Σελ. 315 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 295305310313314315316317320325335 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.711-4.725 από 5826
  1. #4711
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα οποιος θελει επιδομα πετρελαιου θα πρεπει να κανει αιτηση μεχρι 20/12 (ακομα η εφαρμογη δεν εχει ανοιξει) και αγορα μεχρι 31/12, αλλιως το χανει. Οπως το ειχαμε πει.

    Εξαιρετικοι εκει στην Κυβερνηση. Πως δεν μας ειπαν να αγορασουμε απο 1/12 μεχρι 2/12 το μεσημερι.
    No Justice - No Peace

  2. #4712
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Δυο ερωτησούλες, η μια ψιλο-off-topic:

    1) Είχα κάνει δήλωση με επιφύλαξη, έγινε έλεγχος κλπ και πριν 2 ημέρες πήγα να ρωτήσω τι γίνεται. Την ίδια ημέρα μου εμφανίστηκε το εκκαθαριστικό στο taxis αλλά δεν αναφέρει πληροφορίες για προθεσμίες, πληρωμές κλπ. Είναι νορμαλ αυτό;
    2) Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου κάρτα δόσεις για ένα ποσό που ξεπερνά το πιστωτικό μου υπόλοιπο; Ας πούμε ότι η κάρτα μου έχει όριο 1000 ευρώ αλλά η πληρωμή στην εφορία είναι 5000. Μήπως εξαρτάται από το ποσό της δόσης, δηλαδή αν βγει σε 5 δόσεις η εξόφληση, τότε βγαίνει 5x1000 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα; Είχα την εντύπωση πως για τις πληρωμές στην εφορία η πίστωση μεγαλώνει αλλά παίζει να είναι και ραδιο αρβυλεξ.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #4713
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο ερωτησούλες, η μια ψιλο-off-topic:

    1) Είχα κάνει δήλωση με επιφύλαξη, έγινε έλεγχος κλπ και πριν 2 ημέρες πήγα να ρωτήσω τι γίνεται. Την ίδια ημέρα μου εμφανίστηκε το εκκαθαριστικό στο taxis αλλά δεν αναφέρει πληροφορίες για προθεσμίες, πληρωμές κλπ. Είναι νορμαλ αυτό;
    2) Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου κάρτα δόσεις για ένα ποσό που ξεπερνά το πιστωτικό μου υπόλοιπο; Ας πούμε ότι η κάρτα μου έχει όριο 1000 ευρώ αλλά η πληρωμή στην εφορία είναι 5000. Μήπως εξαρτάται από το ποσό της δόσης, δηλαδή αν βγει σε 5 δόσεις η εξόφληση, τότε βγαίνει 5x1000 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα; Είχα την εντύπωση πως για τις πληρωμές στην εφορία η πίστωση μεγαλώνει αλλά παίζει να είναι και ραδιο αρβυλεξ.
    Για το 1), εφόσον είναι χρεωστικό, αν πας στο taxis στις οφειλές θα δεις το ποσό, ταυτότητα οφειλής και ημερομηνίες (είναι φυσιολογικό να μην τα γράφει το εκκαθαριστικό). Η προθεσμία πληρωμής είναι το λιγότερο το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση.

  4. #4714
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Ειναι ευκολο να κανεις μηδενικη δηλωση μονος σου χωρις λογιστη; Εδω και λιγα χρονια ειμαι στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Περυσι δεν εκανα δηλωση γιατι δεν χρειαζεται, αλλα φετος ακουσα δεν ειναι κακο να κανεις εστω και μηδενικη. Μεχρι προπερσι πληρωνα λογιστη γι'αυτη τη δουλεια και για τις μηδενικες. Φιλος μου ειπε δεν αξιζει να πληρωνεις λογιστη για μηδενικη και μπορω να την κανω μονος μου. Πηγα στο taxisnet και ειδαι τις προηγουμενες. Λογικα πρεπει να συμπληρωσω τη δηλωση οπως και τις προηγουμενες μηδενικες χωρις να αλλαξω κατι. Ειναι ετσι ή οχι;

  5. #4715
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ευκολο να κανεις μηδενικη δηλωση μονος σου χωρις λογιστη; Εδω και λιγα χρονια ειμαι στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Περυσι δεν εκανα δηλωση γιατι δεν χρειαζεται, αλλα φετος ακουσα δεν ειναι κακο να κανεις εστω και μηδενικη. Μεχρι προπερσι πληρωνα λογιστη γι'αυτη τη δουλεια και για τις μηδενικες. Φιλος μου ειπε δεν αξιζει να πληρωνεις λογιστη για μηδενικη και μπορω να την κανω μονος μου. Πηγα στο taxisnet και ειδαι τις προηγουμενες. Λογικα πρεπει να συμπληρωσω τη δηλωση οπως και τις προηγουμενες μηδενικες χωρις να αλλαξω κατι. Ειναι ετσι ή οχι;
    Mπορείς και μόνος σου

    ΑΛΛΑ

    Επειδή μιλάς για την Ελλάδα
    όπου όποτε θέλουν ψηφίζουν ότι θέλουν
    και μάλλον δεν επιθυμείς να παρακολουθείς τα φορολογικά στην Ελλάδα
    και πιθανότατα να κάνεις και λάθος

    πλήρωνε ένα λογιστή (οι μηδενικές είναι φθηνές)

    και να του λες τι έχεις
    γιατί και παπί να αγοράσεις ( ή ηλεκτρικό πατίνι που τώρα δεν πληρώνει κάτι)
    μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως.

    Και επειδή θα τον πληρώνεις για την μηδενική
    μπορείς να του τηλεφωνάς όποτε χρειάζεσαι κάτι.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #4716
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 1), εφόσον είναι χρεωστικό, αν πας στο taxis στις οφειλές θα δεις το ποσό, ταυτότητα οφειλής και ημερομηνίες (είναι φυσιολογικό να μην τα γράφει το εκκαθαριστικό). Η προθεσμία πληρωμής είναι το λιγότερο το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση.
    Σωστά, εκεί φαίνονται
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #4717
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
    Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου κάρτα δόσεις για ένα ποσό που ξεπερνά το πιστωτικό μου υπόλοιπο; Ας πούμε ότι η κάρτα μου έχει όριο 1000 ευρώ αλλά η πληρωμή στην εφορία είναι 5000. Μήπως εξαρτάται από το ποσό της δόσης, δηλαδή αν βγει σε 5 δόσεις η εξόφληση, τότε βγαίνει 5x1000 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα; Είχα την εντύπωση πως για τις πληρωμές στην εφορία η πίστωση μεγαλώνει αλλά παίζει να είναι και ραδιο αρβυλεξ.
    Δεν μπορείς να βάλεις ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπό σου, άσχετα αν είναι σε δόσεις. Πρώτα ελέγχεται αν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο, ακριβώς σαν να έκανες μία αγορά και αν ικανοποιείται αυτή η συνθήκη τότε θα προχωρήσει στο εκάστοτε αντίτιμο της χρέωσης πχ ποσό δόσης. Δεν γνωρίζω να υπάρχει εξαίρεση σε συγκεκριμένη πληρωμή, υπάρχει η αξία προϊόντος άρα ο κανόνας είναι κοινός.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  8. #4718
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να βάλεις ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπό σου, άσχετα αν είναι σε δόσεις. Πρώτα ελέγχεται αν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο, ακριβώς σαν να έκανες μία αγορά και αν ικανοποιείται αυτή η συνθήκη τότε θα προχωρήσει στο εκάστοτε αντίτιμο της χρέωσης πχ ποσό δόσης. Δεν γνωρίζω να υπάρχει εξαίρεση σε συγκεκριμένη πληρωμή, υπάρχει η αξία προϊόντος άρα ο κανόνας είναι κοινός.
    Είσαι 100% σίγουρος γιαυτό; Π.χ. πρόσφατα πλήρωσα με την πιστωτική ένα ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπο μου (όχι για πολύ, για 150 ευρώ) που χρεώθηκε σε 2 άτοκες δόσεις - οπότε η κάθε δόση ήταν σαφώς εντός του υπολοίπου αλλά το άθροισμα το ξεπερνούσε.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #4719
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι 100% σίγουρος γιαυτό; Π.χ. πρόσφατα πλήρωσα με την πιστωτική ένα ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπο μου (όχι για πολύ, για 150 ευρώ) που χρεώθηκε σε 2 άτοκες δόσεις - οπότε η κάθε δόση ήταν σαφώς εντός του υπολοίπου αλλά το άθροισμα το ξεπερνούσε.
    Από προσωπική εμπειρία σε πιστωτική Eurobank, όταν δοκίμασα να αγοράσω με δόσεις ποσό αξίας που ξεπερνούσε το υπόλοιπό μου δεν προχωρούσε η συναλλαγή (πληρωμή τελών κυκλοφορίας). Όταν έγινε μικρότερο τότε προχώρησε κανονικά. Γιατί δεν δοκιμάζεις, αφού ούτως ή άλλως θέλεις να προχωρήσεις σε πληρωμή;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  10. #4720
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι 100% σίγουρος γιαυτό; Π.χ. πρόσφατα πλήρωσα με την πιστωτική ένα ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπο μου (όχι για πολύ, για 150 ευρώ) που χρεώθηκε σε 2 άτοκες δόσεις - οπότε η κάθε δόση ήταν σαφώς εντός του υπολοίπου αλλά το άθροισμα το ξεπερνούσε.
    Ουτε και εγώ με Alpha έχω μπορέσει να κάνω αγορά αν κάτι ξεπερνά το όριο άσχετα αν θα το βάλω σε 102344 δόσεις

  11. #4721
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από προσωπική εμπειρία σε πιστωτική Eurobank, όταν δοκίμασα να αγοράσω με δόσεις ποσό αξίας που ξεπερνούσε το υπόλοιπό μου δεν προχωρούσε η συναλλαγή (πληρωμή τελών κυκλοφορίας). Όταν έγινε μικρότερο τότε προχώρησε κανονικά. Γιατί δεν δοκιμάζεις, αφού ούτως ή άλλως θέλεις να προχωρήσεις σε πληρωμή;
    Ε αυτό θα κάνω εν τέλει, απλά είπα να ρωτήξω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε και εγώ με Alpha έχω μπορέσει να κάνω αγορά αν κάτι ξεπερνά το όριο άσχετα αν θα το βάλω σε 102344 δόσεις
    Με πιστωτική Alpha είμαι κι εγώ και με άφησε να την χρεώσω extra.
    Πάντως δίπλα στο υπόλοιπο αναγράφει "Διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές εφάπαξ"
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #4722
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο ερωτησούλες, η μια ψιλο-off-topic:

    1) Είχα κάνει δήλωση με επιφύλαξη, έγινε έλεγχος κλπ και πριν 2 ημέρες πήγα να ρωτήσω τι γίνεται. Την ίδια ημέρα μου εμφανίστηκε το εκκαθαριστικό στο taxis αλλά δεν αναφέρει πληροφορίες για προθεσμίες, πληρωμές κλπ. Είναι νορμαλ αυτό;
    2) Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου κάρτα δόσεις για ένα ποσό που ξεπερνά το πιστωτικό μου υπόλοιπο; Ας πούμε ότι η κάρτα μου έχει όριο 1000 ευρώ αλλά η πληρωμή στην εφορία είναι 5000. Μήπως εξαρτάται από το ποσό της δόσης, δηλαδή αν βγει σε 5 δόσεις η εξόφληση, τότε βγαίνει 5x1000 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα; Είχα την εντύπωση πως για τις πληρωμές στην εφορία η πίστωση μεγαλώνει αλλά παίζει να είναι και ραδιο αρβυλεξ.
    Κανε μια αιτηση στην τραπεζα να ανεβασεις το οριο
    Αιτιολογια γραψε αγορα πετρελαιου, πληρωμη φορων
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  13. #4723
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε και εγώ με Alpha έχω μπορέσει να κάνω αγορά αν κάτι ξεπερνά το όριο άσχετα αν θα το βάλω σε 102344 δόσεις
    Εμένα με έχει αφήσει να το ξεπεράσω, απλά ήταν μηδενικό το διαθέσιμο μέχρι να πέσει το άθροισμα των οφειλών κάτω από το πιστωτικό όριο.
    Μετά εξόφλησα μέρος του ποσού πριν τη λήξη του λογαριασμού, και είχα πάλι διαθέσιμο για νέες αγορές.

  14. #4724
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε μια αιτηση στην τραπεζα να ανεβασεις το οριο
    Αιτιολογια γραψε αγορα πετρελαιου, πληρωμη φορων
    Θα το κοιτάξω κι αυτό, αν αντιμετωπίσω πρόβλημα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #4725
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το κοιτάξω κι αυτό, αν αντιμετωπίσω πρόβλημα
    Μπα
    και πριν το πρόβλημα
    Γιατί να ζορίζεσαι ?

    Ζήτα 'οριο 1.000.000 €, να δούμε τι θα πούνε.
    Μπορεί να το δεχτούνε,
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 315 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 295305310313314315316317320325335 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας