Σελ. 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 132
  1. #16
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Αρχεία έχω πάμπολλα, ανάγκη να έχω πρόσβαση σε αυτά από παντού, δεν έχω. Μόνο το email με ενδιαφέρει σε τέτοιες υπηρεσίες, κι άντε έστω κάποιες ελάχιστες φωτογραφίες για πρόσβαση από άλλες τοποθεσίες...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  2. #17
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχεία έχω πάμπολλα, ανάγκη να έχω πρόσβαση σε αυτά από παντού, δεν έχω. Μόνο το email με ενδιαφέρει σε τέτοιες υπηρεσίες, κι άντε έστω κάποιες ελάχιστες φωτογραφίες για πρόσβαση από άλλες τοποθεσίες...
    έτσι είναι,
    αν και κάποιες φορές έχω χρειαστεί πρόσβαση σε κάποια αρχεία από μακριά,

    αλλά και πάλι μπορείς και χωρίς cloud
    (έχω NAS και VPN server στο ρούτερ, με σωστό σετάρισμα είσαι το ίδιο ή πιο ασφαλές από γκουγκλε και χωρίς να μοιράζομαι τις πληροφορίες μου μαζί τους)

  3. #18
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποιούν το Drive τα τελευταία χρόνια πολύ... ανεβάζω όλες τις εξετάσεις, δικές μου και των γονιών μου, ασφάλειες μηχανής αυτοκινήτων, κλπ ... και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο... πάω σε γιατρό και δείχνω παλιές εξετάσεις, αποτελέσματα κλπ...
    όσον αφορά τις φωτογραφίες, μια φορά χτύπησε ο δίσκος και έχασα αρκετά... πλέον... όλα τα κινητά ανεβάζουν στο google photo σε χαμηλή ανάλυση όλες τις φωτό(μια χαρά φαίνονται σε κινητά κλπ) και σιγά σιγά ανεβάζω και όλες τις παλιές....

    Στη δουλειά, από την ώρα που μας δώσανε το box μου έλυσαν τα χέρια... τώρα πλέον με το OneDrive σε υπολογιστή, tablet & κινητό έχω το γραφείο μου μαζί κου...

    Ο κάθε ένας όπως βολεύεται...

  4. #19
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείχνεις να μην καταλαβαίνεις οτι δεν μπορείς να μετράς τις ανάγκες του άλλου με βάση τις δικές σου.
    Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των ανθρώπων που έχει υπολογιστή (γιατί επίσης δεν συνειδητοποιείς οτι δεν έχουν όλοι) δεν έχει πολλά μηχανήματα και δεν έχει καμία ανάγκη πρόσβασης των αρχείων απο οπουδήποτε. 99% μπορεί να είναι ανάμεσα στους φίλους σου. Στον πραγματικό κόσμο ούτε 10% δεν είναι.
    Ειλικρινά τώρα, πιστεύεις ότι μόνο το 10% του κόσμου με υπολογιστή χρησιμοποιεί το σύννεφο;

  5. #20
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το back up θα παίζει και για τους χρήστες της Apple https://bgr.com/2020/07/30/google-on...p-ios-android/

  6. #21
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.375
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    οπως ρωταει κι ο αλλος στα σχολια του androidpolice,
    ειναι διαφορετικο απ το backup που κανει η google ετσι κι αλλιως;

  7. #22
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo_digital Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το back up θα παίζει και για τους χρήστες της Apple https://bgr.com/2020/07/30/google-on...p-ios-android/
    Διαβάζω το άρθρο και γελάω τρανταχτά:
    Stop paying for iCloud – Google One will now back up your iPhone for free
    If you need more than 15GB of cloud storage, you can upgrade to one of the paid tiers starting at $1.99 a month for 100GB of storage and additional membership perks.
    Σταματήστε να πληρώνετε την Apple, πληρώστε την Google. Ωραίοι!

    Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως, $1.99 για 100GB είναι φτηνότερα από την Apple.

  8. #23
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Προβλέπω, παρόλα αυτά, η τσιφουτοapple να μας κανει δώρο τα 50gb που τώρα πληρώνουμε 1€ το μήνα!!

  9. #24
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως ρωταει κι ο αλλος στα σχολια του androidpolice,
    ειναι διαφορετικο απ το backup που κανει η google ετσι κι αλλιως;
    Αυτό ακριβώς δεν έχω καταλάβει πιο είναι το νέο εδώ.

  10. #25
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Ό,ποιος νομίζει ότι δεν χρειάζεται cloud storage είναι γελασμένος. Είναι οικουμενική ανάγκη για όλους, όχι μόνο για μένα.

    1. Δεν θέλετε ασφάλεια στο σπίτι σας (τα streams από τις IP cameras να σώζωνται στο cloud; αυτό το μικρό πράγμα μπορεί να σας σώσει τη ζωή ή την περιουσία ή τα παιδιά σας)

    2. Δεν θέλετε να έχετε τα αρχεία αποθηκευμένα σε ένα σημείο και να είναι προσβάσιμα από παντού από πολλά άτομα με εξατομικευμένα permissions ανά άτομο;

    3. Δεν θέλετε μια βιβλιοθήκη ταξινομημένων φωτογραφιών και βίντεό σας (προσβάσιμη κι αυτή από όλους παντού και πάντα; )

    4. Δεν θέλετε πλήρες integration με όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες email, photos, drive, calendar κλπ;

  11. #26
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    με τους όρους που μας τα παρέχουν κάποιοι, εγώ τουλάχιστον δεν τα θέλω,

    έτσι
    1. όπου μπορώ τα αντικαθιστώ με δικές μου υπηρεσίες,
    2. όπου δεν μπορώ διαλέγω τον λιγότερο ενοχλητικό και
    3. όπου δεν υπάρχει λιγότερο ενοχλητικός αναγκαστικά παίζω με τους όρους που θέτει ο άλλος

    πχ
    1. πρόσβαση στα αρχεία μου από παντού και backups τα έχω αναλάβει μόνος μου , δεν χρειάζομαι κανένα cloud
    2. βοήθεια για την παραπάνω πρόσβαση από firefox και όχι από chrome
    3. χρήση gmail για εκεί που δεν μπορώ αλλοιώς
    κ.ο.κ.

  12. #27
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Ό,ποιος λειτουργεί χωρίς cloud υπηρεσίες μένει πίσω ό,τι και να λέει και ό,τι κι αν ισχυρίζεται. Καλό το open source αλλά αν κάποιοι κολοσσοί έχουν την τεχνογνωσία να κάνουν κάτι καλύτερα, τότε πας σε αυτούς (εφόσον τους εμπιστεύεσαι).
    Το να μετατρέψεις το σπίτι σου σε server room και να το συντηρείς σε πρότυπες συνθήκες σκόνης/υγρασίας/ρεύματος/ασφάλειας έναν server με 99.99% uptime δεν είναι φυσιολογικό.
    Οι τιμές των cloud υπηρεσιών (google one κλπ.) είναι καλές. Σε οικιακές συνθήκες μόνο το ρεύμα να υπολογίσεις που θα πλήρωνες για 24/7 uptime, θα ήταν περισσότερο από το μηνιαίο κόστος που ζητά η commercial υπηρεσία.
    Ό,ποιος δεν θέλει cloud ας μείνει πίσω στον μεσαίωνα.
    Γενικά μιλάω, μην αρπαχτεί κανένας προσωπικά.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν υπάρχει λόγος να αρπαχτεί κάποιος,
    αλλά κάποια που γράφεις δεν ισχύουν
    πχ
    Σε οικιακές συνθήκες μόνο το ρεύμα να υπολογίσεις που θα πλήρωνες για 24/7 uptime, θα ήταν περισσότερο από το μηνιαίο κόστος που ζητά η commercial υπηρεσία.
    πχ ρεύμα για το synology που έχω = 25 ευρώ το χρόνο, άμα το είχα 24Χ7 που δεν το έχω καθώς για ένα 12ωρο τη μέρα δεν το χρειάζομαι σε τίποτα και κλείνει, οπότε υπολόγισε κάτω από 15 ευρώ το χρόνο για μένα,
    θές πολλά λεφτά περισσότερα για 2-3 TB το χρόνο σε οποιαδήποτε υπηρεσία

    και υπάρχουν και πολλές άλλες παράμετροι στην εξίσωση , όχι μόνο το ικονομικό

    δεν βλεω να είμαι στο μεσαίωνα επειδή κρατάω τα δεδομένα μου (όσο μπορώ) κρυφά από τη γκουγκλε

  14. #29
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ό,ποιος νομίζει ότι δεν χρειάζεται cloud storage είναι γελασμένος. Είναι οικουμενική ανάγκη για όλους, όχι μόνο για μένα.

    1. Δεν θέλετε ασφάλεια στο σπίτι σας (τα streams από τις IP cameras να σώζωνται στο cloud; αυτό το μικρό πράγμα μπορεί να σας σώσει τη ζωή ή την περιουσία ή τα παιδιά σας)

    2. Δεν θέλετε να έχετε τα αρχεία αποθηκευμένα σε ένα σημείο και να είναι προσβάσιμα από παντού από πολλά άτομα με εξατομικευμένα permissions ανά άτομο;

    3. Δεν θέλετε μια βιβλιοθήκη ταξινομημένων φωτογραφιών και βίντεό σας (προσβάσιμη κι αυτή από όλους παντού και πάντα; )

    4. Δεν θέλετε πλήρες integration με όλες τις υπόλοιπες υπηρεσίες email, photos, drive, calendar κλπ;
    Όχι δεν είναι ανάγκη. Δεν εξαρτάται η ζωή μου από κανένα cloud.

    1. Όχι. Δεν θέλω streams διότι δεν έχω και ούτε πρόκειται να βάλω IP camera.

    2. Ότι χρειάζομαι να το κουβαλάω από δω και από κει το βάζω σε ένα USB stick ή στο κινητό. Το μόνο που έχω στο Google drive είναι βεβαιώσεις, εξετάσεις, ασφάλειες, τέλη κλπ. Αλλά αυτά δεν πιάνουν τίποτα. Και δεν κρατάω αρχείο ζωής.

    3. Δεν βγάζω φωτογραφίες και video 24/7. Ευτυχώς δεν έγινα junkie ακόμα. Αν χρειαστεί όντως να δείξω κάτι σε κάποιον άλλον...βλέπε παράγραφο 2.

    4. Calendar; Κάθε κινητό έχει δικό του. Ότι θέλω το γράφω εκεί. Δεν χρειάζεται να σωθεί σε κανένα δίκτυο. Α ναι. Δεν αλλάζω κινητό κάθε μήνα ώστε να χρειάζομαι να είναι όλα αυτά στο δίκτυο για να γλυτώνω copy pastes...

    Και ασχολούμαι με PC και κινητό σχεδόν όλη μέρα. Αλλά όλα αυτά συνεχίζουν να μου είναι άχρηστα. Μόνο στο MEGA έχω ένα free πρόγραμμα για 2ο backup παλιών φωτογραφιών.

    Πριν λίγα χρόνια μας έφτανε ένας 2ος σκληρός για back up. Τώρα θέλουμξε να πετάμε στα σύννεφα επειδή ότι κάνουμε στην "τεχνολογική" μας ζωή νομίζουμε ότι ειναι τόσο πολύτιμο που χρήζει...αιωνιότητας.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι ανάγκη. Δεν εξαρτάται η ζωή μου από κανένα cloud.

    1. Όχι. Δεν θέλω streams διότι δεν έχω και ούτε πρόκειται να βάλω IP camera.

    2. Ότι χρειάζομαι να το κουβαλάω από δω και από κει το βάζω σε ένα USB stick ή στο κινητό. Το μόνο που έχω στο Google drive είναι βεβαιώσεις, εξετάσεις, ασφάλειες, τέλη κλπ. Αλλά αυτά δεν πιάνουν τίποτα. Και δεν κρατάω αρχείο ζωής.

    3. Δεν βγάζω φωτογραφίες και video 24/7. Ευτυχώς δεν έγινα junkie ακόμα. Αν χρειαστεί όντως να δείξω κάτι σε κάποιον άλλον...βλέπε παράγραφο 2.

    4. Calendar; Κάθε κινητό έχει δικό του. Ότι θέλω το γράφω εκεί. Δεν χρειάζεται να σωθεί σε κανένα δίκτυο. Α ναι. Δεν αλλάζω κινητό κάθε μήνα ώστε να χρειάζομαι να είναι όλα αυτά στο δίκτυο για να γλυτώνω copy pastes...

    Και ασχολούμαι με PC και κινητό σχεδόν όλη μέρα. Αλλά όλα αυτά συνεχίζουν να μου είναι άχρηστα. Μόνο στο MEGA έχω ένα free πρόγραμμα για 2ο backup παλιών φωτογραφιών.

    Πριν λίγα χρόνια μας έφτανε ένας 2ος σκληρός για back up. Τώρα θέλουμξε να πετάμε στα σύννεφα επειδή ότι κάνουμε στην "τεχνολογική" μας ζωή νομίζουμε ότι ειναι τόσο πολύτιμο που χρήζει...αιωνιότητας.
    Τις ρυθμίσεις από το ένα κινητό στο άλλο πως τις περνάς, τις σπάνιες φορές που αλλάζεις; Το e-mail σου που αποθηκεύεται; Οι λίγες φωτογραφίες που βγάζεις που γίνονται backup αυτόματα για να μην χάσεις τις αναμνήσεις σου; Για να μην αναφέρω ότι έχεις ήδη αναφέρεις 2 χρήσεις συννέφου που συνειδητά κάνεις... Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, χωρίς σύννεφο πλέον δουλειά δεν γίνεται.

Σελ. 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας