Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 79
  1. #31
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα μην γενικευουμε...και εγω στην περιφερεια βρισκομαι σε νεα καμπινα ΟΤΕ και εχω απεριοριστα αστικα + απεριοριστα κινητα + τηλεοραση νοβα και nova cinema + vdsl 50ara μονο με 37 ευρω... η τιμη ειναι λογικη για ολα αυτα...(στην Αμερικη για ολα αυτα που περιγραφω απο πανω σε πακετο πχ 120/20 θα εδινα 100 $ το μηνα μπορει και παραπανω)
    Δεν γενικεύω για το 100% του κόσμου, νομίζω πως απλά δίνω μια τυπική περιγραφή για μένα και πιστεύω και για αρκετούς άλλους(όχι όλους) που δεν μπορούν να έχουν αυτό που έχεις εσύ. Και εγώ forthnet είχα πριν αλλάξω πρόσφατα, και είχα 6mbit το πολύ, και τώρα που άλλαξα και καλά για καλύτερα, αν έχω 6mbit χαίρομαι. Και απ ότι δείχνει θα περάσουν χρόνια για να έχω VDSL, και ξαφνικά κάθε 5 λεπτά βλέπω στην τηλεόραση ότι "σε λίγο καιρό θα έχω 1gbit". Ούτε οι πολιτικοί (όλοι, παλιότεροι και τρέχοντες) με την έξοδο από τα μνημόνια τόση παραπλάνηση...
    ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ
    κάνει τους άλλους να ανησυχούν...

  2. #32
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αρκεί μόνο να μπει οπτική ίνα στα σπίτια. Χρειάζεται να αναβαθμιστεί και η ταχύτητα σύνδεσης του παρόχου με το εξωτερικό. Αυτό είναι το μεγαλυτερο κόστος.
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το μεγαλύτερο κόστος είναι το last mile.

  3. #33
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.075
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Κάνουνε πλάκα ε? αλήθεια πείτε μου.... το Gigabit μας μάρανε μην πω τίποτα.... Στους Αγίους έχω 8mbit στην καλύτερη, στο πατρικό μου Νέα Χαλκηδόνα έχω 10mbit και στο Μαγαζί (Μαγούλα) έχω

    1. OteDIA 10/10mbit
    2. 2 x ADSL (κλειδώνει η κάθε μια γύρω στα 8mbit)
    3. 1 x CosmoteSat 22/6mbit
    4. Cosmote4g Stick

    Όλα αυτά πάνω σε Untangle με rules κλπ για Fail (βασικά το Stick και το δορυφορικό είναι το backup ασφαλείας)

    Ε να μην τα πολυλογώ χτες μόλις έβρεξε ΕΠΕΣΑΝ ΟΛΑ... ΤΕΛΟΣ.... και για 10 λεπτά πρέπει να άκουσαν τα καντήλια μου στο κέντρο του ΟΤΕ στην Ελευσίνα σίγουρα....Μιλάμε πως σκάμε κάνα 700άρι το μήνα στην πάρτη τους και σε συζήτηση που τους έκανα για οπτική με κοίταζαν σαν alien...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #34
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Βρε καλοί μου Αθηναίοι κόψτε την πλάκα.
    Συγκρίνετε την Αθήνα για την κάλυψη με vdsl με τη Λάρισα που είναι 3x3 χιλιόμετρα;

  5. #35
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49996/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    31(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνουνε πλάκα ε? αλήθεια πείτε μου.... το Gigabit μας μάρανε μην πω τίποτα.... Στους Αγίους έχω 8mbit στην καλύτερη, στο πατρικό μου Νέα Χαλκηδόνα έχω 10mbit και στο Μαγαζί (Μαγούλα) έχω

    1. OteDIA 10/10mbit
    2. 2 x ADSL (κλειδώνει η κάθε μια γύρω στα 8mbit)
    3. 1 x CosmoteSat 22/6mbit
    4. Cosmote4g Stick

    Όλα αυτά πάνω σε Untangle με rules κλπ για Fail (βασικά το Stick και το δορυφορικό είναι το backup ασφαλείας)

    Ε να μην τα πολυλογώ χτες μόλις έβρεξε ΕΠΕΣΑΝ ΟΛΑ... ΤΕΛΟΣ.... και για 10 λεπτά πρέπει να άκουσαν τα καντήλια μου στο κέντρο του ΟΤΕ στην Ελευσίνα σίγουρα....Μιλάμε πως σκάμε κάνα 700άρι το μήνα στην πάρτη τους και σε συζήτηση που τους έκανα για οπτική με κοίταζαν σαν alien...
    τι εστί OteDIA;
    όχι ότι είμαι υπάλληλος ΟΤΕ, αλλά είπες στο presales μηχανικό του ΟΤΕ ότι είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις μπροστάτζα καποια ευροπουλα για οπτική ίνα ;
    Ταυτίσου με τ' αυτί σου

  6. #36
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το μεγαλύτερο κόστος είναι το last mile.
    Ακομα και να ισχυε, ποιος χαλιεται να εχει 1000 Mbps με GR-IX και "μονο" 100 Mbps με εξωτερικο?

    Ουδεις... εξαλλου εχουμε και local caches για YouTube και αλλες εφαρμογες, χωρια τα p2p.

  7. #37
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάνουνε πλάκα ε? αλήθεια πείτε μου.... το Gigabit μας μάρανε μην πω τίποτα.... Στους Αγίους έχω 8mbit στην καλύτερη, στο πατρικό μου Νέα Χαλκηδόνα έχω 10mbit και στο Μαγαζί (Μαγούλα) έχω

    1. OteDIA 10/10mbit
    2. 2 x ADSL (κλειδώνει η κάθε μια γύρω στα 8mbit)
    3. 1 x CosmoteSat 22/6mbit
    4. Cosmote4g Stick

    Όλα αυτά πάνω σε Untangle με rules κλπ για Fail (βασικά το Stick και το δορυφορικό είναι το backup ασφαλείας)

    Ε να μην τα πολυλογώ χτες μόλις έβρεξε ΕΠΕΣΑΝ ΟΛΑ... ΤΕΛΟΣ.... και για 10 λεπτά πρέπει να άκουσαν τα καντήλια μου στο κέντρο του ΟΤΕ στην Ελευσίνα σίγουρα....Μιλάμε πως σκάμε κάνα 700άρι το μήνα στην πάρτη τους και σε συζήτηση που τους έκανα για οπτική με κοίταζαν σαν alien...
    Πώς σου παραδίδουν το DIA αν όχι με οπτική ίνα ? EFM ? Μικροκυμματικό ? Λογικά αν ζητήσεις ρητά προσφορά για να στο φέρουν με ίνα, θα το κάνουν.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  8. #38
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΕΧΕΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ KAI ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΡΜΑ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  23031685_10212154216064339_5001028397717104432_n.jpg 
Εμφανίσεις:  139 
Μέγεθος:  28,8 KB 
ID: 188155

  9. #39
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vkonstad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γενικεύω για το 100% του κόσμου, νομίζω πως απλά δίνω μια τυπική περιγραφή για μένα και πιστεύω και για αρκετούς άλλους(όχι όλους) που δεν μπορούν να έχουν αυτό που έχεις εσύ. Και εγώ forthnet είχα πριν αλλάξω πρόσφατα, και είχα 6mbit το πολύ, και τώρα που άλλαξα και καλά για καλύτερα, αν έχω 6mbit χαίρομαι. Και απ ότι δείχνει θα περάσουν χρόνια για να έχω VDSL, και ξαφνικά κάθε 5 λεπτά βλέπω στην τηλεόραση ότι "σε λίγο καιρό θα έχω 1gbit". Ούτε οι πολιτικοί (όλοι, παλιότεροι και τρέχοντες) με την έξοδο από τα μνημόνια τόση παραπλάνηση...
    Σε πιστευω στη περιγραφη σου και ισχυει για πολυ κοσμο...απλα χρειαζεται λιγο υπομονη φανταζομαι για να μεγαλωσει η καλυψη σε vdsl καμπινες και φυσικα να τηρηθουν τα χρονοδιαγραμματα
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  10. #40
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    "Ειναι αυτο μακετο;" που ελεγε κι ενας παλιος κινεζος πρωθυπουργος της Ελλαδας

  11. #41
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    απο το 2008 ακουω για οπτικες και ειμαι ακομα με adsl

    ρε δεν πατε οι πολιτικοι για ψαρεμα μπας και βγαλετε κανα γλαρο .... ποιο πολλοι θα σας πιστεψουν

    Ο ΧΑΡΤΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ?
    EU = United States of Europe ή Europe Uber alles ?

  12. #42
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Αστειότητες ΟΤΕ. Επίσης είδα τέτοιες Αφίσες σε στάσεις λεωφορείων σε περιοχές που τις έχει αφήσει με ADSL στα 6-12 Mbps. Φταιει μετά ο άλλος που ταλαιπωρείτε από τις αθλιες ταχυτητες να παει να του κατεβάσει τις αφίσες;; Όταν και αν ποτέ αξιωθεί να φέρει το Gbps στα σπίτια σε σοβαρό αριθμό πελατών ας διαφημίσει..

  13. #43
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.075
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stud1118 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εστί OteDIA;
    όχι ότι είμαι υπάλληλος ΟΤΕ, αλλά είπες στο presales μηχανικό του ΟΤΕ ότι είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις μπροστάτζα καποια ευροπουλα για οπτική ίνα ;
    OteDIA = ΟΤΕ Dedicated Internet Access
    Επίσης οποιαδήποτε συζήτηση στον ΟΤΕ για οπτική το κόστος είναι τεράστιο. Θα ψαχτώ για Wind οπτική γιατί έχω γνωστό που σε εταιρεία εδώ στη Μαγούλα η Wind του πέρασε οπτική από την Αττική οδό προς το εργοστάσιό του με δικά τους έξοδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων


    Πώς σου παραδίδουν το DIA αν όχι με οπτική ίνα ? EFM ? Μικροκυματικό ? Λογικά αν ζητήσεις ρητά προσφορά για να στο φέρουν με ίνα, θα το κάνουν.
    Βασικά είναι ένα LINK από το χώρο σου σε άκρο της Cosmote μικροκυματικό. Εμείς συγκεκριμένα μπήκε εύκολα γιατί έχουμε άμεση οπτική επαφή με την κεραία που είναι σε ένα βουναλάκι απέναντι στα 3-4χλμ περίπου. Το λινκ είνια 1GBIT και ότι πληρώσεις παίρνεις. Σου βάζουν χωρίς δικά σου έξοδα την κεραία και 2 φέτες για 1U rack (η μία το modem
    Τα 10/10 που έχουμε είναι σε πολύ καλή τιμή (κάτω από 300€ αν θυμάμαι καλά) και αυτό γιατί στην αρχή που ήρθαμε μαγούλα από Χαΐδάρι σαν εταιρεία έβαλα 4 adsl που έπεφταν όλες με το παραμικρό, άσε που κλείδωναν στα 5mbit. Ε με τα πολλά καντήλια μας έκανα προσφορά για την DIA.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #44
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το λινκ είνια 1GBIT και ότι πληρώσεις παίρνεις.
    Όποιος στο είπε αυτό, σε δουλεύει. Ότι φτάνουν εκεί κοντά μικροκυμματικά, φτάνουν, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να σπαταλήσεις πόρους για ικανοποιήσεις μελέτη για 1gbps όταν ο πελάτης θέλει 10mbps. Δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα από τη δική σου μεριά βέβαια να είναι παραπάνω.

    Ε με τα πολλά καντήλια μας έκανα προσφορά για την DIA.
    Αν χρειάστηκαν καντήλια για να σας πουλήσουν μισθωμένο, κάτι πάει πολύ στραβά. Ζητείστε επίσημα προσφορά για ίνα. Ειδικά αν είστε πελάτες καιρό και ανανεώσετε δέσμευση, πιθανότατα να σας χρεώσουν μόνο εφάπαξ για την αλλαγή.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Αν κρίνω από την δουλειά που έκαναν στη κινητή (4g+) θα γίνει (μάλλον) σωστή δουλειά και στην σταθερη.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 3262279261.png  


Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:44
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 23:27
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 01:36
  4. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 19:48
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 20:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας