Σελ. 452 από 647 ΠρώτηΠρώτη ... 432442447450451452453454457462472 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.766-6.780 από 9699
  1. #6766
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στο travel.gov.gr δεν έχουν περάσει ακόμη την επιλογή για rapid test....
    - As of May 14th, travelers arriving in Greece are required to have either a negative PCR certificate from a testing laboratory, for a Covid-19 test taken no later than 72 hours before arrival or a negative antigen (rapid) certificate taken no longer than 48 hours before arrival.
    This test is mandatory for all tourists (including children over the age of 12), regardless of the epidemiological situation in the country of departure.

  2. #6767
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    - As of May 14th, travelers arriving in Greece are required to have either a negative PCR certificate from a testing laboratory, for a Covid-19 test taken no later than 72 hours before arrival or a negative antigen (rapid) certificate taken no longer than 48 hours before arrival.
    This test is mandatory for all tourists (including children over the age of 12), regardless of the epidemiological situation in the country of departure.
    ναι το εχω δει αλλά οταν πας να συμπληρώσεις την φόρμα δεν το βγάζει σαν επιλογή, βγάζει μόνο το pcr
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #6768
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Μήπως το βγάζει μόνο όταν η πτήση είναι από "πράσινες" χώρες;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  4. #6769
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το βγάζει μόνο όταν η πτήση είναι από "πράσινες" χώρες;
    και ποιες είναι οι πράσινες χώρες;
    Για να κάνω μια δοκιμή

    - - - Updated - - -

    Δοκίμασα Ρουμανία και Κύπρο και Αυστρία βάση αυτής της Λίστας* αλλά το ίδιο βγάζει

    * https://www.government.nl/topics/cor...safe-countries
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #6770
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ποιες είναι οι πράσινες χώρες;
    Για να κάνω μια δοκιμή

    - - - Updated - - -

    Δοκίμασα Ρουμανία και Κύπρο και Αυστρία βάση αυτής της Λίστας* αλλά το ίδιο βγάζει

    * https://www.government.nl/topics/cor...safe-countries
    Νομίζω ότι κάθε χώρα βγάζει τη δική της λίστα. Μπορεί να κάνω και λάθος.
    Δοκίμασε Ισλανδία.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  6. #6771
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι κάθε χώρα βγάζει τη δική της λίστα. Μπορεί να κάνω και λάθος.
    Δοκίμασε Ισλανδία.
    Προφανώς και οι λίστες είναι δαιφορετικές για κάθε χώρα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #6772
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι κάθε χώρα βγάζει τη δική της λίστα. Μπορεί να κάνω και λάθος.
    Δοκίμασε Ισλανδία.
    Δεν εχει απευθείας πτήση αλλα δοκίμασα με την πτήση SAS 6163 που ηταν το πρωτο κομματι και μου βγάζει τα ίδια.
    Έστειλα μαιλ το πρωι στην πολιτική προστασία και προσπάθησα να τους βρω στο τηλέφωνο αλλα χωρίς επιτυχία.

    - - - Updated - - -

    και τωρα συνειδητοποιώ οτι μάλλον δεν έχει σημασία τι πτήση δηλώνεις για το τι σου βγάζει, γιατί η SAS 6163 καταλήγει στην Κοπεγχάγη....
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #6773
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Btw, ένα άλλο site που το βλέπω αρκετά ενημερωμένο είναι το https://apply.joinsherpa.com/travel-restrictions επίσης πλέον αρκετές χώρες αρχίζουν και δέχονται και το rapid antigen test εντός 48 ωρών σαν πειστήριο εισόδου το οποίο είναι πολύ πιο οικονομικό.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  9. #6774
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw, ένα άλλο site που το βλέπω αρκετά ενημερωμένο είναι το https://apply.joinsherpa.com/travel-restrictions επίσης πλέον αρκετές χώρες αρχίζουν και δέχονται και το rapid antigen test εντός 48 ωρών σαν πειστήριο εισόδου το οποίο είναι πολύ πιο οικονομικό.
    Και η Skyscanner φαίνεται να είναι ενημερωμένη:

    https://www.skyscanner.net/travel-restrictions

    Κι αυτοί αναφέρουν για rapid για Ελλάδα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #6775
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ξέρει κανείς πόσο αυστηροί είναι στα αεροδρόμια με το πότε έγινε το τεστ; Αν πχ λένε ότι θέλουν PCR test όχι παλιότερο από 48 ώρες από την ώρα άφιξης, αν είναι 2 ημερών παλιό αλλά πάνω από 48 ώρες πειράζει; Σκέφτομαι σενάριο τεστ το πρωί της Τετάρτης, πτήση το απόγευμα της Παρασκευής.

  11. #6776
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς πόσο αυστηροί είναι στα αεροδρόμια με το πότε έγινε το τεστ; Αν πχ λένε ότι θέλουν PCR test όχι παλιότερο από 48 ώρες από την ώρα άφιξης, αν είναι 2 ημερών παλιό αλλά πάνω από 48 ώρες πειράζει; Σκέφτομαι σενάριο τεστ το πρωί της Τετάρτης, πτήση το απόγευμα της Παρασκευής.
    Καταρχήν, το "στάνταρ" που έχω υπόψιν μου ΕΕ από όσα γνωρίζω είναι 72 ώρες, δεν μου έχει τύχει ή να έχω προσέξει 48 ώρες που έχει και ολίγο εξτρά παραλογισμό και υστερία στον υφιστάμενο παραλογισμό και στη γενική υστερία των τελευταίων 15 μηνών.

    Επίσης, από προσωπική πείρα εντός ΕΕ και μετρώντας πλέον κοντά 20+ πτήσεις από Μάρτιο 2020 δεν μου έτυχε μία (μα ΜΙΑ) φορά που κανείς να διάβασε στο PCR κάτι περισσότερο από το "αρνητικό" και για το όνομά μου παίζεται και μάλιστα άγρια. Μην τα ξαναγράφω, χαλαρά θα μπορούσα να έχω φωτοσοπιάσει και με άριστη ποιότητα ό,τι ήθελα στο θέμα των PCR μην πω και PLF τουλάχιστον στην Ελλάδα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #6777
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν, το "στάνταρ" που έχω υπόψιν μου ΕΕ από όσα γνωρίζω είναι 72 ώρες, δεν μου έχει τύχει ή να έχω προσέξει 48 ώρες που έχει και ολίγο εξτρά παραλογισμό και υστερία στον υφιστάμενο παραλογισμό και στη γενική υστερία των τελευταίων 15 μηνών.

    Επίσης, από προσωπική πείρα εντός ΕΕ και μετρώντας πλέον κοντά 20+ πτήσεις από Μάρτιο 2020 δεν μου έτυχε μία (μα ΜΙΑ) φορά που κανείς να διάβασε στο PCR κάτι περισσότερο από το "αρνητικό" και για το όνομά μου παίζεται και μάλιστα άγρια. Μην τα ξαναγράφω, χαλαρά θα μπορούσα να έχω φωτοσοπιάσει και με άριστη ποιότητα ό,τι ήθελα στο θέμα των PCR μην πω και PLF τουλάχιστον στην Ελλάδα
    Η Ισπανία ζητάει 48 ώρες. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου, απλά είναι ένα επιπλέον άγχος. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στο τελευταίο ταξίδι μου δεν έγραφε το έγγραφο ώρα λήψης δείγματος, αλλά μόνο ημέρα. Κανείς δεν ασχολήθηκε.

  13. #6778
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ισπανία ζητάει 48 ώρες. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου, απλά είναι ένα επιπλέον άγχος. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στο τελευταίο ταξίδι μου δεν έγραφε το έγγραφο ώρα λήψης δείγματος, αλλά μόνο ημέρα. Κανείς δεν ασχολήθηκε.
    48 ώρες είναι ξεφτίλα (στην υφιστάμενη ξεφτίλα) μιας και χρειάζεσαι τουλάχιστον 24 ώρες για τα αποτελέσματα PCR. Τι να σου πω, προσωπικά πλέον έχω κάνει delete όσες χώρες είτε ξερά μου λένε ότι δεν είναι για τα μούτρα μου (τύπου Αυστραλία ή ΝΖ) που δεν θα με δουν σε αυτήν τη ζωή ή χώρες που απλά δεν έχουν τα κάκαλα να μου πουν πως δεν με θέλουν και προσπαθούν με κάθε ξεφτιλομέτρο (στη γενική ξεφτίλα) να με αποθαρρύνουν ή δυσκολέψουν όπως να μου ζητούν 48ωρο PCR.

    Δεν βοηθά αυτό που γράφω μεν, αλλά στην τελική προσωπικά τουλάχιστον έχω μειώσει κατά πολύ ενοχές πως θα πεθάνω και δεν θα έχω δει π.χ. το Great Barrier Reef, ας το πάρουν και ομαδικά ως λαός ας το βάλουν εκεί που δεν λάμπει ο ήλιος σε ό,τι με αφορά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #6779
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Τελικά έβαλαν σαν επιλογή και το rapid (pcr or rapid)
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #6780
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    48 ώρες είναι ξεφτίλα (στην υφιστάμενη ξεφτίλα) μιας και χρειάζεσαι τουλάχιστον 24 ώρες για τα αποτελέσματα PCR. Τι να σου πω, προσωπικά πλέον έχω κάνει delete όσες χώρες είτε ξερά μου λένε ότι δεν είναι για τα μούτρα μου (τύπου Αυστραλία ή ΝΖ) που δεν θα με δουν σε αυτήν τη ζωή ή χώρες που απλά δεν έχουν τα κάκαλα να μου πουν πως δεν με θέλουν και προσπαθούν με κάθε ξεφτιλομέτρο (στη γενική ξεφτίλα) να με αποθαρρύνουν ή δυσκολέψουν όπως να μου ζητούν 48ωρο PCR.

    Δεν βοηθά αυτό που γράφω μεν, αλλά στην τελική προσωπικά τουλάχιστον έχω μειώσει κατά πολύ ενοχές πως θα πεθάνω και δεν θα έχω δει π.χ. το Great Barrier Reef, ας το πάρουν και ομαδικά ως λαός ας το βάλουν εκεί που δεν λάμπει ο ήλιος σε ό,τι με αφορά
    Το 48ωρο πάει κυρίως για τα rapid για τα PCR συνηθώς ειναι 72 ώρες, αν και έχω δεί και 48ωρο για PCR. Γενικά η όλη φάση με τους ελέγχους είναι απλά τραγική, εδώ προς Ιταλία μπορείς να ταξιδέψεις κανονικά ακόμα και χωρίς τεστ απλά θα πρέπει να κάτσεις σε καραντίνα 10 ημερών αφού φτάσεις. Το οποίο αν το σκεφτέις είναι τραγικό, δηλαδή αν είσαι θετικός μπορείς να μεταδίδεις και να σπέρνεις covid από όπου περνάς (ειδικά αν το γνωρίζεις ή έχεις την υποψία και επειδή πρέπει να ταξιδέψεις δεν κάνεις το τεστ) απλά όταν φτάσεις κάτσε ένα 10ημερο να χαλαρώσεις ενώ οι υπόλοιποι στο διάβα σου καλή τυχη. Η όλη φάση είναι αυτό που είπε ο @tsigarid απλά ένα έξτρα άγχος χωρίς λογική.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

Σελ. 452 από 647 ΠρώτηΠρώτη ... 432442447450451452453454457462472 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας