Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Καλησπέρα,

    Έχω το Asus RT-AC68U και προσπαθώ να στήσω το AiCloud για να μπαίνω στον σκληρό δίσκο που έχω συνδέσει με usb3 από υπολογιστή/κινητό όταν είμαι εκτός σπιτιού.

    Το modem που παρέλαβα αυτές τιε μέρες είναι αυτό που δίνει πλέον ο ΟΤΕ για VDSL συνδέσεις, OTE Speedport W 724V Type Ci, ενώ του έχω κάνει και την αναβάθμιση από το adslgr στην έκδοση 037Α και το έχω βάλει σε bridge mode.

    Έχω δημιουργήσει κανονικά DDNS, αλλά όταν πάω να μπω στην διεύθυνση (ftp://xxx.asuscomm.com), o browser βγάζει σφάλμα ότι δεν υπάρχει η σελίδα.

    Έψαξα και στο port forward, αλλά δεν έχω βρει κάποια λύση. Το μόνο που βρήκα είναι ότι για ftp server πρέπει να ανοίξω την θύρα 21, την οποία όμως, εάν ανοίξω, θα έρχεται σε αντιπαράθεση με την θύρα του ftp του router(?).

    Εάν κάποιος έχει εμπειρία με τον εν λόγω συνδυασμό, οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Asus RT-AC68U - Speedport
    Νομίζω πρώτα πρέπει να ξαναδείς τις ρυθμίσεις του router για απομακρυσμένη πρόσβαση του usb drive.
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Δεν γίνεται τίποτα.. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να ανοίξω πόρτες στο router ή είναι θέμα του router.

    Ή μήπως πρέπει να κάνω άλλες ρυθμίσεις στο Speedport π.χ. να απενεργοποιήσω firewall, να απενεργοποιήσω ΝΑΤ κλπ.

    Εσύ έχεις ρυθμίσει το Aicloud και έχεις κάνει ftp? Ρωτάω γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην μπαίνει καν ο browser στη σελίδα, ενώ η σελίδα υπάρχει......

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά βάζοντας ένα modem/router σε Bridge mode, αυτό θα δουλεύει ως απλό modem και όλες οι άλλες λειτουργίες routing (PPP, DHCP, NAT, Firewall κλπ) θα πρέπει αυτόματα να απενεργοποιούνται.
    Στις περισσότερες όμως οικιακές συσκευές, σαν κι αυτές που μας δίνουν οι πάροχοι, δεν γίνεται και θα πρέπει να απενεργοποιήσουμε χειροκίνητα τις αντίστοιχες υπηρεσίες.
    Αν δεν το κάνουμε, θα βρεθούμε στην κατάσταση διπλού ΝΑΤ στο ίδιο δίκτυο, που σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργεί προβλήματα.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Την αυξημένη προστασία στο My.otenet.gr την εχείς απενεργοποιήσει;

  6. #6
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Σε ευχαριστώ. Μάλλον θα κάνω εγκατάσταση του δικτύου πάλι από την αρχή βήμα βήμα, γιατί μόλις επέλεξα bridge mode στο Speedport o browser με πεταξε στη διεύθυνση του Asus, γιατί έχουν και οι δύο την 192.168.1.1 και δεν μπορώ να του αλλάξω άλλες ρυθμίσεις.. Θα το δοκιμάσω απόψε...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αυξημένη προστασία στο My.otenet.gr την εχείς απενεργοποιήσει;
    Όχι δεν το είδα καθόλου αυτό... Βασικά απ'οτι βλέπω θέλει και λογαριασμό για log in.. Σε ευχαριστώ sdikr.. Θα κοιτάξω αυτό πρώτα (fingers crossed!)

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πριν τα συνδέσεις, θα τους βάλεις διαφορετικές διευθύνσεις. Π.χ. στο Speedport 192.168.1.1 και στο Asus 192.168.1.254.
    Με το bridge κανονικά δεν θα έχεις πρόσβαση στο μενού του Speedport, από οποιαδήποτε συσκευή είναι πίσω από το Asus.
    Αυτό είναι φυσιολογικό και αν θέλεις να έχεις πρόσβαση, απλά συνδέεις τα 2 router με δεύτερο καλώδιο δικτύου σε αντίστοιχες θύρες LAN.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Asus RT-AC68U - Speedport
    Είδες τις ρυθμίσεις που σου είπα, γιατί προσπαθείς να συνδεθείς με ftp://....?
    To create a cloud disk, you need to install a USB storage device into this router, then turn Cloud Disk ON. Use the router login account to log into the default cloud disk.
    You can access the cloud disk via this URL : https://xxxx.asuscomm.com
    To modify the ddns name, please click here.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicsid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες τις ρυθμίσεις που σου είπα, γιατί προσπαθείς να συνδεθείς με ftp://....?
    To create a cloud disk, you need to install a USB storage device into this router, then turn Cloud Disk ON. Use the router login account to log into the default cloud disk.
    You can access the cloud disk via this URL : https://xxxx.asuscomm.com
    To modify the ddns name, please click here.

    Έφτιαξε! Έτσι συνδέθηκα κανονικά! Με ftp, βέβαια, πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ, αλλά με https μπαίνω κανονικότατα

    Επίσης, απενεργοποίησα και την αυξημένη ασφάλεια του ΟΤΕ και (σχεδόν) όλα κομπλε!!

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους, αλλα κυρίως nicsid! Ακόμα θα προσπαθούσα με ftp χωρίς το τελευταίο σου post....

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Asus RT-AC68U - Speedport
    Δώσε μου και εσύ λίγο βοήθεια. Όταν έβαλα το speedport σε bridge mode δεν συνδεόταν στο internet ενω πρίν το γυρίσω ήταν κανονικά συνδεδεμένο. Πως ακριβώς έχεις κάνει τις συνδέσεις και τι έχεις ρυθμίσει στο router. Εαν μπορείς και ενα screenshot απο τις ρυθμίσεις στο router θα βοηθούσε πολύ.
    Ευχαριστώ.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Θα σου στείλω screenshot οταν επιστρέψω σπίτι, γιατί παρόλο που έχω ρυθμίσει απομακρυσμένη πρόσβαση, για κάποιο λόγο δε μπορώ να μπω στο asus.
    Εγώ απενεργοποίησα την αυξημένη προστασία στο my.otenet.gr, απενεργοποίησα το firewall, το wifi και το NAT στο speedport (ΔΕΝ επέλεξα να λειτουργεί η lan1 του Speedport ως WAN, γιατί έτσι δεν μπορούσε το router να συνδεθεί με τίποτα στο internet) και ΑΦΟΥ τελείωσα με τις ρυθμίσεις του Speedport, ενεργοποίησα τη λειτουργία bridge.

    Πλέον, θα σβήσει το λαμπάκι του ιντερνετ και θα πρέπει να σου ανάβουν μόνο τα πάνω πάνω 2.

    Το έβγαλα από το ρεύμα και έκανα reset το Asus ακολουθώντας από το μηδέν τις οδηγίες εγκατάστασης (unplug adapter, pc restart, etc).

    Όταν το άνοιξα, έτρεξα τον οδηγό εγκατάστασης (ο οποίος για 5-6 φορές δεν αναγνώρισε τη σύνδεση) αλλά χρειάστηκαν 1-2 restart του Speedport (Αυτό που παρατήρησα, πάντως, είναι ότι το Asus πρέπει να το ανοίξεις ΑΦΟΥ έχουν ανάψει τα 2 πάνω λαμπάκια του Speedport.

    Τέλος πάντων, αφού ανάψεις το Asus και τα λαμπάκια ανάβουν όπως πρέπει, μπαίνεις στο router.asus.com (νομίζω) από τον browser και όταν κάνει αναγνώριση της σύνδεσης θα σου βγάλει ότι εντόπισε πως το router λειτουργεί σε bridge connection. Αν σου το βγάλει αυτό βάζεις username και password του παρόχου και συνεχίζεις κανονικά. Εάν δεν σου βγάλει ότι ετόπισε bridge connection, πρέπει να επιλέξεις PPoE και να καταχωρίσεις τα στοιχεία από τον πάροχό σου.

    Μπορεί να χρειαστείς μερικές προσπάθειες, αλλα στο τέλος θα ανταμοιφθείς

    Υ.Γ.: Σε λειτουργία bridge κάνεις τη σύνδεση για να αναλαμβάνει τα πάντα το asus, για αυτό και βάζεις username/password στο asus. Επίσης, μόνο έτσι αποφεύγεις και το multiple NATting.
    Όλες τις συσκευές πλέον θα τις συνδέεις στο asus.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike1819 : 18-07-14 στις 11:05.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Asus RT-AC68U - Speedport
    Ευχαριστώ θα το προσπαθήσω γιατί θέλω να δω πως πάει το speedport σαν modem only. Το δικό μου asus είναι modem/router και η δοκιμή μου αποσκοπεί στο να αποφασίσω να το δώσω και να πάρω το ίδιο με το δικό σου λόγω wi-fi ac. Τελικά το τρίτο λαμπάκι στο speedport ανάβει ή παραμένει σβηστό όταν πλέον έχεις σύνδεση στο internet και επίσης το dhcp το εχεις δώσει στο asus ή στο speedport?
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  13. #13
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Το τρίτο λαμπάκι παραμένει σβηστό, γιατί δεν μπορεί να ξέρει αν το Asus έχει συνδεθεί.

    Το DHCP το έχω απενεργοποιήσει στο speedport (ξέχασα να το αναφέρω) και το έχω αναθέσει στο asus.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Πέτυχε η δοκιμή με το δικό σου?

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Asus RT-AC68U - Speedport
    Ναί mike1819 ευχαριστώ για την βοήθεια, καμιά φορά απλά πράγματα μας κάνουν και κολλάμε. Ολα λειτουργούν άψογα και το έχω τώρα συνδεδεμένο για δοκιμή.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  2. Πρόβλημα αποσυνδέσεων OTE Speedport W 724V Type Ci
    Από jkava στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 14:38
  3. Speedport W 724V και ZTE 932VII: Διαφορά στο ping
    Από gvard στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-14, 21:17
  4. Εναλλακτικό του Speedport W 724V στο εμπόριο;
    Από Costas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-14, 07:39
  5. OTE Speedport W 724V Type Ci σε Bridge Mode με Mikrotik
    Από darkb0e στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-14, 17:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας