Σελ. 507 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 487497502505506507508509512517527 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.591-7.605 από 18362

Θέμα: Inalan

  1. #7591
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είχα βάλει Inalan είχα πάρει ένα πακέτο προσφοράς όπου με 27€ τότε είχα και σταθερό από yuboto με 1500" κλήσεις προς όλους.

    Απλά ποτέ δεν είχα χρησιμοποιήσει απλό σταθερό τηλέφωνο, χρησιμοποιούσα το κινητό και το PC για κλήσεις.
    Μιλα με την ιναλαν. Οτι και να μπουμε εμεις.... απο αυτους εξαρταται και θεωρω οτι θα το κανουν.
    The gr81 .

  2. #7592
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είχα βάλει Inalan είχα πάρει ένα πακέτο προσφοράς όπου με 27€ τότε είχα και σταθερό από yuboto με 1500" κλήσεις προς όλους.

    Απλά ποτέ δεν είχα χρησιμοποιήσει απλό σταθερό τηλέφωνο, χρησιμοποιούσα το κινητό και το PC για κλήσεις.
    Δοκίμασες να βάλεις πανω το σταθερό ; Μήπως παιζει ηδη αφου το είχες εξαρχής το πακετο.

  3. #7593
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είχα βάλει Inalan είχα πάρει ένα πακέτο προσφοράς όπου με 27€ τότε είχα και σταθερό από yuboto με 1500" κλήσεις προς όλους.

    Απλά ποτέ δεν είχα χρησιμοποιήσει απλό σταθερό τηλέφωνο, χρησιμοποιούσα το κινητό και το PC για κλήσεις.
    Αν ειναι το ιδιο ρουτερ λογικα θα εχει τις ρυθμισεις αν δεν εχεις αλλαξει οτιδηποτε στην Yuboto οποτε θα πρεπει να σου παιζει. Το δοκιμασες?

  4. #7594
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι το ιδιο ρουτερ λογικα θα εχει τις ρυθμισεις αν δεν εχεις αλλαξει οτιδηποτε στην Yuboto οποτε θα πρεπει να σου παιζει. Το δοκιμασες?
    Άσε πήρα Turbo X τηλέφωνο και το γύρισα πίσω σαν DOA περιμένω καινούργιο LOL.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  5. #7595
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε πήρα Turbo X τηλέφωνο και το γύρισα πίσω σαν DOA περιμένω καινούργιο LOL.

    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε πήρα Turbo X τηλέφωνο και το γύρισα πίσω σαν DOA περιμένω καινούργιο LOL.
    Βαλε Turbo-x να χαλασεις ολο το δικτυο της INALAN. Κανονισε να μας αφησεις χωρις ιντερνετ
    The gr81 .

  6. #7596
    Εγγραφή
    25-01-2017
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    154000/158000
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά
    Από της 18:00-21:00 περίπου εχτες 3 Δεκεμβρίου και 4
    Ειχε θέμα με τα mails μου σε imap και smtp δεν μπορούσα να τα σεταρο σε νεο pc αλλά έβλεπα σφάλματα και στο iPhone μετά από ψάξιμο αρκετό και εναλλαγή σε 4g κατέληξα ότι το δίκτυο της ιναλαν είχε (έχει?) θέματα με τα mails.
    Βέβαια τώρα δουλεύει δεν ξέρω αν κανένας άλλος είχε θέμα

    @inalan ποια είναι η γνώμη σας ; Έχω επαγγελματίκη σύνδεση btw

  7. #7597
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Εγώ ήμουν οκ. Μήπως το άλλο άκρο του mail server ?

  8. #7598
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GEORGEVASS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά
    Από της 18:00-21:00 περίπου εχτες 3 Δεκεμβρίου και 4
    Ειχε θέμα με τα mails μου σε imap και smtp δεν μπορούσα να τα σεταρο σε νεο pc αλλά έβλεπα σφάλματα και στο iPhone μετά από ψάξιμο αρκετό και εναλλαγή σε 4g κατέληξα ότι το δίκτυο της ιναλαν είχε (έχει?) θέματα με τα mails.
    Βέβαια τώρα δουλεύει δεν ξέρω αν κανένας άλλος είχε θέμα

    @inalan ποια είναι η γνώμη σας ; Έχω επαγγελματίκη σύνδεση btw
    Καλημέρα σας.

    Δεν έχουμε κάποια εικόνα.
    Εάν θέλετε να εμβαθύνουμε στο ζήτημα, καλό θα ήταν να μας καλέσετε στο 215 215 2255 ή να μας στείλετε ένα e-mail στο info@inalan.gr και να αναλάβει το τεχνικό μας τμήμα τον έλεγχο της σύνδεσής σας.

    Σας ευχαριστούμε.

  9. #7599
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Για την ιστορία σχετικά με το τηλέφωνο, μετά από επικοινωνία με την Inalan, ρύθμισαν το router συνέδεσα πάνω την τηλεφωνική συσκευή και δουλεύει άψογα.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  10. #7600
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ιστορία σχετικά με το τηλέφωνο, μετά από επικοινωνία με την Inalan, ρύθμισαν το router συνέδεσα πάνω την τηλεφωνική συσκευή και δουλεύει άψογα.
    Αυτο ηταν το πιο λογικο.

    Ωραιος.
    The gr81 .

  11. #7601
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Το ωραίο δεν είναι αυτό.....αλλά άλλο....

    Ψάχνοντας το θέμα μπήκα μετά από καιρό στο Web interface του router, αυτό που διαπίστωσα ήταν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.

    Γενικά δεν είχα προβλήματα με τη γραμμή και πάντα όταν αποφάσιζα να κατεβάσω κάτι η γραμμή τερμάτιζε οπότε δεν είχα καμία υποψία.

    Επίσης ΠΟΤΕ δεν είχα ενεργοποιήσει το Wifi (WLAN) από το router της Inalan, μάλιστα το είχα κάνει OFF το WLAN, γιατί πολύ απλά χρησιμοποιώ δικά μου Access points.

    Μπαίνω λοιπόν στο Router και τι να δώ!!!!

    To WLAN ήταν ενεργό, ΧΩΡΙΣ encryption με SSID broadcast που έγραφε "USE BITCOIN END CAPITALISM".

    Το ακόμα πιο ωραίο...... στο Device information είχε γυρώ στις 44 Σελίδες με ξεχωριστά Devices που έχουν πάρει κάποια στιγμή ip από το router μου.

    Τα περισσότερα κινητά....μέχρι και ένα Huawei_της Ματίνας....είχε, πια είναι αυτή η Ματίνα δεν ξέρω.

    Αυτό που με προβληματίζει είναι ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ έγινε αυτό.

    Αύριο το πρωί θα καλέσω Inalan.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  12. #7602
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό κάποιος απόκτησε πρόσβαση στο ρούτερ σου
    είτε φυσική (δηλαδή ήρθε στο σπίτι σου) είτε απομακρυσμένη (με κάποιο πρόγραμμα)

    όλα τα άλλα μετά είναι εύκολα

    αν μπει στο ρούτερ αφαιρεί προστασία - ορίζει ssid άνευ κωδικού πρόσβασης/ασφάλεια - τον μοιράζει με μια βασική προυπόθεση να μην γονατίζουν την σύνδεση όσοι συνδέονται ώστε ο "στόχος-θύμα" να μην το καταλάβει

    να έχετε υπόψη κυκλοφορούν αρκετά "σπαστήρια" για το WiFi όπως και διάφορα προγράμματα

    κανένα ρούτερ (ειδικά με εργοστασιακούς κωδικούς) είναι ασφαλή

    πρόσφατα φίλοι σε Παλαιό Φάληρο - Πετρούπολη - Ίλιον αντιμετώπισαν προβλήματα με "παράνομους εισβολείς" στο WiFi σε σημείο που γονάτιζαν την σύνδεση κτλ...

    όσο αυξάνονται οι ταχύτητες δυστυχώς θα αυξάνονται και αυτοί που επιζητούν το "δωρεάν/τσάμπα".

    για αυτό να χρησιμοποιείται ισχυρούς κωδικούς τουλάχιστον 8 (ιδανικό τα 16 ψηφία)

  13. #7603
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ωραίο δεν είναι αυτό.....αλλά άλλο....

    Ψάχνοντας το θέμα μπήκα μετά από καιρό στο Web interface του router, αυτό που διαπίστωσα ήταν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.

    Γενικά δεν είχα προβλήματα με τη γραμμή και πάντα όταν αποφάσιζα να κατεβάσω κάτι η γραμμή τερμάτιζε οπότε δεν είχα καμία υποψία.

    Επίσης ΠΟΤΕ δεν είχα ενεργοποιήσει το Wifi (WLAN) από το router της Inalan, μάλιστα το είχα κάνει OFF το WLAN, γιατί πολύ απλά χρησιμοποιώ δικά μου Access points.

    Μπαίνω λοιπόν στο Router και τι να δώ!!!!

    To WLAN ήταν ενεργό, ΧΩΡΙΣ encryption με SSID broadcast που έγραφε "USE BITCOIN END CAPITALISM".

    Το ακόμα πιο ωραίο...... στο Device information είχε γυρώ στις 44 Σελίδες με ξεχωριστά Devices που έχουν πάρει κάποια στιγμή ip από το router μου.

    Τα περισσότερα κινητά....μέχρι και ένα Huawei_της Ματίνας....είχε, πια είναι αυτή η Ματίνα δεν ξέρω.

    Αυτό που με προβληματίζει είναι ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ έγινε αυτό.

    Αύριο το πρωί θα καλέσω Inalan.
    Πιο πιθανό να πήρες μεταχειρισμένο από άλλον πελάτη που είχε έμπνευση με την ονομασία του WiFi του και δεν τον ένοιαζε να μοιράζεται τη σύνδεση...
    Κάτι τέτοιο θα σου πουν πιθανότατα...

    Αλλά να μην κάνουν επαναφορά ρυθμίσεων πριν το δώσουν σε άλλον πελάτη είναι λίγο τραγικό...

  14. #7604
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό κάποιος απόκτησε πρόσβαση στο ρούτερ σου
    είτε φυσική (δηλαδή ήρθε στο σπίτι σου) είτε απομακρυσμένη (με κάποιο πρόγραμμα)

    όλα τα άλλα μετά είναι εύκολα

    αν μπει στο ρούτερ αφαιρεί προστασία - ορίζει ssid άνευ κωδικού πρόσβασης/ασφάλεια - τον μοιράζει με μια βασική προυπόθεση να μην γονατίζουν την σύνδεση όσοι συνδέονται ώστε ο "στόχος-θύμα" να μην το καταλάβει

    να έχετε υπόψη κυκλοφορούν αρκετά "σπαστήρια" για το WiFi όπως και διάφορα προγράμματα

    κανένα ρούτερ (ειδικά με εργοστασιακούς κωδικούς) είναι ασφαλή

    πρόσφατα φίλοι σε Παλαιό Φάληρο - Πετρούπολη - Ίλιον αντιμετώπισαν προβλήματα με "παράνομους εισβολείς" στο WiFi σε σημείο που γονάτιζαν την σύνδεση κτλ...

    όσο αυξάνονται οι ταχύτητες δυστυχώς θα αυξάνονται και αυτοί που επιζητούν το "δωρεάν/τσάμπα".

    για αυτό να χρησιμοποιείται ισχυρούς κωδικούς τουλάχιστον 8 (ιδανικό τα 16 ψηφία)
    Η πλάκα είναι πως εγώ έχω άλλα access points, ενώ ποτέ δεν κάνω broadcast το SSID, ενώ στο access point μου δεν είδα καμία άλλη συσκευή και έχω και ισχυρότατους κωδικούς.

    Επίσης επειδή το κάνω αυτό πάντα, είχα απενεργοποιήσει το WLAN από το router της Inalan, ποιος σκατά και πότε το ενεργοποίησε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πιθανό να πήρες μεταχειρισμένο από άλλον πελάτη που είχε έμπνευση με την ονομασία του WiFi του και δεν τον ένοιαζε να μοιράζεται τη σύνδεση...
    Κάτι τέτοιο θα σου πουν πιθανότατα...

    Αλλά να μην κάνουν επαναφορά ρυθμίσεων πριν το δώσουν σε άλλον πελάτη είναι λίγο τραγικό...
    Αυτό δεν παίζει, είμαι τουλάχιστον 2 χρόνια στην Ιναλαν και το 1ο πράγμα που έκανα όταν πήρα το router στα χέρια μου ήταν να κλείσω το WLAN και να τσεκάρω, να ρυθμίσω DHCP, διαφορετικά ip pools κτλ, ήταν καθαρό το Router.

    Μάλλον κάποιος "φίλος" θα την έκανε τη δουλειά, δεν εξηγείτε διαφορετικά.

    Άλλωστε ο κωδικός για να μπούμε στο Router είναι ίδιος για όλους τους συνδρομητές και δεν μπορούμε να τον αλλάξουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ermis333 : 06-12-19 στις 23:26.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  15. #7605
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.386
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Εγώ πάντως έχω βάλει δικό μου ή καλύτερα τον βάλαμε μαζί με τον τεχνικό όταν έγινε η εγκατάσταση.

    Από ότι κοίταξα αλλάζει ο κωδικός
    Επιλέγετε System Tools > Modify Login Password

Σελ. 507 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 487497502505506507508509512517527 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας