Σελ. 88 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 1719
  1. #1306
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Για πολλοστη φορα μπας και το καταλαβουν καποιοι.
    Τα σημερινα αυτοκινητα εχουν δυνατοτητες να πιασουν και πανω απο 150 χλμ .
    Στην εθνικη το πετυχαινεις στις καθημερινες. Το Πασχα ομως; Τα Σαββατοκυριακα του καλοκαιριου;
    Θα πρεπει λοιπον να εχουμε μια εθνικη με 10 λωριδες ανα κατευθυνση για να τρεχουμε το ιδιο παντοτε.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  2. #1307
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από janis100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο το 1εκατομυριο χρηστες του internet θελετε οι 30000 χιλιαδες να ειναι αυτοι που το χρησιμοποιουν επαγγελματικα και ολοι οι αλλοι για μοδα για χομπυ το 30αν θελετε καντε το 50000.για τους 50000 αυτους χρηστες θα υπηρχαν αυτες οι επενδυσεις ολοι αυτοι οι παροχοι.ΟΧΙ.το κοστος ποιο θα ηταν για αυτες τις ταχυτητες.περιπου 300 ευρω απευθυνονται σε πολλους για να μειωθουν τα τελη.οποιον δεν του υπερχει και η λυση του δορυφιρικου ετσι απλα,αλλιως προσαρμοζεσαι
    Μου αρέσουν τα νουμέρα σου, βέβαια όταν βρείς τα σωστά εδώ είμαστε,

  3. #1308
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΜΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik49 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πολλοστη φορα μπας και το καταλαβουν καποιοι.
    Τα σημερινα αυτοκινητα εχουν δυνατοτητες να πιασουν και πανω απο 150 χλμ .
    Στην εθνικη το πετυχαινεις στις καθημερινες. Το Πασχα ομως; Τα Σαββατοκυριακα του καλοκαιριου;
    Θα πρεπει λοιπον να εχουμε μια εθνικη με 10 λωριδες ανα κατευθυνση για να τρεχουμε το ιδιο παντοτε.
    Ατυχες το παραδειγμα σου! Οπως λεμε και στην Εκπαιδευση λαθος νοητικο μοντελο...

    Το Rapidshare (ποιος αμφισβητει τη νομιμοτητα του?) εχει αυτη τη στιγμη κυκλωματα συνολικης χωρητικοτητας 210 Gbps. Και κατεβαζει ολος ο πλανητης (και ειναι εν μερει free).
    Και εδω μιλαμε για μερικες εκατονταδες Mbps και πως θα κανουμε αποσβεση... (πρεπει να μπει και smile που να σταυροκοπιεται) Ημαρτον!!!!

  4. #1309
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικά το πρόβλημα δεν είναι αν θα κατεβάσεις κάθε μέρα μια ταίνια νομίμη των 3gb αλλά το αν θα το έχεις κάθε μέρα να κατεβάζει Συνεχώς, σε μια γραμμή των 2 mbit αυτό σημαίνει πολύ παραπάνω απο 3, σε μεγαλύτερες γραμμές ακόμα χειρότερα

    Η διαφορά είναι στο τι είναι ας πούμε "λογικό" να κατεβάσω, να βρώ χρόνο να το δώ, να κάνω και λίγο surfing και στο απλά γεμίζω δίσκους.
    Αλλιώς το να έχεις πχ το 20% των συνδρομητών να κατεβάζουν 24/7 με σχεδόν φουλ ταχύτητα και αλλιώς το 50% που θα κατεβάσουν 1,2, 3 ώρες (που στατιστικά δεν μπορεί να κατεβάζουν όλοι την ίδια στιγμή)

    Σε εσένα μάλιστα αυτό το 10% θα δημιουργήσει πρόβλημα γιατί αντί η ταίνια να είναι εκεί σε 30 λεπτά θα περιμένεις 3 ώρες
    Sorry to say αλλά δεν νομίζω οτι η ορθολογιστική χρήση του internet ειναι κάτι που κάποιος μπορεί να καθορίσει με ακρίβεια.

    Εν τέλει, από τη στιγμή που στα συμβόλαια που υπογράφονται δεν υπάρχουν όροι ακριβώς για αυτό που συζητάμε (περιορισμοί) τότε
    α. εχεις κάθε δικαίωμα ως καταναλωτης να απαιτείς
    β. η εταιρεία εχει την υποχρέωση να το παρέχει.

    Κοινώς ας πρόσεχε.

    Τόσο απλό ειναι, και ναί, στην Ελλάδα ειμαστε.

    Και για να προλάβω και μερικά, ας μη περιοριζόμαστε στα Warez, μπορουμε να μιλάμε για d/l καθόλα νομιμου περιεχομένου. Ποιος ειναι αυτός που θα σκιαγραφήσει το αν θέλω να έχω μια DSL που πληρώνω μια χαρά κάθε μηνα ανελιπώς μονο και μόνο για να κατεβάζω ISO linux ;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #1310
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ατυχες το παραδειγμα σου! Οπως λεμε και στην Εκπαιδευση λαθος νοητικο μοντελο...

    Το Rapidshare (ποιος αμφισβητει τη νομιμοτητα του?) εχει αυτη τη στιγμη κυκλωματα συνολικης χωρητικοτητας 210 Gbps. Και κατεβαζει ολος ο πλανητης (και ειναι εν μερει free).
    Και εδω μιλαμε για μερικες εκατονταδες Mbps και πως θα κανουμε αποσβεση... (πρεπει να μπει και smile που να σταυροκοπιεται) Ημαρτον!!!!
    Ο πλάνητης έχει κάτι δις κατοίκους, η Ελλάδα κάτι εκ

    Ακόμα οι του Δωρέαν, έχουν μέχρι 500kbps, οι άλλοι έχουν όριο τα 25gbps την εβδομάδα,
    Ναι παντέλως άσχετο το παράδειγμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 05-02-08 στις 23:35.

  6. #1311
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Καλά ακόμα γίνεται συζήτηση για περιορισμούς στο ίντερνετ? Ακόμα διαβάζω επιχειρηματολογίες για νερά και κοινόχρηστα δίκτυα και για δρόμους με αυτοκίνητα? Και για ταινίες νόμιμες και παράνομες?

    Ν’ αρχίσω κι εγώ λοιπόν
    Αντί για την ανάπτυξη των εναλλακτικών πηγών ενέργειας μπορούμε να μείνουμε στις ρυπογόνε κάνοντας «λελογισμένη χρήση» και μετά τα μεσάνυχτα να κόβεται το ηλεκτρικό στα σπίτια ή όταν περνάς κάποιες κιλοβατώρες να σου κλείνουν τον διακόπτη.
    Αντί να ψάχνουμε λύσεις για περιορισμό της τρύπας του όζοντος που οδηγεί στην ερημοποίηση χιλιάδων στρεμμάτων γης είναι πιο απλό να πούμε στους ανθρώπους που ζουν στις περιοχές αυτές να πλένονται μια φορά την εβδομάδα για να κάνουν οικονομία στο νερό. Κι αν σκουρύνουν τα πράγματα θα τους πάμε υγρά μαντιλάκια σε πλαστική συσκευασία

    Και μιας που μιλάμε για ίντερνετ, αν κόβαμε ορισμένες συζητήσεις του φόρουμ όπως το fun section και τα Εκτός θέματος, μήπως θα μπορούσαμε να συμβάλουμε κι εμείς στη λελογισμένη χρήση του διαδικτύου?

    Δεν μας παρατάτε λέω εγώ με τους περιορισμούς στην επικοινωνία. Εγώ θέλω να κάνω συλλογή ταινιών, γιατί είμαι σινεφίλ και δεν μ’ ενδιαφέρει αν προλάβω ποτέ να τις δω όλες. Επίσης πιστεύω ότι η τέχνη ανήκει σε όλους και δεν είναι για πούλημα. Είμαι και ακτιβιστής. Ας έρθουν να με συλλάβουν.
    Αν υπάρχει πρόβλημα να το λύσει η HOL (και η όποια HOL) όχι να αναγκαστώ εγώ σε οπισθοδρομικούς και αδιέξοδους περιορισμούς

    PS. Και να σκεφτείς ότι μέχρι τώρα δεν έχω κατεβάσει ούτε μία ταινία. Θεωρητικά μιλάω

  7. #1312
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Επιχειρήματα όχι μλκιες...

  8. #1313
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Ολλανδία
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/6 Mbps
    ISP
    Ziggo NL
    Router
    Cisco EPC3928
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ απολύτως.

    Θα είναι τραγικό λάθος να εμπλακούμε σε συζητήσεις που θα περιστρέφονται γύρω από την δημιουργία περιορισμών στη χρήση του Internet. Αν, απέυχομαι, έρθει ποτέ αυτή η στιγμή, θα είναι και η στιγμή που οι διάφοροι μηχανισμοί καταστολής/λογοκρισίας θα έχουν καταφέρει να φιμώσουν το δίκτυο το οποίο, κατά τη δική μου εκτίμηση, είναι μια αχτίδα δημοκρατικού φωτός μέσα στον οχετό ανελευθερίας, λογοκρισίας και πνευματικής δουλείας που ζούμε.

  9. #1314
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ακόμα γίνεται συζήτηση για περιορισμούς στο ίντερνετ? Ακόμα διαβάζω επιχειρηματολογίες για νερά και κοινόχρηστα δίκτυα και για δρόμους με αυτοκίνητα? Και για ταινίες νόμιμες και παράνομες?

    Ν’ αρχίσω κι εγώ λοιπόν
    Αντί για την ανάπτυξη των εναλλακτικών πηγών ενέργειας μπορούμε να μείνουμε στις ρυπογόνε κάνοντας «λελογισμένη χρήση» και μετά τα μεσάνυχτα να κόβεται το ηλεκτρικό στα σπίτια ή όταν περνάς κάποιες κιλοβατώρες να σου κλείνουν τον διακόπτη.
    Αντί να ψάχνουμε λύσεις για περιορισμό της τρύπας του όζοντος που οδηγεί στην ερημοποίηση χιλιάδων στρεμμάτων γης είναι πιο απλό να πούμε στους ανθρώπους που ζουν στις περιοχές αυτές να πλένονται μια φορά την εβδομάδα για να κάνουν οικονομία στο νερό. Κι αν σκουρύνουν τα πράγματα θα τους πάμε υγρά μαντιλάκια σε πλαστική συσκευασία

    Και μιας που μιλάμε για ίντερνετ, αν κόβαμε ορισμένες συζητήσεις του φόρουμ όπως το fun section και τα Εκτός θέματος, μήπως θα μπορούσαμε να συμβάλουμε κι εμείς στη λελογισμένη χρήση του διαδικτύου?

    Δεν μας παρατάτε λέω εγώ με τους περιορισμούς στην επικοινωνία. Εγώ θέλω να κάνω συλλογή ταινιών, γιατί είμαι σινεφίλ και δεν μ’ ενδιαφέρει αν προλάβω ποτέ να τις δω όλες. Επίσης πιστεύω ότι η τέχνη ανήκει σε όλους και δεν είναι για πούλημα. Είμαι και ακτιβιστής. Ας έρθουν να με συλλάβουν.
    Αν υπάρχει πρόβλημα να το λύσει η HOL (και η όποια HOL) όχι να αναγκαστώ εγώ σε οπισθοδρομικούς και αδιέξοδους περιορισμούς

    PS. Και να σκεφτείς ότι μέχρι τώρα δεν έχω κατεβάσει ούτε μία ταινία. Θεωρητικά μιλάω
    Δεν έχει κάμια σχέση το ένα με το άλλο, ΥΓ μετά τις 8 θα είσαι χωρίς ηλέκτρικο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsopanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απολύτως.

    Θα είναι τραγικό λάθος να εμπλακούμε σε συζητήσεις που θα περιστρέφονται γύρω από την δημιουργία περιορισμών στη χρήση του Internet. Αν, απέυχομαι, έρθει ποτέ αυτή η στιγμή, θα είναι και η στιγμή που οι διάφοροι μηχανισμοί καταστολής/λογοκρισίας θα έχουν καταφέρει να φιμώσουν το δίκτυο το οποίο, κατά τη δική μου εκτίμηση, είναι μια αχτίδα δημοκρατικού φωτός μέσα στον οχετό ανελευθερίας, λογοκρισίας και πνευματικής δουλείας που ζούμε.
    Τι είναι περιορισμός και τι ασυδοσία;
    Ποιο πάνω ο χρήστης μιλάει για 3gb μια ταίνια, νούμερο απόλυτα φυσιολογικό, κάπου αλλού ο αλλός μιλάει για 4TB σε λιγότερο απο 4 μέρες

  10. #1315
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΜΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πλάνητης έχει κάτι δις κατοίκους, η Ελλάδα κάτι εκ

    Ακόμα οι του Δωρέαν, έχουν μέχρι 500kbps, οι άλλοι έχουν όριο τα 25gbps την εβδομάδα,
    Ναι παντέλως άσχετο το παράδειγμα
    Ναι, μονο που το Rapidshare δεν ειναι P2P. Το υλικο φιλοξενεται στους servers του και γι' αυτο υπαρχουν limitations για το upload (και καλως υπαρχουν εκει). Αλλα και παλι υπαρχει τροπος να αρθουν αυτοι (αλλαγη IP, κατακερματισμος μεγαλων αρχειων, κτλ).

    Και το Rapidshare δεν ειναι πιτα (γιατι τα συστηματα τους αναβαθμιζονται συνεχως) και κανεις απο τα δικτυα που παιρνει συνολικα τα 210 Gbps (και θα προστεθουνε και αλλα) που εχει αυτη τη στιγμη δεν τους εκανε παραπονα ή τους ζητησε fair use των κυκλωματων!!

  11. #1316
    Το avatar του μέλους LiveTVRadio
    LiveTVRadio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοινη λογικη πως δεν μπορουν ολοι, να εχουν μια ... 24αρα...
    Στην πραγματικότητα κανένας δεν ειχε ποτε 24αρα που να δουλευει στα 24

    ........Auto merged post: koltsidas added 1 Minutes and 55 Seconds later........

    Οσο το δυνατον περισσοτερο μπορει ο καθενας , ας κατεβάζει. Μαγκια του και μπράβο του.

    Κατεβάστε τα παντα, αρκει να εχετε αποθηκευτικα μεσα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LiveTVRadio : 06-02-08 στις 10:27. Αιτία: auto merged post

  12. #1317
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Ολλανδία
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/6 Mbps
    ISP
    Ziggo NL
    Router
    Cisco EPC3928
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι περιορισμός και τι ασυδοσία;
    Ποιο πάνω ο χρήστης μιλάει για 3gb μια ταίνια, νούμερο απόλυτα φυσιολογικό, κάπου αλλού ο αλλός μιλάει για 4TB σε λιγότερο απο 4 μέρες
    sdikr

    συμφωνώ με τον συλλογισμό σου, αλλά ποιος θα θέσει την γραμμή μεταξύ περιορισμού και ασυδοσίας και με τι κριτήρια; Η γνώμη μου είναι ότι η ασυδοσία είναι το αναγκαίο τίμημα για την ελευθερία, και εξαρτάται από το πνευματικό επίπεδο των μελών του εκάστοτε συνόλου (πληροφοριακού, κοινωνικού). Αν αρχίσουμε να «περιορίζουμε την ασυδοσία» τότε ίσως πρέπει να επιβληθεί διαδικτυακή αστυνομία και μπαίνουμε σε άλλες ιστορίες.

    π.χ. έχω premium account στο Rapidshare το οποίο –παρόλο που πληρώνω- μου επιβάλλει όριο 25GB/5 μέρες. Εμένα με περιορίζει, για να μην αναφέρω τον εκνευρισμό μου που με περιορίζουν παρόλο που πληρώνω, αλλά κάποιος άλλος ίσως να το έχει δει ως αναγκαίο περιορισμό για την ασυδοσία. Που είναι το όριο; 25GB είναι 2 ταινίες HD 1080p.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsopanos : 06-02-08 στις 11:56.
    MacBook Pro 2.4GHz Quad Core i7, High Res Antiglare, Seagate Momentus XT 750GB hybrid, 8GB DDR3 RAM,
    Dell Inspiron mini

  13. #1318
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Eπειδή πολύ το κουράζουμε το θέμα ας καταλήξουμε κάπου:

    1) Δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι υπάρχει μερίδα χρηστών που κάνει αλόγιστη χρήση του Ιντερνετ.

    2) Κανένα συμβόλαιο δεν το αποκλείει αυτό (εννοώ την αλόγιστη χρήση). Οι χρήστες μπορει να κάνουν αλόγιστη χρήση, αλλά αυτό είναι μέσα στα νόμιμα δικαιώματά τους, με τα τρέχοντα συμβόλαια, ασχέτως εαν η χρήση είναι νόμιμη ή παράνομη (βλ πειρατία). Ο πάροχος δεν έχει δικαίωμα να τους ελέγχει, διαφορετικά εμπίπτει στην προστασία προσωπικών δεδομένων, εαν ελέγχει τι περνά

    3) Κανένας επίσης δεν μπορεί να αμφισβητήσει, ότι παρόλο που μπορεί ναναι μικρή η μερίδα χρηστών που κάνουν αλόγιστη χρήση (αρκεί ένα 5%), ωστόσο αυτό έχει μεγάλη επίδραση στο σύνολο των συνδρομητών, με φαινόμενα όπως να μην πιάνεις ποτέ την ταχύτητα συγχρονισμού αλλά πολύ πολύ μικρότερη, μεγάλο latency που καθιστά προβληματικές υπηρεσίες πραγματικού χρόνου και άλλα.

    4) Επίσης, παρόλο που αρκετά μέλη του φόρουμ δεν εννοούν να το καταλάβουν, το bandwidth κοστίζει, και μάλιστα πολύ, άρα δεν μπορει ο κάθε πάροχος να παίρνει Tbps γραμμές ώστε να καλύπτει τις ανάγκες. Η' θα πρέπει να αυξηθούν οι τιμές, κάτι που κανείς δεν θέλει, όλοι θέλουν όσο το δυνατόν φθηνότερο, ή θα πρέπει να μοιράζει το bw σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο μπορεί ώστε να μειώσει το κόστος. Μην ξεχνάτε ότι για τα ιδιόκτητα δίκτυα των παρόχων, 8+ ευρώ + ΦΠΑ πάει ούτως ή άλλως στον ΟΤΕ, ενω στις μοιραζόμενες συνδέσεις (που πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ), πάει στον ΟΤΕ κοντά στα 2 ευρώ + ΦΠΑ. Τουλάχιστον, ας καταλήξουμε ότι το bw κοστίζει, δεν είναι άπειρο (με την έννοια του ίδιου κόστους ή δωρεάν), και οτιδήποτε υποδομές είτε σε εθνικό δίκτυο είτε σε διασύνδεση με ΑΙΧ ή διεθνές Ιντερνετ, κοστίζει, και μάλιστα πολύ.

    5) Ειναι επίσης βέβαιο ότι οι μυημένοι στην τεχνολογία, είναι και οι κράχτες. Και ειναι αυτοί που κάνουν συνήθως την πιο βαριά χρήση του διαδικτύου. Δεν θα κάνει βαριά χρήση η κ. Μαρία που παίρνει ένα εμαιl και ίσως να μιλά/βλέπει το γιόκα της μέσω Ιντερνετ (τυχαίο παράδειγμα). Οπότε σε κάθε πάροχο, οποιαδήποτε τιμολογιακή πολιτική, που θα απομονώνει τους βαριούς χρήστες είτε σε χειρότερες υπηρεσίες είτε σε μεγαλύτερο κόστος, θα έχει σαν άμεσο αποτέλεσμα την μεγάλη δυσφήμιση. Και ξέρουμε ότι οι άσχετοι είτε πάνε σε ΟΤΕ είτε σε αυτο που λέει ο φίλος που "ξέρει". Αρα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για αυτήν την ομάδα χρηστών...

    6) Επειδή αυτό όμως το γεγονός δεν μπορεί να συμβαίνει συνέχεια, και αυτο γιατί οι νέες γραμμές ADSL2+ με το μεγάλο bw απαιτούν πολύ μεγαλύτερο backhaul απο τον κάθε πάροχο, πράγμα που κοστίζει. Για το μέλλον έχουμε τις εξής περιπτώσεις (κατα την γνώμη μου)
    α) Συνεχίζει το ίδιο μοντέλο. Αυτό θαναι καλό μόνο για τους μεγάλους παρόχους, δηλαδή βασικά μόνο για ΟΤΕ (πλέον) & 4ΝΕΤ. Ολοι οι άλλοι θα εξαφανισθούν. Αναγκαστικά. Και ο λόγος; Πρέπει πλέον όλοι οι πάροχοι να προσφέρουν έως και 24Mbps. Αυτό σημαίνει ακόμη μεγαλύτερες ανάγκες για ακριβό όπως είπαμε bw. Οσο πιο μεγάλη πελατειακή βάση έχεις, τόσο πιο εύκολα μπορείς να το καλύψεις αυτό, στατιστικά, γιατί οι χωμένοι στην τεχνολογία και βαριοι χρήστες συνάμα είναι ένας συγκεκριμένος πληθυσμός. Απο κεί και πέρα ειναι οι απλοί, πολύ light χρήστες.
    β) Oι πάροχοι, εαν όχι όλο, ίσως κάποιοι, προχωρήσουν σε διαφοροποιημένες υπηρεσίες. Δυστυχώς ο ΟΤΕ δεν προσφέρει τέτοιες δυνατότητες στο δικό του δίκτυο (βλ ΑΡΥΣ), και βασικά δεν πιστεύω να το κάνει απο μόνος του, παρα μόνο εαν πιεσθεί, γιατί η παρούσα κατάσταση τον βολεύει (βλ παρ α). Οσοι κάνουν υποδομές με ιδιόκτητο δίκτυο, ήδη θα έχουν κάνει μεγάλες επενδύσεις, ώστε ίσως να μην αξίζει τον κόπο για να προσφέρουν διαφοροποιημένες υπηρεσίες, ειδικά αφού μια τέτοια κίνηση με μεγάλο κόστος έχει σκοπό την προσέλκυση πολύ μεγάλου αριθμού συνδρομητών, οπότε στατιστικά θα είναι καλυμένοι. Οπότε γιατί να διώξουν τους κράχτες στην δύσκολη στιγμή προσέλκυσης πελατείας;
    γ) Χρήση TS. Στην περίπτωση αυτή οι πάροχοι που θα το χρησιμοποιήσουν, θα κάνουν layer7 deep packet inspection για διαμόρφψση της χρήσης του bw σε επίπεδο application. Αυτό είναι στα όρια της νομιμότητας περι αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων, γιατί οι μηχανές αυτές επεξεργάζονται όχι μόνο τα headers αλλά και το περιεχόμενο (ταυτοποίηση application). Με την μέθοδο αυτή θα μπορούν να δώσουν καλύτερη ποιότητα εις βάρος όμως των βαριών χρηστών, οι οποίοι μπορεί να αποχωρήσουν και να δυσφημήσουν τον πάροχο. Επιπλέον δε, θα πρέπει ο πάροχος να ανακοινώσει ότι κάνει TS, και οποιαδήποτε προσπάθεια συγκάληψης απλά θα δημιουργήσει μεγαλύτερη αρνητική εικόνα, απο την "περίεργη" συμπεριφορά του δικτύου του.

    Τα παραπάνω είναι σενάρια που μπορεί να υφίστανται αυτόν τον χρόνο, και τον επόμενο ίσως. Εαν η εικασία μου ειναι σωστή, σημαίνει ότι σε δυο το πολύ τρία χρόνια θα έχουν μείνει, αναγκαστικά, δυο το πολύ τρείς πάροχοι. Αυτό σημαίνει με πολύ απλά λόγια, ότι θαναι πιο εύκολο τότε να βάλουν TS ή cap με μια μεταξύ τους συνενόηση, εαν συνεχίζεται η αλόγιστη χρήση, και αυτο μπορεί να γίνει ακόμη περισσότερο εις βάρος των χρηστών. Το κακό με το TS είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις τι κανόνες μπαίνουν και να το ελέγξεις, ενώ με το cap, ξέρεις ότι πρέπει να μπορείς να πάρεις πχ 30GB μέσα σε ένα μήνα, με φουλ ταχύτητα.

    Ενα σημείο κομβικό για το μέλλον είναι η τελευταία ανακοίνωση του ΥΜΕ, και κατα πόσο θα προχωρήσουν ουσιαστικά σε FTTH, το οποίο θα αλλάξει τελείως το τοπίο, καθώς και πόσο ευρυτατη θα είναι η διείσδυση της τεχνολογίας 3play. Εαν πχ έχουμε διείσδυση τεχνολογίας 3play σε 40% του πληθυσμού, τότε οι τρέχοντες βαριοί χρήστες (που πρέπει ναναι κάπου 50,00 - 100,000 συνολικά), θα κάνουν πολύ μικρή διαφορά στο σύνολο των 5 εκατ. συνδρομητών.

    Συμπέρασμα. Δυστυχώς το αποτέλεσμα της αλόγιστης χρήσης κατα την γνώμη θα είναι να μείνουν μόνο δύο πάροχοι κατ εμέ, ΟΤΕ & 4ΝΕΤ, οι οποίοι λόγω μεγέθους θα μπορούν, εαν δεν έχουν κάνει ήδη, Traffic shaping μιας και όσο μεγαλύτερο αριθμό συνδρομητών έχεις, τόσο καλύτερα αποτελέσματα δίνειτο TS, και τόσο λιγότερο εμφανές είναι. Το γεγονός ότι οι υπηρεσίες (βλ βασικά ταχύτητα), θαναι καλύτερες εκεί, μοιραία θα οδηγήσουν όλο τον κόσμο προς τα εκεί, και ήδη βλέπουμε μια στροφή συνδρομητών σε υπηρεσίες Ιντερνετ απο ΟΤΕ (που βέβαια δεν είναι μόνο για λόγους ταχύτητας, αλλά και υποστήριξης δυστυχώς, παρόλο που ειναι αρκετά ακριβότερος απο τους ανταγωνιστές του). Ετσι απο δική μας χρήση και επιλογή, θα δημιουργήσουμε μόνοι μας ένα νέο σχεδόν μονοπωλιακό καθεστώς, και με την σφραγίδα της ΕΕΤΤ(1) (όσον αφορά τις τιμές διάθεσης). Αυτά εφόσον δεν υπάρξει σοβαρή ανατροπή απο τις τεχνολογίες (βλ πχ FTTH) (2)

    (1) Αυτό σύμφωνα με τα αποτελέσματα του κοστολογικού ελέγχου απο εξωτερικούς ελεγκτές, που ενώ περιμέναμε ότι θα είχαμε μια αλλαγή στα κόστη, ειδικά σε υπηρεσίες, που φωνάζουν ότι είναι υπερτιμημένες, μας έβγαλε λοιπόν ο ελεγκτής σχεδόν τον ίδιο τιμοκατάλογο με αυτόν που είχε ήδη ο ΟΤΕ, δηλαδή καμμιά αλλαγή. Αρα πλέον δεν μπορούμε να φωνάζουμε για τα κόστη/τιμές, μιας και επισήμως ελέγθηκε και βρέθηκε ότι σωστά μας τσεκουρώνει όσο μας τσεκουρώνει....
    (2) Mπορεί η τεχνολογία FTTH να δημιουργήσει τεράστιες ανατροπές, σε συνδιασμό με τις τελευταίες εξελίξεις σε πλαστικές οπτικές ίνες και δρομολόγηση ινών μέσω αγωγών φυσικού αερίου ή/και αποχέτευσης, μειώνοντας το κόστος διεύλευσης σημαντικά. Ομως είμαστε πολύ πίσω ακόμη σε αυτό, το κόστος είναι μεγάλο, και οι πάροχοι έχουν ήδη επενδύσει σε άλλες τεχνολογίες (DSLAM χαλκού), οπότε μάλλον δεν θα προχωρήσει σύντομα. Τουλάχιστον όχι τόσο, ώστε να αποφευχθεί η συρρίκνωση σε δυο-τρείς παρόχους. Μοναδική περίπτωση είναι να ξεκινήσει κάποιος εναλλακτικός απο αυτούς που δεν έχουν μπεί στο LLU χοντρά ακόμη με υπηρεσίες FTTH, αλλά έχουμε βέβαια ότι δεν υπάρχει και κάτι ανάλογο ρυθμιστικό συνεργασίας με δήμους, εταιρία φυσικού αερίου και άλλα για να περαστούν οι οπτικές ίνες.... Δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 06-02-08 στις 12:30.

  14. #1319
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Συμφωνώ.

    +1000

  15. #1320
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Ετσι απο δική μας χρήση και επιλογή, θα δημιουργήσουμε μόνοι μας ένα νέο σχεδόν μονοπωλιακό καθεστώς, και με την σφραγίδα της ΕΕΤΤ (όσον αφορά τις τιμές διάθεσης). Αυτά εφόσον δεν υπάρξει σοβαρή ανατροπή απο τις τεχνολογίες (βλ πχ FTTH)...
    Η σύνοψη τα λέει όλα... Δε ξέρω τι συμβαίνει στο εξωτερικό πάντως στην Ελλάδα το Internet δεν χρησιμοποιείται σωστά (όχι κατ' ανάγκη αλόγιστα). Συνοψίζοντας κι εγώ με την σειρά μου, πιστεύω πως όσο ραγδαία ήταν η ανάπτυξη των dsl από τα 384kbps στα 24mbps κάτι αντίστοιχο θα συμβεί από τα 24mbps στα 100mbps (βλ. Fiber To The Home). Ναι, κι όμως, στην Ελλάδα κύριοι!

    [EDIT: Άντε και να δούμε και καμία ταχύτητα στο upload!]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mouse Potato : 06-02-08 στις 12:20.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

Σελ. 88 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας