Σελ. 239 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 219229234237238239240241244249259 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.571-3.585 από 9921

Θέμα: Speedport Plus

  1. #3571
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά πρέπει να γίνεται (και πρακτικά γίνεται σε άλλους παρόχους). Αυτό που δεν γίνεται, είναι να υπάρχουν 2 ή παραπάνω συνδέσεις (π.χ. PPPoE ή Bridge) με το ίδιο VLAN.

    Στους άλλους παρόχους η τηλεφωνία βγαίνει από άλλη Bridged σύνδεση, με διαφορετικό VLAN. Οπότε μπορούμε να βάλουμε σε Bridge την κύρια με το δικό της VLAN σε μία θύρα και αυτή να συνδεθεί σε δικό μας router που θα κάνει το ΡΡΡ. Η τηλεφωνία θα δουλεύει κανονικά στην συσκευή του παρόχου μέσω της άλλης Bridged σύνδεσης.
    Κατανοητά όλα, ευχαριστώ πολύ

    Κάτι τελευταίο. Το PPPoE pass-through, σαν functionality, κατηγοριοποιείται σε routing ή switching; Όσον αφορά το performance hit του, είναι κάτι υπολογίσιμο; Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το Speedport θα αποτελεί bottleneck για το throughput του main connection, μιας και μέσω του PPPoE passthrough θα γίνεται η PPP σύνδεση από το Router
    OK boomer

  2. #3572
    Εγγραφή
    29-10-2005
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    108000/9997
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας! Γνωρίζετε εάν το Fritz 7590 συγχρονίζει χαμηλότερα σε σχέση με το SpeedPort Plus; Ευχαριστώ πολύ!
    Δεν νομίζω να συγχρονίζει χαμηλότερα αλλά δείχνει ίσως το πραγματικό. Το speedport plus κλέβει προς τα πάνω!!! Και πριν προλάβει να μου πει κάποιος το αντίθετο έχω να του πω το εξής και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.. Τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε σπίτι και πήρε 3 μετρήσεις, μια μετά τη πρίζα που έπαιρνε το speedport, μια πριν την είσοδο του καλωδίου στο σπίτι και μια στο κατανεμητη μετά το καφαο που έδινε στο σπίτι. Και οι 3 μετρήσεις έγιναν με το Argus (το μηχάνημα που έχουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ, αξίας 2000 ευρώ) και οι 3 μετρήσεις έδειξαν 91500 ενώ την ίδια στιγμή το speedport έδειχνε 99999. Οπότε μπορείς να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Η δική μου άποψη είναι απλά ότι το fritz είναι πιο ειλικρινές.

  3. #3573
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkmyrtos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να συγχρονίζει χαμηλότερα αλλά δείχνει ίσως το πραγματικό. Το speedport plus κλέβει προς τα πάνω!!! Και πριν προλάβει να μου πει κάποιος το αντίθετο έχω να του πω το εξής και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.. Τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε σπίτι και πήρε 3 μετρήσεις, μια μετά τη πρίζα που έπαιρνε το speedport, μια πριν την είσοδο του καλωδίου στο σπίτι και μια στο κατανεμητη μετά το καφαο που έδινε στο σπίτι. Και οι 3 μετρήσεις έγιναν με το Argus (το μηχάνημα που έχουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ, αξίας 2000 ευρώ) και οι 3 μετρήσεις έδειξαν 91500 ενώ την ίδια στιγμή το speedport έδειχνε 99999. Οπότε μπορείς να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Η δική μου άποψη είναι απλά ότι το fritz είναι πιο ειλικρινές.
    Βλεπεις τουλαχιστον πανω απο 12MB οταν κατεβαζεις?
    Γιατι μπορει το μηχανακι που ειχε ο Οτετζης να μετραγε με αλλη μοναδα μετρησης απο αυτη του speedport.

    Δες αυτο τον πινακα για παραδειγμα https://www.gbmb.org/mbps-to-mbs
    Η γραμμη μου τερματιζει στα 6.1mb και βαση του παραπανω πινακα αυτο αντιστοιχει σε 49 Mbps, αρα ο οτε μου δινει 50αρι μειον το overhead και στο speedport γραφει 49999.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZaNteR : 14-02-20 στις 15:28.

  4. #3574
    Εγγραφή
    29-10-2005
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    108000/9997
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλεπεις τουλαχιστον πανω απο 12MB οταν κατεβαζεις?
    Γιατι μπορει το μηχανακι που ειχε ο Οτετζης να μετραγε με αλλη μοναδα μετρησης απο αυτη του speedport.

    Δες αυτο τον πινακα για παραδειγμα https://www.gbmb.org/mbps-to-mbs
    Η γραμμη μου τερματιζει στα 6.1mb και βαση του παραπανω πινακα αυτο αντιστοιχει σε 49 Mbps, αρα ο οτε μου δινει 50αρι μειον το overhead και στο speedport γραφει 49999.
    Κατεβάζω με 10mb περίπου (μέσω όρο) και με utorrent που έχω addon και vpn γύρω στα 8 mb. Όσο για το Argus μετράει ακριβώς με τις ίδιες μονάδες.

  5. #3575
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkmyrtos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να συγχρονίζει χαμηλότερα αλλά δείχνει ίσως το πραγματικό. Το speedport plus κλέβει προς τα πάνω!!! Και πριν προλάβει να μου πει κάποιος το αντίθετο έχω να του πω το εξής και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.. Τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε σπίτι και πήρε 3 μετρήσεις, μια μετά τη πρίζα που έπαιρνε το speedport, μια πριν την είσοδο του καλωδίου στο σπίτι και μια στο κατανεμητη μετά το καφαο που έδινε στο σπίτι. Και οι 3 μετρήσεις έγιναν με το Argus (το μηχάνημα που έχουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ, αξίας 2000 ευρώ) και οι 3 μετρήσεις έδειξαν 91500 ενώ την ίδια στιγμή το speedport έδειχνε 99999. Οπότε μπορείς να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Η δική μου άποψη είναι απλά ότι το fritz είναι πιο ειλικρινές.
    Στην εταιρία που δουλεύω έχουμε μια vdsl ΟΤΕ 200mbps για backup. Βγάλαμε το speedport plus και βάλαμε το fritz 7590. Είχε μεγαλύτερο συγχρονισμό τουλάχιστον 15mbps με το Fritz. Περιοχή Μαρούσι, καμπίνα που ανήκει στο αστικό κέντρο Χαλανδρίου.
    Όλα είναι σχετικά βέβαια, σε άλλη γραμμή μπορεί να ισχύει το ανάποδο από την δική μας περίπτωση.

  6. #3576
    Εγγραφή
    08-11-2007
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Έχει κανείς γνώση αναφορικά με τον τρόπο που μπορούμε να συνδέσουμε εξωτερικό σκληρό στο modem ώστε να είναι προσβάσιμος από τους υπολογιστές του δικτύου; Ενώ απο το μενού του ρούτερ βλέπω ότι είναι συνδεμένος δεν μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση!

  7. #3577
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fever24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς γνώση αναφορικά με τον τρόπο που μπορούμε να συνδέσουμε εξωτερικό σκληρό στο modem ώστε να είναι προσβάσιμος από τους υπολογιστές του δικτύου; Ενώ απο το μενού του ρούτερ βλέπω ότι είναι συνδεμένος δεν μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση!
    Ελπιζω να εχεις "ενεργοποιησει" την δυνατοτητα Use Network storage απο το μενου.

    Εχεις φτιαξει USERS ?

    Γενικα πες μας τι εχεις κανει εκτος απο το να τον συνδεσεις. Μια φωτο με τις ρυθμισεις θα βοηθουσε πολυ.
    The gr81 .

  8. #3578
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητά όλα, ευχαριστώ πολύ

    Κάτι τελευταίο. Το PPPoE pass-through, σαν functionality, κατηγοριοποιείται σε routing ή switching; Όσον αφορά το performance hit του, είναι κάτι υπολογίσιμο; Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το Speedport θα αποτελεί bottleneck για το throughput του main connection, μιας και μέσω του PPPoE passthrough θα γίνεται η PPP σύνδεση από το Router
    Το ίδιο το traffic του passthrough κατηγοριοποιείται σαν tunneling.
    Θα φάει ελάχιστη cpu από το cpe που κάνει passthrough (απλώς περνάει...),
    η cpu και το routing stack του cpe γενικά δεν ασχολούνται μαζί του.
    Το cpe τυπικά δεν αποτελεί bottleneck,
    αλλά αναλόγως ρυθμίσεων qos στο cpe* μπορεί(?)
    να κρατάει λίγο για το voip,
    οπότε ίσως δεις ένα κλίκ μικρότερο throughput στο router που θα κάνει το pppoe session.
    Υπάρχει ένα performance hit στο router που θα κάνει το encapsulation σε pppoe (σε σχέση με straight eth. πχ),
    αλλά λογικά με ένα καλό router δεν σε απασχολεί.

    *Στο δικό μου setup (cpe <-> passthrough <-> mtik/ubnt/asa/pfsense/whatever <-> lan) το cpe κράταγε λίγο.
    Κάτι σαν 0,5 mbit στα 50.
    Δεν θεώρησα ότι υπάρχει λόγος να με ενοχλεί.
    Ήταν επαναλείψιμο όμως, και όταν έβαζα ένα σκέτο modem έπαυε, οπότε τότε κάθισα και το έψαξα.
    Είχα δει τις ρυθμίσεις του τότε cpe (w724),
    και όντως εσωτερικά (σε αυτά που δεν φαίνονται στο gui) είχε κάτι limiters
    που κάναν reserve ένα % του wan για το voip και time-critical services για το ίδιο το cpe.
    Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τις σημειώσεις μου από τότε (είχα βγάλει αντίγραφο από το config),
    οπότε δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
    Στα νεώτερα (2i/plus) δεν έχω κοιτάξει, αλλά φαντάζομαι πάνω/κάτω τα ίδια θα κάνουν.
    Δεν έχω κάτσει να το ψάξω γιατί θέλει πρόσβαση από κονσόλα και όσο νάναι είναι μπελάς.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #3579
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Έχω 50ρα γραμμή και δοκίμασα να κατεβάσω ένα αρχείο 1gb από speedtest.ftp.otenet.gr και το download τερμάτισε στα 5,6 MB /sec είναι καλά;
    Καθότι 50/8=6,25

  10. #3580
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    6,25 είναι το ονομαστικό, αλλά λόγω overhead το πραγματικό είναι πάντα μειωμένο, κανονικά έως 9% (~5,7).

  11. #3581
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Οκ ευχαριστώ.

  12. #3582
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο το traffic του passthrough κατηγοριοποιείται σαν tunneling.
    Θα φάει ελάχιστη cpu από το cpe που κάνει passthrough (απλώς περνάει...),
    η cpu και το routing stack του cpe γενικά δεν ασχολούνται μαζί του.
    Το cpe τυπικά δεν αποτελεί bottleneck,
    αλλά αναλόγως ρυθμίσεων qos στο cpe* μπορεί(?)
    να κρατάει λίγο για το voip,
    οπότε ίσως δεις ένα κλίκ μικρότερο throughput στο router που θα κάνει το pppoe session.
    Υπάρχει ένα performance hit στο router που θα κάνει το encapsulation σε pppoe (σε σχέση με straight eth. πχ),
    αλλά λογικά με ένα καλό router δεν σε απασχολεί.

    *Στο δικό μου setup (cpe <-> passthrough <-> mtik/ubnt/asa/pfsense/whatever <-> lan) το cpe κράταγε λίγο.
    Κάτι σαν 0,5 mbit στα 50.
    Δεν θεώρησα ότι υπάρχει λόγος να με ενοχλεί.
    Ήταν επαναλείψιμο όμως, και όταν έβαζα ένα σκέτο modem έπαυε, οπότε τότε κάθισα και το έψαξα.
    Είχα δει τις ρυθμίσεις του τότε cpe (w724),
    και όντως εσωτερικά (σε αυτά που δεν φαίνονται στο gui) είχε κάτι limiters
    που κάναν reserve ένα % του wan για το voip και time-critical services για το ίδιο το cpe.
    Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τις σημειώσεις μου από τότε (είχα βγάλει αντίγραφο από το config),
    οπότε δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
    Στα νεώτερα (2i/plus) δεν έχω κοιτάξει, αλλά φαντάζομαι πάνω/κάτω τα ίδια θα κάνουν.
    Δεν έχω κάτσει να το ψάξω γιατί θέλει πρόσβαση από κονσόλα και όσο νάναι είναι μπελάς.
    Κατατοπιστικότατος, πολλά ευχαριστώ. Το οτι το QoS στα modem/routers του OTE/DT είναι σεταρισμένο να κάνει reserve ελάχιστο bandwidth για VoIP το θεωρώ πολύ θετικό
    OK boomer

  13. #3583
    Εγγραφή
    08-11-2007
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπιζω να εχεις "ενεργοποιησει" την δυνατοτητα Use Network storage απο το μενου.

    Εχεις φτιαξει USERS ?

    Γενικα πες μας τι εχεις κανει εκτος απο το να τον συνδεσεις. Μια φωτο με τις ρυθμισεις θα βοηθουσε πολυ.
    Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Φωτογραφίες θα μπορέσω να ανεβάσω το βράδυ.
    Αναφορικά με το use network storage, το έχω ενεργοποιήσει.
    Users δεν θυμάμαι εάν έφτιαξα. Θα κοιτάξω το βράδυ και θα σου πω...

    Υγ. Με ενδιαφέρει αποκλειστικά χρήση μέσω δικτύου και όχι μέσω internet.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  163,7 KB 
ID: 211605
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  171,9 KB 
ID: 211606
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fever24 : 16-02-20 στις 20:24.

  14. #3584
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    6,25 είναι το ονομαστικό, αλλά λόγω overhead το πραγματικό είναι πάντα μειωμένο, κανονικά έως 9% (~5,7).
    Εγω κατεβαζω με 6,1 MB/s (MegaByte). Τo 5.6 η 5.7 που βλεπουμε σε καποιες εφαρμογες ειναι Mebibytes η Mebibit.

    https://www.gbmb.org/mb-to-mib

  15. #3585
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε τι πράγμα ακριβώς αναφέρεσαι; Έχεις ένα παράδειγμα;
    Ρωτώ διότι υπάρχει σύγχυση μεταξύ των σχετικών μονάδων μέτρησης.

Σελ. 239 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 219229234237238239240241244249259 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας