Σελ. 27 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 2836
  1. #391
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι προσπα8ουν να κανουν τη νυχτα μερα.Μπορει το pc να εχει πολυ (40-60-80%) καλυτερες επιδοσεις απο κονσολα?Προφανως αλλα για οποιον δεν επενδυει πολυ χρονο για να ασχολη8ει με το α8λημα 8α του κοστισει πολυ χρημα,και το παραπανω κοστος δεν 8α ειναι αναλογο των παραπανω επιδοσεων.Μαλιστα για την πλειοψηφια 8α ειναι πολυ δυσαναλογο,επαναλαμβανω οτι αυτο το thread δεν αντιπροσωπευει την οποια τεχνογνωσια της πλειοψηφιας των pc gamers εδω και 15+ χρονια.Αυτοι 8α πανε στις αλυσιδες και 8α διαλεξουν καποια ετοιμα συστηματα με τις υπερτιμημενες intel cpu+nvidia gpu που ειδαν να εχουν εστω κι ελαχιστο προβαδισμα στα benchmarks και ας ειναι σαπια ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα κι ας χρειαστουν ξανα ολικη αναβα8μιση 2 χρονια πιο γρηγορα (αν δεν εχει ψη8ει τιποτα πιο νωρις δηλαδη).

    Εχω βαρε8ει να το λεω κοιτατε το το δεντρο (προσωπικη εμπειρια γνωσεις και προτιμησεις του κα8'ενος) και χανετε το δεντρο (τι κανει η συντριπτικη πλειοψηφια).Το οτι εγω την εβγαλα μια χαρα με τον fx για 6 χρονια δεν σημαινει οτι 8α ισχυε για τον psolord που εβαζε πολυ νωριτερα δυνατοτερες gpus να συνοδευουν την intel cpu του.Αλλο που προσπα8ει να με πεισει οτι ο fx δεν μπορει να συνοδευει πια gpus αποδοσης επιπεδου 8gb rx 570/580,εκει προφανως διαφωνουμε.8α βοη8αγε βεβαια να ειχε στην δια8εση του τα συγκεκριμενα συστηματα (fx και κονσολα) αλλα και προφανως να τα δουλευε κα8ημερινα προτου τα κρινει.Ωστοσο με επιδοσεις που μολις τον τελευταιο χρονο ξεπερασαν εκεινες της κονσολας δεν 8α ισχυριστω οτι το pc gaming δεν ειναι δυσαναλογα ακριβοτερο της κονσολας.Γιατι συναρμολογησα και τετοια πολυ δυνατοτερα συστηματα σε ολη τη διαρκεια του κυκλου ζωης της και ξερω απο 1ο χερι ποσο κοστιζε να εχεις εστω και +50% (ποσο μαλλον +100%) fps αν ο πελατης δεν εχει ορεξη να περιμενει ποτε 8α ωριμασουν τα αγγουρια για να συμφερει η αναβα8μιση η ποτε 8α πεσει η τιμη στην ταδε gpu.Μαλιστα τις περισσοτερες φορες ηταν και κολημμενος με nvidia και intel,οχι οτι δεν υπηρχαν κατηγοριες τιμης που ηταν οντως οι πιο συμφερουσες αλλα συνη8ως πληρωνες premium branding η μη φ8ηνη αναβα8μισιμοτητα.

    Οσον αφορα τα games το witcher 3 ως rpg εχει δυσαναλογα μεγαλες πωλησεις στο pc σε σχεση με την κονσολα.Οι περισσοτεροι ΑΑΑ τιτλοι που ειναι πιο action oriented εχουν ακομα μεγαλυτερη αναλογια πωλησεων στις κονσολες εναντι των pcs.Προσαρμοζονται στις κονσολες γιατι εκει ξερουν οτι συνη8ως 8α πουλησουν 10 φορες παραπανω.Παιχνιδια οπως το rdr2 ειναι εξαιρεση γιατι ξερανε οτι εστω και με 1 χρονο κα8υστεριση 8α εχουν σημαντικες πωλησεις και στο pc,οποτε ριξανε χρονο και χρημα για να τρεχει κι εκει καλα.Σοβαρα μιλαω μην γελατε,για τα specs των pcs μια χαρα τρεχει δεδομενου οτι αναμφιβολα το game προσαρμοστηκε στο ps4.Βοη8ησε και το γεγονος οτι το ps4 εχει αδυναμα specs αλλα και τα dx12/vulkan.Σε κα8ε περιπτωση ομως χωρις κονσολες το pc δεν 8α ειχε ουτε τους μισους ΑΑΑ τιτλους.Τωρα για το κοστος αποκτησης των τιτλων αυτων (εξαιρουμενης φυσικα της πειρατιας) καποτε υπηρχε μεγαλη διαφορα αναμεσα στο pc και την κονσολα.Πλεον δεν τι8εται τετοιο 8εμα αν 8ες να κανεις οικονομια στην κονσολα μπορεις αναμεσα απο τις συνδρομες και τις φ8ηνες επανεκδοσεις να εχεις σχεδον τα παντα ενω αν υπολογισεις και το sharing (οσο καχυποπτος κι αν εισαι καποιον καταλληλο φιλο η συγγενη 8α εχεις) φτανεις πολυ κοντα στις τιμες του pc.Η κατασταση εχει φτασει σε τετοιο σημειο που συνη8ως μετραει περισσοτερο το απο που και ποτε 8α αγορασεις το game παρα ποια εκδοση ειναι.

    Τελος να αναφερω οτι προσωπικα παιζω κυριως στο pc και μαλιστα κατατρεγμενες απο την κονσολα κατηγοριες οπως strategy.Μαλιστα o λογος που αγορασα playstation 1 ηταν γιατι ηταν μακραν η φ8ηνοτερη εναλλακτικη για να παιζω command & conquer.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχω χαρει 1 σωρο games που κυκλοφορησαν μονο στις κονσολες,και δεν αναγνωριζω τι ξεραϊλα 8α επικρατουσε στο pc χωρις αυτες.Απλα δειτε τι γινεται στις κατηγοριες παιχνιδιων που δεν πουλανε στις κονσολες για να καταλαβετε για τι μιλαω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος OrderlordTank : 22-11-19 στις 00:16.

  2. #392
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    @Psolord

    Κάνε μια σύνθεση PC, Νοέμβρη 2017 (κυκλοφορία Xbox One X) με RX580 και 16GB ram... θα κλάψεις.
    Να δούμε τι PC αγόρασε κάποιος αντί για τη κονσόλα με 500€ ρε παιδί μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 22-11-19 στις 04:04.

  3. #393
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε λίγο θα κλαίμε ξανά, το μόνο σίγουρο:

    https://www.guru3d.com/news_story/de...ing_again.html

    - - - Updated - - -

    Την περίοδο που βγήκε το XB1X (και λίγο μετά) όλες οι DRAM (DDR4/GDDR5) ήταν στον θεό... πως να μην πουλήσει μετά;

    Αυτές οι μαφιόζικες καρτέλ τακτικές διώχνουν κόσμο από το PC gaming και οι Κομισάριοι των Βρυξελλών κοιμούνται όρθιοι αντί να τους απαυτώσουν στα πρόστιμα.

    Βάλε και λίγο πέτσωμα Πέτσινου & mining craze του χρόνου και να δεις για πότε δένει το γλυκό...

    Φυσικά υπάρχουν και περίοδοι όπου το PC hardware είναι σχετικά VFM, με ελάχιστο mark-up συγκριτικά με κονσόλες. Αν είσαι τυχερός και προλάβεις το τρένο, καλώς.

  4. #394
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    ~300 η gpu, ~200 οι ραμ (για 3000mhz), ~180 ο 1600, είμαστε ήδη στα ~680€ και έχουμε ακόμα σκληρό, μητρική, κουτί και τροφοδοτικό. Πάμε για 850+...

    Ω ρε κλάμα...

    Πόσο γρήγορα ξεφτιλιζονται οι τιμές σε gpu, cpu και ram... και πόσο καλύτερα κράτησαν τις τιμές τους οι κονσόλες όλα αυτά τα χρόνια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 22-11-19 στις 04:23.

  5. #395
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    ~300 η gpu, ~200 οι ραμ (για 3000mhz), ~180 ο 1600, είμαστε ήδη στα ~680€ και έχουμε ακόμα σκληρό, μητρική, κουτί και τροφοδοτικό. Πάμε για 850+...

    Ω ρε κλάμα...

    Πόσο γρήγορα ξεφτιλιζονται οι τιμές σε gpu, cpu και ram... και πόσο καλύτερα κράτησαν τις τιμές τους οι κονσόλες όλα αυτά τα χρόνια...
    Αυτό το μηχάνημα που κόστισε 850 ευρώ, μέχρι σήμερα παίζει τα πάντα σε 1080p60 high, και τα παλιότερα σε ultra. Παίζει σαφώς καλύτερα από την 350 ευρώ φθηνότερη κονσόλα (30 fps, sub par image quality). Και έχει μηχάνημα που κάνει τα πάντα και δεν ειναι αυστηρά παιχνιδομηχανή.

    Του χρόνου λοιπόν που θα έρθει η νέα γενιά κονσόλας, θα μπορεί να κάνει upgrade αν θέλει να συνεχίσει να παίζει σε 60fps. Αλλιώς μπορεί να παίζει με το ίδιο μηχάνημα σε 30fps ανετότατα, πάλι με καλύτερο image quality από το Xbox One X.
    Αν κάνει upgrade λοιπόν :
    θα σπρώξει cpu και gpu για ένα 150ρι. Θα βάλει και άλλα 500 αντί να τα δώσει για next gen κονσόλα. Έχει budget 650 ευρώ.

    Μπορεί να βάλει 3700X. Μπορεί και 3950Χ. Θα έχουν ξεφτιλιστεί οι τιμές ακόμα και στους καινούριους. Στους μεταχειρισμένους ακόμα περισσότερο. Σου λέω εγώ βάζει του κουτιού 3700x με 200 ευρώ.
    Και έχει 450 για κάρτα. Του χρόνου λοιπόν, με RDNA2 και Ampere, στα 450 θα ψωνίζει επιδόσεις 2080Ti ίσως και καλύτερα. Στη χειρότερη 2080 Super.

    Συνολικά έδωσε 850+650-150 = 1200 ευρώ.

    Ο κονσολάς αν σπρώξει το One X 150 ευρώ όταν ερθει η κονσολά, θα έχει δώσει συνολικά 500+500-150=850 ευρώ.
    Και πάλι 350 ευρώ διαφορά, και πάλι θα παίζει καλύτερα από τις νέες κονσόλες, και πάλι θα έχει μηχάνημα όχι παιχνιδομηχανή.

    Και 3 χρόνια μετά, πάλι θα μπορεί να κάνει upgrade αν θέλει. Αλλά και να μην κάνει θα συνεχίζει να παίζει καλύτερα. Αλλά αν κάνει θα υπάρξει χάσμα, γιατί η κονσόλα θα έχει μείνει με παρωχημένη τεχνολογία.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #396
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    όσο γρήγορα ξεφτιλιζονται οι τιμές σε gpu, cpu και ram... και πόσο καλύτερα κράτησαν τις τιμές τους οι κονσόλες όλα αυτά τα χρόνια...
    Αυτο ειναι διαχρονικη αλη8εια,παντα ετσι γινοταν.Ειναι ενας απο τους λογους που σχεδον ποτε δεν αγοραζω εξαρτηματα πανω απο 150 ευρω.Ο αλλος ειναι οτι αν ξερεις το α8λημα και παρακολου8εις την αγορα και δια8ετεις υπομονη (κι αν,κι αν...) τοτε οντως πετυχαινεις καλα parts και σε αυτη την κατηγορια τιμης με αξιοπρεπεις (οχι φυσικα κορυφαιες) επιδοσεις.

  7. #397
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά, πάντως τι να σας πω...

    Προσωπικά πάντοτε πρώτον είμαι φανατίλας gamer και δεύτερον η αλήθεια είναι ότι έχω μια Χ άνεση με την έννοια μισθού και ότι είμαι μόνος μου και άρα μπορώ να επενδύω σε συστήματα PC.

    Μην κάτσω να σας γράψω το μακρύ και το κοντό μου στο σύστημα που έχω αλλά σαφώς είναι τούμπανο και σαφώς είναι στην κατηγορία του 1% των χρηστών PC.

    Να επικεντρωθώ όμως στην κάρτα γραφικών... Το 2015 αγόρασα μια 980ti, μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει ΕΝΑ παιχνίδι (και μιλώ και για FPS heavy όπως AC Odyssey, COD, μην πιάσω τίποτε W3 ή Elite Dangerous) στο οποίο πολύ απλά να μην το έχω τρέξει 21:9 σε Ultra και να έχω πέσει κάτω από περίπου 60, άντε να πέσει λίγο ξύλο σε πολύ βαριές στιγμές.

    Όποτε βάζω στο ίδιο μόνιτορ παιχνίδι στην κονσόλα (που την έχω συνδέσει HDMI) όπως ας πούμε το Death Stranding ως το πιο πρόσφατο, απλά γελάω.

    Προφανώς η λύση η δική μου απευθύνεται στο 1% όμως και πάλι θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή με μια καλή επένδυση που έκανα 5 χρόνια πριν και τρέχω Ultra τα πάντα. Θα περιμένω να δω RDR2 το οποίο δεν το έχω πιάσει ακόμα στο PC επειδή θέλω να τελειώσω το Death Stranding

    - - - Updated - - -

    Για εμένα, τα λεφτά που έριξα είναι τρελή επένδυση ενώ ταυτόχρονα μου δίνουν απαράμιλλη ποιότητα. Σίγουρα το κόστος του συστήματος ανέρχεται περίπου σε μια κονσόλα τον χρόνο από το 2015, όμως VFM τρελό ποιοτικά.

    Αυτό ΔΕΝ θα μπορούσε να μου το δώσει κονσόλα ποτέ, και πιστέψτε με την έχω κουμπωμένη και τη χρησιμοποιώ (σε ελάχιστα παιχνίδια)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #398
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και αυτοί οι νόμοι δηλαδή δεν ισχύουν για τις κονσόλες; Μόνο τα PC έχουν die shrinks; Τα Slim τι ρόλο βαράνε στην αγορά;
    Ναι βρε παιδί μου έχουν. Απλά είναι ασύγκριτα λιγότερες. Το PC έχει πρόσβαση στα πάντα. Δε λέω ότι είναι τσάμπα, αλλά έχει. Και αυτό δίνει πρόσβαση σε παλαιότερα μεταχειρισμένα, πολύ γρήγορα, με καλές τιμές, αν υποθέσουμε ότι ένας χρήστης δυσκολεύεται. Λύσεις υπάρχουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκύπτει από την ενοποίηση διαφορετικών chips σε 1 ενιαίο.

    Δηλαδή 1 memory controller, 1 unified RAM, αντί για 2 με DDR4/GDDR5 chips. Electronics 101. Οι νόμοι της φυσικής που λες ισχύουν και εδώ.

    Fair point, αλλά ξεχνάς κάτι σημαντικό.

    Αυτό που γλυτώνεις στην ουσία, είναι τον memory controller του επεξεργαστή. Σου θυμίζω ότι αυτός δεν καταναλώνει πολύ ρεύμα. Δες τα αποτελέσματα του uncore για τον 3700Χ φερ'ειπείν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3700X_power.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 208920

    Έχουμε μετρήσεις που κυμαίνονται απο 15W εως 20W ανάλογα με το load. Όμως μη ξεχνάς ότι στο uncore οι Ryzen2 έχουν ολόκληρο Ι/Ο, όχι μόνο memory controller. PCIe 4.0 X4 controller, USBs κλπ. Οπότε άλλοι επεξεργαστές που δεν τα έχουν αυτά, θα καίνε ακόμα λιγότερο. Θα μου πεις άμα δε τα έχει ο επεξεργαστής, θα τα έχει το chipset. ΟΚ αλλά και εκεί οι καταναλώσεις είναι μικρές. Εδώ ολοκληρο Χ570 και καίει 10W.

    Όσο για τη system RAM δε καίει απολύτως τίποτα. Δες εδώ screenshot από τον υπολογιστή μου, τρέχοντας winrar benchmark.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  intel_power_gadget_8600k_load_winrar.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  62,8 KB 
ID: 208921

    3W καίει σε load και είναι 16GB DDR4 3200Mhz. Οπότε συνολικά, άμα βγάλεις τον memory controller του επεξεργαστή, μόνο αυτό έχεις όφελος. Μιλάμε για 10W. Βγάλε και το chipset και μερικά άλλα I/O σου βάζω άλλα 20W. Δηλαδή σύνολο 30W το πολύ. Κλάιν ομως; Και πρόσεξε αυτά τα 30W είναι από συστήματα που χρειάζονται για την λειτουργία τους ως ελβετικού σουγιά. Πολλαπλές συσκευές, δίσκοι κλπ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσένα θα σε χάλαγε να υπάρχει αυτό και στα PC ή σου αρέσει που κάτι Vega/Navi έρχονται με voltage στον θεό, ακόμα κι αν δεν το χρειάζονται;
    Δε θα με χάλαγε μεν, αλλά δε χάθηκε και ο κόσμος δε. Ειδικά για τις κάρτες τις Nvidia που ρεαλιστικά, δε το έχουν ανάγκη.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με benchmarks δεν κάνουμε σωστή δουλειά πάντα. Δεν κρίνονται όλα εκ του αποτελέσματος, ειδικά όταν ο προγραμματισμός λαγκάρει απίστευτα συγκριτικά με την πρόοδο του hardware.

    Να σου θυμίσω το PhysX που έκανε χρήση x87 αντί για SSE (πόσο μάλλον AVX); Εκ του αποτελέσματος μπορούμε να κρίνουμε κάτι δίκαια μόνο όταν έχει τον βέλτιστο δυνατό προγραμματισμό. Συμφωνείς ή διαφωνείς;
    Δυστυχώς διαφωνώ. Όχι κάθετα όμως. Απλά θέλω να υπάρχει το brute force, για να καλύπτει τη βλακεία του κάθε προγραμματιστή. Δε λέω φυσικά να τρώει 300% performance hit κάτι και να είμαστα χαχαχα και χουχουχου. Εκεί θέλει ξύλο. Εχω καιρό να δώ όμως κάτι τέτοιο, ακόμα και σε indies. Οι έτοιμες engines βοηθούν πολύ σε αυτό, οπότε brute force it is.

    Με ενδιαφέρει εννοείται το αποτέλεσμα. Με αυτό ζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    H nVidia είναι όσο proprietary είναι και οι Sony/MS. Το δέχεσαι αυτό ως επιχείρημα; Κλειδώνει τα πάντα όπου μπορεί.
    Ναι δεν έχεις άδικο. Αλλά τουλάχιστον έχει τεχνογνωσία αρκετή ώστε να προάγει την τεχνολογία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλείδωσε ή δεν κλείδωσε το voltage για να μην μπορείς να κλοκάρεις όσο θες εσύ; Δεν μιλάω για granularity, μιλάω για το ανώτερο όριο (τα 1,05V που λες).
    Ναι το κλείδωσε. Με ενόχλησε. Δεν ήταν deal breaker. Ο λόγος απλός. Μου έδωσε αυτό που ήθελα, στα λεφτά που ήθελα. Στις Turing δεν το έκανε για αυτό έκατσα στα αυγά μου. Ελπίζω να έλαβαν το μήνυμα....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οι Intel/AMD κλειδώσουν το Vcore στα 1,05V, δεν θα τις κράξεις λόγω missed OC potential; Στις nVidia γιατί το περνάμε αβαβά;
    Λυπάμαι που έχεις τέτοια εικόνα για μένα. Εγώ κράζω τα πάντα, όταν πρέπει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτά περί δήθεν ανοιχτής PC πλατφόρμας. Ίσως με Linux και AMD GPU που είναι όλα open source να συμφωνήσω, αλλά εκεί δεν μιλάμε για τυπικό PC gaming rig.
    Είναι πολύ πιο ανοιχτή από τις κονσόλες, αυτό λέμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι παραπληροφόρηση, προσπάθησε να φτιάξεις PC ανάλογο του PS5 (το έκανε το DF) και δες πόσα καίει...
    Για δώσε λινκ, γιατί το έψαξα και μου έβγαλε κάτι αντίστοιχα για PS5!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις πως δουλεύει η hUMA με κοινά memory pointers για CPU/GPU.

    Έχεις ένα data set των 500MB (τυχαίο νούμερο) που το επεξεργάζονται ταυτόχρονα CPU/GPU. Στην κονσόλα έχεις το λεγόμενο zero copy.

    Στα PC πρέπει να κάνεις copy από την RAM στην VRAM και τούμπαλιν μέχρι να τελειώσει η επεξεργασία. Αυτό κοστίζει σε CPU cycles, wasted RAM (διπλοεγγραφές) και PCIe bandwidth.

    Ποιό είναι πιο efficient τελικά;
    Δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλα τα νούμερα. Θα ρωτήσω φίλο μου προγραμματιστή. Και πάλι θα σου αναφέρω το αποτέλεσμα όμως. Το 30fps baseline, με πολλές παραχωρήσεις στο image quality, δε με έχει πείσει.

    Μπορεί να είναι πιο efficient, αλλά το ερώτημα είναι μας νοιάζει; Σου ξαναλέω ότι δεν επηρεάζονται σύγχρονες κάρτες γραφικών ακόμα και σε PCIe 2.0. Γιατί πρέπει να απασχολεί το PC αυτό; Αφού δουλεύει και πάει σφαίρα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έγραψα τόσα και τόσα περί hUMA και εσύ έχεις κολλήσει στα computing resources; Γιατί βρε άνθρωπε μου; Για μνήμη σου μίλησα. Δες παραπάνω περί zero copy. Είμαι σίγουρος ότι δεν διαβάζεις καν τα links που σου δίνω.
    Μα δεν είναι computing resource η μνήμη όλων των τύπων; Που αποθηκεύονται τα δεδομένα; Για αυτό δεν φισκάρουμε με μνήμη μέχρι όπου αντέχει η τσέπη μας, για να μη πέσουμε σε paging faults; Σου ξαναλέω, καλό είναι που υπάρχει, για τις κονσόλες. Στο PC δε βλέπω να χρειάζεται αφού πάνε όλα σφαίρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε τώρα και στα flops, γιατί μου είσαι και δυσπιστούλης, ενώ τα έχουμε γράψει ίσα με 500 φορές εδώ μέσα:

    https://gpuopen.com/amd-gcn-assembly...ne-operations/
    https://rocm.github.io/GCN_asm_tutorial.html
    Δε θα σου πω ψέματα. Δεν μπορώ να ασχοληθώ τόσο πολύ με αυτό. Μιλάει όμως για GCN και Fury X (?). Σε ρωτάω, το XBOX one X έχει GCN 4.0, η RX 580 έχει GCN 4.0. Γιατί να είναι διαφορετικά τα flops;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και περί CPU:

    https://www.gdcvault.com/play/102334...6-Optimization
    https://gist.github.com/jhaberstro/3...a0d8902c2fffbc
    https://www.gdcvault.com/play/102302...6-Optimization

    Αν δεν σε ενδιαφέρουν (γιατί τα έχω ποστάρει πολλάκις και περνάνε στο ντούκου) πες "δεν θέλω να διαβάσω τίποτα για σκατο-κονσόλες, δεν τα ανοίγω καν τα links σου". Θα την εκτιμήσω την ειλικρίνεια, πίστεψέ με.

    Αλλά να επιμένεις να το παίζεις δύσπιστος χωρίς να έχεις ασχοληθεί με προγραμματισμό, ε είναι κάπως, δεν νομίζεις;
    Δεν είμαι προγραμματιστής, αλλά δε χρειάζεται να είμαι σεφ για να ξέρω αν μου αρέσει μια μπριζόλα ή όχι. Για αυτό κρίνω εκ του αποτελέσματος. Μη μου λες ότι δε μπορώ να κρίνω, εφόσον έχω τα δεδομένα μπροστά μου, να χαρείς.

    Το βιντεάκι το κατέβασα και θα το δω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο. Πρέπει όμως και εσύ να απαντήσεις στις παρακάτω απλές ερωτήσεις. Αν υποθέσουμε ότι η Insomniac είναι προγραμματισταράδες, πόσοι από τους προγραμματιστές κατέχουν το αντίστοιχο επίπεδο; Πόσα τελικά προιόντα μπορούν να εκμεταλευτούν το hardware του PS4 και μήπως τελικά είναι καλύτερα να βασιζόμαστε στο brute force του PC;

    Επιπροσθέτως, ας μη ξεχνάμε ότι η Insomniac είναι στο ίδιο κτίριο με την Naughty Dog, που ανήκει στη Sony, δηλαδή κώλος και βρακί, εξ ου και τα exlusives. Αλλά και πάλι, βλέπουμε παιχνίδια όπως το Spider man, που στο PS4 Pro τρέχει σε 1536p και στο απλό στα 900p. Εννοείται φυσικά 30fps. Θα μου πεις δύσκολο παιχνίδι, open world σε πολή κλπ. Θα συμφωνήσω. Αλλά και πάλι θα σου θυμίσω το Arkham Knight στο PC, που ενώ κακογραμμένο και πάλι έτρεχε στα 80fps, έξω στην πόλη στον Core i7 860 (OC) του 2009!

    Οπότε καλά είναι τα άρθρα και τα optimizations, αλλά άμα έχεις να δουλέψεις με σαπάκι, θα πάει μέχρι εκεί. Βγάλε το Spider man σε PC και μετά μιλάμε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ άραγε όταν βγαίνει ένα τσάτρα-πάτρα unoptimized game σε κονσόλα (ή ακόμα και AMD PC) γιατί τρέχεις να το κάνεις σημαία ότι είναι μάπα το hardware;

    Μήπως λοιπόν κάνεις αυτό που κατηγορείς; Ξέρεις, υπάρχει και κάρμα σε αυτή την ζωή...
    Το παιχνίδι έχεις τις κονσόλες σαν baseline. Αλοίμονο αν δεν ήταν optimized εκεί. Και τι optimization να κάνουν; Δυο κονσόλες είναι όλες κι'ολες! Να πω ότι θα ψάχνονται για το PC, που έχει 100 αρχιτεκτονικες και 100 επεξεργαστές και τρία λειτουργικά να πω ΟΚ. Απλά το brute force στο PC νίκησε.

    Τα πράγματα είναι απλά. Στο PC το μόνο που χρειάζεται, είναι να μη τα κάνει ο dev σκατα, όπως η Rockstar που δε διαχειριζόταν καλά τα cpu cores στο RDR2.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η nVidia χθες έβγαλε hotfix drivers. Η nVidia που φημίζεται για τους drivers της και ακόμα έχει στα unfixed issues broken το GTAV, για να μην αναφέρω τα Gears 4/5.

    Το GTAV το κράζεις ότι είναι 30 fps στις κονσόλες, αλλά παίζει σταθερά εκεί επί 5+ συναπτά έτη χωρίς crashes κλπ.
    Δε λέω ότι κάποιοι πιθανόν να έχουν πρόβλημα. Υπάρχει ένα ποσοστό του PC user base που κάτι δε θα πηγαίνει καλά. Το PC σαν ανοιχτό που είναι, μπορεί κάποιος χρήστης να κάνει κάποιες κινήσεις που θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Εγώ κάποτε έτρεξα κάποιες εφαρμογές για να απενεργοποιήσω όλα τα telemetry και μετά δε δούλευε τίποτα από τα online features της MS. Store, XBOX, saves κλπ.

    Πάντως με τα GTAV, Gears κλπ, δεν είχα προβλήματα σε 3 PC.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ίσως είμαι αρκετά παλιός για να θυμάμαι τα παρακάτω; Γιατί ίσως έχω περάσει από πολλά συστήματα και άρα έχω πολλές παραστάσεις;

    https://twitter.com/id_aa_carmack/st...693056?lang=en
    https://en.wikipedia.org/wiki/Roller...e)#Development

    Πες ότι έχω και μνήμη ελέφαντα αν θες, δεν έχω πρόβλημα.
    Δεκτή η γνώμη του κυρίου Carmack από το 2014, αλλά θα συνεχίσω να κάνω τη δική μου μελέτη, γιατί όπως έχω γράψει σε πολλά παραδείγματα, δε το βλέπω αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί με αναγκάζεις να απαντήσω ΞΑΝΑ σε αυτό; Δεν διαβάζετε τι γράφω;

    Είχα γράψει λοιπόν ότι οι PC APUs έχουν υποχρέωση για IBM PC backwards compatibility. Γι' αυτό η Vega iGPU σου κόβει (ναι, σου κόβει, ΔΕΝ είναι unified) 2GB από την main RAM.

    Οι κονσόλες δεν έχουν τέτοια υποχρέωση. Ο Linux kernel για να τρέξει σε PS4 θέλει να αλλάξεις 5000 γραμμές κώδικα. Αν ήταν IBM PC compatible, ένα απλό compile θα αρκούσε, δεν νομίζεις;

    Εδώ τα λένε αναλυτικά hackers: https://media.ccc.de/v/33c3-7946-console_hacking_2016

    Οκ, δηλαδή στα PC hUMA ή UMA δε θα δούμε ποτέ. Οπότε ποιος ο λόγος για το developement; Για τις κονσόλες; Και με αυτό το αποτέλεσμα; Και περιμένεις εσύ οι προγραμματιστές να μην αράξουν στην ευκολία του brute force του ryzen στις επόμενες κονσόλες; Που θα έχουν και έτοιμο κώδικα για πάσα σε όλα τα μηχανήματα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που σου έγραψα εγώ ρε συ ότι το PCIe 4.0 βγήκε για τις κάρτες γραφικών; Για άσχετο με πέρασες;
    Ναι το όφελος ποιο είναι ρωτάω. Έδωσα παράδειγμα που δε δείχνει τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε πάλι. Σου έβαλα ή δεν σου έβαλα videos με τρελά physics από αρχαίες κονσόλες 7ης γενιάς; Δεν τα είδες όμως, τα προσπέρασες.

    Δεν θα κάνω τον κόπο να τα ξαναβάλω, να διαβάζεις τα posts μου προσεκτικά.
    Δε μίλησα για το cell βρε παιδί μου. Για τούτες εδώ μίλησα. Τι έχουν να επιδείξουν με όλα αυτά τα huma shuma hsa;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος παράδειγμα. Θα σου δώσω εγώ άλλο καλύτερο:

    Στα PC o διευθυντής (CPU) αντί να ασχολείται αυστηρά και μόνο με διευθυντικά καθήκοντα, έχει γίνει το παιδί για όλες τις δουλειές (physics, audio, LZ decompression, video decode/encode).

    Στην κονσόλα αυτά τα tasks εξ' ορισμού πάνε σε dedicated co-processors, οπότε δεν χρειάζεται να ασχολείται ο διευθυντής (Jaguar) με αυτά.

    Στις next-gen ο διευθυντής θα πάρει promotion (Zen2), αλλά ΚΑΙ πάλι ΔΕΝ θα ασχολείται με chores. Γιατί είναι σοβαρή επιχείρηση και προσλαμβάνει dedicated προσωπικό για ΟΛΑ τα πόστα για maximum efficiency.

    Τα PC λοιπόν είναι σαν την Ελλαδάρα μας, που προσλαμβάνουν 1 άτομο για 15 δουλειές. Πως το είπαμε αυτό; Α ναι, brute force...

    Αν εσύ το επικροτείς αυτό το φαινόμενο, με γειά σου με χαρά σου. Εγώ δεν το επικροτώ ούτε στην πραγματική ζωή να ξέρεις. Προτιμώ μεθόδους εξωτερικού για max efficiency. Άλλη φιλοσοφία/νοοτροπία, πως να το κάνουμε δηλαδή;
    Δε συμφωνώ. Οι κάρτες γραφικών στο PC είναι μια χαρά dedicated hardware, που κάνουν όλες τις δουλειές που λες, σε συνδυασμό ότι και οι επεξεργαστές οι ίδιοι είναι πανίσχυροι.

    Τα αποτελέσματα στις κονσόλες θέλω να μου δείξεις. Που είναι αυτά τα τρελά physics και πως ήρθαν αυτά τα παιχνίδια στο PC και τι διαφορές έχουν. Γιατί εγώ έχω δείξει και το πλεονέκτημα δεν είναι στις κονσόλες. Ούτε καν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κολλημένος είσαι όταν λες ότι οι κονσόλες είναι πεταμένα λεφτά. Και να ήταν δηλαδή (που δεν είναι, γιατί κάτι διαφορετικό προσφέρουν στο gaming), κράτησαν όρθια την AMD, για να μπορείς εσύ να αγοράζεις πιο ανταγωνιστικά προϊόντα από Intel/nVidia.

    Ούτε αυτό το αναγνωρίζουμε; Denial to the max; Τι να πω...
    Δε θα λυπηθώ την AMD για τις μαλακίες που έχει κάνει. Δεν είμαστε συνέταιροι. Όταν ζήταγε 1000$ για κάποιους Athlon 64 FX και 750 για τις Fiji ήταν καλά; Έλα δεν είναι φίλοι μας. Κανείς από αυτούς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κολλημένος για μένα είναι επίσης όποιος πει ότι τα PC είναι πεταμένα λεφτά. Όχι, έχει και αυτό την χρήση του.

    Τα exclusives μην τα ξαναλέμε, τα πληρώνει αδρά για game development ο platform holder. Χωρίς κονσόλες δεν θα υπήρχαν. Οι εποχές Far Cry 1/Crysis 1 τελειώσανε, for better or worse.

    Άρα λοιπόν όταν λες να εξαφανιστούν οι κονσόλες, μου λες εμμέσως πλην σαφώς να μην υπήρχαν ποτέ αυτά τα exclusives. Άρα δεν είσαι gamer (πρωτίστως), είσαι hardware fanatic/benchmarker. Δεκτό μεν, αλλά ο τίτλος του νήματος μιλάει για gaming, όχι Fraps.

    Αν δεν ξέρετε πως δουλεύει το σύγχρονο game development, δεν είναι κακό να ρωτήσετε... ΑΝ σας ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι, γιατί μπορεί και να μην σας ενδιαφέρει. Κάποιους μας ενδιαφέρει όμως και το έχουμε ψάξει.
    Κοίταξε να σου πω. Βλέπω καμιά φορά τον ξάδερφο μου που παίζουν ποδοσφαιράκι με το γιο του στο PS4 και χαίρονται. Χαίρομαι και εγώ που τους βλέπω. ΟΚ εκεί το PC δε θα είχε θέση, γιατί θέλει αλλιώτικο setup, το κατανοώ.

    Δεν είπα να εξαφανιστούν. Είπα απλώς ότι αν όλη η τεχνολογική πρόοδος ήταν μόνο στο PC, θα είμαστε πιο μπροστά τώρα, γιατί το χρήμα που είχε επενδυθεί στις κονσόλες, θα είχε επενδυθεί στο PC. Εντάξει δεν είναι και τόσο χάλια η κατάσταση. Η κονσόλα έχει θέση προφανώς. Απλά να μη λένε οι κονσολάδες που είναι γνώστες και καλά, ότι είναι το ίδιο με το PC και να λένε κοίτα είσαι κορόιδο που έδωσες παραπάνω λεφτά. Δεν είναι το ίδιο λέμε. Πληρώνουν λιγότερα για λιγότερο αποτέλεσμα. Δε λέω κάτι άλλο ο χριστιανός. Το αποδεικνύω και πάνε να με βγάλουν τρελό!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν γίνει πειράματα και με AMD Jaguar PCs να ξέρεις και συνήθως δεν είναι καθόλου κολακευτικά...

    Για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις: δεν είναι το θέμα μας αν θα έβαζε κανείς Jaguar CPU σε PC (ούτε εγώ θα έβαζα), είναι θέμα αν θες να κάνεις όσο πιο δίκαια σύγκριση γίνεται, τότε θα πρέπει να σκιστείς να βρεις ίδια components/parts (όπως κάνει π.χ. το DF). Ναι, ακόμα και την αρχαία 7850 άμα λάχει.

    Να σας θυμίσω ότι σε CPU benchmarks σχεδόν όλοι μετράνε σε 720p αναλύσεις, ενώ κανείς μας ρεαλιστικά δεν θα παίξει σε τόσο χαμηλή ανάλυση. Ελπίζω να το πιάσατε το point και να μην έχουμε διαστρεβλώσεις πάλι.

    Τώρα για τα minimum που ρωτάς, δες τι ζητάει το RDR2. Intel 2500k/AMD FX 6300 έναντι Jaguar 1.6 GHz. Υπάρχει χάσμα, μην τα ξαναλέμε.
    Απ'οσο ξέρω, ο Jaguar που βγήκε για PC ήταν quad thread. Ο μισός δηλαδή από των κονσολών. Κάπου στο digital foundry είχα διαβάσει ότι ο jaguar των κονσολών είναι ίσος με τον Q6600!

    Τα minimum όπως σου είπε και ο netlag, είναι γτπ πολλές φορές. Minimum για τι framerate;


    Δες εδώ τον 2500Κ@4,6Ghz, να τρέχει το RDR στα 70FPS με 2060 σε High! Πολύ πάνω από τα console settings. Και σε Ultra το τρέχει στα 30-45fps και είναι GPU limited! Θα έχει πλάκα όταν το τεστάρω με την επόμενη κάρτα γραφικών μου. Ετοιμαστείτε!

    https://youtu.be/vjcZScPXWkA?t=1054

    Ποιες κονσόλες μου λέτε ρε παιδιά. Επεξεργαστής του Ιανουαρίου 2011, με 4 threads και το πάει σφαίρα. OC ναι, γιατί μπορεί. Και δεν είναι καν τεζαρισμένος,ε; 75-80% cpu load και ούτε καν στα 5Ghz τον έχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 22-11-19 στις 17:49. Αιτία: missing images wtf
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #399
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Και το pc αυτο 8α κοστιζε το 2011 1000 ευρω.Ενω απο τοτε 8α εχει αλλαξει την 560 ti με 760,την 760 με 1060 και την 1060 με 2060.Βαλε και μια αυξηση των 8gb ddr3 σε 16 οταν 8α κοστιζαν αλλα 100 ευρω κι εναν μεγαλυτερο ssd για αλλα 100.Βγαλε λοιπον τεφτερι και προσ8ετε να δεις αν εχει φτασει το διπλασιο κοστος των ps3+ps4+ps4 pro μαζι.Και τα παραπανω μονο επειδη δεν χρειαστηκε ολικη αλλαγη πλατφορμας ως τωρα και φυσικα αν κρατη8ηκε και δεν αγοραζε ακριβοτερες gpus η τις αλλαζε πιο συχνα.Γιατι επαναλαμβανω οτι η πλειοψηφια των pc gamers εχει περασει απο 2 quad core i5s και τωρα αναβα8μιζει σε 6 core intel αν δεν τον δια8ετει ηδη.Και φυσικα μην εχεις την εντυπωση πως 8α βγαλεις ολο τον κυκλο του ps5 με 6 core intel και 2060...

  10. #400
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Υπολόγισε και εσύ τις τιμές των κονσολών Χ2, γιατί έχω διπλάσιο framerate παντού και το ξαναμελετάμε το θέμα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #401
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ε αφου ειχες διπλασιο framerate με την 760 αντι του ps4 και με την 1060 αντι του ps4 pro απο το 2013 ως τωρα κι οχι μοναχα τον τελευταιο χρονο τοτε φυσικα εχεις δικιο.
    Αλη8εια δεν μου λες ειναι και τυπικη περιπτωση 1 gaming rig των 1000 ευρω να συνεχιζει για 8 χρονια μονο με αλλαγες gpu?

  12. #402
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Δεν εκανε 1000 ευρω, τελος 2013, ενα PC με Sandy bridge Ιανουαριου 2011 και 7950 Ιανουαριου του 2012!

    Με τον 2500Κ ειναι τυπικοτατη περιπτωση να συνεχιζε μονο με αλλαγες gpu.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #403
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fair point, αλλά ξεχνάς κάτι σημαντικό.

    Αυτό που γλυτώνεις στην ουσία, είναι τον memory controller του επεξεργαστή. Σου θυμίζω ότι αυτός δεν καταναλώνει πολύ ρεύμα. Δες τα αποτελέσματα του uncore για τον 3700Χ φερ'ειπείν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3700X_power.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 208920

    Έχουμε μετρήσεις που κυμαίνονται απο 15W εως 20W ανάλογα με το load. Όμως μη ξεχνάς ότι στο uncore οι Ryzen2 έχουν ολόκληρο Ι/Ο, όχι μόνο memory controller. PCIe 4.0 X4 controller, USBs κλπ. Οπότε άλλοι επεξεργαστές που δεν τα έχουν αυτά, θα καίνε ακόμα λιγότερο. Θα μου πεις άμα δε τα έχει ο επεξεργαστής, θα τα έχει το chipset. ΟΚ αλλά και εκεί οι καταναλώσεις είναι μικρές. Εδώ ολοκληρο Χ570 και καίει 10W.

    Όσο για τη system RAM δε καίει απολύτως τίποτα. Δες εδώ screenshot από τον υπολογιστή μου, τρέχοντας winrar benchmark.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  intel_power_gadget_8600k_load_winrar.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  62,8 KB 
ID: 208921

    3W καίει σε load και είναι 16GB DDR4 3200Mhz. Οπότε συνολικά, άμα βγάλεις τον memory controller του επεξεργαστή, μόνο αυτό έχεις όφελος. Μιλάμε για 10W. Βγάλε και το chipset και μερικά άλλα I/O σου βάζω άλλα 20W. Δηλαδή σύνολο 30W το πολύ. Κλάιν ομως; Και πρόσεξε αυτά τα 30W είναι από συστήματα που χρειάζονται για την λειτουργία τους ως ελβετικού σουγιά. Πολλαπλές συσκευές, δίσκοι κλπ.
    Ρώτα τον MNP να σου πει πόσα ακριβώς γλιτώνει με την APU.

    Μην ξεχνάς ότι οι κονσόλες θα έχουν μονολιθικό 7nm die, άρα έχεις savings και από το I/O die των 12nm (υπενθυμίζω ότι είναι copy-paste το X570 που ψήνεται και θέλει dedicated fan!).

    Για την RAM, εξαρτάται αν την κλοκάρεις ή όχι. Εσύ έχεις Intel CPU, οπότε δεν κερδίζεις κάτι:

    https://www.guru3d.com/articles-page...review,12.html

    Οι Ryzen όμως επωφελούνται πολύ περισσότερο και φυσικά με κλόκια/αυξημένο voltage έχεις και αυξημένο TDP...

    Δεν είναι μαρκετινιά οι ψύκτρες των RAM, ούτε είναι τυχαίο ότι προτείνεται airflow/fan να τις χτυπάει. Θες σταθερότητα και οι χαμηλότερες θερμοκρασίες σίγουρα βοηθάνε το οποιοδήποτε IC.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ πιο ανοιχτή από τις κονσόλες, αυτό λέμε.
    ΟΚ, δεκτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δώσε λινκ, γιατί το έψαξα και μου έβγαλε κάτι αντίστοιχα για PS5!
    https://www.resetera.com/threads/dig...x-2019.147907/

    Χωρίς RDNA2/HW RT...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλα τα νούμερα. Θα ρωτήσω φίλο μου προγραμματιστή. Και πάλι θα σου αναφέρω το αποτέλεσμα όμως. Το 30fps baseline, με πολλές παραχωρήσεις στο image quality, δε με έχει πείσει.

    Μπορεί να είναι πιο efficient, αλλά το ερώτημα είναι μας νοιάζει; Σου ξαναλέω ότι δεν επηρεάζονται σύγχρονες κάρτες γραφικών ακόμα και σε PCIe 2.0. Γιατί πρέπει να απασχολεί το PC αυτό; Αφού δουλεύει και πάει σφαίρα!
    Δεν έχει αλλάξει ακόμα το προγραμματιστικό μοντέλο στα PC, γι' αυτό δεν σε πείθει.

    Αυτό που σου επισημαίνω είναι το γενικότερο "δέσιμο" (buses κλπ.) μιας semi-custom APU, όχι ότι όλα αυτά θα αυξήσουν τα teraflops σε επίπεδο 2080 Ti.

    Σκοπός είναι να εκμεταλλεύεσαι την ήδη υπάρχουσα ισχύ όσο πιο αποδοτικά γίνεται.

    Πως αλλιώς να στο πω, μια Ferrari σε κακομπαλωμένο δρόμο δεν θα βγάλει το max potential της, ενώ μια Mercedes σε Autobahn θα βγάλει το max potential της, κι ας είναι κατώτερη σε ωμή δύναμη από μια Ferrari. Απλό και κατανοητό παράδειγμα πιστεύω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν είναι computing resource η μνήμη όλων των τύπων; Που αποθηκεύονται τα δεδομένα; Για αυτό δεν φισκάρουμε με μνήμη μέχρι όπου αντέχει η τσέπη μας, για να μη πέσουμε σε paging faults; Σου ξαναλέω, καλό είναι που υπάρχει, για τις κονσόλες. Στο PC δε βλέπω να χρειάζεται αφού πάνε όλα σφαίρα.
    Από που κι ως που computing resource η RAM; Δεν κάνει κανενός είδους compute.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα σου πω ψέματα. Δεν μπορώ να ασχοληθώ τόσο πολύ με αυτό. Μιλάει όμως για GCN και Fury X (?). Σε ρωτάω, το XBOX one X έχει GCN 4.0, η RX 580 έχει GCN 4.0. Γιατί να είναι διαφορετικά τα flops;
    Είναι διαφορετικά όταν αλλάζει το API (DX11 vs DX12). Πρώτη φορά το ακούς αυτό;

    Το ξέρεις ότι σε DX11 οι GCN έχουν μόλις 70% ALU occupancy έναντι 90% σε nVidia; Νάτο το περίφημο nVidia rasterization efficiency από day 1.

    Έλα όμως που το DX12 σου δίνει την δυνατότητα να φουλάρεις και το άλλο 30% με Async compute tasks και να φτάσεις στο πολυπόθητο 99-100%. Νάτο το περίφημο FineWine/low-level optimization σε βάθος χρόνου.

    Μην μου πεις πάλι γιατί πιάνει 30 fps στην κονσόλα. Βάλε RX 580 σε PC με Jaguar CPU (για όσο πιο δίκαιη σύγκριση γίνεται), τρέξε AC Odyssey (DX11) και πες μου πόσα fps θα πιάσει. Στην κονσόλα όλα τα AAA είναι εξ' ορισμού DX12, αλλιώς ούτε 15 fps δεν θα έπιαναν.

    Στην επόμενη γενιά πάλι σε DX12 θα παραμείνουν, αλλά θα ανέβει το baseline σε Zen2. Τα PC θα παραμείνουν σε DX11 να κάνουν brute force σε 1 Intel core @ 5 GHz όλα τα draw calls; Αυτό στηλιτεύω. Οι κονσόλες το κάνουν σωστά, είτε με Jaguar, είτε με Zen2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι προγραμματιστής, αλλά δε χρειάζεται να είμαι σεφ για να ξέρω αν μου αρέσει μια μπριζόλα ή όχι. Για αυτό κρίνω εκ του αποτελέσματος. Μη μου λες ότι δε μπορώ να κρίνω, εφόσον έχω τα δεδομένα μπροστά μου, να χαρείς.

    Το βιντεάκι το κατέβασα και θα το δω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο. Πρέπει όμως και εσύ να απαντήσεις στις παρακάτω απλές ερωτήσεις. Αν υποθέσουμε ότι η Insomniac είναι προγραμματισταράδες, πόσοι από τους προγραμματιστές κατέχουν το αντίστοιχο επίπεδο; Πόσα τελικά προιόντα μπορούν να εκμεταλευτούν το hardware του PS4 και μήπως τελικά είναι καλύτερα να βασιζόμαστε στο brute force του PC;

    Επιπροσθέτως, ας μη ξεχνάμε ότι η Insomniac είναι στο ίδιο κτίριο με την Naughty Dog, που ανήκει στη Sony, δηλαδή κώλος και βρακί, εξ ου και τα exlusives. Αλλά και πάλι, βλέπουμε παιχνίδια όπως το Spider man, που στο PS4 Pro τρέχει σε 1536p και στο απλό στα 900p. Εννοείται φυσικά 30fps. Θα μου πεις δύσκολο παιχνίδι, open world σε πολή κλπ. Θα συμφωνήσω. Αλλά και πάλι θα σου θυμίσω το Arkham Knight στο PC, που ενώ κακογραμμένο και πάλι έτρεχε στα 80fps, έξω στην πόλη στον Core i7 860 (OC) του 2009!

    Οπότε καλά είναι τα άρθρα και τα optimizations, αλλά άμα έχεις να δουλέψεις με σαπάκι, θα πάει μέχρι εκεί. Βγάλε το Spider man σε PC και μετά μιλάμε!
    Αν σου βγάλει το Spiderman σε PC και έχεις optimization στον θεό, οφείλεις να πεις ένα ευχαριστώ στην κονσόλα που ήταν η αφορμή να το προγραμματίσουν όπως πρέπει, αλλά δεν νομίζω να το κάνεις.

    Επειδή έχω δει τις παρουσιάσεις τους περί Spiderman, μέχρι και custom spooling κώδικα για τον HDD έχουν γράψει για πιο γρήγορα loading times. Προφανώς δεν το κάνουν όλοι αυτό, αλλά δεν βλάπτει να πούμε κι ένα μπράβο σε όσους το κάνουν.

    Να σου θυμίσω επίσης ότι το Spiderman έφαγε port σε PS5 και δες πως παίζει:

    https://www.youtube.com/watch?v=-3OZHzPRzw4

    Είδες τι κάνουν οι καρποί του optimization; Μεταφέρονται αυτούσιοι στο επόμενο σύστημα.

    Θα καταλάβεις επίσης γιατί ο SSD μπορεί να αυξήσει δραματικά το framerate. Δεν είναι μόνο η CPU που το κρατάει στα 30 fps στο PS4. Δεν το ξέρουν πολλοί αυτό, όπως δεν ξέρουν τα περί Star Citizen (HDD vs SSD fps).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε λέω ότι κάποιοι πιθανόν να έχουν πρόβλημα. Υπάρχει ένα ποσοστό του PC user base που κάτι δε θα πηγαίνει καλά. Το PC σαν ανοιχτό που είναι, μπορεί κάποιος χρήστης να κάνει κάποιες κινήσεις που θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Εγώ κάποτε έτρεξα κάποιες εφαρμογές για να απενεργοποιήσω όλα τα telemetry και μετά δε δούλευε τίποτα από τα online features της MS. Store, XBOX, saves κλπ.

    Πάντως με τα GTAV, Gears κλπ, δεν είχα προβλήματα σε 3 PC.
    https://www.nvidia.com/en-us/geforce...nce-june-29th/
    https://www.reddit.com/r/nvidia/comm...faqdiscussion/

    Δεν μιλάμε για PEBCAK εδώ. 100% ευθύνη της nVidia.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτή η γνώμη του κυρίου Carmack από το 2014, αλλά θα συνεχίσω να κάνω τη δική μου μελέτη, γιατί όπως έχω γράψει σε πολλά παραδείγματα, δε το βλέπω αυτό.
    Ο Carmack αυτό το έγραψε πριν βγουν τα Mantle-like APIs (DX12/Vulkan).

    Τα PC όταν γύρισαν από Glide (low-level) σε Direct3D έχασαν efficiency και τώρα ξαναγυρνάμε πάλι εκεί που πρέπει. Και ο λόγος που ξαναγυρίσαμε είναι γιατί σφίξανε τα γάλατα του Moore's Law, σε αντίθεση με τα 90s/2000s.

    Αν είχαμε 10 GHz CPUs, ακόμα DX11 ST θα τρώγαμε. Είδες τι σου κάνει η πενία; Τέχνας κατεργάζεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, δηλαδή στα PC hUMA ή UMA δε θα δούμε ποτέ.
    Δεν είπα ποτέ. Η Intel π.χ. θέλει να σπάσει το IBM PC BC από το 2020 με την αφαίρεση του CSM (BIOS BC) από το UEFI.

    Μπορεί να δούμε HBM PCs με όλα soldered α λα κονσόλα/GPU αν γίνει οικονομικά εφικτό κάποια στιγμή... η nVidia όπως θα είδες λιγουρεύεται να πάει σε MCM/chiplets, αντί για μονολιθικό brute force (2080 Ti). Άρα τι έλεγα; Σφίγγουν τα γάλατα για όλους. Μόνο τυφλός δεν το βλέπει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και περιμένεις εσύ οι προγραμματιστές να μην αράξουν στην ευκολία του brute force του ryzen στις επόμενες κονσόλες;
    Αν μετά από όσα έχω γράψει αυτό που κατάλαβες είναι ότι θα πάμε από Jaguar MT σε Ryzen ST brute force, τότε τι να πω... τσάμπα έγραψα όσα έγραψα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το όφελος ποιο είναι ρωτάω. Έδωσα παράδειγμα που δε δείχνει τίποτα.
    Στον SSD είναι το κύριο όφελος σε b/w. Το αυτό και για X570 mobo. Δεν τα έχουμε πει πολλάκις ρε συ;

    Για το PS5 βγήκε ένα leak ότι θα έχει 2TB NVMe SSD. Και για να σε προλάβω, ναι, κι εμένα μου φαίνονται πολλά (πόνταρα σε 1TB), αλλά αν δεις πόσο έχει ο Intel 660p 2TB (QLC NAND), δεν θα μου κάνει εντύπωση να κοστίζει $100 χονδρική στην Sony.

    4 x 512GB NAND chips + 4GB DRAM + controller + custom software I/O stack (σαν να λέμε το Mantle των SSD).

    Σκέψου να κάνουν μαζική παραγγελία 40 μύρια NAND chips για το πρώτο έτος (10 μύρια κονσόλες). Unmatched economies of scale.

    Τώρα θα μου πεις τι με ενδιαφέρουν εμένα όλα αυτά σαν PCά;

    Ορίστε γιατί πρέπει να σε ενδιαφέρουν σαν gamer:



    Το βλέπεις τώρα το next-gen leap - I/O baseline;

    Δες πόσο θεϊκός είναι ο 5400 RPM laptop HDD συγκριτικά με τα BD-ROM/DVD των PS360 και σκέψου να έχουμε 2TB PCIe 4.0 NVMe SSD (4GB/s) ως το επόμενο άλμα.

    Να βρίσουμε τις κονσόλες γιατί; Επειδή θα μας αναγκάσουν να βάλουμε το χέρι στην τσέπη;

    Μα αυτό δεν ζητάμε/ζητάτε τόσα χρόνια; Και ο SSD και ο Zen2 και η RDNA2 θα μας αναγκάσουν να βάλουμε το χέρι στην τσεπούλα για βαρβάτο upgrade... μην κρίνεις από τον Jaguar, τώρα αλλάζουν τα δεδομένα άρδην.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μίλησα για το cell βρε παιδί μου. Για τούτες εδώ μίλησα. Τι έχουν να επιδείξουν με όλα αυτά τα huma shuma hsa;
    Γιατί διαχωρίζεις τον Cell από τις APUs; Θεωρείς ότι μόνο ο Cell προσφέρεται για advanced physics;

    Για δες σε ποιά κατηγορία ανήκουν όλα αυτά τα τσιπάκια:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Hetero...mple_platforms

    Για δες και ποιό κοριτσούδι ήταν στην Cell R&D ομάδα της IBM:

    https://www.reddit.com/r/hardware/co...velop/f78pkux/

    Βλέπεις τώρα ένα pattern ή όχι ακόμα;

    Άντε, να σε βοηθήσω:

    Cell PPE (1 PowerPC core) -> AMD Jaguar (8 x86-64 cores)
    Cell SPUs (8 SIMD cores) -> AMD GCN GPGPU (18 CUs)

    Lisa Su στο σπίτι της λέμε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε συμφωνώ. Οι κάρτες γραφικών στο PC είναι μια χαρά dedicated hardware, που κάνουν όλες τις δουλειές που λες, σε συνδυασμό ότι και οι επεξεργαστές οι ίδιοι είναι πανίσχυροι.
    Είναι, αλλά δεν είναι τόσο "σφιχτοδεμένοι" όσο στις APUs.

    Αν το CPU<->GPU synchronization latency δεν ήταν deal breaker, δεν θα έβλεπες τον MNP να λιμπίζεται AVX512 κλπ.

    Η Intel που το γυρνάει σε HPC/GPGPU (wannabe Cray Inc.) φτιάχνει ειδικά custom buses για άψογο συγχρονισμό των co-processors. Πανάκριβα buses που δεν έχουν καμία σχέση με το PCIe του λαού:

    https://www.tomshardware.com/uk/news...center-roadmap

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αποτελέσματα στις κονσόλες θέλω να μου δείξεις. Που είναι αυτά τα τρελά physics και πως ήρθαν αυτά τα παιχνίδια στο PC και τι διαφορές έχουν. Γιατί εγώ έχω δείξει και το πλεονέκτημα δεν είναι στις κονσόλες. Ούτε καν.
    https://www.youtube.com/watch?v=1XGwZ0kGO28
    https://www.polygon.com/2013/11/11/5...o-create-chaos
    https://www.vg247.com/2013/11/12/res...d-on-gameplay/

    Spoiler alert: δεν ήρθε ποτέ σε PC. Silky smooth 1080p 60 fps on OG PS4 (4K στο Pro).

    Διάβασε τα παραπάνω και θα καταλάβεις γιατί επιμένω στην φιλοσοφία "διευθυντής = μόνο διευθυντής και όχι παιδί για όλες τις δουλειές".

    Είναι μεγάλο κρίμα σαν πρώην SEGAκιας (SEGA = arcades/coin-op legacy) να χάνεις τέτοια διαμάντια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα λυπηθώ την AMD για τις μαλακίες που έχει κάνει. Δεν είμαστε συνέταιροι. Όταν ζήταγε 1000$ για κάποιους Athlon 64 FX και 750 για τις Fiji ήταν καλά; Έλα δεν είναι φίλοι μας. Κανείς από αυτούς.
    Και επειδή υπερχρέωνε κάποτε, τι σημαίνει αυτό;

    Αν αύριο λόγω της AMD οι Intel/nVidia ρίξουν 30-50% τις τιμές τους ελέω Zen3/RDNA2, τι θα πεις; Θα το παίξεις σνομπ και υπεράνω;

    Ανταγωνισμός λέμε, αυτό θέλουμε. Η Navi (μιας και λιμπίζεσαι RX 5500) φτιάχτηκε κατά παραγγελία της Sony:

    https://www.extremetech.com/gaming/2...-vega-to-do-it
    https://www.techpowerup.com/245083/s...vi-development

    Τόσο δύσκολο σου είναι να το παραδεχτείς πως βοηθάνε τον ανταγωνισμό και οι κονσόλες;

    Προσπάθησε να δεις λίγο την μεγάλη εικόνα (όχι μόνο τα PC που είναι ένα μικρό κομμάτι) και μην γίνεσαι δογματικός. Και ο Wan αν θυμάσαι έλεγε ότι η AMD έπρεπε να παραμείνει CPU-only company. Καθόλου APUs/GPUs.

    Αν ακούγανε εσένα ή τον Wan, ξέρεις που θα ήταν τώρα η AMD; Στο νεκροταφείο, δίπλα στις DEC, SGI, 3Dfx και άλλες ιστορικές εταιρίες του χώρου. Το θες αυτό ειλικρινά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα να εξαφανιστούν. Είπα απλώς ότι αν όλη η τεχνολογική πρόοδος ήταν μόνο στο PC, θα είμαστε πιο μπροστά τώρα, γιατί το χρήμα που είχε επενδυθεί στις κονσόλες, θα είχε επενδυθεί στο PC. Εντάξει δεν είναι και τόσο χάλια η κατάσταση. Η κονσόλα έχει θέση προφανώς. Απλά να μη λένε οι κονσολάδες που είναι γνώστες και καλά, ότι είναι το ίδιο με το PC και να λένε κοίτα είσαι κορόιδο που έδωσες παραπάνω λεφτά. Δεν είναι το ίδιο λέμε. Πληρώνουν λιγότερα για λιγότερο αποτέλεσμα. Δε λέω κάτι άλλο ο χριστιανός. Το αποδεικνύω και πάνε να με βγάλουν τρελό!
    Δηλαδή αν τα €400 του PS4 τα επενδύανε σε low-end, non-customized PC των €400 (i3, 4GB RAM, Intel iGPU) θα ήμασταν πιο μπροστά τώρα συγκριτικά με το Jaguar, Radeon 7970M, 8GB GDDR5 gaming-focused, semi-custom σαπάκι;

    Πρόσεξε: σε ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Δεν κάνω εικασίες του τύπου "αν δεν έριχναν €400 σε κονσόλα, τότε θα έριχναν €1500-2000 σε PC".

    Ρεαλιστικά λοιπόν περιμένω να μου πεις πως θα πήγαινε μπροστά το AAA gaming με PC-only machines. Όχι υποθετικά αν είχαμε όλοι €5000 μισθό. Και στην Ελβετία που έχουν μισθάρες δηλαδή, πάλι PS4 αγοράζουν (αν λέει κάτι αυτό).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'οσο ξέρω, ο Jaguar που βγήκε για PC ήταν quad thread. Ο μισός δηλαδή από των κονσολών. Κάπου στο digital foundry είχα διαβάσει ότι ο jaguar των κονσολών είναι ίσος με τον Q6600!
    Τώρα όμως κάνεις move τα goalposts.

    Όταν η PCMR έκανε σημαία της τον dual-core i3, απέκρυπτε το γεγονός ότι οι τότε single-threaded engines ευνοούσαν την Intel και χαντάκωναν την AMD. Τώρα θυμηθήκαμε ότι ο Jaguar των κονσολών είναι semi-custom με 8 cores; Εσύ ο ίδιος λες ότι δεν μετράει να έχεις 8 αδύναμα cores (άρα 1, τι 4, τι 8), τώρα πως ξαφνικά μετράει;

    Άρα συμφωνείς ότι 8 Jaguar cores > i3 dual core;

    Προφανώς και σε PC δεν θα βρεις τον ίδιο ακριβώς Jaguar, ούτε την ίδια Radeon 7970M*, ούτε την unified GDDR5. Semi-custom design λέγεται αυτό.

    * https://www.techpowerup.com/gpu-spec...-hd-7970m.c388 (το PS4 έβαλε την πιο ισχυρή laptop GPU του τότε, αλλά με GCN 1.1 features, βλ. 8 ACEs και άλλες μοντιφιές για αυξημένο efficiency σε GPGPU compute).

    Ελπίζω τώρα να κατάλαβες γιατί οι κονσόλες δεν είναι απλά ένα κλειδωμένο off-the-shelf PC όπως υποτιμητικά λένε κάποιοι... έχει πέσει πολλή R&D δουλίτσα για να βγει αυτό το προϊόν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το pc αυτο 8α κοστιζε το 2011 1000 ευρω.Ενω απο τοτε 8α εχει αλλαξει την 560 ti με 760,την 760 με 1060 και την 1060 με 2060.Βαλε και μια αυξηση των 8gb ddr3 σε 16 οταν 8α κοστιζαν αλλα 100 ευρω κι εναν μεγαλυτερο ssd για αλλα 100.Βγαλε λοιπον τεφτερι και προσ8ετε να δεις αν εχει φτασει το διπλασιο κοστος των ps3+ps4+ps4 pro μαζι.Και τα παραπανω μονο επειδη δεν χρειαστηκε ολικη αλλαγη πλατφορμας ως τωρα και φυσικα αν κρατη8ηκε και δεν αγοραζε ακριβοτερες gpus η τις αλλαζε πιο συχνα.Γιατι επαναλαμβανω οτι η πλειοψηφια των pc gamers εχει περασει απο 2 quad core i5s και τωρα αναβα8μιζει σε 6 core intel αν δεν τον δια8ετει ηδη.Και φυσικα μην εχεις την εντυπωση πως 8α βγαλεις ολο τον κυκλο του ps5 με 6 core intel και 2060...
    Όταν κάποιος έχει ένα χόμπυ, θα δικαιολογήσει και τα "στραβά" αυτού. Εγώ αυτό έχω καταλάβει τόσο καιρό.

    Και οι κονσολάδες π.χ. μπορεί να τα σκάνε σε πανάκριβες συλλεκτικές. Απλά η διαφορά είναι ότι οι συλλεκτικές είναι σαν το Bitcoin, δηλαδή αυξάνεται η αξία τους λόγω σπανιότητας, ενώ το PC hardware παίρνει την κατιούσα αργά ή γρήγορα, άρα σοβαρή μεταπώληση γιοκ. Ειδικά με τους Zen οι Intel έχασαν αυτό το χαρτί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κονσολάς αν σπρώξει το One X 150 ευρώ όταν ερθει η κονσολά
    Γιατί €150 μόνο; Έχω δει σε αγγελία να φεύγει PS4 Pro στα €470 (με μερικά "εξτραδάκια"). Ακόμα και OG PS4 στα €350 (και με άλλα €50 πήρε Pro).

    Αν ξέρεις πως να προσθέσεις added value (και είναι πολύ εύκολο στις κονσόλες), την βγάζεις πολύ οικονομικά για upgrade.

    Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται σε μια GPU λόγω της φύσης της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπολόγισε και εσύ τις τιμές των κονσολών Χ2, γιατί έχω διπλάσιο framerate παντού και το ξαναμελετάμε το θέμα.
    Αυτό το επιχείρημα δεν το κατάλαβα. 60 fps βγάζουν και οι κονσόλες σε κάποια παιχνίδια. Είναι 2x η τιμή τους αν παίζεις Doom και 1x αν παίζεις AC Black Flag;

    Δηλαδή το PS5 αν κάνει €500 και κάνει την ίδια δουλειά (σε απόδοση εννοώ) με PC των €1000, τι θα πεις;

    Και επειδή έχεις δέσει κόμπο τα 60 fps λόγω Zen2 (σε next-gen, όχι cross-gen games), δες κι αυτό:

    https://www.gamesradar.com/marvels-a...nes-new-issue/

    On top of that, Control’s developers at Remedy reveal what they think of PS5.


    The SSD will allow for “more data at runtime, allowing us to have much more detail in the game worlds than before,” says technical director Mika Vehkala before tempering expectations: “You could do things faster or you could add more content and run things the same 30fps as before; often times it is the latter,”
    Κατάλαβες τώρα γιατί λέμε ότι παρά το αυξημένο dev baseline μπορεί να επιλέξουν να παραμείνουν στα 30 fps;

    Αν γίνει αυτό, ξέρεις τι αξίας PC θα θες για 60 fps brute force σε console ports; Προσευχές και τάμα στον Κέβιν Σόρμπο από τώρα, να μας δώσει 2x IPC bump (γιατί για ρολόγια δεν το κόβω).

    Δεν είμαστε ηλίθιοι όσοι το ψάχνουμε για 3950X upgrade path (μόλις πέσει η τιμούλα του), ΠΑΝΤΑ όμως με προϋπόθεση να έχουμε fully MT engines. Τότε ναι, με Zen 2 3.2 GHz baseline, θα μπορείς να έχεις 60 fps με 3950X.


    Το θέμα είναι να μην δούμε PS4-quality games στα 30 fps, όπως καλή ώρα το Shenmue 3, που με το ζόρι το λες PS3 game σε γραφικά/production values και το κλειδώσανε στα 30 fps γιατί έτσι (ενώ έχουμε δει remasters με διπλάσια fps).

    Να σου θυμίσω κιόλας (σε περίπτωση που το ξέχασες) ότι το Crysis 1 με τα production values που είχε τότε (2007) έτρεχε με το ζόρι 20-30 fps σε πανάκριβα PC rigs... και όμως, αρκετοί PC gamers το απόλαυσαν έτσι. Δεν είπαν "ααα, ας περιμένω 5-10 χρόνια να το παίξω στα 60 fps". Δικαιολογούνται λοιπόν τα 30 fps ΜΟΝΟ αν έχουμε το ανάλογο next-gen leap. Έτσι είναι και κάποια console games, exclusives ή μη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 22-11-19 στις 21:01.

  14. #404
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί €150 μόνο; Έχω δει σε αγγελία να φεύγει PS4 Pro στα €470 (με μερικά "εξτραδάκια"). Ακόμα και OG PS4 στα €350 (και με άλλα €50 πήρε Pro).

    Αν ξέρεις πως να προσθέσεις added value (και είναι πολύ εύκολο στις κονσόλες), την βγάζεις πολύ οικονομικά για upgrade.

    Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται σε μια GPU λόγω της φύσης της.
    Μιλάμε για του χρόνου μολις βγει η νέα γενιά. Πολύ καλή τιμούλα μου φαίνεται το 150αρι. Άσε που του χρόνου τέτοιες μέρες, παίζει να πουλιέται 200 ευρώ το καινούριο.

    Όποιος έδωσε σήμερα, 350 ευρώ για μεταχειρισμένο PS4 ή 479 για PS4 Pro αυτοπυροβολήθηκε στο πόδι...

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #405
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για του χρόνου μολις βγει η νέα γενιά. Πολύ καλή τιμούλα μου φαίνεται το 150αρι. Άσε που του χρόνου τέτοιες μέρες, παίζει να πουλιέται 200 ευρώ το καινούριο.
    Ποιό καινούριο θα κάνει €200; Με €500 το Scarlett; Δεν θα έχουν τόσο μεγάλη ψαλίδα.

    Όσο θα δώσουν 2080 Ti στα €300, άλλο τόσο θα δώσουν XB1X στα €150. Στο υπογράφω αυτό. Γιατί μετά το OG XB1 δεν θα πιάνει ούτε €50. Δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος έδωσε σήμερα, 350 ευρώ για μεταχειρισμένο PS4 ή 479 για PS4 Pro είναι σαν να αυτοπυροβολήθηκε στο πόδι...
    Όπως είπα, εξαρτάται τι εξτραδάκια θα δώσεις μαζί. Όχι "γυμνή" κονσόλα.

    Για να κάνεις το ίδιο σε PC θα πρέπει να δώσεις όλο το tower και αυτό κανείς δεν το κάνει, αφού το δόγμα είναι "αλλάζω GPU".

    Να λοιπόν που το κλειστό κουτί της κονσόλας με soldered components έχει πλεονέκτημα μεταπώλησης (αρκεί να ξέρεις τι κάνεις) έναντι των PC discrete components...

Σελ. 27 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας