Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1446. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    343 23,72%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,90%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,15%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 361 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 341351356359360361362363366371381 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.401-5.415 από 17274
  1. #5401
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δλδ αν κατάλαβα καλα η ΟΤΣ που θά βγεί νά πληρώσουμε λογικά θά είναι η ποίο μεγαλη σέ σχέση με άλλους παρόχους επειδή μετράει την ημερήσια καί όχι την μέση τιμή...
    Όσον αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι... ημερήσια ΟΤΣ * 1.22 ή μηνιαία ΟΤΣ *1... οι άλλοι πάροχοι εννοείται θα είναι φτηνότεροι.

    Όμως Protergia και Ήρων έχουν ΛΠΝ, ΜΜΚΘΣΣ, συντελεστή απωλείων... και η Ελίν έχει συντελεστή προσαύξησης 5.7€/Mwh τα οποία προστίθενται ή πολλαπλασιάζονται σε διαφορετικά σημεία των μαθηματικών τύπων. Οπότε είναι αδύνατον να γίνει σύγκριση εκτός κι αν βρούμε τι είναι το καθένα και τα βάλουμε σε κάνα excelόχαρτο. Προσωπικά δεν έχω το χρόνο... αλλά πάω καθάρα με το ένστικτο. Η Ελίν είχε μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους απ'τη Protergia στο φυσικό αέριο, οπότε πιθανολογώ ότι και στην ΟΤΣ το συνολικό περιθώριο κέρδους θα είναι μεγαλύτερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη οσοι ηταν με προγραμμα αοριστου χρονου στην ΕΛΙΝ τι γινεται τελικα.
    Εγω μιλησα μαζι τους την Παρασκευη για το Οικιακο Νυχτερινο και ειπαμε απο αυτην την εβδομαδα να κανονισουμε τηλεφωνικα και να το κλεισουμε το deal ωστε να μου στειλουν τα χαρτια με τα συμβολαια.
    Τι γινεται ρε γαμωτο μ'εμενα τωρα?
    Αν τελικα αυριο η μεθαυριο που θα ξαναιλησω μαζι τους και υπογραψουμε για το Οικιακο Νυχτερινο μετα απο μια εβδομαδα θα μου πουνε οτι αλλαξαν οι τιμες και τωρα θα πρεπει να πληρωνω περισσοτερα?
    Δεν ξερω τι να πω.
    Αν μας αναγκάσουν να πάμε σε νέο πακέτο, είναι υποχρεωμένοι να μας ενημερώσουν. Απ'την ημέρα της ενημέρωσης, οι αλλαγές θα μπουν σε ισχύ μετά από 60 μέρες. Άμα θες φεύγεις και πας αλλού. Αν δε πράξεις τίποτα, τότε ισχύει σιωπηλή αποδοχή των όρων.

  2. #5402
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κίνηση πανικού από μια εταιρία με λίγους πελάτες και μικρό ποσοστό κέρδους. Πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα προγράμμα τα είχαν για αρκετό καιρό στα σκαριά και μόλις είδαν χτες την ΟΤΣ να εκτοξεύεται στο 92.22, φοβήθηκαν ότι θα μπούνε μέσα. Σήμερα βέβαια η ΟΤΣ είναι στο 0 (έτσι τουλάχιστον λέει το site της Volterra). Ίσως έχει πέσει και στο μείον;

    Spoiler:
    https://www.volterra.gr/diagramma-ots/

    Το ΚΟΤ είναι πλέον διαθέσιμο στο Fixed Οικιακό Νυχτερινό (χωρίς δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ). Η χρέωση μέρας ανέβηκε στο 0.095 -10% και υπάρχει και πάγιο 1 ευρώ /μήνα. Δε ξέρω αν συμφέρει πλέον ή αν υπάρχει τίποτα καλύτερο σε άλλο πάροχο.

    Οι απλοί καταναλωτές είναι οι μεγάλοι χαμένοι καθώς για να έχουμε όφελος θα πρέπει να βάλουμε το:
    - Οn 24/7: 2 χρόνια δέσμευση, πάγιο 2.90/μήνα, ΟΤΣ 42-52. Είναι περίπου στα ίδια με το Οικιακό Μax της Protergia. (όφελος 225ευρώ)
    - Smart Home: χωρίς δέσμευση, ετήσιο πάγιο 36ευρώ, ΟΤΣ 42-52 (όφελος 203 ευρώ)

    *Το όφελος είναι υπολογισμένο συγκριτικά με ΔΕΗ Γ1Ν και ετήσια κατανάλωση 4300+900


    Στα Επαγγελματικά υπάρχουν πλέον τα:
    - Fixed Business 1: 0.0855 τελική τιμή κιλοβατώρας, χωρίς δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ (όφελος 411ευρώ)
    - Οn Business 1: 0.76 τελική τιμή κιλοβατώρας, χωρίς δέσμευση, OTΣ 48-58 (όφελος 531ευρώ)
    - Smart Business 1: 0.0609 τελική τιμή κιλοβατώρας, χωρίς δέσμευση, 59 ευρώ ετήσιο πάγιο, ΟΤΣ 42-52 (ετήσιο όφελος 658ευρώ)

    *Το όφελος είναι υπολογισμένο συγκριτικά με ΔΕΗ Γ21 και ετήσια κατανάλωση 12000kw


    Κι εγώ ελπίζω να μπορέσουμε να κρατήσουμε τα παλιά πακέτα αορίστου χρόνου αν και χλωμό το κόβω. Αν αλλάξουν τους όρους μονομερώς μάλλον θα βάλω το On Βusiness στο Επαγγελματικό. Για το Οικιακό προβληματίζομαι να δεσμευτώ 2 χρόνια στο Οn 24/7. Στο δε Smart home που δεν έχει δέσμευση, νομίζω προπληρώνεις όλο το ετήσιο πάγιο... αλλά τί γίνεται σε περίπτωση που φύγεις πριν το χρόνο;

    Από την άλλη αν βάλετε την κατανάλωση σας στο allazorevma θα δείτε ότι οι εναλλακτικές είναι τα προγράμματα που έχουμε συζητήσει τον περασμένο μήνα:
    - ΗΡΩΝ UP: Χωρίς δέσμευση, ΟΤΣ 35-45 + μαθηματικός τύπος με περιθώριο κέρδους
    - Protergia Oικιακό Μax, 2 χρόνια δέσμευση, 40-50 ΟΤΣ + μαθηματικός τύπος με περιθώριο κέρδους
    - Φυσικό Αέριο Νυχτερινό Maxi, 2 χρόνια δέσμευση, 30-40 ΟΤΣ


    Εκτός κι αν βγει κάτι αξιόλογο λόγω Χριστουγέννων, οπότε σε περίπτωση μονομερούς αλλαγής των όρων δε χρειάζεται βιασύνες.
    Όπως το είπες, όχι βιασύνες.
    Η Ελίν αποφάσισε να χάσει ένα μεγάλο συγκριτικό αποτέλεσμα (χωρίς ΟΤΣ), δεν διαφημίστηκε, δεν προώθησε έστω κάτι μέσω των πρατηρίων της, δεν, δεν. Τώρα μάλλον πάει να παίξει το τελευταίο χαρτί.

  3. #5403
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μας αναγκάσουν να πάμε σε νέο πακέτο, είναι υποχρεωμένοι να μας ενημερώσουν. Απ'την ημέρα της ενημέρωσης, οι αλλαγές θα μπουν σε ισχύ μετά από 60 μέρες. Άμα θες φεύγεις και πας αλλού. Αν δε πράξεις τίποτα, τότε ισχύει σιωπηλή αποδοχή των όρων.
    Τελικα το σκεφτηκα και αποφασισα να μην προχωρησω σε συμβολαιο με την ΕΛΙΝ.Δεν μπορω να καθομαι να παιζω μαζι τους και ειδικα αυτην την περιοδο με οσα συμβαινουν.
    Προσωπικα θελω μια σταθεροτητα κι ας δινω κατι παραπανω και οχι να αλλαζω συνεχεια εταιριες καθε φορα με τοσες αλλαγες που κανουν.
    Ευτυχως δεν εκανα την μεταβαση γιατι αν μ'ενημερωναν οτι συντομα οτι μεσα σε 60 ημερες θα γινουν αυτες οι αλλαγες θα ειχα εκνευριστει πολυ.
    Υπαρχει κατι αλλο χωρις δεσμευση και χωρις ΟΤΣ αυτη τη στιγμη?

  4. #5404
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ έψαχνα να βρω από πού διάολο προκύπτει η ΟΤΣ 42-52 που έβλεπα στο allazorevma και διαπιστώνω ότι και στο Οn 24/7 και στο Smart Home λέει στη σύμβαση ΟΤΣ 48-58 και στα καπάκια στους Ειδικούς Όρους ότι "Το εύρος τιμών μη εφαρμογής χρεώσεων αναπροσαρμογής προμήθειας του άρθρου Γ8.1, ορίζεται σε 42-52€/mWh για το εν λόγω πρόγραμμα". Μα πόσο ξεφτίλες...



    Ωχ το είδα κι αυτό.

    EΛΙΝ


    HΡΩΝ


    Protergia


    Eδώ υπάρχουν τα PDF για τις ημερήσιες ΟΤΣ:
    http://www.enexgroup.gr/agores/analy...as/deltia-iep/

    Μα τι μπάχαλο είναι αυτό.
    Protergia και Hρων λαμβάνουν υπόψιν την μέση τιμή ΟΤΣ, η Ελίν τις καθημερινές ΟΤΣ.
    Protergia και Ήρων έχουν ΛΠΝ, ΜΜΚΘΣΣ προστιθέμενο στην ΟΤΣ. Η Ελίν δεν τα έχει αυτά αλλά βαζουν στο τέλος συντελεστή προσαύξησης 5.7€/Mwh
    Protergia και Ήρων έχουν *(1+συντελεστή απωλειών), η Ελίν έχει *1.22.

    Δε μπορώ να κάνω συγκρίσεις με Protergia και Ήρων καθώς δεν καταλαβαίνω όλες αυτές τις παραμέτρους. Στο allazorevma οι συγκρίσεις με ΟΤΣ είναι σίγουρα λάθος! Διότι έβαλα στο πεδίο την κατανάλωση 2 χρόνων (8740 + 1800) και περίοδο κατανάλωσης 2/11/2018 έως 2/11/2020 και μου έβγαλε το ίδιο ακριβώς ετήσιο όφελος με τα παραδείγματα που έγραψα στο προηγούμενο comment. Πράγμα αδύνατον καθώς η ΟΤΣ στις αρχές του 2019 είχε χτυπήσει 70άρια και τον υπόλοιπο χρόνο ήταν μέσο όρο πάνω από 60. Άρα οι συγκρίσεις που γίνονται στο allazorevma ουσιαστικά μας λένε πόσο κέρδος θα έχουμε αν η ΟΤΣ παραμείνει ως έχει τώρα;

    Αυτό πάντως που καταλαβαίνω με το φτωχό μου το μυαλό είναι πως αυτό το *1.22 της Ελίν πολλαπλασιαζόμενο στις ημερήσιες τιμές, συν το 5.7€/Mwh θα είναι φαρμάκι όταν η ΟΤΣ είναι ψηλά. Πχ για 2 μέρες οι ΟΤΣ είναι 92.22 και 50.

    92.22 * 1.22 = 112.5 + 5.7 = 118.2
    118 - 52 = 66 €/Mwh προσαύξηση

    50 * 1.22 = 61 + 5.7 = 66.7
    66.7 - 52 = 14.7 €/Mwh προσαύξηση

    Μέσος όρος προσαύξησης διημέρου 40.35

    Ενώ αν ο υπολογισμός γινόταν εξαρχής με μέσο όρο ΟΤΣ και όχι ημερησίως θα ήταν:
    (92.22 + 50) /2 = 71.11 - 52 = 19.11 €/Mwh μέσος όρος προσαύξησης
    Θεός, που έκανες digest όλη αυτή την πληροφορία

    Συνέχισε να μας ενημερώνεις
    OK boomer

  5. #5405
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Έστειλα μήνυμα μέσο viber στην Ελιν και ρώτησα αν αλλάζει το πρόγραμμα μου και μου απάντησαν "To πρόγραμμα σας ισχύει κανονικά."

  6. #5406
    Εγγραφή
    10-06-2014
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Από ένα γρήγορο search πάντως

    Protergia
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  one.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  77,6 KB 
ID: 220446

    ΗΡΩΝ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  two.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  73,8 KB 
ID: 220447

    Αυτή η μορφή τύπου ρήτρας έχει επικρατήσει. Εγώ ακόμα στο fixed της Πετρογκάζ

  7. #5407
    Καλησπέρα σας και από μένα,

    Ψάχνομαι να αλλάξω πάροχο. Με αρκετό ψάξιμο και διάβασμα θα ήθελα να σας ενημερώσω πως πλέον δεν υπάρχει ΟΤΣ στην αγορά και πως έχει μεταονομαστεί σε τιμή εκκαθάρησης αγοράς ή κάπως έτσι...
    Το θέμα είναι χαμηλή τιμή kWh + ρήτρα ή υψηλή kWh και χωρίς ρήτρα; Έχει κανείς καμία ιδέα;

  8. #5408
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glazar76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ένα γρήγορο search πάντως

    Protergia
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  one.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  77,6 KB 
ID: 220446

    ΗΡΩΝ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  two.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  73,8 KB 
ID: 220447

    Αυτή η μορφή τύπου ρήτρας έχει επικρατήσει. Εγώ ακόμα στο fixed της Πετρογκάζ
    Protergia
    1.15 με προσαύξηση €11.5/MWh <- Ouch

    ΗΡΩΝ
    1.16 με προσαύξηση €5.6/MWh

    Ελίν
    1.22 με προσαύξηση €5.7/MWh

    Τι άλλο λείπει για τον υπολογισμό;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ έψαχνα να βρω από πού διάολο προκύπτει η ΟΤΣ 42-52 που έβλεπα στο allazorevma και διαπιστώνω ότι και στο Οn 24/7 και στο Smart Home λέει στη σύμβαση ΟΤΣ 48-58 και στα καπάκια στους Ειδικούς Όρους ότι "Το εύρος τιμών μη εφαρμογής χρεώσεων αναπροσαρμογής προμήθειας του άρθρου Γ8.1, ορίζεται σε 42-52€/mWh για το εν λόγω πρόγραμμα". Μα πόσο ξεφτίλες...
    Αυτό τελικά, ποιο από τα 2 ισχύει;

    Επίσης όταν η Ελίν λέει οτι θα λαμβάνει υποψην την ημερήσια ΟΤΣ, σημαίνει οτι δαιιρεί την κατανάλωση που έγραψε ο μετρητής με τις π.χ. 120 μέρες? Και πολλαπλασιάζει κάθε μέρα ξεχωριστά;;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Protergia και Ήρων έχουν ΛΠΝ, ΜΜΚΘΣΣ προστιθέμενο στην ΟΤΣ. Η Ελίν δεν τα έχει αυτά αλλά βαζουν στο τέλος συντελεστή προσαύξησης 5.7€/Mwh
    Απ'ότ φαίνεται από τις παραθέσεις του @glazar76 δεν τις χρησιμοποιούν ούτε αυτές πλέον, αλλά βάζουν συντελεστή προσαύξησης. Ίσως συνδέεται και με αυτό https://worldenergynews.gr/index.php?id=49003
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος globalnoise : 04-11-20 στις 14:33.
    OK boomer

  9. #5409
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Είμαι στο Ελίν Γ1Ν το οποιο με συνέφερε πολύ και ήδη ψάχνω για αλλαγή αφού αργά η γρήγορα θα μας περάσουν τις νέες χρεώσεις.
    Πείτε μου λίγο για το φυσικό αέριο νύχτα maxi https://www.fysikoaerioellados.gr/pr...electric-power
    Με πρόχειρους υπολογισμούς βγαίνει φθηνότερα ακόμη και με το πάγιο του και την ΟΤΣ στο περίπου.
    Καιω περίπου 1500kwh/4μηνο το χειμώνα και 900 το καλοκαίρι . Η χρήση μου νύχτας μέρας στο σύνολο των 1500kwh για παράδειγμα είναι 800 μέρα και 700 νύχτα. Το δουλεύω το νυχτερινό δηλαδή.

  10. #5410
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Για Protergia νομίζω ισχύουν όλα μαζί. Και το άθροισμα και μέσο προσαυξημένο άθροισμα.

    https://www.protergia.gr/el/content/...xnes-erwthseis














    Αυτό το €11.5/MWh που έγραψε ο glazar76 ίσως είναι καινούργιο φρούτο, τι να πω; Τους πήρα εν τω μεταξύ τηλέφωνο το μεσημέρι να μάθω τι διάολο ισχύει απ'όλα αυτά κι εννοείται δεν είχαν ιδέα. Απ'το εμπορικό τμήμα για νέους πελάτες μου είπαν να πατήσω το πλήκτρο για τους υφιστάμενους πελάτες ώστε να συνδεθώ στο λογιστήριο. Μόλις το έκανα αυτό μου λέει η τύπισσα με αγενές υφάκι... τι πήρατε εδώ, μιλήστε με το εμπορικό ή μπείτε στο site και δείτε τα. Στον Ήρων που πήρα επίσης δεν ήξεραν, αλλά τους έδωσα mail μήπως και μπορέσουν να απαντήσουν. Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να πάω σε κανέναν από αυτούς τους 2. Ακόμα κι αν μου πούνε τιμές ΛΠ και ΜΚΘΚΣΣ για μήνα Σεπτέμβρη, δεν έχω ιδέα πώς διακυμαίνονται κι αν επρόκειτο για μεγάλο ρίσκο.

    Eκτός κι αν τα κατάργησαν εντελώς όπως γράφετε πάνω κι έχουν αμελήσει να ενημερώσουν τις ιστοσελίδες και βρίσκουμε διαφορετικά πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό τελικά, ποιο από τα 2 ισχύει;

    Επίσης όταν η Ελίν λέει οτι θα λαμβάνει υποψην την ημερήσια ΟΤΣ, σημαίνει οτι δαιιρεί την κατανάλωση που έγραψε ο μετρητής με τις π.χ. 120 μέρες? Και πολλαπλασιάζει κάθε μέρα ξεχωριστά;;;
    Οι ειδικοί όροι υπερισχύουν των γενικών όρων.

    ΕΛΙΝ On Βusiness 1 48-58
    EΛΙΝ Smart Business 42-52
    EΛΙΝ ΟΝ 24/7 Οικιακό 42-52
    ΕΛΙΝ Smart Home 42-52

    Για το άλλο ερώτημα ναι... λογικά θα μοιράσουν την κατανάλωση στις μέρες αναλογικά και η κάθε μέρα θα έχει διαφορετική ΟΤΣ. Κάποιες μέρες θα είναι φουσκωμένες, κάποιες θα έχουν επιστροφή. Αλλά το κόστος σε υψηλές ΟΤΣ είναι δυσανάλογα μεγαλύτερο συγκριτικά με το όφελος χαμηλών ΟΤΣ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vermetalz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστειλα μήνυμα μέσο viber στην Ελιν και ρώτησα αν αλλάζει το πρόγραμμα μου και μου απάντησαν "To πρόγραμμα σας ισχύει κανονικά."
    Mακάρι αλλά δεν επαναπαύομαι, ειδικά για την επαγγελματική μου κατανάλωση. Μιας που τελικά μπήκα στη διαδικασία να βγάλω άκρη στον κακό χαμό, ίσως φανούν χρήσιμα τα παρακάτω για όσους θέλουν να κάνουν νέες επαγγελματικές συνδέσεις και δε μπορούν να βάλουν πλέον το παλιό Eπαγγελματικό 1 της Ελίν.


    Petrogaz ρήτρα προσαρμογής
    (Μ.Ο ΟΤΣ * 1.18) + 5.5

    ΕΛΙΝ ρήτρα προσαρμογής
    (Ημερήσια ΟΤΣ * 1.22) + 5.7

    Υπενθυμίζω επίσης αυτό που έγραψα στη προηγούμενη σελίδα... οι συγκρίσεις που γίνονται στο allazorevma γίνονται βάσει του τελευταίου μέσου όρου ΟΤΣ, εν προκειμένω 46,62 του μήνα Σεπτέμβρη.

    Αν οι ΟΤΣ ανέβουν, τότε το ετήσιο όφελος θα είναι διαφορετικό.

    Έφτιαξα λοιπόν ένα πρόχειρο excel που υπολογίζει το ετήσιο όφελος με μια αυξημένη υποθετική τιμή ΟΤΣ.

    ΟΤΣ 50



    ΟΤΣ 57



    ΟΤΣ 60



    Για την κατανάλωση μου λοιπόν (12000 ετησίως), σε περίπτωση που καταργηθεί το παλιό Επαγγελματικό 1 της Ελίν με συμφέρει:

    Για ΟΤΣ έως 57:
    Το Petrogaz Red Pro 1 Plus με 25% έκπτωση συνέπειας. 0.060 τελική τιμή, 6ευρώ πάγιο / μήνα, 4 πάγια δώρο, 2 χρόνια δέσμευση, ΟΤΣ 40-50.
    https://www.petrogazenergy.gr/paketo...red-pro-1-plus

    Για ΟΤΣ πάνω από 57:
    Το WeEnergy Free, χωρίς δέσμευση, χωρίς πάγιο, χωρίς ΟΤΣ, το τιμολόγιο ισχύει για 1 χρόνο, μόνο εκκαθαριστικοί λογαριασμοί
    https://weenergy.gr/prasino-revma/we-free/

    Και τα 2 παραπάνω προγράμματα ισχύουν για συνδέσεις ως 31/12.

    Ανεβάζω εδώ το excel... είναι σε μορφή οds (openoffice):
    https://filebin.net/7dz3iyey8mq753kw

    Aλλά για να το χρησιμοποιήσετε θα πρέπει να πάτε στο allazorevma (τώρα που ακόμα οι συγκρίσεις γίνονται με ΟΤΣ 46.62) να κάνετε αναζήτηση της επαγγελματικής σας κατανάλωσης για 1 έτος με ΟΤΣ, κι έπειτα να πάρετε τα αποτελέσματα (ετήσιο όφελος) και να αντικαταστήσετε όλη τη στήλη Η. Το Κελί Η6 που είναι το όφελος για το παλιό Ελίν Επαγγελματικό 1 το υπολογίζετε ως (Κατανάλωση * 0.0135) + Όφελος ΕΛΙΝ Fixed Business 1. Αντιστοίχως διορθώνετε τα κελιά Κ5 και Κ6. Μετά βάζετε τις τιμές που θέλετε στα κελιά Α11 και Α15.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 03-11-20 στις 22:59.

  11. #5411
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Φιλε μου ekrepali μηπως γνωριζεις για τιμολογιο Γ22 καθολου τι συμφερει?
    Δυο φορες που επικοινωνησα με το allazorevma και αφησα στοιχεια να με καλεσουν δεν με καλεσε κανεις.

    Μηπως εχει τυχει να ασχοληθεις καθολου?

  12. #5412
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου ekrepali μηπως γνωριζεις για τιμολογιο Γ22 καθολου τι συμφερει?
    Δυο φορες που επικοινωνησα με το allazorevma και αφησα στοιχεια να με καλεσουν δεν με καλεσε κανεις.

    Μηπως εχει τυχει να ασχοληθεις καθολου?
    Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Γ22. Το παλιό Επαγγελματικό2 της Ελίν σίγουρα θα ήταν μια καλή εύκολη περίπτωση.

    Χωρίς δεσμεύσεις, πάγιο, ΟΤΣ υπάρχουν τώρα μόνο το καινούργιο της Ελίν με 0.0783 και το WeFree με 0.077 (αυτό μόνο για 1 χρόνο)
    https://energy.elin.gr/ilektriki-ene...iness-2-reyma/
    https://weenergy.gr/prasino-revma/we-free/

    Για τα υπόλοιπα προγράμματα/παρόχους πρέπει να βγάλεις κομπιουτεράκια για ΟΤΣ και πιθανώς να δεσμευτείς 2 χρόνια.

    ΥΓ: Τώρα που πάτησα "ρεύμα Ελίν" στο google... 4 από τα 6 αποτελέσματα (παλιό electricon) βγάζουν error 404.



    Απορώ από πού περιμένουν να πιάσουν πελάτες...

  13. #5413
    Εγγραφή
    10-06-2014
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν, οι τιμές ΟΤΣ είναι μηδενικές στο site της volterra και δεν ανανεώνονται στο site του Enex γιατί δεν ΥΠΑΡΧΕΙ πλέον ΟΤΣ! Έχει αντικατασταθεί με την ημερήσια εκκαθάριση τιμής επομένης ημέρας, ακριβώς όπως αναφέρει η Ελιν. Προφανώς και όλοι οι πάροχοι θα αλλάξουν τα συμβόλαια και θα αντικαταστήσουν τον όρο ΟΤΣ μιας και δεν μπορούν να χρεώνουν κάτι που δεν υπάρχει. Θα ψάξω αύριο και τους όρους των άλλων εταιρειών να δω τι παίζει.

  14. #5414
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Κράζουμε δηλαδή 2 μέρες την Ελίν που πρώτη εφάρμοσε τους νέους κανόνες και οι άλλοι κάνουν τις πάπιες.

    Επίσης τώρα που ξαναδιαβάζω τους όρους "λαμβάνουμε τη μεση τιμη εκκαθαρισης αγορας επόμενης μερας"

    Άρα είναι μέση τιμή για τη περίοδο κατανάλωσης.

    Eιδήσεις:
    https://energypress.gr/news/rae-hrei...arrythmisi-tis
    https://energypress.gr/news/target-m...sei-simera-gia

    @glazar76
    έχεις κάποιο link να βλέπουμε τις ημερήσιες τιμές;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 04-11-20 στις 09:52.

  15. #5415
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    @ecrepali Δλδ για καταναλωση 7000-7500kwh χωρις νυχτερινο μετρητη ποιο πακετο συνφερει ποιο πολυ απο αυτα της Ελιν?

Σελ. 361 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 341351356359360361362363366371381 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας