Σελ. 531 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 511521526529530531532533536541551 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.951-7.965 από 8762
  1. #7951
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    υποκλοπη στοιχεiων καρτας στο aliexpress!

    καλημερα ειχα αγορασει αυτην την εβδομαδα στο aliexpress 3 πραγματα , με 3 ξεχωριστες συναλλαγες και καθε συναλλαγη δεν αποθυκευα τα στοιχεια της καρτας μου και καθε φορα εβαζα το ακριβες ποσο που απαιτουνταν οχι παραπανω και μετα δεν ξανα εβαλα χρηματα στον λογαριασμο που συνδεοτανε με την καρτα μου .
    Εχτες 20/2 μου ερχεται ενα sms απο την πειραιως οτι η καρτα σας master card με αριθμο ταδε απενεργοποιηθηκε προσωρινα και να επικοινωνησω με την τραπεζα , παιρνω τηλεφωνο στο τηλεφωνο που ελεγε και βαζω τον αριθμο που εγραφε μεσα στο μυνημα και μου λενε οτι εγινε συναλαγη στο εξωτερικο απο Αμερικη , και αν γνωριζω την συναλλαγη ( ητανε συστημα και οχι υπαλληλος στην αρχη , ) και λεω οχι και συνδεσε με υπαλληλο, μου λεει εγιναν 2 συναλλαγες απο τον εμπορο total wine and more 51 US (στην Αμερικη ) μια με 0,01δολλαρια και μια αλλη με 18,39 δολλαρια και απορριφθηκαν λογω μηδενικου υπολοιπου που ειχα. Τους λεω δεν εκανα καμια συναλλαγη απο αυτες .
    Μου λεει το τεχνικο τμημα ασφαλων συναλλαγων προτεινει να ακυρωθει η καρτα σας και να πατε στα καταστημα να τους πειτε να σας βγαλουνε νεα καρτα με λογω υποκλοπη στοιχειων και δεν θα χρεωθειται 6 ευρω εξοδα εκδοσης.
    Της λεω ναι αλλα αμα δεν μπορω παω στο καταστημα τι γινεται; , ή αμα θελω να βγαλω χρηματα απο το ατμ ; μου λεει μπορουμε να σας εξυπηρετησουμε με ανοιγμα τις καρτας στο ατμ (θα μας καλεσετε οταν εισαστε μπροστα στο ατμ ) για να βγαλετε χρηματα και μετα θα ξανα κλειδωσει η καρτα, επισης μου λεει οτι η υπηρεσια λεφτα στο λεπτο μπορειτε να βγαλετε εως 200 ευρω χωρις καρτα ατμ και το αιτημα γινεται μεσω στο internet banking . Τελικα δεν ζητησα την ακυρωση θα δω απο Δευτερα. Το μονο καλο ειναι οτι αμα παω στο καταστημα και παρω την καρτα δεν θα χρεωθω (η καρτα θα ανανεωνοτανε τον μαρτιο 2021 διοτι εληγε!) ., αμα ζητησω να εκδοθει νεα καρτα μεσω internet banking θα μου ερθει με ταχυδρομειο με καθυστερηση και με χρεωση 6 ευρω , οποτε θα πρεπει να παω στο καταστημα καλυτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 21-02-21 στις 02:59.

  2. #7952
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Με βάζεις σε μεγάλες υποψίες και με το AliExpress, διότι πριν από λίγους μήνες που είχα περιγράψει ότι είχα χρεωθεί συναλλαγές, είχα κάνει αγορές από εκεί. Τα αλλά σημεία που είχα χρησιμοποιήσει την κάρτα δε νομίζω να κάνανε υποκλοπή. Εμένα βέβαια μου τη χρησιμοποίησαν στην Ρωσία, εκεί χτυπούσαν τη χρέωση..

  3. #7953
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  4. #7954
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αυτό, PAYPAL.
    Έχει PayPal στο Ali και δεν το ξέρω;

  5. #7955
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει PayPal στο Ali και δεν το ξέρω;
    όπου δεν έχει PAYPAL, απο Ασία ή αμφιβόλου αξοπιστίας (πχ Shopify) μόνο με PAYPAL. Αν δεν έχει PAYPAL, δεν ψωνίζεις. Δεν έχει το ALI, paypal? δεν ψωνίζεις απο αυτό!
    Eναλλακτικά, χρησιμοποιείς πιστωτική που θέλει υποχρεωτικά 2FA



    καλό ειναι είτε να γίνει παντού υποχρεωτικό το 2FA στις πιστωτικές κάρτες για ηλεκτρονικές αγορές τουλάχιστον. δεν είναι τυχαίο που άλλα κινέζικα σαιτ, όπως πχ Banggood έχουν paypal. Οταν βλέπω να μην έχουν Paypal (πλην Αμαζον), νοιώθω πολύ ανασφαλής. Είχα προσωπική ιστορία με scammer στο Shopify, ευτυχώς η αγορά έγινε με Paypal και με γλύτωσαν.

  6. #7956
    Εγγραφή
    25-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΣΤΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπου δεν έχει PAYPAL, απο Ασία ή αμφιβόλου αξοπιστίας (πχ Shopify) μόνο με PAYPAL. Αν δεν έχει PAYPAL, δεν ψωνίζεις. Δεν έχει το ALI, paypal? δεν ψωνίζεις απο αυτό!
    Eναλλακτικά, χρησιμοποιείς πιστωτική που θέλει υποχρεωτικά 2FA



    καλό ειναι είτε να γίνει παντού υποχρεωτικό το 2FA στις πιστωτικές κάρτες για ηλεκτρονικές αγορές τουλάχιστον. δεν είναι τυχαίο που άλλα κινέζικα σαιτ, όπως πχ Banggood έχουν paypal. Οταν βλέπω να μην έχουν Paypal (πλην Αμαζον), νοιώθω πολύ ανασφαλής. Είχα προσωπική ιστορία με scammer στο Shopify, ευτυχώς η αγορά έγινε με Paypal και με γλύτωσαν.

    virtual debit cards ειναι η εναλλακτικη και εχει πλεον και η κουτση αλλοδαπη μαρια (vivid, revolut n24, monzo κτλ)

  7. #7957
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και την παγωνεις οταν δεν τη χρησιμοποιεις
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  8. #7958
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα ότι την έχω πατήσει στο aliexpress για αυτό και το απέφευγα.
    Τώρα τελευταία είδα ότι υπάρχει επιλογή και για Paypal.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210221-101720_PayPal~2.png  

    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #7959
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποκλοπη στοιχεiων καρτας στο aliexpress!

    καλημερα ειχα αγορασει αυτην την εβδομαδα στο aliexpress 3 πραγματα , με 3 ξεχωριστες συναλλαγες και καθε συναλλαγη δεν αποθυκευα τα στοιχεια της καρτας μου και καθε φορα εβαζα το ακριβες ποσο που απαιτουνταν οχι παραπανω και μετα δεν ξανα εβαλα χρηματα στον λογαριασμο που συνδεοτανε με την καρτα μου .
    Εχτες 20/2 μου ερχεται ενα sms απο την πειραιως οτι η καρτα σας master card με αριθμο ταδε απενεργοποιηθηκε προσωρινα και να επικοινωνησω με την τραπεζα , παιρνω τηλεφωνο στο τηλεφωνο που ελεγε και βαζω τον αριθμο που εγραφε μεσα στο μυνημα και μου λενε οτι εγινε συναλαγη στο εξωτερικο απο Αμερικη , και αν γνωριζω την συναλλαγη ( ητανε συστημα και οχι υπαλληλος στην αρχη , ) και λεω οχι και συνδεσε με υπαλληλο, μου λεει εγιναν 2 συναλλαγες απο τον εμπορο total wine and more 51 US (στην Αμερικη ) μια με 0,01δολλαρια και μια αλλη με 18,39 δολλαρια και απορριφθηκαν λογω μηδενικου υπολοιπου που ειχα. Τους λεω δεν εκανα καμια συναλλαγη απο αυτες .
    Μου λεει το τεχνικο τμημα ασφαλων συναλλαγων προτεινει να ακυρωθει η καρτα σας και να πατε στα καταστημα να τους πειτε να σας βγαλουνε νεα καρτα με λογω υποκλοπη στοιχειων και δεν θα χρεωθειται 6 ευρω εξοδα εκδοσης.
    Της λεω ναι αλλα αμα δεν μπορω παω στο καταστημα τι γινεται; , ή αμα θελω να βγαλω χρηματα απο το ατμ ; μου λεει μπορουμε να σας εξυπηρετησουμε με ανοιγμα τις καρτας στο ατμ (θα μας καλεσετε οταν εισαστε μπροστα στο ατμ ) για να βγαλετε χρηματα και μετα θα ξανα κλειδωσει η καρτα, επισης μου λεει οτι η υπηρεσια λεφτα στο λεπτο μπορειτε να βγαλετε εως 200 ευρω χωρις καρτα ατμ και το αιτημα γινεται μεσω στο internet banking . Τελικα δεν ζητησα την ακυρωση θα δω απο Δευτερα. Το μονο καλο ειναι οτι αμα παω στο καταστημα και παρω την καρτα δεν θα χρεωθω (η καρτα θα ανανεωνοτανε τον μαρτιο 2021 διοτι εληγε!) ., αμα ζητησω να εκδοθει νεα καρτα μεσω internet banking θα μου ερθει με ταχυδρομειο με καθυστερηση και με χρεωση 6 ευρω , οποτε θα πρεπει να παω στο καταστημα καλυτερα.
    Στο aliexpress έχω τις κάρτες μου εδώ και χρόνια και δεν είχα ποτέ μου θέμα, είμαι σίγουρος οτι δεν είμαι ο μόνος, το alipay στην Ασία δεν είναι κάποιο ξεχασμένο σύστημα,

    - - - Updated - - -

    Θα έψαχνα το θέμα αλλου και όχι στο ali, κάποιον Keylogger στον υπολογιστή ίσως, κάποιο θέμα με την πειραίως.
    Πρόσφατα είχε έρθει ενημέρωση στην μητέρα μου για την κάρτα της πως την ακυρώσανε απο την eurobank και απο ότι διάβασα δεν ήταν η μόνη, κάρτα που δεν έχει μπει ποτέ online και η χρήση της ήταν μόνο με contactless.

  10. #7960
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KGP Εμφάνιση μηνυμάτων
    virtual debit cards ειναι η εναλλακτικη και εχει πλεον και η κουτση αλλοδαπη μαρια (vivid, revolut n24, monzo κτλ)
    σωστά και αυτό αποτελεί μια λύση. ακόμα καλυτερα, εικονικές χρεωστικές κάρτες (ή πιστωτικές) μιας χρήσης.

  11. #7961
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο aliexpress έχω τις κάρτες μου εδώ και χρόνια και δεν είχα ποτέ μου θέμα, είμαι σίγουρος οτι δεν είμαι ο μόνος, το alipay στην Ασία δεν είναι κάποιο ξεχασμένο σύστημα,

    - - - Updated - - -

    Θα έψαχνα το θέμα αλλου και όχι στο ali, κάποιον Keylogger στον υπολογιστή ίσως, κάποιο θέμα με την πειραίως.
    Πρόσφατα είχε έρθει ενημέρωση στην μητέρα μου για την κάρτα της πως την ακυρώσανε απο την eurobank και απο ότι διάβασα δεν ήταν η μόνη, κάρτα που δεν έχει μπει ποτέ online και η χρήση της ήταν μόνο με contactless.
    καλησπερα σε ευχαριστω για την απαντηση σου , δεν εχω στον υπολογιστη που εκανα τις αγορες κανενα internet security και antivirius , εδω και χρονια δεν χρησιμοποιω. Και σκεφτομαι τωρα με αυτο με την υποκλοπη της καρτας μου να αγορασω το eset internet security και να κανω ενα scan να δω αμα μου βγαλει κατι.
    παντως ο αδελφος μου και αυτος εχει αποθηκευμενη την καρτα του και κανει αγορες μεσα απο το αλι ετσι , εγω δεν την ειχα αποθυκευσει και ουτε ηθελα , και εκανα 3 συναλλαγες ξεχωριστα με πληκτρολογηση και εγινε η υποκλοπη. Παντως τη ιδια εβδομαδα εχω κανει αγορες με χρεωστικη εθνικης σε αλλα ελληνικα site και δεν ειχα κανενα προβλημα .
    Απορω δηλαδη πως ειμαστε προστατευμενοι; αμα το site του εμπορου εχει το λουκετο και https πως γινεται υποκλοπη; . ο εμπορας αγοραζει το ssl στην σελιδα του για να ειναι ασφαλεις τα στοιχεια που θα γραφει ο καθενας ειτε καρτων ειτε για επικοινωνια με τον πωλητη.

  12. #7962
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς να βάλεις ένα δωρεάν πρόγραμμα προστασίας στον υπολογιστή σου.
    Αναρωτιέσαι για το πώς είμαστε προστατευμένοι ενώ ο ίδιος λες ότι ο υπολογιστής σου μπάζει από παντού.

  13. #7963
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ευχαριστω για την απαντηση σου , δεν εχω στον υπολογιστη που εκανα τις αγορες κανενα internet security και antivirius , εδω και χρονια δεν χρησιμοποιω. Και σκεφτομαι τωρα με αυτο με την υποκλοπη της καρτας μου να αγορασω το eset internet security και να κανω ενα scan να δω αμα μου βγαλει κατι.
    παντως ο αδελφος μου και αυτος εχει αποθηκευμενη την καρτα του και κανει αγορες μεσα απο το αλι ετσι , εγω δεν την ειχα αποθυκευσει και ουτε ηθελα , και εκανα 3 συναλλαγες ξεχωριστα με πληκτρολογηση και εγινε η υποκλοπη. Παντως τη ιδια εβδομαδα εχω κανει αγορες με χρεωστικη εθνικης σε αλλα ελληνικα site και δεν ειχα κανενα προβλημα .
    Απορω δηλαδη πως ειμαστε προστατευμενοι; αμα το site του εμπορου εχει το λουκετο και https πως γινεται υποκλοπη; . ο εμπορας αγοραζει το ssl στην σελιδα του για να ειναι ασφαλεις τα στοιχεια που θα γραφει ο καθενας ειτε καρτων ειτε για επικοινωνια με τον πωλητη.
    Το Keylogger είναι πριν φτάσει στο https.

  14. #7964
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ευχαριστω για την απαντηση σου , δεν εχω στον υπολογιστη που εκανα τις αγορες κανενα internet security και antivirius , εδω και χρονια δεν χρησιμοποιω. Και σκεφτομαι τωρα με αυτο με την υποκλοπη της καρτας μου να αγορασω το eset internet security και να κανω ενα scan να δω αμα μου βγαλει κατι.
    παντως ο αδελφος μου και αυτος εχει αποθηκευμενη την καρτα του και κανει αγορες μεσα απο το αλι ετσι , εγω δεν την ειχα αποθυκευσει και ουτε ηθελα , και εκανα 3 συναλλαγες ξεχωριστα με πληκτρολογηση και εγινε η υποκλοπη. Παντως τη ιδια εβδομαδα εχω κανει αγορες με χρεωστικη εθνικης σε αλλα ελληνικα site και δεν ειχα κανενα προβλημα .
    Απορω δηλαδη πως ειμαστε προστατευμενοι; αμα το site του εμπορου εχει το λουκετο και https πως γινεται υποκλοπη; . ο εμπορας αγοραζει το ssl στην σελιδα του για να ειναι ασφαλεις τα στοιχεια που θα γραφει ο καθενας ειτε καρτων ειτε για επικοινωνια με τον πωλητη.
    Δεν χρησιμοποιείς το παραμικρό security σε Windows και αναρωτιέσαι γιατί συνέβη ότι συνέβη?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #7965
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Λοιπόν αν θες συζήτηση για antivirus θα σου δώσω τον σύνδεσμο του σχετικού νήματος https://www.adslgr.com/forum/threads...us#post6950661

Σελ. 531 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 511521526529530531532533536541551 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας