Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 132
  1. #106
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δούμε πολύ καλά ποιος θα επιβεβαιωθεί στο μέλλον και εάν είναι υπερβολικά αυτά τα οποία λέω.

    Το site αυτό έχει ιστορία 15 ετών+ και έχει ιστορική αξία να βλέπεις τι λέγαμε κάποτε και πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα.
    H google έδειξε μέχρι και προσομοίωση κατά την οποία μόνο του το κινητό καλεί σε μια υπηρεσία, μιλάει ως άνθρωπος εκ μέρους σου και οργανώνει τις δουλειές σου (να κλείσει ραντεβού, να ενημερώσει άλλα άτομα με ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΩΝΗ). Και μπορεί να μην έχει φτάσει σε επίπεδο πλήρους ωριμότητας το A.I. αλλά κοντοζυγώνει η στιγμή που τα ρομπότ της boston dynamics και το ai της google θα ρυθμίζουν τη λειτουργία του κόσμου. (ήδη κατά κάποιον τρόπο αυτό γίνεται σκεφτείτε με τα drones που είναι σαν ιπτάμενα "σαν" living-flying creatures).

    Ας είμαστε όλοι καλά να ξαναδιαβάσουμε το post που έγραψα πιο πάνω και θα δούμε το μακρινό 2035, θα δούμε ποιος θα επαληθευτεί για αυτό που έλεγε. Οι μικρές εταιρίες που χρησιμοποιείτε με τις χαζές πατέντες σας (vps κλπ.), οι πιο πολλές θα κλείσουν. Θα μείνουν μόνο οι μεγάλοι γίγαντες και χωρίς το ID σας σε αυτούς δεν θα μπορείτε να κάνετε τίποτα, δεν θα μπορείτε να λειτουργήσετε. Για ... "επιλέξτε" τη σήμερον ημέρα (για παράδειγμα) να πείτε ότι δεν έχετε κινητό (στον εργοδότη σας, στη γυναίκα σας κλπ.). Θα φτάσουν τα πράγματα σε ένα σημείο που δεν θα έχετε επιλογή. Η παγκοσμιοποίηση απαιτεί την ομογενοποίηση όλων μας.

    Είναι 100% σίγουρο ότι όλοι θα γονατίσουν στα κελεύσματα των νέων καιρών. Το εμπορικό cloud των μεγάλων θα επιβληθεί άμεσα ή έμμεσα. Καμία σχέση με τις ειρωνείες κάποιων περί ζέστης και λεγομένων μου σχετιζόμενων με τη ζέστη (ας σοβαρευτεί λίγο αυτός που τα είπε ή να παραθέσει επιχειρήματα).

    Η νέα τάξη πραγμάτων θα σας οδηγήσει όλους με τη σειρά να χορέψετε τον ρυθμό της υποχρεωτικά.
    Κι αν δεν το καταλάβατε κανένας σας δεν θα ερωτηθεί. Ούτε να αναπνεύσετε κανονικά (με τις μάσκες λόγω covid19) δεν έχετε πια δικαίωμα. Για σκεφθείτε λίγο ώριμα τα πράγματα..

    Ετοιμαστείτε για το αναπόφευκτο μέλλον και για την εποχή που χάνεται οριστικά, κάτι που δεν είναι υποχρεωτικά μόνο κακό.
    OK, βάζω υπενθύμιση στο google calendar που χρησιμοποιώ ανελλιπώς να τσεκάρω τα παρακάτω το 2035:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν δεν θα μπορείς να φας ψωμί αν δεν έχεις bitcoin (παράδειγμα). Όταν δεν θα μπορείς να σπουδάσεις χωρίς gsuite, όταν δεν θα μπορείς να αναλάβεις θέση εργασίας χωρίς πιστοποιητικό ανοσίας (υποχρεωτικός εμβολιασμός covid; ) έλα να τα πούμε. Όταν δεν θα μπορείς να μετακινηθείς χωρίς υποχρεωτικό γεω-εντοπισμό, έλα να τα πούμε. κλπ κλπ κλπ κλπ

  2. #107
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παγκοσμιοποίηση απαιτεί την ομογενοποίηση όλων μας.

    Είναι 100% σίγουρο ότι όλοι θα γονατίσουν στα κελεύσματα των νέων καιρών.

    Η νέα τάξη πραγμάτων θα σας οδηγήσει όλους με τη σειρά να χορέψετε τον ρυθμό της υποχρεωτικά.
    Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω.

    Η τεχνολογία είναι μέσο, όχι αυτοσκοπός. Και στο λέω ως παλιά καραβάνα.

    Θα προτιμήσω την οδό της αποκέντρωσης, όσο ουτοπικό κι αν σου ακούγεται αυτή την στιγμή. Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος για συγκεντρωτισμό (που πάντα θα γεννάει διαφθορά).

    ΥΓ: Πληρώνεσαι για αυτά που γράφεις ή είσαι αυτό που λέμε στην πολιτική αργκό "χρήσιμος ηλίθιος"; Δεν βρίσκω άλλη λέξη για να περιγράψω αυτό που βλέπω.

    Δεν το λέω για να σε μειώσω, ειλικρινής απορία είναι. Αν προπαγανδίζεις πράγματα που δεν είναι και ιδιαιτέρως επωφελή για τις μάζες, παρά μόνο για τους ολίγους που τα ελέγχουν, τότε δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.

  3. #108
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω.

    Η τεχνολογία είναι μέσο, όχι αυτοσκοπός. Και στο λέω ως παλιά καραβάνα.

    Θα προτιμήσω την οδό της αποκέντρωσης, όσο ουτοπικό κι αν σου ακούγεται αυτή την στιγμή. Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος για συγκεντρωτισμό (που πάντα θα γεννάει διαφθορά).

    ΥΓ: Πληρώνεσαι για αυτά που γράφεις ή είσαι αυτό που λέμε στην πολιτική αργκό "χρήσιμος ηλίθιος"; Δεν βρίσκω άλλη λέξη για να περιγράψω αυτό που βλέπω.

    Δεν το λέω για να σε μειώσω, ειλικρινής απορία είναι. Αν προπαγανδίζεις πράγματα που δεν είναι και ιδιαιτέρως επωφελή για τις μάζες, παρά μόνο για τους ολίγους που τα ελέγχουν, τότε δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.
    +1

    δεν έχει λογική το "μπείτε νωρίτερα στη σειρά για σφαγή, αφού θα μπείτε έτσι και αλλοιώς"

  4. #109
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δούμε πολύ καλά ποιος θα επιβεβαιωθεί στο μέλλον και εάν είναι υπερβολικά αυτά τα οποία λέω.

    Το site αυτό έχει ιστορία 15 ετών+ και έχει ιστορική αξία να βλέπεις τι λέγαμε κάποτε και πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα.
    H google έδειξε μέχρι και προσομοίωση κατά την οποία μόνο του το κινητό καλεί σε μια υπηρεσία, μιλάει ως άνθρωπος εκ μέρους σου και οργανώνει τις δουλειές σου (να κλείσει ραντεβού, να ενημερώσει άλλα άτομα με ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΩΝΗ). Και μπορεί να μην έχει φτάσει σε επίπεδο πλήρους ωριμότητας το A.I. αλλά κοντοζυγώνει η στιγμή που τα ρομπότ της boston dynamics και το ai της google θα ρυθμίζουν τη λειτουργία του κόσμου. (ήδη κατά κάποιον τρόπο αυτό γίνεται σκεφτείτε με τα drones που είναι σαν ιπτάμενα "σαν" living-flying creatures).

    Ας είμαστε όλοι καλά να ξαναδιαβάσουμε το post που έγραψα πιο πάνω και θα δούμε το μακρινό 2035, θα δούμε ποιος θα επαληθευτεί για αυτό που έλεγε. Οι μικρές εταιρίες που χρησιμοποιείτε με τις χαζές πατέντες σας (vps κλπ.), οι πιο πολλές θα κλείσουν. Θα μείνουν μόνο οι μεγάλοι γίγαντες και χωρίς το ID σας σε αυτούς δεν θα μπορείτε να κάνετε τίποτα, δεν θα μπορείτε να λειτουργήσετε. Για ... "επιλέξτε" τη σήμερον ημέρα (για παράδειγμα) να πείτε ότι δεν έχετε κινητό (στον εργοδότη σας, στη γυναίκα σας κλπ.). Θα φτάσουν τα πράγματα σε ένα σημείο που δεν θα έχετε επιλογή. Η παγκοσμιοποίηση απαιτεί την ομογενοποίηση όλων μας.

    Είναι 100% σίγουρο ότι όλοι θα γονατίσουν στα κελεύσματα των νέων καιρών. Το εμπορικό cloud των μεγάλων θα επιβληθεί άμεσα ή έμμεσα. Καμία σχέση με τις ειρωνείες κάποιων περί ζέστης και λεγομένων μου σχετιζόμενων με τη ζέστη (ας σοβαρευτεί λίγο αυτός που τα είπε ή να παραθέσει επιχειρήματα).

    Η νέα τάξη πραγμάτων θα σας οδηγήσει όλους με τη σειρά να χορέψετε τον ρυθμό της υποχρεωτικά.
    Κι αν δεν το καταλάβατε κανένας σας δεν θα ερωτηθεί. Ούτε να αναπνεύσετε κανονικά (με τις μάσκες λόγω covid19) δεν έχετε πια δικαίωμα. Για σκεφθείτε λίγο ώριμα τα πράγματα..

    Ετοιμαστείτε για το αναπόφευκτο μέλλον και για την εποχή που χάνεται οριστικά, κάτι που δεν είναι υποχρεωτικά μόνο κακό.
    Είναι γνωστό πως δεν είμαι σοβαρός και ως εκ τούτου,δεν έχω επιχειρήματα.
    Βλέπω όμως πως έχεις διορατικές ικανότητες...κληρονομικό χάρισμα;Συγγένεια με Πητ Παπαδάκο;

  5. #110
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας είμαστε όλοι καλά να ξαναδιαβάσουμε το post που έγραψα πιο πάνω και θα δούμε το μακρινό 2035, θα δούμε ποιος θα επαληθευτεί για αυτό που έλεγε. Οι μικρές εταιρίες που χρησιμοποιείτε με τις χαζές πατέντες σας (vps κλπ.), οι πιο πολλές θα κλείσουν. Θα μείνουν μόνο οι μεγάλοι γίγαντες και χωρίς το ID σας σε αυτούς δεν θα μπορείτε να κάνετε τίποτα, δεν θα μπορείτε να λειτουργήσετε. Για ... "επιλέξτε" τη σήμερον ημέρα (για παράδειγμα) να πείτε ότι δεν έχετε κινητό (στον εργοδότη σας, στη γυναίκα σας κλπ.). Θα φτάσουν τα πράγματα σε ένα σημείο που δεν θα έχετε επιλογή. Η παγκοσμιοποίηση απαιτεί την ομογενοποίηση όλων μας.
    εσύ μας διαφημίζεις το cloud σαν το καλύτερο πράμα σε όλο το σύμπαν,
    και τώρα σε πειράζουν και οι vps; και αυτό μια μορφή cloud είναι και το παρέχουν και μικρές εταιρίες και μεγάλες (πχ amazon)

    μήπως τελικά όπου γράφεις για cloud εννοείς googlε και μόνο gοοgle; τίποτε άλλο;
    το παραπάνω ποστ για permament data loss από servers της google, έστω και μικρού μεγέθους δεν το είδες μάλλον

  6. #111
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    @Almounia: Ακριβώς επειδή βρισκόμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, θα έπρεπε να έχουμε αντιληφθεί ότι 15 χρόνια στον κόσμο της τεχνολογίας είναι μια μικρή αιωνιότητα. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τέτοιες προβλέψεις, πόσω μάλλον να τις εκφράζεις με την απόλυτη βεβαιότητα που επιδεικνύεις σε αυτό το thread.

    Για τα υπόλοιπα με έχουν καλύψει εν πολλοίς οι άλλοι, θα σταθώ πάλι στο υφάκι σου. Γιατί τραβάς τόσο μεγάλο ζόρι με αυτά που κάνουν οι άλλοι; «Πειραματίζονται» με τα δικά σου λεφτά; Με τον δικό σου χρόνο; Με τα δικά σου δεδομένα; Μήπως έχεις περιέλθει σε αυτή την κατάσταση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 13-08-20 στις 00:42.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #112
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    @Almounia το δεύτερο post σου δεν είναι κακό αλλά δεν έχει την απόλυτη επικότητα του πρώτου.

    In other news, ανεβάστε παιδιά τη ζωή σας στο Instagram, όλα καλά.
    https://appleinsider.com/articles/20...-via-instagram
    Προσωπικά διέγραψα το Facebook στο τέλος του 2016, Instagram δεν είχα ποτέ, και είμαι πιο ευτυχισμένος από τότε.

  8. #113
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Δεν έχω λογαριασμο σε κανένα κοινωνικό δίκτυο εκτός από 1 έρημο account στο FB για καμία αγγελία.

  9. #114
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γνωστό πως δεν είμαι σοβαρός και ως εκ τούτου,δεν έχω επιχειρήματα.
    Βλέπω όμως πως έχεις διορατικές ικανότητες...κληρονομικό χάρισμα;Συγγένεια με Πητ Παπαδάκο;
    Κακόγουστο χιούμορ που είναι ενδεικτικό χαμηλής ευφυΐας. (Γιατί το χιούμορ είναι ανάλογο της εξυπνάδας).
    Μπορείς να κάνεις καλύτερη προσπάθεια αντί ξενέρωτες δηλώσεις που νομίζεις ότι είναι αστείες.



    Όσοι χρησιμοποιούν εξαιρέσεις για "απόδειξη" επιχειρήματων (data loss στην google, εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο) ή ο άλλος που λέει "εγώ δεν έχω facebook ενώ υπάρχουν 3.000.000.000 accounts παγκοσμίως κλπ. είναι για γέλια.
    Καλή προσπάθεια παιδιά να αντλήσετε με κόπο κάποια υποστήριξη για να υποστηρίξετε μια άποψη, αλλά με τρελές εξαιρέσεις σαν τις ανωτέρω δεν πείθετε κανέναν.



    Να αναπνεύσετε χωρίς μάσκα δεν μπορείτε.

    Να ξοδέψετε τα λεφτά σας (χωρίς να φακελωθεί μέσω της πιστωτικής κάρτας - αφορολόγητο - πλαφόν ανώτατου ποσού για χρήση χαρτονομισμάτων) δεν μπορείτε.

    Να επικοινωνήσετε χωρίς να σας κρυφακούσουν (ΕΥΠ, messenger, skype) δεν μπορείτε.

    Να εργαστείτε χωρίς κινητό δεν μπορείτε πιθανότατα.

    Να διαδηλώσετε χωρίς να σας δείρουν τα ΜΑΤ δεν μπορείτε.

    Να δουλέψετε, να εργαστείτε, να λειτουργήσετε την επιχείρησή σας χωρίς το κράτος νταβατζή (προκαταβολή φόρου, κλείσιμο στις 00:00 λόγω κορονοϊού) δεν μπορείτε.



    ...Κατά τ' άλλα αντλήστε "ελπίδα" από τους προσωπικούς σας "servers" (πάντα σε εισαγωγικά, γιατί αυτό που διαθέτετε είναι ένα κουτάκι με λαμπάκια και όχι το ΑΛΗΘΙΝΟ).
    Όσο πιο καλά προετοιμασμένοι είστε με τους κανόνες της νέας εποχής, στο κάτω κάτω, τόσο πιο καλά θα μπορέσετε να υπερασπιστείτε την υπόστασή σας.
    Με αντιδραστικές και αλλόκοτες κινήσεις και λογικές (ζω σε σπηλιά, δεν έχω facebook, μόνο vpn, encryption παντού, vps)... με όλα αυτά ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ που θα εξοντωθείτε (τεχνολογικά) θα είστε εσείς.
    Μέχρι και ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ backdoors και κερκόπορτες θα υπάρχουν (ακόμα και σε αυτά τα "ασφαλή" nas σας ή στα vps σας) με πρόσχημα την κρατική καταστολή και τον έλεγχο.
    Ζείτε σε μια ΟΠΤΑΣΙΑ "προστασίας" σας, την οποία βλέπουν αυτοί που είναι πίσω από την οθόνη που έχετε μπροστά στα μάτια σας και γελάνε μέχρι δακρύων.
    Τα ίδια τα youtube βίντεο που βλέπετε χτίζουν ένα άριστο προφίλ για εσάς, ώστε να γνωρίζουν αυτοί που ... ελέγχουν τον κόσμο... τι ακριβώς είστε.

    Ζήστε στο ροζ συννεφάκι σας όσο θέλετε.
    Δεχθείτε το αναπόφευκτο.
    Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ θα συνεχίσει το έργο της.

  10. #115
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι θα λέγατε όμως χαλαρώσουμε λίγο; όλες οι πλευρές

  11. #116
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα λέγατε όμως χαλαρώσουμε λίγο; όλες οι πλευρές
    Τωρα που γίνεται καλύτερο να το σταματήσουμε;

    Spoiler:

    αυτο με την νέα τάξη πραγμάτων ειναι σαν ακούω την μάνα μου απο την ανάποδη
    Αλήθεια αυτη η νεα ταξη πραγμάτων θα μας βάλει και τσιπάκι όπως φωνάζει η μάνα μου;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  12. #117
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.353
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακόγουστο χιούμορ που είναι ενδεικτικό χαμηλής ευφυΐας. (Γιατί το χιούμορ είναι ανάλογο της εξυπνάδας).
    Μπορείς να κάνεις καλύτερη προσπάθεια αντί ξενέρωτες δηλώσεις που νομίζεις ότι είναι αστείες.



    Όσοι χρησιμοποιούν εξαιρέσεις για "απόδειξη" επιχειρήματων (data loss στην google, εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο) ή ο άλλος που λέει "εγώ δεν έχω facebook ενώ υπάρχουν 3.000.000.000 accounts παγκοσμίως κλπ. είναι για γέλια.
    Καλή προσπάθεια παιδιά να αντλήσετε με κόπο κάποια υποστήριξη για να υποστηρίξετε μια άποψη, αλλά με τρελές εξαιρέσεις σαν τις ανωτέρω δεν πείθετε κανέναν.



    Να αναπνεύσετε χωρίς μάσκα δεν μπορείτε.

    Να ξοδέψετε τα λεφτά σας (χωρίς να φακελωθεί μέσω της πιστωτικής κάρτας - αφορολόγητο - πλαφόν ανώτατου ποσού για χρήση χαρτονομισμάτων) δεν μπορείτε.

    Να επικοινωνήσετε χωρίς να σας κρυφακούσουν (ΕΥΠ, messenger, skype) δεν μπορείτε.

    Να εργαστείτε χωρίς κινητό δεν μπορείτε πιθανότατα.

    Να διαδηλώσετε χωρίς να σας δείρουν τα ΜΑΤ δεν μπορείτε.

    Να δουλέψετε, να εργαστείτε, να λειτουργήσετε την επιχείρησή σας χωρίς το κράτος νταβατζή (προκαταβολή φόρου, κλείσιμο στις 00:00 λόγω κορονοϊού) δεν μπορείτε.



    ...Κατά τ' άλλα αντλήστε "ελπίδα" από τους προσωπικούς σας "servers" (πάντα σε εισαγωγικά, γιατί αυτό που διαθέτετε είναι ένα κουτάκι με λαμπάκια και όχι το ΑΛΗΘΙΝΟ).
    Όσο πιο καλά προετοιμασμένοι είστε με τους κανόνες της νέας εποχής, στο κάτω κάτω, τόσο πιο καλά θα μπορέσετε να υπερασπιστείτε την υπόστασή σας.
    Με αντιδραστικές και αλλόκοτες κινήσεις και λογικές (ζω σε σπηλιά, δεν έχω facebook, μόνο vpn, encryption παντού, vps)... με όλα αυτά ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ που θα εξοντωθείτε (τεχνολογικά) θα είστε εσείς.
    Μέχρι και ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ backdoors και κερκόπορτες θα υπάρχουν (ακόμα και σε αυτά τα "ασφαλή" nas σας ή στα vps σας) με πρόσχημα την κρατική καταστολή και τον έλεγχο.
    Ζείτε σε μια ΟΠΤΑΣΙΑ "προστασίας" σας, την οποία βλέπουν αυτοί που είναι πίσω από την οθόνη που έχετε μπροστά στα μάτια σας και γελάνε μέχρι δακρύων.
    Τα ίδια τα youtube βίντεο που βλέπετε χτίζουν ένα άριστο προφίλ για εσάς, ώστε να γνωρίζουν αυτοί που ... ελέγχουν τον κόσμο... τι ακριβώς είστε.

    Ζήστε στο ροζ συννεφάκι σας όσο θέλετε.
    Δεχθείτε το αναπόφευκτο.
    Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ θα συνεχίσει το έργο της.
    Γιατί μιλάς στο 2ο πρόσωπο;
    Εσύ ζεις σε άλλο πλανήτη;
    Είσαι χωρίς κινητό, google, εφορία κλπ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RASTAVIPER : 13-08-20 στις 15:49.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #118
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Είναι μάλλον ο εκπρόσωπος της ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ που έρχεται και συνεχίζει το έργο της... μέλος της elite της νέας αυτής τάξης...

    Ή κάποιος που υποτάχθηκε (assimilated) σε αυτή τη ΝΕΑ ΤΑΞΗ από νωρίς, και είναι τώρα μέλος της Collective αυτής της τάξης...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  14. #119
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μιλάς στο 2ο πρόσωπο;
    Εσύ ζεις σε άλλο πλανήτη;
    Είσαι χωρίς κινητό, google, εφορία κλπ;
    Μα εγώ χρησιμοποιώ αυτές τις υπηρεσίες και δεν με πειράζει. Χρησιμοποιώ τα features του νέου κόσμου ο οποίος έρχεται.

    Αυτά που γράφω τα γράφω γιατί ακούγονται κάποιοι έξυπνοι που λένε πράγματα που είναι ευθέως μη πιστευτά όπως ότι "εγώ δεν θα έχω cloud", "εγώ δεν έχω facebook", "εγώ δεν χρειάζομαι google", "τι να το κάνω το κινητό", "δεν με παρακολουθεί κανένας επειδή έχω encryption", "μετακινώ USB φλασάκια και είναι ακριβώς το ίδιο με το google drive"

    Η ειλικρίνεια του καθενός κρίνεται από αυτά που γράφει. Κάποιοι μάλλον δεν έχουν κάνει ποτέ αναζήτηση μέσω google, δεν έχουν gmail, δεν βλέπουν youtube, δεν χρησιμοποιούν online commmunications applications (skype, viber κλπ.), δεν έχουν μοιραστεί online αρχεία, δεν έχουν χρησιμοποιήσει biometric ID για την αναγνώρισή τους και θέλουν να μας πείσουν ότι κάνουν επανάσταση από τους καναπέδες τους με αυτοσχέδιες πατέντες. Τσε γκεβάρα κατάσταση αλλά στην πραγματικότητα φούμαρα είναι όλα.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν το θάρρος της γνώμης τους και ότι κάνουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ χρήση αυτών των υπηρεσιών που κατηγορούν (με τις οποίες εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα) και καμία επανάσταση δεν κάνουν, απλά υπάρχει κόμπλεξ να παραδεχθούν ότι ο μεγάλος τεχνολογικός γίγαντας προσφέρει ΤΗΝ καλύτερη υπηρεσία, η οποία θα γίνει σιγά σιγά υποχρεωτική (λόγω gsuite, gmail, youtube, android google services κλπ.). Κινητό χωρίς το χάραγμα του γίγαντα Google (π.χ. android play services) σχεδόν δεν είναι κινητό (βλέπει huawei και το ban για χρήση των gservices).

    Όλοι εσείς οι αρνητές είστε μέρος αυτού του κόσμου που ελέγχει τα πάντα, ελέγχεστε ενδελεχώς και το τι δηλώνετε ότι ΝΟΜΙΖΕΤΕ ότι κάνετε (privacy, self-hosted solutions) απλά δεν ισχύει, αλλά θέλετε να λέτε ότι το κάνετε και ότι είναι ισάξιο με το αντίστοιχο που προσφέρουν οι corporations.

  15. #120
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι χρησιμοποιούν εξαιρέσεις για "απόδειξη" επιχειρήματων (data loss στην google, εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο) ή ο άλλος που λέει "εγώ δεν έχω facebook ενώ υπάρχουν 3.000.000.000 accounts παγκοσμίως κλπ. είναι για γέλια.
    Καλή προσπάθεια παιδιά να αντλήσετε με κόπο κάποια υποστήριξη για να υποστηρίξετε μια άποψη, αλλά με τρελές εξαιρέσεις σαν τις ανωτέρω δεν πείθετε κανέναν.

    προφανώς είναι εξαίρεση, δεν είπα το αντίθετο,
    απλά το λέω για αυτούς που λένε ότι το backup στο cloud είναι εγγυημένο 100%

    απλά δεν είναι 100%, τώρα πόσο σίγουρο είναι, παίρνει συζήτηση,
    μπορείς αν θέλεις και έχεις όρεξη, με λιγότερα λεφτά από το cloud,
    να έχεις καλύτερα backups από ότι σου προσφέρουν τα corporations
    που πολλές φορές έχουν χάσει data ή τα έχουν σκορπίσει κατά λάθος εδώ και εκεί
    κάθε εβδομάδα διαβάζουμε και για ένα άλλο corporation που έπεσε θύμα επίθεσης και σκόρπισε δεδομένα των πελατών του

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που γράφω τα γράφω γιατί ακούγονται κάποιοι έξυπνοι που λένε πράγματα που είναι ευθέως μη πιστευτά όπως ότι "εγώ δεν θα έχω cloud", "εγώ δεν έχω facebook", "εγώ δεν χρειάζομαι google", "τι να το κάνω το κινητό", "δεν με παρακολουθεί κανένας επειδή έχω encryption", "μετακινώ USB φλασάκια και είναι ακριβώς το ίδιο με το google drive"
    δεν καταλαβαίνω γιατί χαρακτηρίζομαι "έξυπνος" επειδή δεν έχω facebook, τι να κάνω, να βάλω facebook, για να μη με χαρακτηρίζουν κάποιοι ̈́εξυπνο";

    google χρησιμοποιώ εν μέρει, άλλες υπηρεσίες ναι, άλλες όχι (πχ δεν χρειάζομαι και δεν χρησιμοποιώ google drive)

    όπου μπορώ χρησιμοποιώ encryption και με παρακολουθούν λιγότεροι έως κανείς (αναλόγως) - το λέει και το προωθεί και η γκουγκλ αυτό

    δεν μετακινώ φλασάκια, έχω το δικό μου cloud

    α, ξέχασα, έχω κάτι φλασάκια και παίζω με FreeNAS, mpd , , κλπ τελικά δεν γλιτώνω τον χαρακτηρισμό

Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας