Σελ. 48 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 706-720 από 1297
  1. #706
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο manual στις οδηγίες για μια γραμμή αναφέρει

    Συνημμένο Αρχείο 198549

    Που σημαίνει πως δουλεύει μια χαρά η Phone1, άλλωστε μπορείς να το δεις και στο μενού voip.

    Στην 2 σου λέει να το βάλεις όταν θέλεις να στείλεις επιστροφή πίσω μέσω του σπλίτερ

    Σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ο σπλίτερ στην συνδεσμολογία του voip?

    Με αλλάξανε από PSTN σε voip και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να βάλω καθόλου το σπλίτερ.

    Ο τεχνικός μου είπε από την κεντρική πρίζα της γραμμής που έρχεται κάθετα από την είσοδο της πολυκατοικίας να βάλω ένα καλώδιο προς στο ρούτερ, και ένα δεύτερο καλώδιο να γυρίσω από το PHONE του ρούτερ πίσω στην πρίζα προς την οριζόντια καλωδίωση που συνεχίζει προς τον συναγερμό και τις άλλες πρίζες τους σπιτιού.

    Τον ρώτησα για σπλίτερ συγκεκριμένα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται πουθενά να το βάλω.

    Τον ρώτησα αν υπάρχει άλλη συνδεσμολογία, και μου είπε όχι.

    (παρεμπιπτόντως, ως προς την ποιότητα επικοινωνίας, ο ίδιος ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι παρότι θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει βελτίωση, στην πράξη δεν υπάρχει, και ότι ο ίδιος σε όσες συνδέσεις έχει αλλάξει δεν έχει δει καμία βελτίωση στον ήχο)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MycenaeanKing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Δηλαδή όπως καταλαβαίνω θα πάμε όλοι σε voip με το ζόρι, ακόμα και αν δεν έχουμε συναινέσει γραπτά σε αυτό; Δεν αποτελεί αυτό αθέτηση των όρων του συμβολαίου από την πλευρά του παρόχου; Υπάρχει κάποιος πάροχος που να δίνει αποκλειστικά και μόνο pstn τηλεφωνία; Έγω θέλω να έχω τηλέφωνο και όταν πέφτει το ίντερνετ και δε θέλω κινητά και εκτροπές, δικαίωμά μου δεν είναι; Aν είναι να μας πάνε με το ζόρι όλοι οι πάροχοι σε voip θα μπορούσε κάποιος να απευθυνθεί στην ΕΕΤΤ ώστε να παραμείνει σε pstn;
    Αρχικά κανένας δεν συντηρεί πλέον κλασσική τηλεφωνία... Κατά 2ον έχεις ήδη δώσει το δικαίωμα στον πάροχο να κάνεις αναβαθμίσεις της υπηρεσίας.. Κατά 2ον το συμβόλαιο που έχεις σου λέει για τηλεφωνία δεν λέει πως παρέχεται ..
    Και όχι δεν είναι αθέτηση ...
    Έτσι είναι. Και να θες να φύγεις να πας αλλού (π.χ. σε πάροχο PSTN ή FTTH), δεν σε αφήνουν να φύγεις χωρίς πέναλτι. Οπότε μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιό σου παραμένεις σε κάτι που για σένα είναι υποβάθμιση (ή στην καλύτερη το ίδιο) και αυτοί το ονομάζουν αναβάθμιση αλλά εννοούν αναβάθμιση της δικής τους δομής κόστους :-)

  2. #707
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ο σπλίτερ στην συνδεσμολογία του voip?

    Με αλλάξανε από PSTN σε voip και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να βάλω καθόλου το σπλίτερ.

    Ο τεχνικός μου είπε από την κεντρική πρίζα της γραμμής που έρχεται κάθετα από την είσοδο της πολυκατοικίας να βάλω ένα καλώδιο προς στο ρούτερ, και ένα δεύτερο καλώδιο να γυρίσω από το PHONE του ρούτερ πίσω στην πρίζα προς την οριζόντια καλωδίωση που συνεχίζει προς τον συναγερμό και τις άλλες πρίζες τους σπιτιού.

    Τον ρώτησα για σπλίτερ συγκεκριμένα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται πουθενά να το βάλω.

    Τον ρώτησα αν υπάρχει άλλη συνδεσμολογία, και μου είπε όχι.

    (παρεμπιπτόντως, ως προς την ποιότητα επικοινωνίας, ο ίδιος ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι παρότι θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει βελτίωση, στην πράξη δεν υπάρχει, και ότι ο ίδιος σε όσες συνδέσεις έχει αλλάξει δεν έχει δει καμία βελτίωση στον ήχο)
    Αν δεν θέλεις να επιστρέψεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι δεν χρειάζεται, αν θέλεις τότε θα πρέπει να μπει σπλιτερ στην σύνδεση με το Modem και φίλτρο σε κάθε συσκευή
    Πόσο χρονών ήταν ο τεχνικός; ρωτάω για στατιστικούς λόγους

  3. #708
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν θέλεις να επιστρέψεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι δεν χρειάζεται, αν θέλεις τότε θα πρέπει να μπει σπλιτερ στην σύνδεση με το Modem και φίλτρο σε κάθε συσκευή
    Πόσο χρονών ήταν ο τεχνικός; ρωτάω για στατιστικούς λόγους
    Μεταξύ 30-40, δεν τον είδα, γιατί με έστησε στο ραντεβού, και πήρε και μου τα είπε τηλεφωνικώς να τα κάνω εγώ.

    (Btw, το σύστημα που ο ΟΤΕ έχει για τα ραντεβού είναι επιεικώς γτπ, την πρώτην φορά με στήσανε τελείως χωρίς να έρθουν καθόλου μέσα στο 6ωρο!!! παράθυρο και χωρίς να τηλεφωνήσουν ότι δεν θα έρθουν, και παρότι είχα πάρει πρωί πρωί να επιβεβαιώσω ότι το ραντεβού ισχύει. Για το δεύτερο ραντεβού κανονίσαμε να έρθουν συγκεκριμένη ώρα και όχι σε 6ωρο παράθυρο ώστε αν με στήσουν να μην χάσω πάλι το μεροκάματο. Και βέβαια δεν ήρθαν.)

    Στο τηλέφωνο όμως κάθησε και μου τα είπε αναλυτικά. Έκανα την συνδεσμολογία που σου είπα παραπάνω, και λειτουργεί, χωρίς σπλίτερ.

  4. #709
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ 30-40, δεν τον είδα, γιατί με έστησε στο ραντεβού, και πήρε και μου τα είπε τηλεφωνικώς να τα κάνω εγώ.

    (Btw, το σύστημα που ο ΟΤΕ έχει για τα ραντεβού είναι επιεικώς γτπ, την πρώτην φορά με στήσανε τελείως χωρίς να έρθουν καθόλου μέσα στο 6ωρο!!! παράθυρο και χωρίς να τηλεφωνήσουν ότι δεν θα έρθουν, και παρότι είχα πάρει πρωί πρωί να επιβεβαιώσω ότι το ραντεβού ισχύει. Για το δεύτερο ραντεβού κανονίσαμε να έρθουν συγκεκριμένη ώρα και όχι σε 6ωρο παράθυρο ώστε αν με στήσουν να μην χάσω πάλι το μεροκάματο. Και βέβαια δεν ήρθαν.)

    Στο τηλέφωνο όμως κάθησε και μου τα είπε αναλυτικά. Έκανα την συνδεσμολογία που σου είπα παραπάνω, και λειτουργεί, χωρίς σπλίτερ.
    Αν το έχεις το τηλέφωνο μόνο του σε κάποια θύρα Phone του router (χωρίς δηλαδή να πηγαίνει το σήμα πίσω στο καλώδιο που φέρνει και το xdsl) δεν θα έχεις θέμα, αν επιστρέφεις σήμα συνήθως υπάρχει

  5. #710
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το έχεις το τηλέφωνο μόνο του σε κάποια θύρα Phone του router (χωρίς δηλαδή να πηγαίνει το σήμα πίσω στο καλώδιο που φέρνει και το xdsl) δεν θα έχεις θέμα, αν επιστρέφεις σήμα συνήθως υπάρχει

    Όχι, το τηλέφωνο δεν το έχω συνδεδεμένο στο ρούτερ, αλλά σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.

    Το σήμα που γυρνάει το τηλεφωνικό σήμα από το ρούτερ δεν συνδέεται με την κάθετη γραμμή αλλά μόνο με την οριζόντια.

    Δηλαδή έχω μια κεντρική χωνευτή πρίζα με δύο υποδοχές τηλεφώνου. Εσωτερικά στην μία υποδοχή συνδέεται η κάθετη γραμμή που έρχεται κάθετα από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, και στην άλλη υποδοχή συνδέεται η οριζόντια γραμμή του διαμερίσματος που συνεχίζει προς τον συναγερμό και τις άλλες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού.

    Αν δεν είχα καθόλου ίντερνετ, απλά οι δύο αυτές γραμμές η κάθετη και η οριζόντια θα συνδέονταν.

    Τις αποσύνδεσε ο τεχνικός σε προηγούμενη φάση που έβαλα VDSL για να μην υπάρχουν παραλληλίες.

    Πάντως το τηλέφωνο και ο συναγερμός φαίνεται να λειτουργούν κανονικά, χωρίς σπλίτερ.
    Και νομίζω εννόησε ότι μπορώ να βγάλω και τα φίλτρα από το τηλ. και τον συναγερμό.

  6. #711
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, το τηλέφωνο δεν το έχω συνδεδεμένο στο ρούτερ, αλλά σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.

    Το σήμα που γυρνάει το τηλεφωνικό σήμα από το ρούτερ δεν συνδέεται με την κάθετη γραμμή αλλά μόνο με την οριζόντια.

    Δηλαδή έχω μια κεντρική χωνευτή πρίζα με δύο υποδοχές τηλεφώνου. Εσωτερικά στην μία υποδοχή συνδέεται η κάθετη γραμμή που έρχεται κάθετα από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, και στην άλλη υποδοχή συνδέεται η οριζόντια γραμμή του διαμερίσματος που συνεχίζει προς τον συναγερμός και τις άλλες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού.

    Αν δεν είχα καθόλου ίντερνετ, απλά οι δύο αυτές γραμμές η κάθετη και η οριζόντια θα συνδέονταν.

    Τις αποσύνδεσε ο τεχνικός σε προηγούμενη φάση που έβαλα VDSL για να μην υπάρχουν παραλληλίες.

    Πάντως το τηλέφωνο και ο συναγερμός φαίνεται να λειτουργούν κανονικά, χωρίς σπλίτερ.
    Και νομίζω εννόησε ότι μπορώ να βγάλω και τα φίλτρα από το τηλ. και τον συναγερμό.
    Οπότε υπάρχει διαχωρισμός των σημάτων, ναι σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται σπλιτερ ή φίλτρο.
    Αυτή είναι και η βέλτιστη λύση, άπλα μερικές φορές δεν μπορεί να γίνει και για αυτό κάνουν την πατέντα με την επιστροφή

    Μπράβο στον Τεχνικο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 08-11-18 στις 22:59.

  7. #712
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επίσης στο θέμα τι να κάνω για να μην έχω δύο καλώδια μες τη μέση μείναμε στο ότι δεν συστήνεται η χρήση των τεσσάρων καλωδίων του πλακέ τηλεφωνικού καλωδίου αλλά να πάρω καλώδιο cat και τηλεφωνικά βύσματα και να συνδέσω δύο ζευγάρια καλωδίων με βάση τα χρώματα στις μεσαίες θέσεις (2 και 3) των τηλεφωνικών βυσμάτων.

  8. #713
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.587
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ή πριν χρόνια αποφασίσει ο ΟΤΕ να μεταβεί σε VoIP;
    Για την δικιά του τηλεφωνία ή άλλου παρόχου;
    τελευταια φορα μου το ειπαν τον Αυγουστο που ανανεωσα το συμβολαιο τωρα μου λενε οτι δεν χανεται η εκπτωση στο 13888 θα περιεμνω ομως την εκδοση του λογαριασμου στις 16/12

  9. #714
    Εγγραφή
    07-05-2015
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ρε παιδια δεν ειναι δυνατον. Δεν ξερω που να τα πω και τι να κανω. Εχω συνεχεις αποσυνδεσεις για ωρες καθε μερα εδω και ποσο καιρο. Αυτο εχει ως αποτελεσμα το σταθερο να μην δουλευει ποτε, δεν μπορω να επικοινωνησω με τους δικους μου, εχουμε σταθερο, το πληρωνουμε κανονικα και καταληγουμε να μιλαμε απο το κινητο. Χωρια το ποσα τηλεφωνα μπορει να χανουμε χωρις καν να το ξερουμε. Ειναι δυνατον τωρα αυτο;Δεν μπορει να γινει κατι; μου ειχαν πει πριν κανα χρονο που μου το εκαναν voip πως αν υπαρξει προβλημα μπορει να μου το αλλαξουν σε pstn. Υπαρχει περιπτωση να ισχυει αυτο; Εχω απηυδυσει!!

  10. #715
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    pstn τελος. Για τα προβληματα αποσυνδεσεων ισχυουν τα γνωστα περι βλαβων. Το εχεις δηλωσει?

  11. #716
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sun of a beach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια δεν ειναι δυνατον. Δεν ξερω που να τα πω και τι να κανω. Εχω συνεχεις αποσυνδεσεις για ωρες καθε μερα εδω και ποσο καιρο. Αυτο εχει ως αποτελεσμα το σταθερο να μην δουλευει ποτε, δεν μπορω να επικοινωνησω με τους δικους μου, εχουμε σταθερο, το πληρωνουμε κανονικα και καταληγουμε να μιλαμε απο το κινητο. Χωρια το ποσα τηλεφωνα μπορει να χανουμε χωρις καν να το ξερουμε. Ειναι δυνατον τωρα αυτο;Δεν μπορει να γινει κατι; μου ειχαν πει πριν κανα χρονο που μου το εκαναν voip πως αν υπαρξει προβλημα μπορει να μου το αλλαξουν σε pstn. Υπαρχει περιπτωση να ισχυει αυτο; Εχω απηυδυσει!!
    Ξεκινα πρωτα απο ελεγχο της εσωτερικης σου καλωδιωσης. Αν εισαι ενταξει τοτε προχωρα σε δηλωση βλαβης.
    The gr81 .

  12. #717
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτη την πατέντα με την επιστροφή αν μπορει καποιος να μας αναλυσει ;;

  13. #718
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απλό είναι. Σε PSTN το splitter συνδεόταν με την τηλεφωνική συσκευή, ενώ τώρα με την θύρα PHONE του router, έτσι ώστε το τηλεφωνικό σήμα να επιστρέψει πίσω σε όλη την υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση προς όλες τις άλλες πρίζες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Τηλεφωνία1.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  29,3 KB 
ID: 198866

    Κανονικά όμως και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να έχουμε άλλη συνδεσμολογία.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Τηλεφωνία.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  27,4 KB 
ID: 198867

  14. #719
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη την πατέντα με την επιστροφή αν μπορει καποιος να μας αναλυσει ;;
    Από την έξοδο PHONE του ρούτερ δίνεις στο splitter για να φιλτράρετε το σήμα και περνάει μέσα στην γραμμή της εσωτερικής εγκατάστασης.

    Γραµµή PSTN ή Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή με 1 κανάλι φωνής

    https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post6391024
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #720
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαλιστα ευχαριστω ! . Το τζιμανι οτετζης εχει ενωσει τη γραμμη με το speedport πετωντας το splitter και την έξοδο phone 2 περνάει μέσα στην γραμμή της εσωτερικής εγκατάστασης χωρις φιλτρο .... Ενα θορυβο στο πανω τηλεφωνο σε αυτο πρεπει να οφειλεται .... Η δικαιολογία ηταν οτι και καλα ετσι συγχρονίζει καλυτερα . Τι τους λες τώρα ;

Σελ. 48 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας