Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 51
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους.
    Αποφάσισα να προχωρήσω στην εγκατάσταση καλωδίων δικτύου από το σαλόνι μου προς τις κρεββατοκάμαρες (2 πρίζες σε κάθε δωμάτιο)
    Εδώ και πολλά χρόνια στο σπίτι χρησιμοποιώ powerlines για να έχω αυτή τη διασύνδεση, αλλά πλέον βαρέθηκα τις αργές τους ταχύτητες και το γεγονός ότι αν κολλήσουν πρέπει να πας να τα βγάλεις και να τα ξαναβάλεις στην πρίζα για να αρχίσουν να ξαναδουλεύουν. Ευτυχώς από αυτή την άποψη έχω υπάρξει αρκετά τυχερός γιατί έχει συμβεί ελάχιστες φορές, αλλά βεβαίως τις φορές που συνέβαινε ήμουν εκτός σπιτιού ή/και εκτός Αθηνών και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα από μακριά..
    Έχω χρόνια που προσπαθώ να πείσω τη σύζυγο για εγκατάσταση καλωδίων αλλά τελικά τώρα δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις μιας και το παιδικό θέλει μια ανανέωση και έπεται και η δική μας κρεββατοκάμαρα. Και το ΟΚ το πήρα με την προϋπόθεση να βαφτεί τελικά και το σαλόνι (κατ' εμέ δεν χρειάζεται, κατ' εκείνη "ε οκ ένα φρεσκάρισμα το θέλει"

    Τέλως πάντων λοιπόν, για να μην τα πολυλογώ είμαι στη φάση του σχεδιασμού..
    Στο σπίτι δεν έχω γυψοσανίδες, είναι όλο ντουβάρι, οπότε αυτό δυσκολεύει τα πραματα.
    Αποφάσισα να μπουν 2 διπλές πρίζες στο σαλόνι που θα καταλήγουν σε 2 μονές στη δική μου κρεββατοκάμαρα και 2 μονές στο παιδικό δωμάτιο (σε διαφορετικά σημεία)
    Προς αποφυγή χοντρών μερεμετιών αποφάσισα πως η καλύτερη λύση είναι να σκαφτεί μόνο ένα μικρό κανάλι από τις πρίζες μέχρι το σοβατεπί και να είναι μέχρι το σοβατεπί χωνευτά.
    Απο εκεί και πέρα (στην ουσία ένα καλώδιο για κάθε πρίζα) θα κολληθεί πάνω στο σοβατεπί.
    Όσον αφορά στο σαλόνι, θα γίνει το ίδιο από τις πρίζες στο σοβατεπί, μετά καναλι μέχρι τον πλαινό τοίχο, κανάλι μέχρι το ταβάνι και στρίμωγμα των καλωδίων στο κενά ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο. Το κακό είναι ότι υπάρχουν δοκάρια από το ένα δωμάτιο στο άλλο, οπότε αναγκαστικα θα χρειαστεί να φαγωθεί λίγο ο σοβάς στο δοκάρι ώστε να χωνευτούν τα καλώδια (μιας και η έγκριση δόθηκε με την προϋπόθεση να μην φαίνονται τα καλώδια..)
    Σκέφτηκα ότι όπου το καλώδιο θα χωνευτεί πρεπει να βάλω σωλήνα, ώστε να μπορεί να τραβηχτεί το καλώδιο αν τυχόν ποτέ χρειαστεί.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι τα πρώτα μέτρα από το σαλόνι στο διάδρομο.. Όπως είπα θα τα πάω από το ταβάνι καθώς το κενό ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο είναι 1x1, οπότε ελπίζω να χωρέσουν εκεί τα 4 καλώδια. Έτσι όταν θα βαφτεί το σαλόνι θα βαφτούν κι αυτά και δεν θα φαίνεται τίποτα. Στις κρεβατοκάμαρες, επειδή οι 2 πρίζες που θα μπουν σε κάθε κρεββατοκάμαρα είναι σε διαφορετικά σημεία του δωματίου, στην ουσία όταν θα μπούν στο δωμάτιο, θα πάνε επίσης μέσα στο κενό ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο και θα είναι ακόμη πιο αόρατο, αφού θα είναι 1 το καλώδιο. Στα σημεία που θα κατέβει θα πάει σε κάποια κάθετη γωνία και μετά σοβατεπί μέχρι το σημείο που θα φτιαχτεί η πρίζα.
    Αυτές είναι οι σκέψεις μου... θα εκτιμούσα πολύ την αποψή σας για το θέμα, αν έχετε κάποια άλλη ιδέα για την εγκατάσταση και προπαντός θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη στερέωση των καλωδίων στο ταβάνι και στα σοβατεπί... Σε καμία περίπτωση δε θέλω να βάλω ρόκα. Θα ήθελα να τα κολλήσω και κατά προτίμηση η κόλλα/σιλικόνη που θα χρησιμοποιηθεί να είναι και βαφόμενη ώστε το τελικό απότέλεσμα να είναι σχεδόν αόρατο. Σκέφτηκα αρχικά για θερμόκολλα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα..
    Έχετε κάποιες ιδέες; Υπάρχουν κάποιοι που να έχουν χρησιμοποιήσει κάποιο προϊόν για αυτή τη δουλειά και έχει αποδειχθεί καλό;
    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το κακο με τη θερμοκολλα ειναι οτι μετα απο ενα καλοκαιρι/χειμωνα θα εχει ξεκολλησει.
    Δες την περιπτωση λεπτου αυτοκολλητου καναλιου.
    Αλλιως.... σκάψιμο, με οτι σημαινει αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε κάποιες ιδέες; Υπάρχουν κάποιοι που να έχουν χρησιμοποιήσει κάποιο προϊόν για αυτή τη δουλειά και έχει αποδειχθεί καλό;
    Ευχαριστώ πολύ
    να ξεκινησουμε λιγο απο τα ευκολα... γιατι να πας 4 καλωδια στο σαλονι ? και να συγκεντρωθουν εκει?
    και δεν πας ενα μονο ? και δεντα συγκεντρωνεις καπου αλλου ? πχ μεσα σε μια ντουλαπα ?

    θελεις να βαλεις ενα προχειρο σχεδιαγραμμα με την κατοψη και να σημειωσεις που θελεις πριζες rj45 ?

    εγω ΑΝ το καταλαβα καλα..... δεν θα εκανα οπως εσυ.

    πχ δες εγω στο πατρικο μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  44444.jpg 
Εμφανίσεις:  140 
Μέγεθος:  272,1 KB 
ID: 219833

    Ειναι ολα τα δωματια που καταληγουν στο σαλονι. και ΠΡΕΠΕΙ να εχει εκει το επιπλο για να κρυβονται ολα εκει μεσα.

    ΣΗΜΕΡΑ αν με ρωτησεις... θα σου πω να καταληγουν ολα σε ενα δωματιο. ειδικα αν ειναι απλος ενεργος εξοπλισμος ( πχ ενα switch) τοτε μεσα σε ντουλαπα δεν θα παθει τιποτα.

    ολα τα υπολοιπα μετα μπορεις να τα κανεις οτι θελεις.

    Οποτε οπως ειπα.. βαλε κανα σχεδιαγραμμα και συνεχιζουμε.

    edit: τι συνδεση εχεις?
    τι τηλεφωνια ?
    πως εχεις την καλωδιωση του σπιτιου σημερα ?
    που και ποσα τηλεφωνα εχεις στο σπιτι ?
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά!
    Στο σαλόνι είναι η πρίζα τηλεφώνου και από εκεί ξεκινά το δίκτυο του σπιτιού.
    Το μόντεμ μου είναι σε bridge, ένα UTP από κει πάει στη WAN του Firewall.
    Το LAN του Firewall δίνει σε ένα switch και από κει στο Homeplug.
    Μετά έχω στην κρεββατοκάμαρά μου ένα Homeplug που δίνει σε άλλο Switch στο γραφείο μου, ένα δεύτερο Homeplug που είναι συνδεμένο στην πρίζα δίπλα στην TV της κρεββατοκάμαρας (από κει παίρνουν δίκτυο η TV και ένα Raspberry Pi) και τέλος ένα 3ο homeplug που είναι συνδεμένο σε μια πρίζα στο παιδικό δωμάτιο.
    Η σύνδεσή μου είναι αργή... 7mbit. ADSL over PSTN χωρίς VoIP. Μία μόνη τηλεφωνική συσκευή (ασύρματη) που βρίσκεται στο σαλόνι
    Οι 2 διπλές πρίζεσ που θέλω να βγάλω στο σαλόνι θα είναι πίσω από το έπιπλο της TV, οπότε ούτως ή άλλως δεν θα φαίνονται.
    Επισυνάπτω και ένα - πολύ χάλια λέμε - πρόχειρο σχέδιο
    Τα 4 καλώδια θα φεύγουν από το σαλόνι φτάνουν ως το τέλος του διαδρόμου και μετά χωρίζονται 2 σε κάθε κρεββατοκάμαρα. Και τα 2 στις κρεββατοκάμαρες χωρίζονται το ένα από τη μία το άλλο από την άλλη μεριάΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΚΑΤΟΨΗ.JPG 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  58,8 KB 
ID: 219836
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 20-10-20 στις 11:46.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    οποτε.. γιατι δεν χρησιμοποιεις την υπαρχουσα καλωδιωση για να βαλεις το modem και το firewall στο γραφειο σου ?
    και απο εκει να φυγει ενα μονο καλωδιο για το σαλονι ?
    και αλλο ενα για την κρεββατοκαμαρα ?

    και να τα εχεις ολα μαζεμενα στο γραφειο σου ?

    επισης αν ειναι μεσοτοιχια τα δωματια... μπορεις να κανεις τρυπα και να μπουν 2 ομορφες επιτοιχιες πριζες και δεν θα φαινεται τιποτα.

    Επισης... εχεις σκεφτει το ενδεχομενο FULL AC wireless δικτυωση ?

    Εχεις τοσες πολλες επιλογες ....

    και κατι αλλο... αφου θα βαψεις που θα βαψεις... γιατι δεν ανοιγεις ολα τα κουτια διακλαδωσης για να αλλαξεις την υπαρχουσα τηλεφωνικη καλωδιωση με δικτυου ?
    απο το να σκαψεις ή να βαλεις καναλια... καλυτερα να κανεις μερικα μερεμετια που ευκολα κλεινουν.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικότατο αυτό που λες και το έχω σκεφτεί..
    Αλλά στην κρεββατοκάμαρά μου δεν έχει πρίζα τηλεφώνου. Ενώ έχει στο σαλόνι, στην κουζίνα και στο παιδικό δωμάτιο, στη δικιά μου κρεββατοκάμαρα δεν έχει.
    Το ασύρματό μου είναι ήδη καλό, έχω 2 ubiquity μέσα στο σπίτι ένα στην κάθε μεριά του σπιτιού. Ταχύτητα και αξιοπιστία σαν του καλωδίου δεν έχει το ασύρματο σε καμία περίπτωση όμως.
    Και το πρόβλημά μου δεν είναι το ίντερνετ που ούτως ή άλλως σέρνεται. Το θέμα είναι μεταφορές μεγάλων αρχείων μεταξύ υπολογιστών που είναι σε διαφορετικά δωμάτια.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μολις ειδα το σκεδιαγραμμα.

    Σιγα βρε. μια χαρα ειναι. να ξερεις ειχα τελειως διαφορετικη διαρυθμιση στο μυαλο μου.

    η κουζινα ειναι στο σαλονι στα δεξια ? μεσοτοιχια με το παιδικο ?

    Για δες τι εννοουσα πριν. να μαζεψεις τα καλωδια σε ενα σημειο.. και απο εκει να στειλεις 1 ή 2 utp αντι για 4 .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΚΑΤΟΨΗ1.JPG 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  81,5 KB 
ID: 219837

    και αν ειναι η κουζινα μεσοτοιχια με το παιδικο... τρυπας και βγαινεις κουζινα. και πανω απο τα ντουλαπια ( η μεσα) φτανεις προς το σαλονι.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικότατο αυτό που λες και το έχω σκεφτεί..
    Αλλά στην κρεββατοκάμαρά μου δεν έχει πρίζα τηλεφώνου. Ενώ έχει στο σαλόνι, στην κουζίνα και στο παιδικό δωμάτιο, στη δικιά μου κρεββατοκάμαρα δεν έχει.
    Το ασύρματό μου είναι ήδη καλό, έχω 2 ubiquity μέσα στο σπίτι ένα στην κάθε μεριά του σπιτιού. Ταχύτητα και αξιοπιστία σαν του καλωδίου δεν έχει το ασύρματο σε καμία περίπτωση όμως.
    Και το πρόβλημά μου δεν είναι το ίντερνετ που ούτως ή άλλως σέρνεται. Το θέμα είναι μεταφορές μεγάλων αρχείων μεταξύ υπολογιστών που είναι σε διαφορετικά δωμάτια.
    Aυτό που λέει ο συμφορουμίτης πιο πάνω,
    Ανοίγεις τα κουτιά διακλάδωσης και περνάς ένα καλώδιο μέχρι την πρίζα του παιδικού υπνοδωματίου, εκεί βάζεις ένα switch και δίνεις στο ίδιο δωμάτιο και με ξετρύπημα στο διπλανό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χε χε ναι, έκανα εντιτ αργότερα και έβαλα το σχεδιάγραμμα..
    Η κουζίνα είναι όντως μεσοτοιχία με το παιδικό και το παιδικό μεσοτοιχία με το δικό μου δωμάτιο.

    Μια λύση είναι και αυτό που λες... να έχω τις αρχικές την αρχική πριζα εκεί που έβαλες την κουκίδα.
    Στο παιδικό η πλάτη της κουκίδας σκάει μέσα σε ντουλάπα όμως και έτσι όπως είναι, είναι πιο μπλέξιμο να βγεις προς τις άλλες πρίζες.
    Οπότε απλά μου φαίνεται σαν πιο λογικό να έχω κεντρικό σημείο το σαλόνι..και δεν αλλάζω και την τρέχουσα λογική που έχω σαν κεντρικό σημείο το σαλόνι
    Και εφόσον θα χρειαστεί ούτως ή άλλως καλώδιο προς το σαλόνι, τι να περάσει ένα καλώδιο, τι 4..

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εφόσον θα χρειαστεί ούτως ή άλλως καλώδιο προς το σαλόνι, τι να περάσει ένα καλώδιο, τι 4..
    να σε δω... πολυ αισιοδοξο σε βρισκω.

    το να περασει 4 καλωδια ειναι σχετικα ευκολο.... το να τα κρυψεις και να μην φαινονται.... ειναι πολυ δυσκολο. Ειδικα στις γωνιες.

    Αληθεια το firewall που ανεφερες και το switch ... που βρισκονται ?
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Firewall και το αρχικό switch είναι στο έπιπλο της τηλεόρασης στο σαλόνι

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν παιδιά οι ιδέες για να έχω το "patch panel" (ok, δεν θα είναι patch panel αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ) σε άλλο σημείο εκτός σαλονιού είναι πολύ καλές.
    Μάλιστα με την ίδια λογική σκέφτηκα να φτιάξω και ένα ξύλινο κουτί το οποίο να βιδωθεί στο διάδρομο ψηλά που να περιέχει το patch panel και ένα switch (το οποίο εύκολα θα μπορούσε να πάρει ρεύμα από κουτί ρεύματος που έχει στο διάδρομο.)
    Και μάλιστα με αυτή τη λύση ή με τις άλλες που προτείνατε, θα γλυτώσω καμιά 50αριά μέτρα καλώδιο UTP (με τα 4 καλώδια που λέω να φέρω από το σαλόνι η απόσταση με τα πέρα δωθε και τα πανω κάτω είναι γύρω στα 15 μέτρα, επί 4, 60 μέτρα περίπου). Οπότε γλυτώνω καμιά 40αριά - 50 μέτρα, περίπου 15 ευρώ. Όμως θα χρειαστώ επιπλέον switch, οπότε κανονικά θα ήταν μία η άλλη αν χρειαζόμουν καμιά 15αριά -20 ευρώ για ένα μικρό gigabit. Έλα όμως που και τα 2 switch που έχω είναι managed και φιλοξενούν 3-4 διαφορετικά δίκτυα (το main, ένα IOT VLAN για κάμερες/playstation κλπ, ένα guest, ένα Lab). Οπότε αντί για 15-20 ευρώ, πάω στα 70 - 80, άρα οικονομικό όφελος δεν θα έχω...
    Ο μόνος τρόπος να μην χρειαστώ έξτρα switch είναι να ξεκινούν οι πρίζες από το γραφείο μου που υπάρχει ήδη managed switch. Και αυτό είναι μεν βιώσιμη λύση, αλλά έχει ένα άλλο μείον.. θα πρέπει πάντα να υπάρχει switch στην κρεββατοκάμαρα που έχω το γραφείο τώρα, αλλιώς οι πρίζες θα είναι άχρηστες.
    Με αυτή τη λογική λοιπόν καταλήγω πως είναι προτιμότερο να ξεκινούν οι πρίζες από το σαλόνι. Ακόμη κι αν κάποια στιγμή τα πετάξω όλα όσα έχω και μείνω με ένα απλό ρουτεράκι παρόχου (δεν παίζει αλλά λέμε τώρα), εφόσον το ρουτεράκι θα μπει στο σαλόνι που είναι η κεντρική πρίζα τηλεφώνου, θα μπορεί έυκολα με 4 καλώδια να δώσει στις 4 πρίζες που θα πηγαίνουν στα δωμάτια χωρίς να χρειάζεται ούτε -απλό- switch έξτρα σε όλο το σπίτι...
    Τώρα το κρύψιμο των καλωδίων που λες φίλε @griniaris είναι ένα θέμα, όντως...
    Και το θέμα είναι κυρίως ότι δεν μπορώ να τρυπήσω στην ευθεία από το ταβάνι για να περάσω στο επόμενο δωμάτιο, γιατί σε εκείνο το ύψος όλο το σπίτι έχει δοκάρια μπετό..
    Ευελπιστώ ότι θα καταφέρω να την κάνω τη δουλειά τρώγοντας το σοβά πάνω στο δοκάρι για να μπουν χωνευτά τα καλώδια μέσα σε πλαστικό σωλήνα και να περάσω στο διάδρομο. Εκεί θα πάω πάλι πάνω προς ταβάνι (με κανάλι αυτή τη φορά - δεν πειράζει και τόσο στο διάδρομο).
    Στα δωμάτια με το που θα μπουν 2 καλώδια θα πάνε σκέτα το καθένα σε διαφορετική κατεύθυνση (χωμένα ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο)
    Τώρα όσον αφορά στο κόλλημα στο ταβάνι εκεί έχω κάποιους ενδοιασμούς...
    Ευελπιστώ ότι θα μπορέσουν να σφωνώσουν τα καλώδια ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο. Σκεφτόμουν λίγη θερμόκολλα για στήριξη κάθε x πόντους και μετά κάποια σιλικόνη / στόκο τα οποια θέλουν κάμποσο για να στεγνώσουν αλλά μέχρι να στεγνώσουν θα κρατιούνται τα καλώδια από τη θερμόκολλα. Βρήκα ψάχνοντας τον ακρυλικό στόκο Starseal Den Braven. Σε ένα μαγαζί που ρώτησα μου είπε ότι είναι βαφόμενος και ότι για αυτό που θέλω θα χρειαστώ 5-6 σωληνάρια. Επίσης μου επιβεβαίωσε το παλικάρι που μίλησα ότι χρειάζεται να στεγνώσει αλλιώς δεν κολλάει, οπότε σίγουρα θα χρειαστεί θερμόκολλα για στήριξη μέχρι να στεγνώσει ο στόκος. Και μου είπε επίσης ότι αν θελήσω να τον αφαιρέσει δεν ξηλώνει μαζί και το ταβάνι...
    Μπορεί επίσης λέει να χρησιμοποιηθεί και μετά την εγκατάσταση των καλωδίων για να τα καλύψω εντελώς και σε εκείνο το σημείο να φαίνεται σαν τοίχος.

    Πως σας φαίνεται, το έχει χρησιμοποιήσει αυτό το υλικό κανείς από εσάς κατά τύχη; Ποιο πολύ από όλα με αγχώνει η ρημάδα η στήριξη των καλωδίων στα ταβάνια παρά το σκάψιμο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 20-10-20 στις 11:30.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    ΜΑ εφοσον εχεις managed switch τωρα ειναι που σε συμφερει να περασεις λιγοτερα καλωδια .
    Μπορεις πολυ ανετα να παιξεις με Vlan . γιαυτο υπαρχουν.

    Να προσεξεις " Ευελπιστώ ότι θα καταφέρω να την κάνω τη δουλειά τρώγοντας το σοβά πάνω στο δοκάρι για να μπουν χωνευτά τα καλώδια μέσα σε πλαστικό σωλήνα και να περάσω στο διάδρομο" .
    Τα δοκαρια συνηθως εχουν ελαχιστο σοβα πανω τους. δεν νομζω να τα καταφερεις οπως λες. μακαρι.... αλλα δυσκολο. πιο πολυ σοβα εχουν στοην τοιχοποιια παρα στα δοκαρια και στις κολωνες.

    Το υλικο αυτο που λες ειναι στοκος ή σιλικονη ? Παρολα αυτα δεν το εχω δουλεψει οποτε δεν ξερω πως συμπεριφερεται.
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα ψάχνοντας τον ακρυλικό στόκο Starseal Den Braven.
    Αν θέλεις πολύ καλή συγκράτηση πάρε σιλικόνη βαφόμενη Logo Silic, εγγύηση και στόκο ακρυλικό επίσης Logo.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΑ εφοσον εχεις managed switch τωρα ειναι που σε συμφερει να περασεις λιγοτερα καλωδια .
    Μπορεις πολυ ανετα να παιξεις με Vlan . γιαυτο υπαρχουν.
    Επειδή ακριβώς έχω managed switch, θα μπορούσα μέχρι και να μεταφέρω στο γραφείο το firewall και να αφήσω μόνο το μοντεμάκι και το switch στο σαλόνι. Το θέμα είναι όμως ότι θα ήθελα να δουλεύει όλη η δικτύωση με ένα απλό ρουτεράκι από ISP σε περίπτωση που θελήσω να ξηλώσω τα πάντα σε κάποια φάση.. (Βεβαίως αν το γραφείο μου ήταν ξεχωριστό δωμάτιο, αυτή η συζήτηση δεν θα γινόταν καν, όλα εκεί θα ήταν και από κει θα ξεκινάγαν και οι πρίζες, αλλά δυστυχώς το γραφείο μου είναι μια μικρή γωνίτσα στην κεντρική κρεββατοκάμαρα - και πάλι καλά λέω...)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσεξεις " Ευελπιστώ ότι θα καταφέρω να την κάνω τη δουλειά τρώγοντας το σοβά πάνω στο δοκάρι για να μπουν χωνευτά τα καλώδια μέσα σε πλαστικό σωλήνα και να περάσω στο διάδρομο" .
    Τα δοκαρια συνηθως εχουν ελαχιστο σοβα πανω τους. δεν νομζω να τα καταφερεις οπως λες. μακαρι.... αλλα δυσκολο. πιο πολυ σοβα εχουν στοην τοιχοποιια παρα στα δοκαρια και στις κολωνες.
    Με άγχωσες λίγο τώρα.. Πριν λίγο καιρό τράβηξα κάποιες εξτρα πρίζες στο παιδικό για να έχει δικιά του πρίζα το κάθε γραφείο. Μια πρίζα ο ηλεκτρολόγος αναγκάστηκε να την πάει από κολώνα με σκέτο καλώδιο και έφαγε λίγο το σοβά. Ήταν γύρω στον 1 πόντο το βάθος αν θυμάμαι καλά, οπότε στη χειρότερη δεν βάζουμε ένα μεγάλο σωλήνα αλλά 2 ή 4 μικρούς και περνάμε τα καλώδια το ένα δίπλα στο άλλο για να πιάνουν μικρότερο πάχος. Γιατί απευθείας να είναι στο τσιμέντο δεν θα μου άρεσε καθόλου..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το υλικο αυτο που λες ειναι στοκος ή σιλικονη ? Παρολα αυτα δεν το εχω δουλεψει οποτε δεν ξερω πως συμπεριφερεται.
    Στην περιγραφή αναφέρεται σαν στόκος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις πολύ καλή συγκράτηση πάρε σιλικόνη βαφόμενη Logo Silic, εγγύηση και στόκο ακρυλικό επίσης Logo.
    Η logo σαν μάρκα μου εμπνέει μια εμπιστοσύνη..
    Θα τη δω και αυτή την κόλλα. Την έχεις χρησιμοποιήσει; Θα ήθελα αν πάω να τα ξεκολλήσω τα καλώδια κάποια στιγμή αργότερα να μην φύγει και ο τοίχος μαζί. Το παληκάρι που ρώτησα σε ένα μαγαζί για αυτό που έβαλα λινκ πιο πάνω μου είπε ότι αν βάλω μια "πόντα" θερμόκολλα για προσωρινή συγκράτηση μέχρι να στεγνώσει ο στοκος, αν θελήσω κάποια στιγμή αργότερα να αφαιρέσω τα καλώδια θα αφαιρεθούν χωρίς δράματα γι' αυτο και το σκεφτόμουν

    Υ.Γ.: Γενικά σκέφτομαι αυτό το σχέδιο για τις διαδρομές και τη δυνατότητα εύκολης αφαίρεσης γιατι Θεού θέλοντος ίσως γίνει μια ψιλοανακαίνιση σε μπάνιο και κρεββατοκάμαρες μέσα στην επόμενη 5ετία. Οπότε αν είναι εφικτό τότε θα σπάσω και 5-6 πλακάκια από το σαλόνι και θα τα πάω όλα τα καλώδια κάτω από το πάτωμα (λέω " αν είναι εφικτό" γιατί οι κρεββατοκάμαρες έχουν ξύλινο πάτωμα και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν εκεί να μπουν υπόγεια)
    Οπότε έτσι όπως το έχω σκεφτεί τώρα, αν τελικά γίνει, οι πρίζες δεν θα χρειαστεί να αλλάξουν καθόλου και το μόνο που θα αλλάξει θα είναι το καλώδιο που αντί για ταβάνι θα πάει υπόγειο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 20-10-20 στις 09:53.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την έχεις χρησιμοποιήσει; Θα ήθελα αν πάω να τα ξεκολλήσω τα καλώδια κάποια στιγμή αργότερα να μην φύγει και ο τοίχος μαζί.
    Η συγκεκριμένη σιλικόνη είναι πολύ δυνατή, βάλε μια σταγόνα μόνο εκεί που θέλεις καλή συγκράτηση και στο υπόλοιπο βάλε τον στόκο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν γύρω στον 1 πόντο το βάθος αν θυμάμαι καλά,
    Τι να βάλεις στον ένα πόντο;; ο μικρότερος σωλήνας είναι φ11 και το σπιράλ πιο χοντρό για να μουφάρεται με τον σωλήνα. Επίσης όπου περάσεις σωλήνα ή καλώδιο θα πρέπει να παίρνει πάνω από 1.5 πόντο σοβά γιατί θα σκάσει. Εννοείται ότι σε όλη την διαδρομή της τομής θα πρέπει να μπει προληπτικά και γάζα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας