Σελ. 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 144
  1. #76
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    H cosmote όταν μπήκε ως κρατική τους τίναξε τα πέταλα με εκείνο το πρόγραμμα μηδενικού παγίου που όσο μιλούσες τόσο κατέβαινε η τιμή της μονάδας.
    Σε κάποιες περιοχές βόρεια Ελλάδα ΠΑΝΑΦΟΝ/ΤΕΛΕΣΤΕΤ είχαν μετά βίας μία γραμμή και ο μόνος τρόπος να έχεις σήμα ήταν η COSMOTE.

    Το ξεπούλημα του OTE ήταν οδηγία (την άλλη φορά που είπα ντιρεκτίβα κατηγορήθηκα για αναρχοάπλυτος) της Ε.Ε.
    Πλέον μην γκρινιάζετε. Είναι όντως καρτέλ. Αλλά αν θέλετε αλλαγή μην αποδέχεστε "προσφορές"
    Ξε-βολευτείτε και σκίστε τους με κάρτες εξωτερικού και VoIP.
    Αν δεν ξεβολευτείτε εσείς γιατί αυτοί;
    Η Cosmote τους τίναξε τα πέταλα κυρίως επειδή απέκτησε απεριόριστη πρόσβαση σε όλα τα δημόσια κτήρια να περάσει κεραίες χωρίς ενοίκιο. Οι μισοί σταθμοί βάσης δεν πλήρωναν ούτε ενοίκιο ούτε ρεύμα. Δευτερευόντως έκανε ειδικές προσφορές στους εργαζομένους ολου του ΟΤΕ group και τις οικογένειές τους για κινητή, πράγμα αθέμιτο μιας και οι άνθρωποι αυτοί ήταν τότε ακόμη δημόσιοι υπάλληλοι και είχαν ειδικό καθεστώς για το τι επιτρέπεται να λαμβάνουν και από ποιόν.
    Τα υπόλοιπα τα είπες, να προσθέσω μόνο ότι όταν ξεκίνησαν Panafon και Telestet είχαν πάγιο 10000 δραχμές (30 ευρώ) χωρίς καμία ενσωματωμένη παροχή. Οπότε με κρατικές οικονομικές πλάτες τους χτύπησε και στην τιμή (άντεχε να παρουσιάζει ελλείμματα για χρόνια χωρίς να της καίγεται καρφί).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι από περιέργεια πόσο έχει το φάσμα σε Ελλάδα και πόσο πχ Λουξεμβούργο; Επίσης στο συνολικό κόστος παροχής υπηρεσιών ποια δαπάνη είναι μεγαλύτερη; Η αγορά εξοπλισμού με τις όποιες αποσβέσεις, οι μισθοί των εργαζόμενων ή κάτι άλλο; Αυτά όλα είναι τα ίδια με Λουξεμβούργο;



  2. #77
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε αποικία την οποία λεηλατούν οι Γερμανοί (DT) και οι Άγγλοι (Vodafone) και δεν υπάρχει εθνικός τηλεπικοινωνικός φορέας να κρατάει τις τιμές χαμηλά. Οι γερμανοί είναι χαζοί που ο δικός τους ΟΤΕ είναι γερμανικός; Εξηγήστε πώς εκεί που βάζαμε 5 ευρώ πρίν 3 χρόνια, τώρα φτάσαμε στα 12, χωρίς να αλλάξει κάτι στην υπηρεσία, στο σήμα κλπ ίδια κεραία, ίδιες ταχύτητες.
    Λεηλασία το λένε

    Ε και το σουβλάκι πριν πολλά χρόνια εκανε 0,30 Ευρώ και τώρα κάνει 2+ . Και αν θυμάμαι καλά ηταν και πολύ καλύτερης ποιότητας.
    Ο καφές (πχ freddo espresso) κοστίζει στο κατάστημα 30 λεπτα και τον χρεώνει 1,60 τουλάχιστον. Αυτό δεν ειναι αισχροκέρδεια ;
    Το σουπερμάρκετ ;
    Τα διαρκή καταναλωτικά αγαθά ;
    Οι διάφορες υπηρεσίες ;

    Τι ειναι φτηνό σε αυτή τη χώρα ; ΤΙΠΟΤΑ.

    Για το θέμα που συζητάμε, το προβλημα δεν θα λυθει όσο δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Και με τον ΟΤΕ να έχει δεσπόζουσα θέση (το πως και το γιατί αναλύθηκε παραπάνω) δεν μπορεί να υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός

    Οπότε μην περιμένετε θαύματα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prometheas : 06-06-20 στις 21:28.

  3. #78
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.753
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prometheas Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ε και το σουβλάκι πριν πολλά χρόνια εκανε 0,30 Ευρώ και τώρα κάνει 2+ . Και αν θυμάμαι καλά ηταν και πολύ καλύτερης ποιότητας.
    Ο καφές (πχ freddo espresso) κοστίζει στο κατάστημα 30 λεπτα και τον χρεώνει 1,60 τουλάχιστον. Αυτό δεν ειναι αισχροκέρδεια ;
    Το σουπερμάρκετ ;
    Τα διαρκή καταναλωτικά αγαθά ;
    Οι διάφορες υπηρεσίες ;

    Τι ειναι φτηνό σε αυτή τη χώρα ; ΤΙΠΟΤΑ.
    Ναι αλλα τωρα με 200 ευρω παιρνεις κινητο με χαρακτηριστηκα ναυαρχιδας ή desktop intel με 150 ευρώ, επίσης κάποτε πλήρωνες dial up με την ώρα. Οι τηλεπικοινωνίες και η τεχνολογία δεν ειναι σουβλάκι γιατί εξελλίσονται πχ δεν μπορεί να πληρώνω το 2GB 10 ευρώ γιατί δεν είμαστε στην εποχή που η εταιρεία είχε 2Mbps μισθωμένη και έλεγες ουάου, τώρα οι οικίες έχουν 100Mbps...
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  4. #79
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα τωρα με 200 ευρω παιρνεις κινητο με χαρακτηριστηκα ναυαρχιδας ή desktop intel με 150 ευρώ, επίσης κάποτε πλήρωνες dial up με την ώρα. Οι τηλεπικοινωνίες και η τεχνολογία δεν ειναι σουβλάκι γιατί εξελλίσονται πχ δεν μπορεί να πληρώνω το 2GB 10 ευρώ γιατί δεν είμαστε στην εποχή που η εταιρεία είχε 2Mbps μισθωμένη και έλεγες ουάου, τώρα οι οικίες έχουν 100Mbps...
    Σωστή επισήμανση. Η τεχνολογία έχει κάτι που δεν έχουν τα τρόφιμα: αποπληθωρίζεται συνεχώς λόγω Moore's law -> https://blog.ecitele.com/moores-law-...ibre-bandwidth

    Άλλο PC έπαιρνες πριν 10-20-30-40 χρόνια με $3000, άλλο PC παίρνεις σήμερα. Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για τις συνδέσεις, αλλά δεν γίνεται η ίδια πρόοδος. Έχουμε ψιλοβαλτώσει.

    Τα τρόφιμα πληθωρίζονται επειδή είναι πεπερασμένη η παραγωγή τους και ο παγκόσμιος πληθυσμός αυξάνεται συνεχώς (μαζί και οι απαιτήσεις του).

  5. #80
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω. Για κάποιο λόγο οι τιμές εδώ στο mobile είναι πολλαπλάσιες. Ίσως πρέπει να ρωτάς την ΕΕΤΤ και όχι εμένα.
    Αυτό που σου επισημαίνω είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικότητα οπου η διατίμηση των υπηρεσιών γίνεται με βάση τον κατώτερο μισθό οπως εσυ το πήγες.
    Ειναι τελείως λάθος η λογική με βάση τη πραγματικότητα από τη στιγμή που μπλέκεις πολυεθνικές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iδιωτικά ήταν ούτως ή άλλως στην κινητή, η Cosmote ως "κρατική" δεν ήταν ποτέ φθηνή.

    Είναι κλασική περίπτωση unregulated αγοράς.
    Σωστός, επίσης για όποιον πει ότι η ελευθερη αγορά είναι unregulated, ας κοιτάξει στην Αμερική πόσες υπηρεσίες κάνουν Regulation.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τότε που αναλαμβάνουν να κάνουν το έργο του κράτους. Η πρόσβαση στο δίκτυο είναι υποχρέωση του κράτους, και προστατεύεται από το σύνταγμα. Για την κινητή, τους έχουμε παραχωρήσει φάσμα. Η αγορά είναι εποπτευόμενη από το κράτος. Για όλα αυτά που παρατηρούμε φταίει η κυβέρνηση, η οποία πρέπει να λογοδοτήσει πλέον και να μας πει το πλάνο της.
    Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #81
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σου επισημαίνω είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικότητα οπου η διατίμηση των υπηρεσιών γίνεται με βάση τον κατώτερο μισθό οπως εσυ το πήγες.
    Ειναι τελείως λάθος η λογική με βάση τη πραγματικότητα από τη στιγμή που μπλέκεις πολυεθνικές.

    - - - Updated - - -



    Σωστός, επίσης για όποιον πει ότι η ελευθερη αγορά είναι unregulated, ας κοιτάξει στην Αμερική πόσες υπηρεσίες κάνουν Regulation.

    - - - Updated - - -



    Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες.
    Στις ΗΠΑ είναι far-west, μία ντροπή της αγοράς.

    Τους έχουν fixated ακόμα στα SMS, έχουν κι εκεί πανάκριβα πακέτα (αν και έχεις επιλογές... υποτίθεται), και το ακριβότερο internet και το πιο αργό αναλογικά με το τι θα μπορούσε να είναι.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #82
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις ΗΠΑ είναι far-west, μία ντροπή της αγοράς.

    Τους έχουν fixated ακόμα στα SMS, έχουν κι εκεί πανάκριβα πακέτα (αν και έχεις επιλογές... υποτίθεται), και το ακριβότερο internet και το πιο αργό αναλογικά με το τι θα μπορούσε να είναι.
    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, αλλά οι τιμές στις ΗΠΑ δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα ακριβές, ειδικά αν αναλογιστείς ότι ο μέσος μισθός τους πλησιάζει τα $4000/μήνα και για όσους έχουν οικογενειακά συμβόλαια παίζουν καλές προσφορές.

    Mε τους MVNO παρόχους, οι τιμές πέφτουν πολύ. Τα SMS (texts) συνήθως τα δίνουν απλόχερα unlimited. Οι ταχύτητες των δικτύων είναι απλά ΟΚ (34/9 down/up).

  8. #83
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.676
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει που συζητάμε για "απεριόριστα" στη Vodafone όταν δε μπορεί να δώσει, με το σαπάκι δικτυό της,
    τα περιορισμένα... παρωδία!

    Συνημμένο Αρχείο 215804
    Εγώ στη ταράτσα στο χωριό κατι γίνεται
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20200607-142515_Speedtest.png  


  9. #84
    Εγγραφή
    29-10-2017
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παρεπιπτόντως, κάποιοι πιστεύουν ότι σήμερα οι γραμμές πλέον δίνονται απλόχερα χωρίς μέσον κλπ. Να σας δω να μετακομίσετε σε πολυσύχναστη γειτονιά στα γιάννενα, ειδικά στο κέντρο και να μην έχετε ΟΤΕ. Μιλάμε για πάνω από 6μηνο αναμονής σε κάποιες περιπτώσεις.

  10. #85
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gemantzu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεπιπτόντως, κάποιοι πιστεύουν ότι σήμερα οι γραμμές πλέον δίνονται απλόχερα χωρίς μέσον κλπ. Να σας δω να μετακομίσετε σε πολυσύχναστη γειτονιά στα γιάννενα, ειδικά στο κέντρο και να μην έχετε ΟΤΕ. Μιλάμε για πάνω από 6μηνο αναμονής σε κάποιες περιπτώσεις.
    Ναι αλλά σήμερα έχεις ελπίδα οτι στο 6μηνό θα μπούνε νέες γραμμές, τότε δεν είχες.

    ΥΓ και μέσον να έχεις σήμερα και μέσον να μην έχεις πάλι θα περιμένεις εως και 6 μήνες που είναι ο φυσιολογικός χρόνος για να γίνει επαύξηση δικτύου

  11. #86
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gemantzu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεπιπτόντως, κάποιοι πιστεύουν ότι σήμερα οι γραμμές πλέον δίνονται απλόχερα χωρίς μέσον κλπ. Να σας δω να μετακομίσετε σε πολυσύχναστη γειτονιά στα γιάννενα, ειδικά στο κέντρο και να μην έχετε ΟΤΕ. Μιλάμε για πάνω από 6μηνο αναμονής σε κάποιες περιπτώσεις.
    Κάποια στιγμή όμως θα έρθει το ftth (ίσως το 2025) και αυτά θα είναι παρελθόν.

  12. #87
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gemantzu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεπιπτόντως, κάποιοι πιστεύουν ότι σήμερα οι γραμμές πλέον δίνονται απλόχερα χωρίς μέσον κλπ. Να σας δω να μετακομίσετε σε πολυσύχναστη γειτονιά στα γιάννενα, ειδικά στο κέντρο και να μην έχετε ΟΤΕ. Μιλάμε για πάνω από 6μηνο αναμονής σε κάποιες περιπτώσεις.
    Να τα βάζεις και με αυτούς που δεν θέλουν VoIP.

  13. #88
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    548
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά σήμερα έχεις ελπίδα οτι στο 6μηνό θα μπούνε νέες γραμμές, τότε δεν είχες.

    ΥΓ και μέσον να έχεις σήμερα και μέσον να μην έχεις πάλι θα περιμένεις εως και 6 μήνες που είναι ο φυσιολογικός χρόνος για να γίνει επαύξηση δικτύου
    Δεν ισχυει αυτο. Εγω πριν 2 χρονια στην περιοχη που ειμαι εκανα αιτηση για να παρω γραμμη και μου λενε δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα να περιμενετε να φυγει κανενας. Ευτυχως γνωρισα ενα πολυ καλο νεαρο που ειναι τεχνικος του ΟΤΕ και οπου τυχαια σταματησα να του πω την περιπτωση μου. Σε 15 ημερες ειχα γραμμη στο σπιτι μου. Να ναι καλα το παλικαρι ακομα εχω τηλ του και μιλαμε που και που.

  14. #89
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχυει αυτο. Εγω πριν 2 χρονια στην περιοχη που ειμαι εκανα αιτηση για να παρω γραμμη και μου λενε δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα να περιμενετε να φυγει κανενας. Ευτυχως γνωρισα ενα πολυ καλο νεαρο που ειναι τεχνικος του ΟΤΕ και οπου τυχαια σταματησα να του πω την περιπτωση μου. Σε 15 ημερες ειχα γραμμη στο σπιτι μου. Να ναι καλα το παλικαρι ακομα εχω τηλ του και μιλαμε που και που.
    Αν ίσχυε γενικά αυτό που λες λοιπόν τότε δεν θα είχαμε τόσα παράπονα στο φόρουμ για τον κόσμο που περιμένει να μπούνε γραμμές.
    Με λίγα λόγια είσαι η εξαίρεση του κανόνα.

  15. #90
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    548
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ίσχυε γενικά αυτό που λες λοιπόν τότε δεν θα είχαμε τόσα παράπονα στο φόρουμ για τον κόσμο που περιμένει να μπούνε γραμμές.
    Με λίγα λόγια είσαι η εξαίρεση του κανόνα.
    ΑΑ ναι ναι συμφωνο σε αυτο εγω το ειπα για την υποσημείωση οτι πολλες φορες δεν δινουν για διαφορους λογους. Εμενα πχ ο λογος ητανε οτι στην περιοχη μου ειχανε 3 ελευθερες γραμμες και δνε εδινε καμια ο ΟΤΕ επειδη εαν δωσει ο ΟΤΕ μια απο τις τρεις θα επρεπε να δωσει και στις αλλες εταιριες που περιμενανε. Αυτο μου ειπε. Προφανως και εχεις δικιο φυσικα οτι ειναι η εξαιρεση του κανονα εγω το ειπα λαθος.

Σελ. 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας