Σελ. 1169 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 11491159116411671168116911701171117411791189 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.521-17.535 από 19506
  1. #17521
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανως οπως καποιοι αλλοι ειδαν οτι ο μεσος χρηστης δεν ανοιγει πανω απο 4 καρτελες και δε χρησιμοποει bookmarks οποτε εκανε τις καρτελες τερας (ομορφιας) και τα bookmarks 4 χιλιομετρα, ετσι και αυτοι ειδαν οτι ο μεσος χρηστης χρησιμοποιει το onedrive και το ενσωματωνουν για ευκολια

    - - - Updated - - -


    το προβλημα ειναι οι επικεντρώνονται στο φαινεσθε και οχι στην ουσια. Ενα WinFs περιμενουμε απο το 2003 και ακομα ερχεται.
    Εάν δεν είναι 101% αξιόπιστο, ας το αφήσουν εκτός. Το filesystem δεν είναι για πειραματισμούς
    Μεταξύ μας, το "πολύ" storage συνήθως δεν κάθεται πάνω στο Desktop, αλλά σε κανένα NAS με ZFS, Btrfs, XFS, κλπ

  2. #17522
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Από το 2003 νομίζω ότι είχαν αρκετό χρόνο να το κάνουν αξιόπιστο, απλά το παράτησαν.


  3. #17523
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια φιλη μου πιστευει οτι κατι εχει κολλησει απο ενα email που ανοιξε. Το σουπερ ντουπερ eset λεει οτι ολα ειναι ενταξει, αλλα φοβαται να ξαναμπει σε social media κλπ και κυριως να κανει συναλλαγες μεσω web banking.
    Για τα social media κλαϊν. Για το web banking ομως, επειδη θα ειναι δυσκολο να της μαθω την ολη διαδικασια με καποιο linux live cd, τι αλλες επιλογες εχω μεχρι να της φυγει η φοβια?
    ديميتريس

  4. #17524
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φιλη μου πιστευει οτι κατι εχει κολλησει απο ενα email που ανοιξε. Το σουπερ ντουπερ eset λεει οτι ολα ειναι ενταξει, αλλα φοβαται να ξαναμπει σε social media κλπ και κυριως να κανει συναλλαγες μεσω web banking.
    Για τα social media κλαϊν. Για το web banking ομως, επειδη θα ειναι δυσκολο να της μαθω την ολη διαδικασια με καποιο linux live cd, τι αλλες επιλογες εχω μεχρι να της φυγει η φοβια?
    Δύσκολο πράμμα το μυαλό.
    Παντρέψου την και αν της φύγει.

    Εμβόλιο έκανε, αν όχι ξεκίνα απ'αυτό.

    ΥΓ
    2ος λογαριασμός σε τράπεζα και web banking σε λογαριασμό με λίγα λεφτά. Θα τον γεμίζει πηγαίνοντας στην τράπεζα

    ΥΓ2
    Με μικρή χρέωση ανέλαβε εσύ το web banking, όσο διαρκεί η εμπιστοσύνη

    ΥΓ3
    Η φοβία μπορεί να μην της φύγει ποτέ, ισα-ίσα μπορεί να αποκτήσει κι άλλες.

    ΥΓ4
    portable win ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #17525
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φιλη μου πιστευει οτι κατι εχει κολλησει απο ενα email που ανοιξε. Το σουπερ ντουπερ eset λεει οτι ολα ειναι ενταξει, αλλα φοβαται να ξαναμπει σε social media κλπ και κυριως να κανει συναλλαγες μεσω web banking.
    Για τα social media κλαϊν. Για το web banking ομως, επειδη θα ειναι δυσκολο να της μαθω την ολη διαδικασια με καποιο linux live cd, τι αλλες επιλογες εχω μεχρι να της φυγει η φοβια?
    Τι είναι αυτό που κατέβασε?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #17526
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φιλη μου πιστευει οτι κατι εχει κολλησει απο ενα email που ανοιξε. Το σουπερ ντουπερ eset λεει οτι ολα ειναι ενταξει, αλλα φοβαται να ξαναμπει σε social media κλπ και κυριως να κανει συναλλαγες μεσω web banking.
    Για τα social media κλαϊν. Για το web banking ομως, επειδη θα ειναι δυσκολο να της μαθω την ολη διαδικασια με καποιο linux live cd, τι αλλες επιλογες εχω μεχρι να της φυγει η φοβια?
    Το "σουπερ ντουπερ eset" δεν έχει περιβάλλον για τραπεζικές συναλλαγές??

    Άσχετο με τα 10αρια, θα έπρεπε να το βάλεις στα AV.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #17527
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @dimitri_ns
    Portable win πως? Με καποιο iso που να εχει winpe? Καλο σαν ιδεα, αλλα πρεπει να εχει και ενημερωμενο browser...

    @Zus
    Ενα pdf ειχε μου ειπε και το ανοιξε.

    @sweet_dreams
    Δεν ξερω τι εχει το eset, δεν ασχολουμαι με av. Ρωτησα εδω για να δω αν υπαρχει καποια αλλη λυση που να υλοποιειται εντος των windows, πχ να της μαθω να τρεχει τον browser σε sandbox.
    ديميتريس

  8. #17528
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν είναι 101% αξιόπιστο, ας το αφήσουν εκτός. Το filesystem δεν είναι για πειραματισμούς
    Μεταξύ μας, το "πολύ" storage συνήθως δεν κάθεται πάνω στο Desktop, αλλά σε κανένα NAS με ZFS, Btrfs, XFS, κλπ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το 2003 νομίζω ότι είχαν αρκετό χρόνο να το κάνουν αξιόπιστο, απλά το παράτησαν.
    Αν θυμάμαι καλά έγινε εσωτερικός πόλεμος μεταξύ τμημάτων και εγκαταλείφθηκε γι' αυτό το λόγο. Οι του business ήθελαν άμεση διανομή προϊόντων και δεν μπορούσαν αν περιμένουν ένα τόσο φιλόδοξο σχέδιο. Νομίζω πως το WinFS ήθελε αλλαγές στο κομμάτι της ασφάλειας και δεν ήταν διατεθειμένοι να τις υλοποιήσουν αφού τα πράγματα δούλευαν όπως έπρεπε. Και επειδή τότε άρχισε να εισρέει το χρήμα σε τρελές ποσότητες λόγω internet εγκαταλείφθηκε εντελώς.

    Το WinFS δεν είναι σύστημα αρχείων αλλά σύστημα metadata. Θεωρητικά θα άλλαζε πλήρως την διαχείριση αρχείων καθώς θα ασχολούμασταν με το περιεχόμενο και όχι με τα αρχεία καθεαυτά. Απ' όσο είχα καταλάβει θα ήταν σαν ένα πρόγραμμα μουσικής όπου έχεις διαφορετικές όψεις. Πχ χύμα αρχεία, ανά άλμπουμ, ανά καλλιτέχνη, ανά είδος κτλ. Θα τα πέταγες όλα χύμα στο NTFS και αυτό με κάποιο indexing θα σου έδινε την παραπάνω δυνατότητα. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι τόσο γενικό και Low Level σε κανένα OS.

  9. #17529
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @dimitri_ns
    Portable win πως? Με καποιο iso που να εχει winpe? Καλο σαν ιδεα, αλλα πρεπει να εχει και ενημερωμενο browser...

    @Zus
    Ενα pdf ειχε μου ειπε και το ανοιξε.

    @sweet_dreams
    Δεν ξερω τι εχει το eset, δεν ασχολουμαι με av. Ρωτησα εδω για να δω αν υπαρχει καποια αλλη λυση που να υλοποιειται εντος των windows, πχ να της μαθω να τρεχει τον browser σε sandbox.
    Αν δεν είναι τίποτα κρυφό και πέσει στα χέρια σου δώσε να το τσεκάρουμε. Αυτή πως κατάλαβε ότι κάτι κόλλησε?

    Ήταν άγνωστος ο αποστολέας?

    - - - Updated - - -

    Βασικά τσέκαρε και εσύ αν μπορείς, εδώ.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #17530
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φιλη μου πιστευει οτι κατι εχει κολλησει απο ενα email που ανοιξε. Το σουπερ ντουπερ eset λεει οτι ολα ειναι ενταξει, αλλα φοβαται να ξαναμπει σε social media κλπ και κυριως να κανει συναλλαγες μεσω web banking.
    Για τα social media κλαϊν. Για το web banking ομως, επειδη θα ειναι δυσκολο να της μαθω την ολη διαδικασια με καποιο linux live cd, τι αλλες επιλογες εχω μεχρι να της φυγει η φοβια?
    Γιατί δεν χρησιμοποιεί την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό; Πιο εύκολα, γρήγορα και με περισσότερη ασφάλεια θα κάνει τις συναλλαγές της.

    Απ'τη στιγμή που υπάρχει το 2fa για συναλλαγές προς τρίτους, γιατί φοβάται τόσο;

    Μπορεί να δημιουργήσει ένα profile στον browser που θα το έχει αποκλειστικά για web banking, με μπλοκαρισμένα cookies παντού με εξαίρεση τα cookies του web banking (στον ff γίνεται), να έχει εγκατεστημένα όλα τα γνωστά addons (ublock origin, noscript, privacy badger).

    Μπορεί να δημιουργήσει κι έναν νέο χρήστη στα windows που θα έχει μόνο για web banking. Αν υπάρχει malware και δεν είναι εγκατεστημένο στα system files, ίσως να περιορίσει την όποια δράση του σε ένα βαθμό.

    Μπορεί να κατεβάσει το malwarebytes να κάνει ένα scanning και με αυτό.

    Είναι σχετικά απίθανο να έχει κολλήσει τόσο intelligent malware το οποίο να μην είναι ανιχνεύσιμο και να στοχεύει στο να της αδειάσει τον λογαριασμό της στο web banking και ταυτόχρονα να παρακάμψει και το 2fa. Μπορείς να της προτείνεις να σταματήσει να διαβάζει φοβικά άρθρα που σκοπό έχουν να πουλάνε συνδρομές AV
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #17531
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν χρησιμοποιεί την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό; Πιο εύκολα, γρήγορα και με περισσότερη ασφάλεια θα κάνει τις συναλλαγές της.

    Απ'τη στιγμή που υπάρχει το 2fa για συναλλαγές προς τρίτους, γιατί φοβάται τόσο;

    Μπορεί να δημιουργήσει ένα profile στον browser που θα το έχει αποκλειστικά για web banking, με μπλοκαρισμένα cookies παντού με εξαίρεση τα cookies του web banking (στον ff γίνεται), να έχει εγκατεστημένα όλα τα γνωστά addons (ublock origin, noscript, privacy badger).

    Μπορεί να δημιουργήσει κι έναν νέο χρήστη στα windows που θα έχει μόνο για web banking. Αν υπάρχει malware και δεν είναι εγκατεστημένο στα system files, ίσως να περιορίσει την όποια δράση του σε ένα βαθμό.

    Μπορεί να κατεβάσει το malwarebytes να κάνει ένα scanning και με αυτό.

    Είναι σχετικά απίθανο να έχει κολλήσει τόσο intelligent malware το οποίο να μην είναι ανιχνεύσιμο και να στοχεύει στο να της αδειάσει τον λογαριασμό της στο web banking και ταυτόχρονα να παρακάμψει και το 2fa. Μπορείς να της προτείνεις να σταματήσει να διαβάζει φοβικά άρθρα που σκοπό έχουν να πουλάνε συνδρομές AV
    Βασικά κατά 99% δεν έχει κολλήσει τίποτα, τουλάχιστον όχι από το περιστατικό που περιέγραψε με ένα pdf. Απλά ίσως "νιώθει" ότι κολλάει το σύστημα και η πρώτη σκέψη είναι ότι "κόλλησε ιο"
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #17532
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά κατά 99% δεν έχει κολλήσει τίποτα, τουλάχιστον όχι από το περιστατικό που περιέγραψε με ένα pdf. Απλά ίσως "νιώθει" ότι κολλάει το σύστημα και η πρώτη σκέψη είναι ότι "κόλλησε ιο"
    Αυτό πιστεύω κι εγώ. Βασικά οκ, μπορεί να υπάρχει κάποιο χαζο-malware (απ'τα πολλά που κυκλοφορούν), το οποίο σε καμία περίπτωση δεν θα προκαλέσει κανένα κακό στο web banking, απ'τη στιγμή που υπάρχει το 2FA.

    Τα τρομολαγνικά διαφημιστικά άρθα των AV κάνουν μεγαλύτερη ζημιά απ'το ίδιο το malware.

    Κάποιοι θα διαφωνίσουν βέβαια, αλλά ο καθένας με την κρίση του
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #17533
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Σε τί κατάσταση βρίσκεται η Windows 10 21H1;

    Την βάζουμε, ή να περιμένουμε κανά 2-3 μήνες ακόμα;

    Γιατί το WIndows Update μου την παρουσίασε διαθέσιμη.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #17534
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν περιμένεις 2-3 μήνες θα κυκλοφορήσει η 21H2 ή μπορεί και κατευθείαν τα 11.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #17535
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηχανικός. Ευτυχώς που εδώ και χρόνια έχω backup και δεν χάνω τίποτα. Τελικά αφού δεν βλέπω προκοπή παρειγγειλα έναν Samsung evo 1TB και ελπίζω την τρίτη να κάνω format. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Έχω μέρες να τον κάνω επανεκκίνηση και επίσης update. Το τρελό είναι πως βλέπει κανονικά τον λογαριασμό μου και κάνω login με το quick pin. Οταν ανοίγω τον edge κάνει κανονικά συγχρονισμό και στην έξοδο εμφανίζει και την εικόνα που έχω στην οθόνη εκκίνησης.
    Δεν με εχεις πεισει οτι ειναι ο δίσκος.
    κοιταξες κανα log κανε ενα έλεγχό
    Το οτι δεν φορτώνει profile δεν λεει κατι

Σελ. 1169 από 1301 ΠρώτηΠρώτη ... 11491159116411671168116911701171117411791189 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας