Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Καλησπερα φιλοι μου. μας ερχονται κατι χοντροι λογ-σμοι απο την ΔΕΗ & δεν ξερω τελικα τι πρεπει να κανω ωστε να μειωθουν στα λογικα πλαισια μιας 3μελους οικογενειας. Προσπαθω σε καθημερινη σχεδον βαση να ανοιγω τον θερμοσιφωνο την ωρα του μειωμενου-τωρα ειναι 3-5 μμ- κανα 45λεπτο. Ακουω αλλους φιλους που μου λενε οτι ειναι παρα πολλα αυτα που πληρωνω. Συγκεκριμενα οι τελευταιοι λογαριασμοι μου ηταν : αρχας Απριλη το ΕΝΑΝΤΙ-->343 ευρω & σημερα μου ηρθε το ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-->540 ευρω...με πληρωμη 4-6-21....Σκεπτομαι τι να κανω ....πως να λυσω αυτο το προβλημα, & να σκεφτειτε οτι δεν κανουμε κατι υπερβολικο στο σπιτι, απλα οτι κανει καθε οικογενεια[ειμαστε τρεις]. Θα ηθελα καποιες ουσιαστικες γνωμες σε αυτο το θεμα. Σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, σε πρωτη φαση το νυχτερινμο τωρα δεν ειναι ειναι 3-5μμ αλλα 11μμ-7πμ. https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelat...202070231340PM
    Σε δευτερη φαση μια αναφορα με τις κιλοβατερες που καταναλωνετε το 4μηνο θα βοηθουσε.


  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athletic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλοι μου. μας ερχονται κατι χοντροι λογ-σμοι απο την ΔΕΗ & δεν ξερω τελικα τι πρεπει να κανω ωστε να μειωθουν στα λογικα πλαισια μιας 3μελους οικογενειας. Προσπαθω σε καθημερινη σχεδον βαση να ανοιγω τον θερμοσιφωνο την ωρα του μειωμενου-τωρα ειναι 3-5 μμ- κανα 45λεπτο. Ακουω αλλους φιλους που μου λενε οτι ειναι παρα πολλα αυτα που πληρωνω. Συγκεκριμενα οι τελευταιοι λογαριασμοι μου ηταν : αρχας Απριλη το ΕΝΑΝΤΙ-->343 ευρω & σημερα μου ηρθε το ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-->540 ευρω...με πληρωμη 4-6-21....Σκεπτομαι τι να κανω ....πως να λυσω αυτο το προβλημα, & να σκεφτειτε οτι δεν κανουμε κατι υπερβολικο στο σπιτι, απλα οτι κανει καθε οικογενεια[ειμαστε τρεις]. Θα ηθελα καποιες ουσιαστικες γνωμες σε αυτο το θεμα. Σας ευχαριστω πολυ.
    Αν έχεις παλιό νυχτερινό τότε ναι νομίζω πως ισχύει το 3-5 αν έχεις καινούργιο όχι, τώρα το καλοκαίρι είναι 23:00 εως το πρωί
    Αλλά τα λεφτά αυτά που λες είναι πραγματικά πολλά για 3 άτομα, ακόμα και με θερμοσίφωνα


    Μήπως να ξεκινήσεις με το να ανεβάσεις κάποιον λογαριασμό;


    Μετά τι άλλο έχεις που καίει πολύ, ψυγείο, πλυντήριο, θέρμανση;

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    οσο μπορείτε λιγότερο να ανοίγετε τον θερμοσίφωνα. είναι μια δαπανηρή συσκευή. Η αντίσταση της είναι 4000Watt . δηλαδή 4kwh
    Αν την ανοίγεις 45 λεπτά που είπες τότε θα καίει 1000 watt στα 15 λεπτά, αρα 3000 watt h 3kwh στα 45 λεπτά

    έχουμε και λέμε 3kwh την ημέρα επι 62 μερες το δίμηνο 186 kwh μόνο ο θερμοσίφωνας

    το ιδιο καίει και ο φούρνος στα ιδια watt πανω κατω ... οπότε κανε την προσθεση και κοιτα ποσες kwh γραφει ο λογαριασμος σου του τετράμηνου.. υποθετικά 186+186+ 150+150(κουζινα)= 672 kwh το τετράμηνο μονο οι 2 συσκευές αυτές + βαλε οτι άλλο χρησιμοποιείς

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athletic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλοι μου. μας ερχονται κατι χοντροι λογ-σμοι απο την ΔΕΗ & δεν ξερω τελικα τι πρεπει να κανω ωστε να μειωθουν στα λογικα πλαισια μιας 3μελους οικογενειας. Προσπαθω σε καθημερινη σχεδον βαση να ανοιγω τον θερμοσιφωνο την ωρα του μειωμενου-τωρα ειναι 3-5 μμ- κανα 45λεπτο. Ακουω αλλους φιλους που μου λενε οτι ειναι παρα πολλα αυτα που πληρωνω. Συγκεκριμενα οι τελευταιοι λογαριασμοι μου ηταν : αρχας Απριλη το ΕΝΑΝΤΙ-->343 ευρω & σημερα μου ηρθε το ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-->540 ευρω...με πληρωμη 4-6-21....Σκεπτομαι τι να κανω ....πως να λυσω αυτο το προβλημα, & να σκεφτειτε οτι δεν κανουμε κατι υπερβολικο στο σπιτι, απλα οτι κανει καθε οικογενεια[ειμαστε τρεις]. Θα ηθελα καποιες ουσιαστικες γνωμες σε αυτο το θεμα. Σας ευχαριστω πολυ.


    Καλησπέρα φίλε μου ...

    Πρέπει να δούμε λογαριασμούς αρχικά. Αν λές ότι δεν έχεις ενεργοβόρες συσκευές κάνε τα εξής για τσέκ:
    1. Ένα πρωινό π.χ Σ.Κ ρίξε τα πάντα off για σιγουριά ρίξε τον γενικό από τον πίνακα και δες αν το ρολοί σταματάει να μετράει. Αν ναι τότε είσαι ΟΚ σε 1ο
    στάδιο. Αν όχι πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο οπωσδήποτε χωρίς να το διατυμπανίσεις από εδώ και εκεί στο μέρος που μένεις γιατί σε κλέβουν και
    πληρώνεις εσύ ρεύμα που καίνε άλλοι... Μου έχει τύχει σε διαμέρισμα που νοίκιασα και άλλος νοικάρης έκλεβε εμένα και εγώ πλήρωνα σαν τον κερατά...
    2. Πλυντήρια πάντα βράδυ και νυχτερινό ... Το ωράριο που έχει νυχτερινό αναγράφονται στο λογαριασμό σου.. Τα πλυντήρια έχουν χρονοπρογραμματισμό.
    Τα βάζεις και καθάρισες.
    3. Το ψυγείο είναι παλιού και αν ναι πόσο παλιό ... Κάποια παλιά ψυγεία καίγανε τον πάτο τους....
    4. Αν δεν έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα βάλε... Από τον Μαίο μέχρι και τον Σεπτέμβριο έχω ζεστό νερό και έχω ρυθμίσει τα μπαναρίσματα να τα κάνω σε ώρες
    που έχει ήλιο ακόμα ώστε να μην ανάβω θερμοσίφωνα.
    5. Αέριο έχεις..? Αν ναι τότε πρέπει να βάλεις μπόιλερ...Αν δεν έχεις ήδη τότε δεν ανάβεις θερμοσίφωνα για ζεστό αλλά το μπόλιερ οπότε γλυτώνεις ρεύμα...

    Αυτά για αρχή και τα βασικά...χωρίς λογαριασμό δεν βγάζουμε άκρη ..και εννοούμε εκκαθαριστικό ... σβήσε ονόματα νούμερα και διευθύνσεις...και δώστο

    Αυτά !


    ΥΓ. Το 3ο άτομο είναι παιδί ....?

  6. #6
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου ...

    Πρέπει να δούμε λογαριασμούς αρχικά. Αν λές ότι δεν έχεις ενεργοβόρες συσκευές κάνε τα εξής για τσέκ:
    1. Ένα πρωινό π.χ Σ.Κ ρίξε τα πάντα off για σιγουριά ρίξε τον γενικό από τον πίνακα και δες αν το ρολοί σταματάει να μετράει. Αν ναι τότε είσαι ΟΚ σε 1ο
    στάδιο. Αν όχι πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο οπωσδήποτε χωρίς να το διατυμπανίσεις από εδώ και εκεί στο μέρος που μένεις γιατί σε κλέβουν και
    πληρώνεις εσύ ρεύμα που καίνε άλλοι... Μου έχει τύχει σε διαμέρισμα που νοίκιασα και άλλος νοικάρης έκλεβε εμένα και εγώ πλήρωνα σαν τον κερατά...
    2. Πλυντήρια πάντα βράδυ και νυχτερινό ... Το ωράριο που έχει νυχτερινό αναγράφονται στο λογαριασμό σου.. Τα πλυντήρια έχουν χρονοπρογραμματισμό.
    Τα βάζεις και καθάρισες.
    3. Το ψυγείο είναι παλιού και αν ναι πόσο παλιό ... Κάποια παλιά ψυγεία καίγανε τον πάτο τους....
    4. Αν δεν έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα βάλε... Από τον Μαίο μέχρι και τον Σεπτέμβριο έχω ζεστό νερό και έχω ρυθμίσει τα μπαναρίσματα να τα κάνω σε ώρες
    που έχει ήλιο ακόμα ώστε να μην ανάβω θερμοσίφωνα.
    5. Αέριο έχεις..? Αν ναι τότε πρέπει να βάλεις μπόιλερ...Αν δεν έχεις ήδη τότε δεν ανάβεις θερμοσίφωνα για ζεστό αλλά το μπόλιερ οπότε γλυτώνεις ρεύμα...

    Αυτά για αρχή και τα βασικά...χωρίς λογαριασμό δεν βγάζουμε άκρη ..και εννοούμε εκκαθαριστικό ... σβήσε ονόματα νούμερα και διευθύνσεις...και δώστο

    Αυτά !


    ΥΓ. Το 3ο άτομο είναι παιδί ....?
    Καλημερα. ναι, το τριτο ατομο ειναι η κορη μας. Ενδιαφεροντα ολα αυτα που μου γραφετε. Θα κοιταξω σιγα σιγα να τα εφαρμοσω. δεν παει αλλο με τα πολλα χρηματα που πληρωνουμε σαν μια 3μελη οικογενεια. σας ευχαριστω παρα πολυ για την ουσιαστικη βοηθεια σας.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athletic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα. ναι, το τριτο ατομο ειναι η κορη μας. Ενδιαφεροντα ολα αυτα που μου γραφετε. Θα κοιταξω σιγα σιγα να τα εφαρμοσω. δεν παει αλλο με τα πολλα χρηματα που πληρωνουμε σαν μια 3μελη οικογενεια. σας ευχαριστω παρα πολυ για την ουσιαστικη βοηθεια σας.
    Δες πότε ανάβει και πόση ώρα θερμοσίφωνα... Αν βγαίνει στις 20:00 και τον ανάβει στις 18:00 για να ζεστάνει και μένει ανοικτός 2 ώρες για σκέψου πόσο καίει αν δεν έχει σβήνει ο θερμοσίφωνας όταν πιάσει θερμοκρασία... Για σκέψου π.χ να γίνεται 10 φορές τον μήνα που βγαίνει μέσο όρο ...

    Πρέπει να αναθεωρήσεις την στρατηγική σου απέναντι στο θέμα ...

    Αυτά θεωρούνται βασικά πάντως που είπα...

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Oi θερμοσίφωνες έχουν θερμοστάτη,θα μπορούσε να ρυθμιστεί λίγο χαμηλότερα τώρα που έρχεται και καλοκαίρι.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oi θερμοσίφωνες έχουν θερμοστάτη,θα μπορούσε να ρυθμιστεί λίγο χαμηλότερα τώρα που έρχεται και καλοκαίρι.
    Σωστό η αν έχει ηλιακό να τον χρησιμοποιεί περισσότερο ...

    Επειδή έχω ηλιακό με έχει βολέψει απίστευτα τους καλοκαιρινούς μήνες ...Από Μαίο μέχρι και Σεπτέμβριο δεν τον ανάβω καθόλου...
    Έχω και καλή ηλιοφάνεια......

    Μου έλεγε κάποιος αλλά εγώ δεν έχω π.χ το πλυντήριο πιάτων έχει τρόπο να μην ζεσταίνει νερό αλλά να παίρνει από τον ηλιακό ...οπότε αν το βράδυ το ρυθμίζεις να δουλεύει νυχτερινό και έχει και ζεστό ο ηλιακός δεν ζεσταίνει καθόλου... Δεν το ξέρω ακριβώς πως γίνεται ...το έχω ακούσει θέλει ψάξιμο με τεχνικό για ηλεκτρικές συσκευές...

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Για να σου ερχονται τοσο μεγαλοι λογαριασμοι σημαινει πως καις πολλες kwh ,κοιτα και το ενδεχομενο να αλλαξεις εταιρεια..Θα σε βολευε το nrg save fixed αλλα αν θες περισσοτερες πληροφοριες μπες στον νημα αλλαγη παροχου ρευματος και ρωτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Σας ευχαριστω πολυ...Κατ αρχας μεγαλη βλακεια μου που δεν εχω βαλει ακομα ηλιακο....ηδη αυτες τις μερες θα ερθει φιλος μου να μας περασει ηλιακο....Επισης, δεν ειχα προσεξει οτι το 3-5 μειωμενο ωραριο, δεν ισχυει το καλοκαιρι παρα μονο τον χειμωνα. Απο Δευτερα θα παρω & τηλ. την ΔΕΔΗΕ, για να ενημερωθω πιο αναλυτικα...Πραγματικα οταν ερχεται το Εκκαθαριστικο & το Εναντι της ΔΕΗ, μας πιανει συγκρυο..Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας. Γεια χαρα.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athletic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω πολυ...Κατ αρχας μεγαλη βλακεια μου που δεν εχω βαλει ακομα ηλιακο....ηδη αυτες τις μερες θα ερθει φιλος μου να μας περασει ηλιακο....Επισης, δεν ειχα προσεξει οτι το 3-5 μειωμενο ωραριο, δεν ισχυει το καλοκαιρι παρα μονο τον χειμωνα. Απο Δευτερα θα παρω & τηλ. την ΔΕΔΗΕ, για να ενημερωθω πιο αναλυτικα...Πραγματικα οταν ερχεται το Εκκαθαριστικο & το Εναντι της ΔΕΗ, μας πιανει συγκρυο..Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας. Γεια χαρα.
    Μην μπερδεύεσαι το "Το Εναντι" δεν βγαίνει βάσει της κατανάλωσης της φετινής αλλά της περσινής για το ίδιο διάστημα...
    Το "Εκκαθαριστικο" είναι το πραγματικό. Ακόμη και οι καταναλώσεις του "Εναντι" είναι πλασματικές...

    Φιλικά φίλε μου εγώ είμαι στην ΔΕΗ... Και με μικρές αλλαγές που δεν μου αλλάζουν την καθημερινότητα μου έχω δει μεγάλη διαφορά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 16-05-21 στις 14:41.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδεύεσαι το "Το Εναντι" δεν βγαίνει βάσει της κατανάλωσης της φετινής αλλά της περσινής για το ίδιο διάστημα...
    Το "Εκκαθαριστικο" είναι το πραγματικό. Ακόμη και οι καταναλώσεις του "Εναντι" είναι πλασματικές...

    Φιλικά φίλε μου εγώ είμαι στην ΔΕΗ... Και μικρές αλλαγές που δεν μου αλλάζουν την καθημερινότητα μου έχω δει μεγάλη διαφορά
    Σε ευχαριστω πολυ!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας