Σελ. 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 240
  1. #121
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Καλημέρα, τοποθετήθηκε το μηχάνημα της οπτικής (Nokia) έγινε αλλαγή του μόντεμ και είμαστε πλέον γρήγοροι.
    1η σύνδεση του νέου Ηρακλείου μου είπε ο τεχνικός.

    Στα αρνητικά τώρα για όσους ασχολούνται με το gaming, εγώ πριν έπαιζα στα 10mb με fast path και στο ps4 συνδεμενο με ethernet το call of duty μου έβγαζε 65-70 ping, έκανα λοιπόν ένα τεστ με το που μου έβαλαν τη γραμμή δοκίμασα να παίξω και μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο ping ,πήρα την εξυπηρέτηση και τους ρώτησα αν υπάρχει fast path και για την ftth με συνέδεσαν με το τεχνικό τμήμα το οποίο δεν μπορούσε να δει την καρτέλα μου και μου είπαν ότι το προωθούν σαν αίτημα οπότε αναμένω απάντηση.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20200214_102012.jpg  

    Screenshot_20200214-100415_Speedtest.jpg  


  2. #122
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    συγχαρητήρια
    και στα δικά μας

    με servers σε δυτική ακτή στις ΗΠΑ, Los Angeles, San Francisco τι pings έχεις;

  3. #123
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    εξήγησε μου πως μπορώ να το ελέγξω.

  4. #124
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    κανε ping αυτήν 69.12.66.26

  5. #125
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Η σύνδεση είναι 100/10? Τι ουσιαστική διαφορά έχει από το VDSL 100άρι?
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

  6. #126
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Δεν ξέρω...είναι καλό?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20200214-155849_Ping IP.jpg  


  7. #127
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλό είναι και είσαι και με WiFi
    με Ethernet θα είναι ακόμα καλύτερο

  8. #128
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    GG wp! Άντε να πάρουμε σειρά και οι επόμενοι.

    Λογικό μου φαίνεται να μην βλέπεις βελτίωση στο gaming, έτσι και αλλιώς τα ms σχετίζονται με την απόσταση όχι με την ταχύτητα της σύνδεσης,απλά εγώ θα ήθελα να υπάρχει σταθερότητα στη γραμμή,στο CS:GO είμαι με 70 - 100 ms ,που είναι unplayable όσο πηδάει τόσο πολύ το ping, όποτε το 60 μου φαίνεται παράδεισος.

    Γιατί 97,5 και όχι καθαρό 100? Δεν θα έπρεπε επειδή είναι οπτική ίνα να μην υπάρχει απώλεια στη ταχύτητα, η έσειαν άσχετο με αυτό ?

    Υ/Γ έμενα μου είπαν ότι θα μου κλείσουν ραντεβού για εγκατάσταση της πρίζας αφού κάναν αυτοψία στο διαμέρισμα, και πέρασε μια βδομάδα και περιμένω ακόμα... για να παρω ενα τηλ ....

  9. #129
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι με wifi....
    Τόρα για το ping παίζει ρόλο το routing του πΟΤΕ απλά με ftth βελτιώνετε η σταθερότητα και έχεις ελλάχιστές βλάβες σε σχέση με το vdsl καί τόν σάπιο χαλκό του ΠΟΤΈ....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baltazar1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύνδεση είναι 100/10? Τι ουσιαστική διαφορά έχει από το VDSL 100άρι?
    Δέν υπάρχει τό έως100 αλλά το 100%,
    το ping πάει στό 1ms...

  10. #130
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι με wifi....
    Τόρα για το ping παίζει ρόλο το routing του πΟΤΕ απλά με ftth βελτιώνετε η σταθερότητα και έχεις ελλάχιστές βλάβες σε σχέση με το vdsl καί τόν σάπιο χαλκό του ΠΟΤΈ....

    Δέν υπάρχει τό έως100 αλλά το 100%,
    το ping πάει στό 1ms...
    Με την ίνα ή έχεις ή δεν έχεις, δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο, με τον χαλκό ακόμα και χάλια να είναι κάτι θα έχεις, έστω και με προβλήματα.

    Σε περιπτώσεις GPON, ούτε το 100% είναι σίγουρο, έχεις 2.5GBit το όποιο το μοιράζονται όσοι είναι συνδεμένοι πάνω σε αυτό κομμάτι, σίγουρα με τα 100 και 200 mbit που δίνουν σήμερα θα αργήσει να φανεί το πρόβλημα, κάτσε να αρχίσουν να δίνουν το 1Gbit και να πρέπει να μοιραστεί σε 32 χρήστες.

    Βλάβες υπάρχουν και εδώ, πέρυσι έχασε την σύνδεση η γραμμή μου γιατί βάλανε και άλλους χρήστες, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πέσει η ένταση του σήματος και απλά να μην υπάρχει λίνκ.

  11. #131
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    sdikr,

    αν θέλεις δες αυτό το video όπου λέει καθαρά ότι η ποιότητα των κολλήσεων παίζει ρόλο στην ταχύτητα που μπορεί μία ίνα να μεταφέρει,

    λέει ότι όταν οι κολλήσεις δεν είναι καλές γίνεται αντανάκλαση του φωτός πίσω (προς το source) και αυτό ρίχνει την ταχύτητα.

    γύρω στο 12:45 λέει και για τους λόγους που οι κολλήσεις μπορεί να μην γίνουν σωστές.


  12. #132
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    sdikr,

    αν θέλεις δες αυτό το video όπου λέει καθαρά ότι η ποιότητα των κολλήσεων παίζει ρόλο στην ταχύτητα που μπορεί μία ίνα να μεταφέρει,

    λέει ότι όταν οι κολλήσεις δεν είναι καλές γίνεται αντανάκλαση του φωτός πίσω (προς το source) και αυτό ρίχνει την ταχύτητα.

    γύρω στο 12:45 λέει και για τους λόγους που οι κολλήσεις μπορεί να μην γίνουν σωστές.

    Αλήθεια τώρα, πάλι τα ίδια επανάληψη;
    Στο έχουνε απαντήσει αυτό εδώ και αρκετά μηνύματα και εκεί εσύ επιμένεις για την ταχύτητα, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, ή καλύτερα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με τα 2.5 του GPON, ή θα έχεις σύνδεση (και τα 2.5) ή δεν θα έχεις.

  13. #133
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 4Kings Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, τοποθετήθηκε το μηχάνημα της οπτικής (Nokia) έγινε αλλαγή του μόντεμ και είμαστε πλέον γρήγοροι.
    1η σύνδεση του νέου Ηρακλείου μου είπε ο τεχνικός.

    Στα αρνητικά τώρα για όσους ασχολούνται με το gaming, εγώ πριν έπαιζα στα 10mb με fast path και στο ps4 συνδεμενο με ethernet το call of duty μου έβγαζε 65-70 ping, έκανα λοιπόν ένα τεστ με το που μου έβαλαν τη γραμμή δοκίμασα να παίξω και μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο ping ,πήρα την εξυπηρέτηση και τους ρώτησα αν υπάρχει fast path και για την ftth με συνέδεσαν με το τεχνικό τμήμα το οποίο δεν μπορούσε να δει την καρτέλα μου και μου είπαν ότι το προωθούν σαν αίτημα οπότε αναμένω απάντηση.
    Ωραια νουμερα, αν μπορεις ανεβασε και ενα speedtest απο pc συνδεδεμενο με ethernet.

  14. #134
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    offtopic: Άλλα αυτή η εικόνα μου θύμισε αυτο εδω το thread
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vxpk4drc9vg41.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  529,0 KB 
ID: 211557

  15. #135
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    το λάπτοπ μου δεν έχει εθερνετ, λίγο υπομονή θα δανειστώ αύριο της αδελφής μου.

Σελ. 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας