Σελ. 11 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 418
  1. #151
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    linksys WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grigris Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί μαλώνουμε ρε παιδιά;
    grisgris Νομίζω ότι μαλώνουμε/νουν γιατί υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα να οριστεί που τέλος πάντων απευθύνεται το linux. Κάποιοι δεν θέλουν στο linux αρχάριους και απλούς οικιακούς χρήστες που απλώς ακούν μουσική και βλέπουν ταινίες και δεν έχουν καμιά διάθεση η έστω βασικές γνώσεις για να ψάξουν για οτιδήποτε. Αυτό είτε συμβαίνει γιατί είναι ξεκομμένοι από την κοινωνία και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι υπάρχει κόσμος που δεν ζει για τον υπολογιστή του, αλλά απλώς ζει και έχει υπολογιστή για ψυχαγωγία και μόνο, είτε γιατί απλώς δεν καταλαβαίνουν. Σε αυτή τη μερίδα των χρηστών, αυτοματοποιημένες διανομές ή ξανατροποποιημένες διανομές φαίνεται ότι είναι βολικές. Σε αυτή την κατηγορία μπαίνει και ο Μονομάχος, νομίζω ότι σε αυτό συμφώνησαν περισσότεροι.

    Άλλοι πάλι πιστεύουμε ότι στο linux χωρούν και οι αρχάριοι που δεν ψάχνουν, καθώς ούτε τον αέρα μας αναπνέουν ούτε την περιουσία μας κλέβουν ούτε το πόδια τους βρωμάνε. Όποιος θέλει και έχει διάθεση θα αρχίσει από το Α και θα φτάσει μέχρι εκεί που έχει αντοχές. Αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να καταλάβουν ότι απαξιώνοντας πλήρως διανομές τύπου ubuntu και άλλες βασισμένες σε αυτό όπως ο Μονομάχος, το μόνο που κάνουν είναι να απομακρύνουν κόσμο από το linux. Πιστεύουν προφανώς ότι στο ανοιχτό λογισμικό χωράει η νοοτροπία "λίγοι και καλοί". Και το χειρότερο είναι ότι ενώ έχουν γνώσεις και διάθεση να βοηθήσουν (τουλάχιστον αυτό δείχνουν), το κάνουν με τέτοιο τρόπο που δίνουν σάρκα και οστά στην λαϊκή ρήση... "Να σε κάψω Γιάννη, να σ αλείψω λάδι"
    Τι να κάνω. Να κάτσω να μαλώνω?

  2. #152
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Εγώ στο Ubuntu είτε χρησιμοποιώ terminal για το sudo, είτε πατάω Alt-F2 (το Run shortcut του GNOME) και τρέχω το gksudo, π.χ. gksudo gedit, gksudo nautilus, κ.λ.π.).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WagItchyef : 30-03-09 στις 23:36.

  3. #153
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noobscience Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειστε απαραδεκτοι
    οι περισσοτεροι
    γενικοτητα?ειναι πανω στον δρομο που χαραξατε
    ρε %^$#^%$# το reconstructor το εχετε δουλεψει?
    εχετε δει απο μονο του τι προσφερει?για ποιες αδειες και *%$&$ λετε?
    μονο στο adobe reader σου βγαζει ενα μυνημα οτι ...και συ ρε ecpmn πως σε λενε τι το θελες?σε χαλασε(να μιλησω στην γλωσσα σας) ο evince που ειναι καλυτερος?
    και ειμαι Ελληνας ασχετα απο το υφος μου..και εχω παιδεια και ειμαι πολυ πολυ μορφωμενος..αλλα ειμαι ανθρωπος και με πιανουν τα διαολια μου που και που.
    για σοβαρευτειτε και καντε πρωτα καλα την δουλεια σας και μετα ολα τα αλλα....που ειστε εξαρτημενοι απο το ιντερνετ και τον υπολογιστη που στις κομπινες και στις μιζες ειστε αρχηγοι που δουλεια δεν ξερω ακομη αν εχετε κανει και ερχεστε εδω με <<κουκουλα>> και το παιζετε αμεμπτου ηθικης...για χαλαρα γιατι υπαρχουν και μεγαλοι στην ηλικια εδω μεσα οπως εγω...και ηλικιακα και....καταλαβενετε
    και τυχαινει να γνωριζουν πολυ περισσοτερα απο το να ανοιγουν ενα τερματικο να κανουν 2 κλικ να διαβαζουν αρθρα απο το ιντερνετ και να επαναστατουν μεσα απο αυτο..για γελια ειστε ξυπνατε
    εχουμε διαβασει εκατομμυρια αρθρα στις εφημεριδες , εχουμε διαβασει εκατομμυρια βιβλια εχουμε ασχοληθει με 500 πραμματα στη ζωη εχουμε κατεβει σε 1000 πορειες και μπαινουμε σε συλλογους(οχι του ιντερνετ.
    καποιοι ειναι μαλιστα και πανω στο προβλημα της εξαρτησης σας)
    προφανως δεν θα ασχοληθουν να σας απαντησουν τετοιοι ανθρωποι...γιαυτο μονο καλοπροαιρετα μπορειτε να με δεχτειτε που ειμαι ενας απο αυτους και σας βοηθω(νοητικως)
    συμπερασμα=για χαλαρα γιατι αλλο να κανεις πνευμα και αλλο να το χεις(καπου το χω ακουσει αυτο...)
    οι Γνωστες ας μιλησουν με παιδεια για το συγκεκριμενο θεμα και με ξεκαθαρες προτασεις
    τερμα οι εξυπναδες τερμα οι εριδες τερμα οι προκλησεις οι επιδειξεις και οι αντιπαλοτητες
    ας ειμαι ο τελευταιος μιας που το δικαιουμαι
    χρησιμοποιω μια φορα τον λογαριασμο του γιου μου που ειναι σαν τα <<μουτρα>> σας και θελει στρωσιμο
    μην με παρεξηγειτε αλλα επωφεληθειτε απο αυτο
    οι μεγαλοι πρεπει να κανουν παρατηρησεις στα παιδια(και δεν ειναι μεχρι τα 18 καποιος παιδι αλλα απο οτι καταλαβαινω και μεχρι τα 30...με την κακη την εννοια γιατι αλλιως μια χαρα ειναι να εισαι παιδι)
    χαιρετισματα κηδεμονικα
    Λυπάμαι που ακόμη, παρά την «ηλικία» σου, τη «μόρφωση» και τα εκατομμύρια () βιβλία και άρθρα που έχεις διαβάσει δεν έχεις μάθει ακόμη να μιλάς και να γράφεις. Φυσικά δεν χρειάζεται καν να φτάσω στο τομέα της κριτικής σκέψης.

    Δυο προτάσεις πριν περάσω στο «δια ταύτα»:
    Μίζες, κομπίνες; Που νομίζεις ότι είσαι; Στη βουλή;
    Κουκούλες; Τα ονοματεπώνυμα πολλών από εμάς είναι δύο κλικ μακρυά, άλλωστε έτσι επιτάσσει και ο «ορισμός» του hacker από τον Eric Raymond.

    Πάμε στο παρόν θέμα. Ο emcp4433 γράφτηκε στο φόρουμ μόνο για να παρουσιάσει το ΜΟΝΟΜΑΧΟ. Τις διαφημίσεις τις απαγορεύουμε αλλά τέτοιες προσπάθειες φυσικά τις εξαιρούμε. Τι κάναμε εμείς ως κοινότητα; Τον δεχθήκαμε και τον αντιμετωπίσαμε όπως οποιοδήποτε άλλο μέλος, σαν να ήταν «δικός» μας, μέλος της οικογένειας. Είτε ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ήταν προσπάθεια ατόμου με 1 μήνυμα, είτε ατόμου με 100 μηνύματα, είτε ατόμου με 10000 μηνύματα ακριβώς τα ίδια θα του λέγαμε. Η κοινότητα μας έχει 160.000 μηνύματα σχετικά με το linux και είναι στη διάθεση όποιου θέλει να τα διαβάσει για να δει πως αυτό που ισχυρίζομαι ισχύει.

    Πιστεύει κανείς πως θα ήταν καλύτερο να τον καλοπιάσουμε; Να του χαϊδέψουμε τα αυτιά και να τον γεμίσουμε με αυταπάτες;

    Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ όταν πάω στραβά προτιμώ να μου πουν «μακάκα, πας λάθος» παρά να μου πουν «μπράβο, καλά πας» και στο τέλος να αναρωτιέμαι αφού πήγαινα καλά πως βρέθηκα χαμένος.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #154
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15763/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    USR-9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaveiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    grisgris Νομίζω ότι μαλώνουμε/νουν γιατί υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα να οριστεί που τέλος πάντων απευθύνεται το linux. Κάποιοι δεν θέλουν στο linux αρχάριους και απλούς οικιακούς χρήστες που απλώς ακούν μουσική και βλέπουν ταινίες και δεν έχουν καμιά διάθεση η έστω βασικές γνώσεις για να ψάξουν για οτιδήποτε. Αυτό είτε συμβαίνει γιατί είναι ξεκομμένοι από την κοινωνία και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι υπάρχει κόσμος που δεν ζει για τον υπολογιστή του, αλλά απλώς ζει και έχει υπολογιστή για ψυχαγωγία και μόνο, είτε γιατί απλώς δεν καταλαβαίνουν. Σε αυτή τη μερίδα των χρηστών, αυτοματοποιημένες διανομές ή ξανατροποποιημένες διανομές φαίνεται ότι είναι βολικές. Σε αυτή την κατηγορία μπαίνει και ο Μονομάχος, νομίζω ότι σε αυτό συμφώνησαν περισσότεροι.

    Άλλοι πάλι πιστεύουμε ότι στο linux χωρούν και οι αρχάριοι που δεν ψάχνουν, καθώς ούτε τον αέρα μας αναπνέουν ούτε την περιουσία μας κλέβουν ούτε το πόδια τους βρωμάνε. Όποιος θέλει και έχει διάθεση θα αρχίσει από το Α και θα φτάσει μέχρι εκεί που έχει αντοχές. Αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να καταλάβουν ότι απαξιώνοντας πλήρως διανομές τύπου ubuntu και άλλες βασισμένες σε αυτό όπως ο Μονομάχος, το μόνο που κάνουν είναι να απομακρύνουν κόσμο από το linux. Πιστεύουν προφανώς ότι στο ανοιχτό λογισμικό χωράει η νοοτροπία "λίγοι και καλοί". Και το χειρότερο είναι ότι ενώ έχουν γνώσεις και διάθεση να βοηθήσουν (τουλάχιστον αυτό δείχνουν), το κάνουν με τέτοιο τρόπο που δίνουν σάρκα και οστά στην λαϊκή ρήση... "Να σε κάψω Γιάννη, να σ αλείψω λάδι"
    Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Το βλέπω ως εξής. Σου δίνουν ένα αμάξι αλλά δεν ξέρεις να οδηγάς και πας συνέχεια μόνο με πρώτη χωρίς να αλλάζεις ταχύτητες. Δικαίωμά σου. Υπάρχει κόσμος που ξέρει να οδηγάει και σου λέει ξανά και ξανά ότι καλό θα είναι να μάθεις να αλλάζεις ταχύτητες. Δικό σου καλό επειδή γνωρίζει κάτι παραπάνω από σένα και επειδή πέρασε κάποτε την ίδια φάση. Εσύ τσαντίζεσαι που τόλμησε κάποιος να σε αμφισβητήσει στην οδήγηση γιατί το παίρνεις εγωιστικά ότι σε αμφισβητεί ως άνθρωπο και του κοπανάς στη μούρη ότι υπάρχει κόσμος που γουστάρει να πάει με πρώτη και γουστάρει να μη μάθει να οδηγάει και να μη σου λέει κανείς τίποτα.

    Πάντως όλοι περάσαμε από τη φάση του να μη γνωρίζουμε από κονσόλα και όλοι καταλάβαμε τη χρησιμότητά της από κάποια στιγμή και μετά. ΔΕΝ γίνεται χωρίς κονσόλα. Αν σου κάτσει μια στραβή τι θα κάνεις? format? Εξάλλου δεν είναι κακό να μαθαίνεις πράγματα τα οποία χρησιμοποιείς. Κάποια λίγα βασικά πραγματάκια. Όχι μόνο από τον υπολογιστή σου για τα πάντα. Δηλαδή για το αμάξι δεν είναι καλό να μάθεις δύο τρία πραγματάκια για τα λάδια, τα λάστιχα κλπ? Εσύ κερδίζεις . Αλλιώς είσαι εξαρτημένους από άλλους ή ταλαιπωρείσαι τσάμπα. Εκεί είναι το θέμα στη ταλαιπωρία. Βλέπεις κάποιον να παιδεύεται με τις ώρες για να κάνει με γραφικό κάτι που θα έκανε σε δευτερόλεπτα με κονσόλα και λες κρίμα αν ήταν λίγο πιο ανοιχτός σε απόψεις θα την είχε γλυτώσει. Απλά το να έχεις εξ' αρχής νοοτροπία δεν θέλω να μάθω τίποτα μη με ενοχλείτε φαίνεται κάπως...Τα windows είναι ένα πολύ φιλικό λειτουργικό αλλά και εκεί αν δεν ξέρεις πας από format σε format και από ιό σε ιό. Για άλλη μια φορά εσύ χάνεις.

    Όταν λέω εσύ στο κείμενο δεν εννοώ εσένα συγκεκριμένα.

  5. #155
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Beelzebub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Το βλέπω ως εξής. Σου δίνουν ένα αμάξι αλλά δεν ξέρεις να οδηγάς και πας συνέχεια μόνο με πρώτη χωρίς να αλλάζεις ταχύτητες. Δικαίωμά σου. Υπάρχει κόσμος που ξέρει να οδηγάει και σου λέει ξανά και ξανά ότι καλό θα είναι να μάθεις να αλλάζεις ταχύτητες. Δικό σου καλό επειδή γνωρίζει κάτι παραπάνω από σένα και επειδή πέρασε κάποτε την ίδια φάση. Εσύ τσαντίζεσαι που τόλμησε κάποιος να σε αμφισβητήσει στην οδήγηση γιατί το παίρνεις εγωιστικά ότι σε αμφισβητεί ως άνθρωπο και του κοπανάς στη μούρη ότι υπάρχει κόσμος που γουστάρει να πάει με πρώτη και γουστάρει να μη μάθει να οδηγάει και να μη σου λέει κανείς τίποτα.
    Από άλλη ματιά όμως, έχω την επιλογή απόκτησης οχήματος με αυτόματα συμπλέκτη για να κάνω την οδήγηση εύκολη και ξεκούραστη.

    Στη 2η παράγραφο συμφωνώ, αλλά δεν μπορούμε να κατακρίνουμε αυτούς που δεν έχουν το χρόνο ή τη διάθεση να γίνουν ειδήμονες στη λειτουργία του οποιοδήποτε συστήματος για να κάνουν απλά τη δουλειά τους.

  6. #156
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από άλλη ματιά όμως, έχω την επιλογή απόκτησης οχήματος με αυτόματα συμπλέκτη για να κάνω την οδήγηση εύκολη και ξεκούραστη.
    δεν υπάρχει
    Αυτό προσπαθούμε να πούμε εδώ κι τόσες σελίδες

    Ευκολία κι αυτόματος συμπλέκτης στο linux υπάρχει μόνο αν ξέρεις ή προσπαθείς να μάθεις 5 πράγματα για την κονσόλα. Δεν μιλάμε για ειδήμονες

  7. #157
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Τρώγοντας έρχεται η όρεξη,
    φοβίζεται τους χρήστες οτι ντε και καλά πρέπει να ξέρουν κονσόλα για να τρέχουν linux, Οχι, υπάρχουν διανομές που μπορείς να ξεκινήσεις με τα απλά και καθημερινά και σιγά σιγά να μάθεις και κονσόλα και πολλά άλλα. Το Linux εχει γίνει πολύ φιλικό για τους αρχάριους.

    Οχι δεν είναι ανάγκη να πληρώνεις λειτουργικό ή να κατεβαζεις παράνομα για τα απλά που θελει ο μέσος χρήστης.

  8. #158
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει
    Αυτό προσπαθούμε να πούμε εδώ κι τόσες σελίδες

    Ευκολία κι αυτόματος συμπλέκτης στο linux υπάρχει μόνο αν ξέρεις ή προσπαθείς να μάθεις 5 πράγματα για την κονσόλα. Δεν μιλάμε για ειδήμονες
    Τι δεν υπάρχει; Γιατί μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι σωστά.

    Δηλαδή από τη στιγμή που βάλω το δισκάκι π.χ. του ΜΟΝΑΜΑΧΟΥ ή του Ubuntu, ολοκληρώσω την εγκατάσταση, μπω σε κάποια σελίδα να διαβάσω κάτι ή δώ ταινία ή ακούσω μουσική ή γράψω κάποιο έγγραφο τοπικά ή στείλω email, σε ποιό σημείο ακριβώς θα χρησιμοποιήσω κονσόλα; Αν αυτό δεν είναι αυτόματος, τότε δεν ξέρω τι άλλο είναι.

  9. #159
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν υπάρχει; Γιατί μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι σωστά.

    Δηλαδή από τη στιγμή που βάλω το δισκάκι π.χ. του ΜΟΝΑΜΑΧΟΥ ή του Ubuntu, ολοκληρώσω την εγκατάσταση, μπω σε κάποια σελίδα να διαβάσω κάτι ή δώ ταινία ή ακούσω μουσική ή γράψω κάποιο έγγραφο τοπικά ή στείλω email, σε ποιό σημείο ακριβώς θα χρησιμοποιήσω κονσόλα; Αν αυτό δεν είναι αυτόματος, τότε δεν ξέρω τι άλλο είναι.
    δεν μιλάμε για αυτό το επίπεδο.
    κονσόλα πιθανά θα χρειαστείς για την συντήρηση του συστήματος σου

  10. #160
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15763/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    USR-9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρώγοντας έρχεται η όρεξη,
    φοβίζεται τους χρήστες οτι ντε και καλά πρέπει να ξέρουν κονσόλα για να τρέχουν linux, Οχι, υπάρχουν διανομές που μπορείς να ξεκινήσεις με τα απλά και καθημερινά και σιγά σιγά να μάθεις και κονσόλα και πολλά άλλα. Το Linux εχει γίνει πολύ φιλικό για τους αρχάριους.

    Οχι δεν είναι ανάγκη να πληρώνεις λειτουργικό ή να κατεβαζεις παράνομα για τα απλά που θελει ο μέσος χρήστης.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα με κάποιον που δεν ξέρει. Κανείς δεν ήξερε στην αρχή. Υπάρχει με κάποιον που δεν ξέρει και δεν θέλει με τίποτα να μάθει. Το οποίο είναι περίεργο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν υπάρχει; Γιατί μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι σωστά.

    Δηλαδή από τη στιγμή που βάλω το δισκάκι π.χ. του ΜΟΝΑΜΑΧΟΥ ή του Ubuntu, ολοκληρώσω την εγκατάσταση, μπω σε κάποια σελίδα να διαβάσω κάτι ή δώ ταινία ή ακούσω μουσική ή γράψω κάποιο έγγραφο τοπικά ή στείλω email, σε ποιό σημείο ακριβώς θα χρησιμοποιήσω κονσόλα; Αν αυτό δεν είναι αυτόματος, τότε δεν ξέρω τι άλλο είναι.
    Γιατί κάποιος αυτοματισμός μπορεί να πάει στραβά. Να μη σου ρυθμίζει σταθερό ip και να χρειαστεί να πειράξεις κάποιο αρχείο. Να κάνεις apt-get update από κονσόλα γιατί έβγαλε κάποιο error το synaptic και δεν σε αφήνει να το ανοίξεις καν λόγω προβληματικού repository. Μπορεί να έχεις πρόβλημα με το δίσκο και θα χρειαστεί να δεις αν τον βλέπει η όχι, αν βλέπει τη κάρτα γραφικών κλπ κλπ...Κάτι θα χρειαστεί. Δεν χρειάζεται να φοβάται κανείς να γράψει μια εντολή.

  11. #161
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μιλάμε για αυτό το επίπεδο.
    κονσόλα πιθανά θα χρειαστείς για την συντήρηση του συστήματος σου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Beelzebub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κάποιος αυτοματισμός μπορεί να πάει στραβά. Να μη σου ρυθμίζει σταθερό ip και να χρειαστεί να πειράξεις κάποιο αρχείο. Να κάνεις apt-get update από κονσόλα γιατί έβγαλε κάποιο error το synaptic και δεν σε αφήνει να το ανοίξεις καν λόγω προβληματικού repository. Μπορεί να έχεις πρόβλημα με το δίσκο και θα χρειαστεί να δεις αν τον βλέπει η όχι, αν βλέπει τη κάρτα γραφικών κλπ κλπ...Κάτι θα χρειαστεί. Δεν χρειάζεται να φοβάται κανείς να γράψει μια εντολή.
    Εδώ συμφωνώ για το μέσο και πάνω χρήστη. Αλλά ο απλός χρήστης καταλαβαίνει καλύτερα το οπτικό περιβάλον από το κείμενο και γι' αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνουν βελτιώσεις σε επίπεδο αυτοματισμών και τεκμηρίωσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Beelzebub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει πρόβλημα με κάποιον που δεν ξέρει. Κανείς δεν ήξερε στην αρχή. Υπάρχει με κάποιον που δεν ξέρει και δεν θέλει με τίποτα να μάθει. Το οποίο είναι περίεργο.
    Μα που είναι το περίεργο; Να ένα άλλο παράδειγμα:

    Υπάρχει ο απλός χρήστης που έχει μία φωτογραφική μηχανή για να βγάζει φωτογραφίες στις εκδρομές και στα γενέθλια των παιδιών του χρησιμοποιώντας πάντα το αυτόματο πρόγραμμα, αυτές δε τις εκτυπώνει στο φωτογραφείο της γειτονιάς του πηγαίνωντας εκεί τη μηχανή.

    Υπάρχει ο μέσος χρήστης που έχει διαβάσει όλο το manual της ίδιας μηχανής, χρησιμοποιεί όλα τα προγράμματά της με ευχέρεια, καταλογραφεί τις φωτογραφίες και όταν θέλει εκτύπωση πάει στο φωτογραφείο με δισκάκι ή φλασάκι έχοντας μέσα μόνο αυτές που θέλει, πολλές φορές δε ρετουσαρισμένες. Με το καιρό εμβαθύνει όλο και περισσότερο στη λειτουργία της και μπορεί να ανέβει επίπεδο χρήσης.

    Τέλος υπάρχει και ο προχωρημένος χρήστης που τις περισσότερες φορές, με την ίδια μηχανή, τραβά φωτογραφίες σε πλήρη χειροκίνητο έλεγχο, καθώς κατέχει τα πάντα γύρω από τις δυνατότητές της, γνωρίζει να αναβαθμίζει το λογισμικό (κάτι που το εγχειρίδιο χρήσης δεν αναφέρει τον τρόπο), έχει όλα τα παρελκόμενα για να τη κρατά σε άψογη κατάσταση και επιπρόσθετο εξοπλισμό σε φίλτρα κλπ.

    Όλοι τελικά κάνουν τη δουλειά που θέλουν, απλώς κάποιοι έχουν καλύτερο αποτέλεσμα (φωτογραφία), ανάλογα με το θέμα.

  12. #162
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15763/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    USR-9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ συμφωνώ για το μέσο και πάνω χρήστη. Αλλά ο απλός χρήστης καταλαβαίνει καλύτερα το οπτικό περιβάλον από το κείμενο και γι' αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνουν βελτιώσεις σε επίπεδο αυτοματισμών και τεκμηρίωσης.
    Κοίτα. Κάποιοι άνθρωποι δουλεύουν δωρεάν για αυτό και στο προσφέρουν και δωρεάν. Δεν είναι και η καλύτερη ανταμοιβή για τον κόπο τους το να πεις εσύ δε γουστάρω να μάθω τίποτα θέλω να μου το ξαναφτιάξετε στα μέτρα μου γιατί δεν μου κάνει. Δεν γίνεται να ακολουθούν τις απαιτήσεις όσων βαριούνται να ασχοληθούν η δεν έχουν όρεξη η δεν θέλουν να ασχοληθούν.

    Στο παράδειγμά σου σκέψου το ως εξής. Παίρνεις τη μηχανή αλλά επειδή δεν έχει υλοποιηθεί καλά το αυτόματο πρόγραμμα δεν λειτουργεί το φλασ όταν βγάζεις φωτογραφίες το βράδυ και πρέπει να το ενεργοποιείς χειροκίνητα. Έρχεσαι σε μένα μου λες το πρόβλημά σου και την ώρα που πάω να σου δείξω πως να το κάνεις χειροκίνητα μου λες "Τιιιι? χειροκίνητα?? Μα καλά γιατί με πέρασες...δεν είμαι αναγκασμένος να το μάθω είμαι ένας απλός χρήστης" Ε τότε θα σε κοιτάξω λίγο περίεργα είναι η αλήθεια.

  13. #163
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Περιοχή
    Στον Αστερισμό Των Πλειάδων
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.407
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως κι εγώ μουρμούραγα στην αρχή όταν μου έλεγαν κάνε αυτό στην κονσόλα, δώσε τις τάδε εντολές και πάει λέγοντας.
    Φοβόμουν είναι η αλήθεια και δεν καταλάβαινα τι έκανα σε πρώτη φάση. Όταν όμως κατάλαβα τι παίζει και τι δυνατότητες και πόσο ποιο εύκολη γίνεται η ζωή σου μέσα από την κονσόλα, ξέχασα τα πάντα. Πλέον χρησιμοποιώ μόνο κονσόλα και δεν πέρασε καιρός για να μάθω τα βασικά τουλάχιστον έτσι?
    Είναι άλλη φάση, μπαίνεις στην καρδιά του συστήματος.

  14. #164
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Beelzebub
    Αυτό που έγραψα αρχικά, για το παράδειγμά σου σε σχέση με την απάντησή σου στον kaveiros, δεν έχει να κάνει με τις εκάστοτε προσπάθειες για δημιουργία διάφορων διανομών και τις απαιτήσεις των χρηστών, αλλά για την ελιτίστικη θεώριση μερικών ότι για να δουλέψεις σε GNU/Linux πρέπει απαραίτητα να κατέχεις το αντικείμενο, αλλιώς μάζεψε τα κουβαδάκια σου και σ' άλλη παραλία (μεταφορικά).

    Για να καταλάβεις τι εννοώ, στο τελευταίο σου παράδειγμα, εγώ σαν απλός χρήστης πριν αποκτήσω μία ψηφιακή μηχανή (Linux) θα ψάξω-ρωτήσω-διαβάσω-δοκιμάσω διάφορους κατασκευαστές (διανομές) και θα καταλήξω σε αυτή που είναι λειτουργικότατη και με τη λιγότερη προσπάθεια εκμάθησης καθώς θέλω άμεσα αποτελέσματα και στην πορεία πιθανόν να γίνω μέσος χρήστης (κονσόλα).

    Αν κανένας κατασκευαστής ψηφιακών μηχανών δεν καλύπτει τις απαιτήσεις μου, δεν θα κάτσω να σκάσω, παραμένω στην παλιά αναλογική μου (Windows) όπου ξέρω πολύ καλά πως να κάνω τη δουλειά μου μετά από τόσα χρόνια χρήσης. Έτσι όμως η θαυμαστή νέα ψηφιακή τεχνολογία αργεί να αναπτυχθεί, καθώς δεν τραβά τον πολύ κόσμο (που κακά τα ψέματα είναι ο απλός χρήστης) για να της δώσει την απαραίτητη ώθηση.

    jiannis12a
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά αυτό που λέω είναι γιατί ο απλός χρήστης θα πρέπει να μάθει μια εντολή πχ. "ping", όταν μπορεί να υπάρξει αντίστοιχο γραφικό πρόγραμμα; Μπορεί σε σένα και μένα να φαίνεται πιο λειτουργικό, σε αυτόν όμως φαίνεται πιο οικείο με το ποντίκι.

  15. #165
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Φάληρο Θεσ/νίκης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.751
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14526/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά για την ελιτίστικη θεώριση μερικών ότι για να δουλέψεις σε GNU/Linux πρέπει απαραίτητα να κατέχεις το αντικείμενο, αλλιώς μάζεψε τα κουβαδάκια σου και σ' άλλη παραλία (μεταφορικά).
    Δεν έχεις δίκιο εδώ. Κανένας δεν είπε ότι για να ασχοληθεί κάποιος με το Linux θα πρέπει να είναι εξπέρ. Απλά ότι θα πρέπει να είναι διατεθιμένος να μάθει κάποια καινούρια πράγματα. Και μάλιστα δεν υπάρχει καμία διανομή, όσο "κονσολάτη" και να είναι που απευθύνεται επίσημα σε έμπειρους μόνο χρήστες - απλά αλλάζει το μέγεθος του "manual/wiki" της
    Καλοί οι εναλλακτικοί, αλλά βαρέθηκα να τους εκπαιδεύω.

    Βαρεθήκατε να ακούτε τους δίσκους σας να δουλεύουν συνέχεια; Βάλτε Linux !

Σελ. 11 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Symbian OS (Mobile operating system)
    Από hellenicsun στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 03:46
  2. Operating System x64 ?
    Από geogo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-07, 14:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας