέρετε αν έχει πάγιο (2,22/τετράμηνο) σε Όλους τους Παροχους όπως και στην ΔΕΗ?
    Κατ'αρχάς πληρώνεις 35ευρώ για να έρθει η ΔΕΔΔΗΕ να προσθέσει νυχτερινό μετρητή.

    Τώρα για τα πάγια, ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική.

    Η Ελίν πχ δεν έχει πάγιο στο Οικιακό Νυχτερινό (χρειάζεται διπλό μετρητή) και η χρέωση είναι 0.076 τη μέρα και 0.060 τη νύχτα.

    Το Νυχτερινό 365 έχει 4.5/μήνα πάγιο με 24μηνη δέσμευση και χρέωση 0.066 όλη μέρα. Αυτό το πρόγραμμα μπορείς να το έχεις και μονό μετρητή σαν το δικό σου.

    Με τις δικές μου καταναλώσεις (4300 μέρα και 900 νύχτα), η ετήσια διαφορά στα συγκεκριμένα 2 προγράμματα είναι 15 ευρώ/έτος (το πρώτο είναι φτηνότερο).

    Για πολύ μεγάλες καταναλώσεις (από 7000kw/έτος και πάνω) συμφέρει το 2ο.

    Συνεπώς θα σου πρότεινα να βάλεις τα στοιχεία σου στο allazorevma για ετήσια κατανάλωση και να δεις τι σε συμφέρει.

  11. #3416
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βλέποντας αυτό το νήμα καταλαβαίνω ότι έχει αφιερωθεί άφθονος χρόνος στην αναζήτηση παροχου.
    Δυστυχώς εγώ δεν είχα αυτό το χρόνο να αφιερώσω και δεν έκανα καλή συμφωνία.
    Θέλω να μεταφέρω την εμπειρία μου μήπως και βοηθηθεί κάποιος άλλος.
    Μετά την ενοικίαση φοιτητικής κατοικίας για την κόρη μου έπρεπε να προχωρήσω άμεσα σε σύμβαση παροχου ηλεκτρικού ρεύματος.
    Πήγα σε ένα κατάστημα γερμανος και εκεί μου πρότειναν το protergia οικιακό , “προωθητική διπλάσια έκπτωση/24μηνες” , λέγοντας μου ότι είμαι “τυχερός” διότι έληγε σύντομα η προσφορά.
    Στον συγκριτικό πίνακα του εγγράφου που υπέγραψα και παραθέτω φαίνεται η διαφορά τιμής της Kw/h ανά περίπτωση καθώς και η διαφορά του παγίου.
    Στην περίπτωση του απλού οικιακού το πάγιο είναι 1,52 € το τετράμηνο ενώ στην περίπτωση της “προωθητική διπλάσια έκπτωση/24μηνες” το πάγιο είναι 2,25 το μήνα ,δηλαδή 9 € το τετράμηνο.
    Εγώ όμως αυτό δεν το πρόσεξα και οδηγήθηκα στο λάθος συμπέρασμα ότι το πάγιο είναι 2,25 το μήνα
    Εκτιμώ ότι ο τρόπος απεικόνισης του πίνακα είναι μάλλον παραπλανητικός .
    Αφού τα πάντα απεικονίζονται σε τετράμηνη βάση ,γιατί το πάγιο της “προωθητική διπλάσια έκπτωση/24μηνες” να απεικονίζεται ανά μήνα ;
    Οπότε ο τελικός απολογισμός είναι:
    α) 24 μήνες δέσμευση
    β) πρέπει να είμαι καλοπληρωτής , αλλιώς η τιμή της Kw/h εκτοξεύεται.
    γ) 9 € πάγιο το τετράμηνο αντί για 1,52 €
    δ) για μικρές καταναλώσεις (όπως αυτές μιας γκαρσονιέρας) θα μου βγαίνει ακριβότερα και από τη ΔΕΗ

    Ο ορισμός της αποτυχίας απέκτησε νέο νόημα.

    Μπορώ να απευθυνθώ κάπου για να διαμαρτυρηθώ για την παραπλανητική απεικόνιση των πινάκων ;
    Θέλω να αποχωρήσω αζημίως.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Protergia σύμβαση ανταγωνιστικές χρεώσεις.JPG 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  262,6 KB 
ID: 208793

  12. #3417
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχάς πληρώνεις 35ευρώ για να έρθει η ΔΕΔΔΗΕ να προσθέσει νυχτερινό μετρητή.

    Τώρα για τα πάγια, ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική.

    Η Ελίν πχ δεν έχει πάγιο στο Οικιακό Νυχτερινό (χρειάζεται διπλό μετρητή) και η χρέωση είναι 0.076 τη μέρα και 0.060 τη νύχτα.

    Το Νυχτερινό 365 έχει 4.5/μήνα πάγιο με 24μηνη δέσμευση και χρέωση 0.066 όλη μέρα. Αυτό το πρόγραμμα μπορείς να το έχεις και μονό μετρητή σαν το δικό σου.

    Με τις δικές μου καταναλώσεις (4300 μέρα και 900 νύχτα), η ετήσια διαφορά στα συγκεκριμένα 2 προγράμματα είναι 15 ευρώ/έτος (το πρώτο είναι φτηνότερο).

    Για πολύ μεγάλες καταναλώσεις (από 7000kw/έτος και πάνω) συμφέρει το 2ο.

    Συνεπώς θα σου πρότεινα να βάλεις τα στοιχεία σου στο allazorevma για ετήσια κατανάλωση και να δεις τι σε συμφέρει.
    εχω κανει συγκρισεις , απλα επειδη ειμαι ενοικιαστης θελει και υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη και υλοποιηση κανα μηνα απ οτι μου ειπαν ...αρα το ξεχναω για τωρα,,

    θα παω με το Νυχτερινο 365 για να το κλεισω αμεσα...

  13. #3418
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω κανει συγκρισεις , απλα επειδη ειμαι ενοικιαστης θελει και υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη και υλοποιηση κανα μηνα απ οτι μου ειπαν ...αρα το ξεχναω για τωρα,,

    θα παω με το Νυχτερινο 365 για να το κλεισω αμεσα...
    δεν απαιτείται όμως ύπαρξη μετρητή υπολογισμού για το νυχτερινό.?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας αυτό το νήμα καταλαβαίνω ότι έχει αφιερωθεί άφθονος χρόνος στην αναζήτηση παροχου.
    Δυστυχώς εγώ δεν είχα αυτό το χρόνο να αφιερώσω και δεν έκανα καλή συμφωνία.
    Θέλω να μεταφέρω την εμπειρία μου μήπως και βοηθηθεί κάποιος άλλος.
    Μετά την ενοικίαση φοιτητικής κατοικίας για την κόρη μου έπρεπε να προχωρήσω άμεσα σε σύμβαση παροχου ηλεκτρικού ρεύματος.
    Πήγα σε ένα κατάστημα γερμανος και εκεί μου πρότειναν το protergia οικιακό , “προωθητική διπλάσια έκπτωση/24μηνες” , λέγοντας μου ότι είμαι “τυχερός” διότι έληγε σύντομα η προσφορά.
    Στον συγκριτικό πίνακα του εγγράφου που υπέγραψα και παραθέτω φαίνεται η διαφορά τιμής της Kw/h ανά περίπτωση καθώς και η διαφορά του παγίου.
    Στην περίπτωση του απλού οικιακού το πάγιο είναι 1,52 € το τετράμηνο ενώ στην περίπτωση της “προωθητική διπλάσια έκπτωση/24μηνες” το πάγιο είναι 2,25 το μήνα ,δηλαδή 9 € το τετράμηνο.
    Εγώ όμως αυτό δεν το πρόσεξα και οδηγήθηκα στο λάθος συμπέρασμα ότι το πάγιο είναι 2,25 το μήνα
    Εκτιμώ ότι ο τρόπος απεικόνισης του πίνακα είναι μάλλον παραπλανητικός .
    Αφού τα πάντα απεικονίζονται σε τετράμηνη βάση ,γιατί το πάγιο της “προωθητική διπλάσια έκπτωση/24μηνες” να απεικονίζεται ανά μήνα ;
    Οπότε ο τελικός απολογισμός είναι:
    α) 24 μήνες δέσμευση
    β) πρέπει να είμαι καλοπληρωτής , αλλιώς η τιμή της Kw/h εκτοξεύεται.
    γ) 9 € πάγιο το τετράμηνο αντί για 1,52 €
    δ) για μικρές καταναλώσεις (όπως αυτές μιας γκαρσονιέρας) θα μου βγαίνει ακριβότερα και από τη ΔΕΗ

    Ο ορισμός της αποτυχίας απέκτησε νέο νόημα.

    Μπορώ να απευθυνθώ κάπου για να διαμαρτυρηθώ για την παραπλανητική απεικόνιση των πινάκων ;
    Θέλω να αποχωρήσω αζημίως.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Protergia σύμβαση ανταγωνιστικές χρεώσεις.JPG 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  262,6 KB 
ID: 208793
    το βλέπω δύσκολο να γίνεται

    μπορείς να κάνεις καταγγελία στην αρμόδια αρχή

  14. #3419
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχάς πληρώνεις 35ευρώ για να έρθει η ΔΕΔΔΗΕ να προσθέσει νυχτερινό μετρητή.

    Τώρα για τα πάγια, ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική.

    Η Ελίν πχ δεν έχει πάγιο στο Οικιακό Νυχτερινό (χρειάζεται διπλό μετρητή) και η χρέωση είναι 0.076 τη μέρα και 0.060 τη νύχτα.

    Το Νυχτερινό 365 έχει 4.5/μήνα πάγιο με 24μηνη δέσμευση και χρέωση 0.066 όλη μέρα. Αυτό το πρόγραμμα μπορείς να το έχεις και μονό μετρητή σαν το δικό σου.

    Με τις δικές μου καταναλώσεις (4300 μέρα και 900 νύχτα), η ετήσια διαφορά στα συγκεκριμένα 2 προγράμματα είναι 15 ευρώ/έτος (το πρώτο είναι φτηνότερο).

    Για πολύ μεγάλες καταναλώσεις (από 7000kw/έτος και πάνω) συμφέρει το 2ο.

    Συνεπώς θα σου πρότεινα να βάλεις τα στοιχεία σου στο allazorevma για ετήσια κατανάλωση και να δεις τι σε συμφέρει.
    Η διαφορά του νυχτερινού με τον 2πλο μετρητή είναι και στην διαφορετική χρέωση των ρυθμιζομενων χρεώσεων (μεταφορά ρεύματος κλπ) που δεν τις μετράνε οι διάφορες σελίδες

  15. #3420
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    [QUOTE=Zer0c00Lτο βλέπω δύσκολο να γίνεται

    μπορείς να κάνεις καταγγελία στην αρμόδια αρχή[/QUOTE]

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν όντως υπάρχει βάση στους ισχυρισμούς μου περί παραπλάνησης.
    Εσείς πώς το αντιλαμβανεσθαι ;

Σελ. 228 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 208218223226227228229230233238248 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας