Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους!
    Έχω εδώ και περίπου 8 χρόνια ένα ZTE ZXHN H108NS σε bridge-mode και το χρησιμοποιώ ως modem και για router έχω στήσει σε ένα παλιό Pc το pfSense γιατι με βολεύει απίστευτα και σε θέμα ports αλλά και security (έχω σε proxmox webserver, teamspeak server 501 άτομα non-profit, FreePBX, webradio και κάνω τελευταία πολλά live-broadcastings video) με static ip.
    Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν από 2 μήνες περίπου που ο ΟΤΕ αποφάσισε να επιβάλει το ευρυζωνικό του σύστημα όπου το τηλέφωνο πλέον έγινε VoIP άρα χωρίς ρεύμα ή χωρίς internet δεν έχεις και τηλέφωνο.
    Εφόσον έμεινα χωρίς τηλέφωνο και πέρασα από τα κεντρικά του ΟΤΕ έμαθα ότι το άλλαξαν σε ευρυζωνικό και μου έδωσαν το SpeedPort Entry 2i. Την ίδια μέρα κατάλαβα ότι δεν μπορείς να έχεις το SpeedPort Entry 2i σε bridge-mode γιατί δουλεύουν μεν οι servers μέσο pfSense αλλά δεν έχεις τηλέφωνο ή πρέπει να ακυρώσω το pfSense και τους servers για το τηλέφωνο.
    Φυσικά έμεινα χωρίς το τηλέφωνο του ΟΤΕ και φυσικά πάλι ο ΟΤΕ δεν μπορεί να βοηθήσει.
    Θα παρακαλούσα θερμά όποιος έχει βρει λύση να την αποθέσει εδώ γιατί όσες λύσεις βρήκα δεν δούλεψαν.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορείς να αφήσεις το speedport να κάνει σύνδεση με τα στοιχεία Otenet@otenet.gr pass otenet και να κάνεις μετά σύνδεση απο το Pfsense μέσω ppooe, όπως έκανες παλιότερα, έχει ενεργό απο default to pppoe pass through.

    Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για το πώς μπορείς να έχεις και τα δυο, υπάρχουν διάφορες οδηγίες στο φόρουμ

  3. #3
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Να 'σαι καλά αδερφέ για την άμεση απάντησή σου αλλά ότι έχουν γραφτεί επί του θέματος εδώ δεν δουλεύουν σε μένα.
    Καταρχήν στο speedport και να αλλάξεις username και password όταν κάνει επανεκκίνηση βάζει πάλι τα κανονικά στοιχεία, συγχρονίζεται, αλλά και όσοι ώρα δεν κάνει και έχει αυτά που δηλώνεις το τηλέφωνο πάλι δεν δουλεύει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος digokos : 07-12-18 στις 10:48.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από digokos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να 'σαι καλά αδερφέ για την άμεση απάντησή σου αλλά ότι έχουν γραφτεί επί του θέματος εδώ δεν δουλεύουν σε μένα.
    Καταρχήν στο speedport και να αλλάξεις username και password όταν κάνει επανεκκίνηση βάζει πάλι τα κανονικά στοιχεία, συγχρονίζεται, αλλά και όσοι ώρα δεν κάνει και έχει αυτά που δηλώνεις το τηλέφωνο πάλι δεν δουλεύει.
    Αν δεν έχεις στατικ τότε δεν πειράζει βάζεις το δικό σου Username και βάζεις μετά και στο pfsense pppoe Με το ίδιο
    Υπάρχει στα σχετικά θέματα μηνύματα που αναφέρουν πως μπορείς να ζητήσεις να απενεργοποιήσουν την αυτόματη ρύθμιση απο το 13888

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι το passthrough δεν κάνει δουλειά σε μένα.
    Όταν το πρωτοσυνδέω χωρίς αλλαγές εφόσον είναι ενεργό εξ αρχής το passthrough, συγχρονίζεται με ΟΤΕ και παίρνει τα στοιχεία μου και αναλαμβάνει το pfSense να κάνει την σύνδεση με PPPeP αλλά το speedport δουλέβει σαν modem σε bridge χωρίς να το βάλω εγώ, αυτόματα μόνο από το passthrough και pfSense και δεν έχω τηλέφωνο.
    Όταν κάνω restart το speedport τότε έχει τηλέφωνο αλλά κάνει Take-Over και πετά έξω το pfsense με ότι είναι συνδεδεμένο πάνω.
    Δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητός

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει περίπτωση το Speedport να λειτουργεί από μόνο του ως modem χωρίς να το ορίσουμε εμείς.
    Αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι ότι σε τυχόν επανεκκίνηση του Speedport, εφόσον προλάβει και πάρει νωρίτερα (ή έχει ήδη) δημόσια ΙΡ το pfSense, δεν μπορεί να πάρει και το Speedport.

    Η λύση είναι να βάλεις στο Speedport τα generic credentials (username:otenet@otenet.gr και password:otenet) που ανέφερε ο sdikr και στο pfSense τα δικά σου ατομικά.
    Καλό είναι πριν βάλεις και το pfSense στην σύνδεση, πρώτα να κάνει μόνο του σύνδεση το Speedport και να επιβεβαιώσεις ότι παραμένουν τα ίδια. Αν παρ' όλα αυτά τα αλλάζει πάλι, το επόμενο βήμα είναι να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις από τεχνικό να σου απενεργοποιήσουν το ΖΤΡ, πράγμα που προτείνει και η εταιρεία.

    Άλλη λύση είναι να τα αφήσεις όπως τα είχες πριν, δηλαδή το H108NS σε bridge-mode, πίσω του το pfSense ως κύριο router και πίσω από αυτό το Speedport ως router μόνο για την τηλεφωνία.
    Βέβαια αυτό θα παίξει μέχρις ότου πάρεις VDSL από καμπίνα με ενεργό το Vectoring, καθώς το H108NS δεν είναι συμβατό με αυτό.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    jkoukos αυτό ακριβός όποιο προλάβει πρώτο άρα δεν δουλεύει ούτε αν βάλεις στοιχεία και στα 2 speedport-pfsense αλλά ούτε κρατάει διαφορετικά στοιχεία, συγχρονίζετε και παίρνει τα κανονικά.
    Θα να τους πάρω τηλέφωνο για την απενεργοποίηση του ZTP και ελπίζω να δουλέψει έτσι, ευχαριστώ.
    Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παντως σε μη static, εχω 3 ταυτοχρονα ppp sessions (τα δυο με passthrough σε oxygen σε pf) και πισω απο το pf τηλεφωνια με κωδικους σε asterisk.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως σε μη static, εχω 3 ταυτοχρονα ppp sessions (τα δυο με passthrough σε oxygen σε pf) και πισω απο το pf τηλεφωνια με κωδικους σε asterisk.
    Με ΟΤΕΝΕΤ και SpeedPort;
    Σου έδωσαν κωδικό για το SIP του ΟΤΕ;
    Για πε να καταλάβουμε κι εμείς;

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εγραψα, με oxygen, υποτιθεται οτι ηταν isdn, δεν δουλεψε ποτε σωστα, οποτε κωδικοι sip και κλεισιμο της τηλεφωνιας απο το oxygen.
    Το speedport δεν ειναι oxygen, αλλα αμα ο radius του οτε επιτρεπει πανω απο 1 ταυτοχρονα ppp sessions, τι σημασια εχει που ειναι speedport....
    (εκτος αν παιζει ρολο αν ειναι ευρυζωνικη δυο καναλιων η οχι.. αμφιβαλλω, αλλα μια δοκιμη με δυο ppp sessions σε passthrough θα σε πεισει.)
    Λογικα θα παρεις δυο ξεχωριστες public ip.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από digokos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ΟΤΕΝΕΤ και SpeedPort;
    Σου έδωσαν κωδικό για το SIP του ΟΤΕ;
    Για πε να καταλάβουμε κι εμείς;
    Διπλά sessions είναι δοκιμασμένα απο πολλούς χρήστες εδώ στο φόρουμ με το speedport
    Δοκιμασμένα και απο εμένα. Και αυτό που σου είπα με το otenet@otenet αλλά και με το κανονικό Username σε περίπτωση που δεν έχεις static.
    Μάλιστα πρόσφατα είχα περίπτωση που μας δώσανε απο τον ΟΤΕ ξεχωριστό Username να βάλουμε στον εξοπλισμό του γιατί είχαμε static και θέλαμε να έχουμε pppoe κλήση.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από digokos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ΟΤΕΝΕΤ και SpeedPort;
    Σου έδωσαν κωδικό για το SIP του ΟΤΕ;
    Για πε να καταλάβουμε κι εμείς;
    Το έχω δοκιμάσει παλαιότερα και μπορούσα να κάνω 3 ταυτόχρονες κλήσεις με τα ίδια ατομικά στοιχεία χωρίς θέμα.
    Τον κωδικό της τηλεφωνίας τον δίνει πάνω από χρόνο. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι το έκοψε για 2-3 βδομάδες, αλλά επανήλθε κανονικά μέχρι σήμερα.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ τους πήρα τηλέφωνο και το ρύθμισαν αυτοί και δουλεύει και η τηλεφωνία. Από ό,τι κατάλαβα παίρνει δύο Ip η γραμμή μου μία για να δουλεύει η Sip τηλεφωνία και μία για το ίντερνετ που παίρνω μέσω ppoe από το pfsense.
    Αν σου δίνουν το sip κωδικό και username μπορείς απλά να το βάλεις στο Freepbx και λογικά θα παίξει μέσω αυτού. Έχω το speedport entry 2i και εγώ.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paraksenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τους πήρα τηλέφωνο και το ρύθμισαν αυτοί και δουλεύει και η τηλεφωνία. Από ό,τι κατάλαβα παίρνει δύο Ip η γραμμή μου μία για να δουλεύει η Sip τηλεφωνία και μία για το ίντερνετ που παίρνω μέσω ppoe από το pfsense.
    Αν σου δίνουν το sip κωδικό και username μπορείς απλά να το βάλεις στο Freepbx και λογικά θα παίξει μέσω αυτού. Έχω το speedport entry 2i και εγώ.
    Τώρα την βοήθεια αυτή την χρεώνουν στον λογαριασμό του ΟΤΕ extra
    Εκτός αυτού, χρεώνουν την τηλεφωνία κανονικά όπως όταν δεν ήταν VoIP άρα κλέβουν σε σχέση με τους υπόλοιπους παρόχους VoIP τηλεφωνίας που σε χρεώνουν το 1/4 από αυτά που σου παίρνει ο ΟΤΕ.
    Το ακόμα ποιό άσχημο είναι ότι δεν σου δίνουν μόνο internet και πληρώνεις στην τιμή και τα τσάπα λεπτά ομιλίας που υποτίθεται ότι σου δίνουν κάθε μήνα.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μη λεμε οτι ναναι.
    Οι παροχοι voip δεν εχουν ουτε την ιδια υποδομη, ουτε και εγγυονται κανενα δικτυο που θα δουλευει παντα με φωνη.
    Αλλο το best effort voip, αλλο το managed voip.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ voip τηλεφωνία
    Από mazout στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 466
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-23, 23:06
  2. ΟΤΕ και Voip τηλεφωνια
    Από Deus στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 17:25
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-19, 11:30
  4. Voip τηλεφωνία Help
    Από markusboy2009 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-18, 16:46
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 22:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας