Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  jolly-roger-2.0.jpg 
Εμφανίσεις:  238 
Μέγεθος:  44,9 KB 
ID: 184030Τριάντα εταιρίες ψυχαγωγικού περιεχομένου ένωσαν τις δυνάμεις τους σε μια νέα πρωτοβουλία καταπολέμησης της online πειρατείας.

    Το νέο group ονομάζεται Alliance for Creativity and Entertainment (ACE) και η συμμαχία θα δώσει την δυνατότητα συγκέντρωσης πόρων για έρευνα και στενή συνεργασία με τις αρχές, προκειμένου να σταματήσουν την "κλοπή" ταινιών και σειρών.

    Σύμφωνα με την ACE τον περασμένο χρόνο κατέβηκαν 5,4 δις πειρατικές εκδόσεις ταινιών και τηλεοπτικών σειρών.

    Η πλήρης λίστα των συμμετεχόντων στην ACE είναι:

    Amazon, AMC Networks, BBC Worldwide, Bell Canada and Bell Media, Canal+ Group, CBS Corporation, Constantin Film, Foxtel, Grupo Globo, HBO, Hulu, Lionsgate, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), Millennium Media, NBCUniversal, Netflix, Paramount Pictures, SF Studios, Sky, Sony Pictures Entertainment, Star India, Studio Babelsberg, STX Entertainment, Telemundo, Televisa, Twentieth Century Fox, Univision Communications Inc., Village Roadshow, The Walt Disney Company, Warner Bros. Entertainment Inc.

    Πηγή : The Verge

  2. #2
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    οποτε διαβαζω κατι τετοιες ειδησεις γελαω τοσο πολυ μα τοσο πολυ.
    καταρχας δεν ειμαι υπερμαχος της πειρατειας αλλα δεν υποστηριζω και την αλλη μερια ταυτοχρονα.
    καταναλωνουν πορους λαθος και χωρις νοημα. κανανε χαμο με το piratebay και τι εγινε? τιποτα. βγηκαν αλλα 30 site piratebay. δεν βγαινει αυτο που κανουν δεν το καταλαβαινουν? ειναι κατι που δεν ξερω?
    για να αγορασεις ολα αυτα που θες και να δεις ολα αυτα που θες στην τηλεοραση και μουσικη θες χιλιαδες ευρω το μηνα. γινεται? οχι. αρα τι θα κανεις θα βρεις αλλο τροπο, οποτε κατεβασμα. μονο στο downloading θα βρεις τα παντα πχ δισκογραφιες δεν μπορεις να βρεις ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου παρα μονο στο "παρανομο κατεβασμα". ταινιες παλιες με υποτιτλους ελληνικους σε καλη εικονα δεν μπορεις να βρεις πουθενα παρα μονο σε "παρανομο" κατεβασμα. σειρες να τις δεις αμεσα την ωρα που παιζουν η μετα απο λιγη ωρα? ΠΟΥΘΕΝΑ μονο στο "παρανομο" κατεβασμα. ολες αυτες οι εταιρειες ενωνουν τα κεφαλαια τους για κυνηγι μαγισσων και δεν φτιαχνουν μια ενιαια πλατφορμα στο ιντερνετ να κατεβαζεις οτι θες να βλεπεις οτι θες σε χαμηλη τιμη και τελεια εικονα και ηχο. αν πχ itunes ειχε τα ΠΑΝΤΑ σε καλο ηχο και εικονα θα πηγαινε κανεις αλλου? εγω οχι.
    αλλα τωρα πρεπει να πληρωνεις εκατονταδες συνδρομες για να μπορεις να δεις πολλα και παλι οχι τα παντα και οχι παντα σε καλη εικονα και ηχο.
    αμα ηταν να μετραμε ποσο πολυ παρανομουμε στην καθημερινοτητα μας τοτε θα ειμασταν ολοι ισοβια. υπαρχει παρανομια και παρανομια και επειδη κατι σημερα λεει καποιος ειναι παρανομο δεν σημαινει οτι ειναι.
    για να μην ξεκινησω απο παλια και μιλησω για κασετες και πολεμος σε βιντεο κτλ κτλ
    απλα δεν καταλαβαινω τοσο στοκο εχουν στο μυαλο τους η εγω ειμαι διανοια?

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα δεν καταλαβαινω τοσο στοκο εχουν στο μυαλο τους η εγω ειμαι διανοια?
    Μπορεί και τα δύο ταυτόχρονα να ισχύουν, μπορεί και κανένα (με το συμπάθειο, τα ίδια πιστέυω και εγώ). Μπορεί να τους βολέυει η κατάσταση. Ποτέ δε ξέρεις τι κρύβεται πίσω από όλα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε διαβαζω κατι τετοιες ειδησεις γελαω τοσο πολυ μα τοσο πολυ.
    καταρχας δεν ειμαι υπερμαχος της πειρατειας αλλα δεν υποστηριζω και την αλλη μερια ταυτοχρονα.
    καταναλωνουν πορους λαθος και χωρις νοημα. κανανε χαμο με το piratebay και τι εγινε? τιποτα. βγηκαν αλλα 30 site piratebay. δεν βγαινει αυτο που κανουν δεν το καταλαβαινουν? ειναι κατι που δεν ξερω?
    για να αγορασεις ολα αυτα που θες και να δεις ολα αυτα που θες στην τηλεοραση και μουσικη θες χιλιαδες ευρω το μηνα. γινεται? οχι. αρα τι θα κανεις θα βρεις αλλο τροπο, οποτε κατεβασμα. μονο στο downloading θα βρεις τα παντα πχ δισκογραφιες δεν μπορεις να βρεις ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου παρα μονο στο "παρανομο κατεβασμα". ταινιες παλιες με υποτιτλους ελληνικους σε καλη εικονα δεν μπορεις να βρεις πουθενα παρα μονο σε "παρανομο" κατεβασμα. σειρες να τις δεις αμεσα την ωρα που παιζουν η μετα απο λιγη ωρα? ΠΟΥΘΕΝΑ μονο στο "παρανομο" κατεβασμα. ολες αυτες οι εταιρειες ενωνουν τα κεφαλαια τους για κυνηγι μαγισσων και δεν φτιαχνουν μια ενιαια πλατφορμα στο ιντερνετ να κατεβαζεις οτι θες να βλεπεις οτι θες σε χαμηλη τιμη και τελεια εικονα και ηχο. αν πχ itunes ειχε τα ΠΑΝΤΑ σε καλο ηχο και εικονα θα πηγαινε κανεις αλλου? εγω οχι.
    αλλα τωρα πρεπει να πληρωνεις εκατονταδες συνδρομες για να μπορεις να δεις πολλα και παλι οχι τα παντα και οχι παντα σε καλη εικονα και ηχο.
    αμα ηταν να μετραμε ποσο πολυ παρανομουμε στην καθημερινοτητα μας τοτε θα ειμασταν ολοι ισοβια. υπαρχει παρανομια και παρανομια και επειδη κατι σημερα λεει καποιος ειναι παρανομο δεν σημαινει οτι ειναι.
    για να μην ξεκινησω απο παλια και μιλησω για κασετες και πολεμος σε βιντεο κτλ κτλ
    απλα δεν καταλαβαινω τοσο στοκο εχουν στο μυαλο τους η εγω ειμαι διανοια?
    Τουλάχιστον δεν θεωρείς οτι είναι δικαίωμα σου το "παράνομο" κατέβασμα.

    Οχι στόκοι δεν είναι, απλά ότι και να κάνουν αφού θα υπάρχει το "δωρεάν" "παράνομο" δεν μπορούν να σου δώσουν κάποια υπηρεσία που να σε καλύψει, η σύγκριση θα είναι πάντα, μα εκεί πληρώνω 0€ και πληρώνω και τόσα για την σύνδεση μου...


    Μια ενιαία πλατφόρμα μάλλον θα φτιάξουν, αλλά δεν θα είναι αυτό που ονειρευόμαστε

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο reaper1 έχει τουλάχιστον κάποιο δίκιο εδώ. Οι εταιρίες πετάνε ένα επιχείρημα του στυλ "υπάρχουν πάνω απο 480 υπηρεσίες online streaming όπου ο καθένας μπορεί νόμιμα να δει οτι θέλει" (από την ανακοίνωση για το ACE που υπάρχει εδώ). Ναι, υπάρχουν πολλές υπηρεσίες αλλά το πρόβλημα είναι οτι πλέον παρα-είναι πολλές! Εμείς στην Ελλάδα έχουμε για την ώρα πρόσβαση μόνο σε Netflix και Amazon Video, στις ΗΠΑ γίνεται ο χαμός, κάθε δίκτυο προσπαθεί να προωθήσει την δικιά του υπηρεσία.

    Θέλετε παράδειγμα; Πάρτε το Star Trek Discovery, που ξεκινάει στο CBS το φθινόπωρο αν δε κάνω λάθος. Θα παιχτεί αποκλειστικά απο το CBS All Access, την streaming υπηρεσία του CBS. Πόσες τέτοιες υπηρεσίες αντέχει ο κατανλωτής να πληρώνει; Καλά ο Έλληνας που έχει οικονομικό πρόβλημα πλέον, αλλά ακόμα κι ο αμερικάνος πάνω απο 2 - 3 το πολύ αποκλείεται να πληρώνει.

    Δε ξέρω που θα καταλήξει όλο αυτό, αλλά το κάθε δίκτυο με δική του συνδρομή αμφιβάλω αν είναι βιώσιμο μοντέλο. Ο καιρός θα δείξει.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14311/1.021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    O cca το θέτει σωστά το θέμα. Δεν μπορείς για κάθε σειρά που θές να πληρώνεις ξεχωριστή συνδρομή. Δεν βγαίνει η δουλειά.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Οσο δεν θα μπορω να βλεπω τις αγαπημενες μου ταινιες στο Netflix (ή το οποιοδηποτε Netflix), θα τις κατεβαζω απο torrents.
    Οποια κομματια δεν τα βρισκω στο Apple Music, θα τα κατεβαζω απο torrents.
    Simple as that.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Με το συμπάθιο αλλά όταν το village με υποβάλλει σε οκτώ λεπτά διαφημίσεων ενώ έχω ήδη πληρώσει το τσουχτερό αντίτιμο (ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΡΥΩΝEI KAI TO TYPI ΓΙΑ ΤΑ NACHOS ), θα το σκεφτώ πάρα πολύ για το ποιές ταινίες θα δω στην αίθουσα.

    Oμοίως, ως καταναλωτής, θέλω ενοποιημένες υπηρεσίες.
    Όπως ενώθηκαν όλοι αυτοί οι κολοσσοί για να συστήσουν ΜΙΑ εταιρία για να κυνηγήσουν το παράνομο κατέβασμα (μεταξύ μας, τους βολεύει το καθεστώς), έτσι να συστήσουν και ΜΙΑ εταιρία παροχής ώστε να μη χρειάζεται να ανατρέχω σε 50 διαφορετικούς παρόχους για online περιεχόμενο.

    ΚΑΙ ΤΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ (μπα-ντα-ΤΣΣΣΣΣ):
    Όταν θα έχω γραμμές που 24/7 θα είμαι σίγουρος οτι δε θα μου παγώσει το streaming λόγω lag/γραμμής/server η ταινία πάνω που θα βλέπω την επίμαχη σκηνή και θα θέλω να φάω το αφρολέξ του καναπέ μου, τότε θα το ξανασκεφτώ το ζήτημα.

    Μέχρι τότε, adios muchachos, vaya con dios, hasta la vista baby, venceremos, viva la revolucion και ζήτω ο Marc Dorcel.

    (και -είδατε- δε "ζητάω" να έχω το αρχείο στο δίσκο μου ΝΟΜΙΜΑ).

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  9. #9
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Πεταμενα λεφτα. Δεν υπαρχει λυση στην πειρατεια, οσο υπαρχει "οικονομικη κριση".

    Βασικα υπαρχει λυση αλλα δεν υπαρχει θεληση εφαρμογης της. Θα φταξουν μια πλατφορμα με 2 τροπους πληρωμης, ανα ταινια και το ιδιο για ολες τις χωρες. Πληρωμη σε νομισμα ή "χρονο εργασιας". Δηλαδη θα φταξουν πλατφορμα fleelancer. Πχ θα δουλευουμε 1-2 ωρες στον υπολογιστη και θα αμοιβομαστε με 4 ταινιες για το ΣΚ.
    Μελλοντικα πειρατες θα ειναι μονο οι κλεφτες...
    Η απάτη ΔΝΤ και τραπεζών:
    http://www.youtube.com/watch?v=bhJZN96hw5A

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το συμπάθιο αλλά όταν το village με υποβάλλει σε οκτώ λεπτά διαφημίσεων ενώ έχω ήδη πληρώσει το τσουχτερό αντίτιμο (ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΡΥΩΝEI KAI TO TYPI ΓΙΑ ΤΑ NACHOS ), θα το σκεφτώ πάρα πολύ για το ποιές ταινίες θα δω στην αίθουσα.

    .
    Μα αμα δεν δείξουν διαφημίσεις πως θα πάρεις εσύ τα Nachos με το ζεστό "τυρι"

  11. #11
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Tα ΑΚΡΙΒΟπληρώνω ΚΑΙ αυτά

    Και τέλος πάντων, ας δείχνουν διαφημίσεις της victoria's secret ξερωγώ. ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΚΟΑΚΟΛΑ

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα ΑΚΡΙΒΟπληρώνω ΚΑΙ αυτά

    Και τέλος πάντων, ας δείχνουν διαφημίσεις της victoria's secret ξερωγώ. ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΚΟΑΚΟΛΑ
    Δεν θέλω να είμαι offtopic, αλλά δεν με αφήνεις να αγιάσω

    Γιατί σε ενδιαφέρει η καινούργια κολεξιον;

  13. #13
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Κάνεις κι εσύ κάτι ερωτήσεις τώρα...

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  14. #14
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα ΑΚΡΙΒΟπληρώνω ΚΑΙ αυτά

    Και τέλος πάντων, ας δείχνουν διαφημίσεις της victoria's secret ξερωγώ. ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΚΟΑΚΟΛΑ
    Άσε καλύτερα. Αν το κάνουν αυτό θα ανέβει κι άλλο η τιμή του εισιτηρίου.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-03-2008
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/50
    ISP
    Post
    Οκ να καταπολεμήσουν την πειρατεία, αλλά μήπως πρώτα να δώσουν ένα σχετικά εύκολο τρόπο νόμιμης πρόσβασης στο περιεχόμενο? πχ εγώ κατοικώ στο Λουξεμβούργο και το Netflix εδώ δεν επιτρέπει το streaming του house of cards (της μεγαλύτερης ίσως επιτυχίας της συγκεκριμένης υπηρεσίας) καθώς έχει δώσει τα δικαιώματα προβολής στον τοπικό πάροχο συνδρομητικής τηλεόρασης, ο οποίος όμως δείχνει τη σειρά μόνο με γερμανική ή γαλλική μεταγλώττιση. Δηλαδή , δεν έχεις καν την επιλογή να δεις τη σειρά με original sound όσα λεφτά και να πληρώσεις....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 02:38
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 12:12
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 00:24
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-17, 04:00
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 06:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας