Σελ. 932 από 1298 ΠρώτηΠρώτη ... 912922927930931932933934937942952 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.966-13.980 από 19461
  1. #13966
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    February 11, 2020—KB4532693 (OS Builds 18362.657 and 18363.657)
    2020-02 Cumulative Update for Windows 10 Version 1909 for x64-based Systems (KB4532693)
    Μου το έβγαλε και εμένα και τώρα γράφει Pending Restart. Με όσα διαβάζω για τις αναβαθμίσεις που τα κάνουν μαντάρα ανησυχώ. Έπεσε το μάτι σου σε τίποτα περίεργο?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #13967
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου το έβγαλε και εμένα και τώρα γράφει Pending Restart. Με όσα διαβάζω για τις αναβαθμίσεις που τα κάνουν μαντάρα ανησυχώ. Έπεσε το μάτι σου σε τίποτα περίεργο?
    Το έκανα σήμερα σε laptop Lenovo E490 και δούλευα όλη την μέρα. Κανένα πρόβλημα.

  3. #13968
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκέφτομαι προσεχώς να κάνω ένα ωραιότατο φορμάτ στον υπολογιστή μου, γιατί έχω καιρό να κάνω. Αυτή τη στιγμή είμαι με Windows 10 Pro x64. Αξίζει ο κόπος να μεταβώ σε Windows 10 Enterprise LTSB; Με ενδιαφέρει να μην είναι φορτωμένο με διάφορες "βλακειούλες" όπως το Cortana, Windows Store κλπ. Και από όσο ξέρω τα ltsb λαμβάνουν security updates κάθε μήνα για 10 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (το οποίο είναι και το μόνο που με ενδιαφέρει κυρίως). Υπάρχει κάτι που πρέπει να έχω στα υπόψη; Ενδέχεται να υπάρχουν ασυμβατότητες με προγράμματα; Δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή, ακόμη και αν θεωρείτε ότι είναι εντελώς άσχετη.

    How often does the LTSC update Windows 10 LTSB?

    That's a question so good it comes with more than one answer.

    [...]

    Each LTSB build is supported with security updates for a decade, the same 10-year lifespan Microsoft has designated and maintained for ages. The decade is split into two equal halves: "Mainstream" support for the first five years, "Extended" for the second. For Windows 10 Enterprise 2016 LTSB (σ.σ. τώρα έχει βγει η 2019 LTSB), Mainstream support ends in October 2021 and Extended stops in October 2026.

    πηγή: εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 20-02-20 στις 14:39.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #13969
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι προσεχώς να κάνω ένα ωραιότατο φορμάτ στον υπολογιστή μου, γιατί έχω καιρό να κάνω. Αυτή τη στιγμή είμαι με Windows 10 Pro x64. Αξίζει ο κόπος να μεταβώ σε Windows 10 Enterprise LTSB; Με ενδιαφέρει να μην είναι φορτωμένο με διάφορες "βλακειούλες" όπως το Cortana, Windows Store κλπ. Και από όσο ξέρω τα ltsb λαμβάνουν security updates κάθε μήνα για 10 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (το οποίο είναι και το μόνο που με ενδιαφέρει κυρίως). Υπάρχει κάτι που πρέπει να έχω στα υπόψη; Ενδέχεται να υπάρχουν ασυμβατότητες με προγράμματα; Δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή, ακόμη και αν θεωρείτε ότι είναι εντελώς άσχετη.
    Θα τα αγοράσεις;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #13970
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι προσεχώς να κάνω ένα ωραιότατο φορμάτ στον υπολογιστή μου, γιατί έχω καιρό να κάνω. Αυτή τη στιγμή είμαι με Windows 10 Pro x64. Αξίζει ο κόπος να μεταβώ σε Windows 10 Enterprise LTSB; Με ενδιαφέρει να μην είναι φορτωμένο με διάφορες "βλακειούλες" όπως το Cortana, Windows Store κλπ. Και από όσο ξέρω τα ltsb λαμβάνουν security updates κάθε μήνα για 10 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (το οποίο είναι και το μόνο που με ενδιαφέρει κυρίως). Υπάρχει κάτι που πρέπει να έχω στα υπόψη; Ενδέχεται να υπάρχουν ασυμβατότητες με προγράμματα; Δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή, ακόμη και αν θεωρείτε ότι είναι εντελώς άσχετη.
    Τα χρησιμοποιώ εδώ και καιρό χωρίς κανένα θέμα και έχω περασμένο το store σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι. (πχ netflix)
    Όταν βγει η επόμενη έκδοση θα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση κανονικά χωρίς να χρειάζεται επανεγκατάσταση.

  6. #13971
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τα αγοράσεις;;
    Τα είχα περάσει σε ένα ξεχασμένο Virtual Machine από iso που κατέβασα από την MS, και παρατήρησα ότι μετά τους 3 μήνες του trial μου έχει πετάξει απλώς ένα μήνυμα ότι δεν είναι ενεργοποιημένα και συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά. Στην χειρότερη θα το αφήσω έτσι, στην καλύτερη ναι, μπορεί να τα αγοράσω. Θα κάνω μερικές δοκιμές στο VM αλλά θέλω να ξέρω μακροπρόθεσμα αν αξίζει να τα βάλω (γιατί άλλο να κάνω μερικές δοκιμές σε VM για 1-2 ώρες και άλλο να το χρησιμοποιώ καθημερινά μέρα-νύχτα στον βασικό μου υπολογιστή), και ρωτάω μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι, αν υπάρχουν προβλήματα και τα λοιπά (τα οποία εμένα μπορεί να μου έχουν ξεφύγει, καθώς το vm δεν το τρέχω τακτικά).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χρησιμοποιώ εδώ και καιρό χωρίς κανένα θέμα και έχω περασμένο το store σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι. (πχ netflix)
    Όταν βγει η επόμενη έκδοση θα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση κανονικά χωρίς να χρειάζεται επανεγκατάσταση.
    To Store δεν με ενδιαφέρει. Το καλό είναι ότι τα feature updates δεν είναι υποχρεωτικά, και παρόλα αυτά η τρέχουσα έκδοση θα υποστηρίζεται από security updates για 10 χρόνια, οπότε θα σε ενοχλούν μόνο 1 φορά το μήνα που θα έρχεται το security update. Το feture upgrade είναι προαιρετικό, και εξάλλου κάθε 2-3 χρόνια κάνω ένα φορμάτ οπότε θα περνάω την ποιο νέα έκδοση αν έχει βγει.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #13972
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα είχα περάσει σε ένα ξεχασμένο Virtual Machine από iso που κατέβασα από την MS, και παρατήρησα ότι μετά τους 3 μήνες του trial μου έχει πετάξει απλώς ένα μήνυμα ότι δεν είναι ενεργοποιημένα και συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά. Στην χειρότερη θα το αφήσω έτσι, στην καλύτερη ναι, μπορεί να τα αγοράσω. Θα κάνω μερικές δοκιμές στο VM αλλά θέλω να ξέρω μακροπρόθεσμα αν αξίζει να τα βάλω (γιατί άλλο να κάνω μερικές δοκιμές σε VM για 1-2 ώρες και άλλο να το χρησιμοποιώ καθημερινά μέρα-νύχτα στον βασικό μου υπολογιστή), και ρωτάω μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι, αν υπάρχουν προβλήματα και τα λοιπά (τα οποία εμένα μπορεί να μου έχουν ξεφύγει, καθώς το vm δεν το τρέχω τακτικά).
    Nα τα αγοράσεις για οικιακή χρήση μου φαίνεται too much, ότι θέλεις να αφαιρέσεις από τα PRO το αφαιρείς, ότι θέλεις να κλείσεις το κλείνεις για να μην τρώει πόρους, δεν βλέπω κάποιο ουσιαστικό όφελος για έναν απλό χρήστη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #13973
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα είχα περάσει σε ένα ξεχασμένο Virtual Machine από iso που κατέβασα από την MS, και παρατήρησα ότι μετά τους 3 μήνες του trial μου έχει πετάξει απλώς ένα μήνυμα ότι δεν είναι ενεργοποιημένα και συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά. Στην χειρότερη θα το αφήσω έτσι, στην καλύτερη ναι, μπορεί να τα αγοράσω. Θα κάνω μερικές δοκιμές στο VM αλλά θέλω να ξέρω μακροπρόθεσμα αν αξίζει να τα βάλω (γιατί άλλο να κάνω μερικές δοκιμές σε VM για 1-2 ώρες και άλλο να το χρησιμοποιώ καθημερινά μέρα-νύχτα στον βασικό μου υπολογιστή), και ρωτάω μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι, αν υπάρχουν προβλήματα και τα λοιπά.
    1. Η LTSB είναι παλιά έκδοση. Βρες την LTSC
    2. Δεν μπορείς να αγοράσεις καμία Enterprise έκδοση, καθώς δεν πωλούνται σε ιδιώτες. Είναι Volume Licensing
    3. Είναι πάντα κάποιες εκδόσεις πίσω από τα windows 10, πχ η τωρινή έκδοση είναι 1809. Δεν υπάρχει 1903 ή 1909
    4. Δεν έχει κανένα πρόβλημα ή bug, τα windows 10 μπορεί να έχουν αυτά όχι, άλλωστε γιαυτό πωλούνται σε επιχειρήσεις.

  9. #13974
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως σου είπαν η αγορά αφορά volume οπότε δεν σε συμφέρει για οικιακή χρήση ενώ και να τα αγοράσεις δεν θα ισχύει ο κωδικός για μελλοντικές εκδόσεις

    Μπορείς να δεις εδώ το κόστος: https://community.spiceworks.com/top...0-ltsc-license
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gogeta01 : 20-02-20 στις 16:26.

  10. #13975
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Δεν μπορείς να αγοράσεις καμία Enterprise έκδοση, καθώς δεν πωλούνται σε ιδιώτες. Είναι Volume Licensing
    Η άδειες που κυκλοφορούν σαν αυτή είναι διαφορετικές;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #13976
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Εντυπωσιακό! Δεν το ήξερα ότι πωλούνται μεμονωμένα
    Και πάλι όμως πως θα τα ενεργοποιήσεις; (νόμιμα εννοώ) Θα χρειαστεί να έχεις έναν windows server (επιπλέον αγορά) στο δίκτυο σου με ενεργοποιημένο το volume activation service (επιπλέον αγορά) που αποκλείεται να στο πουλήσουν για να ενεργοποιήσεις έναν υπολογιστή

    Εκτός αν αυτή η έκδοση που δείχνεις δεν είναι VL αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχουν και εκδόσεις που δεν είναι VL

  12. #13977
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντυπωσιακό! Δεν το ήξερα ότι πωλούνται μεμονωμένα
    Και πάλι όμως πως θα τα ενεργοποιήσεις; (νόμιμα εννοώ) Θα χρειαστεί να έχεις έναν windows server (επιπλέον αγορά) στο δίκτυο σου με ενεργοποιημένο το volume activation service (επιπλέον αγορά) που αποκλείεται να στο πουλήσουν για να ενεργοποιήσεις έναν υπολογιστή

    Εκτός αν αυτή η έκδοση που δείχνεις δεν είναι VL αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχουν και εκδόσεις που δεν είναι VL
    Αυτοί πουλάνε "μεταχειρισμένες" άδειες, οι όποιες στην ΕΕ θεωρούνται νόμιμες
    http://curia.europa.eu/juris/documen...564&doclang=EN

    Αυτό όμως μιλάει για τις ΟΕΜ άδειες, όχι για τις VL.

  13. #13978
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #13979
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.962
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω στο calculator δυσκολεύτηκαν πααααααααααρα πολύ!!!

  15. #13980
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντυπωσιακό! Δεν το ήξερα ότι πωλούνται μεμονωμένα
    Και πάλι όμως πως θα τα ενεργοποιήσεις; (νόμιμα εννοώ) Θα χρειαστεί να έχεις έναν windows server (επιπλέον αγορά) στο δίκτυο σου με ενεργοποιημένο το volume activation service (επιπλέον αγορά) που αποκλείεται να στο πουλήσουν για να ενεργοποιήσεις έναν υπολογιστή

    Εκτός αν αυτή η έκδοση που δείχνεις δεν είναι VL αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχουν και εκδόσεις που δεν είναι VL
    Χρειάζεσαι 5 άδειες για VL. Η μία είναι το LTSC και οι άλλες μπορούν να είναι αυτές: Microsoft Identity Manager - 1 User CAL - Open Business που κοστίζουν γύρω στα 9$ η μία.

Σελ. 932 από 1298 ΠρώτηΠρώτη ... 912922927930931932933934937942952 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας