Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 123
  1. #46
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο κάθε ενας μας θα κρίνει κάτι με τα δικά του πιστεύω, με τον ίδιο τρόπο δηλαδή που θα θεωρεί σωστό το Elhoaxes με τον ίδιο τρόπο θα το θεωρήσει λάθος.

    - - - Updated - - -



    Μα στο 5G και στην Κίνα
    Ναι το είδαμε το ellinika hoaxes με το απίστευτο hoax του "συνωστισμού" στην παραλία θεσσαλονίκης.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #47
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το είδαμε το ellinika hoaxes με το απίστευτο hoax του "συνωστισμού" στην παραλία θεσσαλονίκης.
    Εγώ το είδα απο πρώτο χέρι, εσύ;

  3. #48
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το είδα απο πρώτο χέρι, εσύ;
    Ξεβρακώθηκαν οι πάντες για την προπαγάνδα που γίναμε μάρτυρες και τα ellinika hoaxes πετούσαν χαρταετό. Ασχολήθηκαν ξόφαλτσα με το θέμα. Μας υποχρέωσαν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #49
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεβρακώθηκαν οι πάντες για την προπαγάνδα που γίναμε μάρτυρες και τα ellinika hoaxes πετούσαν χαρταετό. Ασχολήθηκαν ξόφαλτσα με το θέμα. Μας υποχρέωσαν.
    Και σου ξαναλέω λοιπόν τον συνωστισμό τον είδα με τα ματάκια μου, εσύ συνέχισε να μιλάς για ζουμ που ποτέ σου δεν είδες απο κοντά

  5. #50
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μα στο 5G και στην Κίνα
    Για το 5G να το καταλάβω αν και δεν λένε τίποτα διαφορετικό απο την πλειοψηφία των καναλιών εκλαϊκευμένης επιστήμης. Αλλα για την Κίνα δεν βλέπω κάτι, παρα καταρρίψεις μύθων οτι οι Κινέζοι τρώνε μωρά, σκυλιά, φέρνουν σκύλους στην Ελλάδα κλπ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεβρακώθηκαν οι πάντες για την προπαγάνδα που γίναμε μάρτυρες και τα ellinika hoaxes πετούσαν χαρταετό. Ασχολήθηκαν ξόφαλτσα με το θέμα. Μας υποχρέωσαν.
    Ξόφαλτσα δεν ήταν σίγουρα. Είχα δει το θέμα τους και είχαν κάνει αρκετά καλή ανάλυση.

    Κατ'όπιν εορτής ήταν και το τελικό «συμπέρασμα» τους τοπανέτσιλίγομέσααποταδόντια.

  6. #51
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στην αρχή ειδικά ήταν απαραίτητοι καθότι η παραπληροφόρηση, ειδικά όσον αφορούσαν τους πρόσφυγες ήταν το έλα να δεις. Απο φτιαχτά βίντεο, ψεύτικες εικόνες κλπ. Ακόμα και για τα απλά θέματα που φαίνονται κατάφορα ψέμματα σε μένα και σένα, δυστυχώς σε πολλούς δεν φαινόντουσαν. Δεν νομίζω οτι απευθύνονται ούτε σε αυτούς που καταλαβαίνουν τις μαλακίες ολότελα πριν τις διαβάσουν, ούτε σε αυτούς που είναι πεπεισμένοι, αλλα σε αυτούς που είναι στο μεταίχμιο. Αυτοί που αναρωτιούνται «μήπως τελικά η γη να είναι επίπεδη;» και να πέφτουν στο τριπάκι.

    Στα επιστημονικά τους γενικά κάνουν πολύ καλή δουλειά, και πέραν των εμβολίων-αυτισμού και της κλιματικής αλλαγής (που δεν υπάρχει κανένας διχασμός, μην γελιόμαστε) δεν παρατήρησα να είναι απόλυτοι σε κάτι. Επίσης πρέπει να γίνουν εκλαϊκεύσεις αναγκαστικά. Δεν διάβαζα και τα πάντα που γράφανε βέβαια. Σε ποιο θέμα αναφέρεσαι;

    Σε αυτό με το συγκεκριμένο κόμμα που λες δυστυχώς εκεί με έχασαν τελείως. Όχι επειδή ήταν το συγκεκριμένο κόμμα, αλλα δεν περίμενα τέτοιο ξεπεσμό.

    Σωστό το τελευταίο που λες αλλα δεν μπορούμε/δεν έχουμε χρόνο όλοι να ερευνάμε για τα πάντα και το μέγεθος της πληροφορίας που δεχόμαστε είναι τρομακτικό. Ακόμα και να χαμε, πολλοί, να μη λέμε ψέμματα, δεν είμαστε ικανοί να «ερευνάμε» στα πάντα και σε πολλά θέματα η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

    Ναι σίγουρα, στο κομμάτι που έχει να κάνει με την αναζήτηση καθαυτή (reverse image search κλπ) είναι καλοί, στα υπόλοιπα φαίνεται πως χωλαίνουν.

    Η "έρευνα" τους για το 5G ήταν για παράδειγμα τελείως επιφανειακή, και εντάξει γελοιότητες με τσιπάκια και κορονοϊούς ή έξυπνες λάμπες που λειτουργούν ως κυψέλες εκπομπής πρέπει να ξεμπροστιάζονται, δεν μπορείς όμως χωρίς να έχεις την κατάρτιση να βγάζεις πόρισμα για το αν υπάρχει θέμα τελικά με τα Η/Μ ή όχι την στιγμή που υπάρχει διχογνωμία στην επιστημονική κοινότητα. Τουλάχιστον μίλα για αυτά που μπορείς να ξέρεις.

    Κάτι αντίστοιχο γίνεται και όταν μπλέκουν με τα γεωπολιτικά. Είχαν πάρει την "μελέτη" του bellingcat που πρόσβαλλε την απλή λογική, βόμβα που πέφτει από τα πόσα μέτρα ανοίγει μια τρύπα ίσια ίσια για να χωρέσει από το ταβάνι και σταματάει στο κρεβάτι που μένει όρθιο, ως ευαγγέλιο. Αργότερα που βγήκαν στα wikileaks πως οι εμπειρογνώμονες του opcw που έσπευσαν στο σημείο του συμβάντος είχαν αντίθετη άποψη και υπήρξε συγκάλυψη μέσα στον οργανισμό, έκαναν πως δεν το είδαν.

    Και αυτά είναι που πρόσεξα εγώ μόνο. Γενικά από την στιγμή που υπάρχουν συμφέροντα είναι δύσκολο να επαναπαυτείς. Φυσικά ισχύει αυτό που λες και δεν είναι ανθρωπίνως δυνατό να έχεις προσωπική άποψη για όλα, τουλάχιστον ας αφιερώνεις λίγο χρόνο να βρεις 2-3 σχετικά αξιόπιστες πηγές και να τις αξιολογείς συνεχώς. Όπως και να έχει χρόνο θα πρέπει να αφιερώσεις έτσι και αλλιώς, είτε για να ψάχνεις ο ίδιος πρωτογενώς είτε για να ψάχνεις άλλες πηγές και να κάνεις έναν έστω υποτυπώδη έλεγχο.

    Κατανοητή και η λογοκρισία εν μέρει γιατί δεν έχεις πάντα τους πόρους που έχει ο "αντίπαλος", αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που εσύ που επιβάλλεις την λογοκρισία είσαι αυτός με την ατζέντα; Και υπάρχουν πολλά είδη λογοκρισίας και μπορεί να γίνει και το fact-checking ακόμα μια μορφή, από την στιγμή που ο άλλος δεν θα κάτσει να ασχοληθεί παραπάνω και θα το δει επιφανειακά. Γενικά ο κόσμος δεν θέλει να ασχοληθεί ιδιαίτερα και θέλει απλά μια απάντηση και γρήγορα. Κατανοητό βέβαια.

    Δύσκολα τα πράγματα γενικά.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα στο 5G και στην Κίνα
    Καλώς και το γραφείο τύπου της ΝΔ. Μάλλον άθελα μου έθιξα ένα από τα όργανα της.

  7. #52
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων


    Καλώς και το γραφείο τύπου της ΝΔ. Μάλλον άθελα μου έθιξα ένα από τα όργανα της.
    Hello κινέζικη πρεσβεία, το πέτυχα πάντως οτι το θέμα σου ήταν το 5G, όχι ότι ήταν κάτι δύσκολο κρα κάνει, όποτε

  8. #53
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hello κινέζικη πρεσβεία, το πέτυχα πάντως οτι το θέμα σου ήταν το 5G, όποτε
    Στην θέση σου δεν θα μιλούσα. Γελοιοποιήθηκες με τις μάσκες που μετέδιδες αμασητη κυβερνητική προπαγάνδα και μετά έπρεπε να το γυρίσεις γιατι έκαναν κωλοτούμπα οι δικοί σου. Θα μπορούσσ πολύ άνετα να στο τρίβω στην μούρη για καιρό αλλά δεν ασχολήθηκα. Την επόμενη φορά δεν θα στην χαρίσω τόσο εύκολα.

    Κατά τα άλλα συγχαρητήρια που καταστρέψες άλλο ένα θέμα που γινόταν πολιτισμένη συζήτηση.

  9. #54
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κατανοητή και η λογοκρισία εν μέρει γιατί δεν έχεις πάντα τους πόρους που έχει ο "αντίπαλος", αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που εσύ που επιβάλλεις την λογοκρισία είσαι αυτός με την ατζέντα; Και υπάρχουν πολλά είδη λογοκρισίας και μπορεί να γίνει και το fact-checking ακόμα μια μορφή, από την στιγμή που ο άλλος δεν θα κάτσει να ασχοληθεί παραπάνω και θα το δει επιφανειακά. Γενικά ο κόσμος δεν θέλει να ασχοληθεί ιδιαίτερα και θέλει απλά μια απάντηση και γρήγορα. Κατανοητό βέβαια.

    Δύσκολα τα πράγματα γενικά.

    Εκεί το παίρνεις απόφαση οτι δεν υπάρχει ενημέρωση χωρίς ατζέντα απο πίσω και δρας αναλόγως. Το θέμα είναι να γλιτώσεις τα χοντρά (πχ που οδηγούν σε ασθένειες, κίνδυνο της ζωής, εγκλήματα μίσους, τέτοια πράγματα). Αν έχεις απο πίσω απο την παραπληροφόρηση ολόκληρους οργανισμούς και έθνη δεν νομίζω να έχεις ελπίδα.

  10. #55
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην θέση σου δεν θα μιλούσα. Γελοιοποιήθηκες με τις μάσκες που μετέδιδες αμασητη κυβερνητική προπαγάνδα και μετά έπρεπε να το γυρίσεις γιατι έκαναν κωλοτούμπα οι δικοί σου. Θα μπορούσσ πολύ άνετα να στο τρίβω στην μούρη για καιρό αλλά δεν ασχολήθηκα. Την επόμενη φορά δεν θα στην χαρίσω τόσο εύκολα.

    Κατά τα άλλα συγχαρητήρια που καταστρέψες άλλο ένα θέμα που γινόταν πολιτισμένη συζήτηση.
    Αντέ πάλι άρχισες.
    Για τις μάσκες τα είπαμε, δεν άλλαξε κάτι ούτε η κυβερνήση ούτε ο ΠΟΥ, αυτό που άλλαξε ήταν το ότι πλέον τους θεωρούν όλους ασθενείς.
    Συνέχισε αν θέλεις για τις μάσκες στο σχετικό νήμα, εδώ Μιλάμε για τα hoaxes

    Άκου λέει κατέστρεψα εγώ, αυτό που βγήκε και άρχισε να μιλάει στο άσχετο για γραφείο τύπου ΝΔ
    Δεν μου έχεις χαρίσει τίποτα, άλλωστε δεν θα μπορούσες είσαι τόσο μικρόψυχος

  11. #56
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αντε πάλι, χαλαρώστε παίδες Pls... πλέον είμαστε όλοι γνωστοί/άγνωστοι μεταξύ μας να τρωγόμαστε
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #57
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντέ πάλι άρχισες.
    Για τις μάσκες τα είπαμε, δεν άλλαξε κάτι ούτε η κυβερνήση ούτε ο ΠΟΥ, αυτό που άλλαξε ήταν το ότι πλέον τους θεωρούν όλους ασθενείς.
    Συνέχισε αν θέλεις για τις μάσκες στο σχετικό νήμα, εδώ Μιλάμε για τα hoaxes

    Άκου λέει κατέστρεψα εγώ, αυτό που βγήκε και άρχισε να μιλάει στο άσχετο για γραφείο τύπου ΝΔ
    Δεν μου έχεις χαρίσει τίποτα, άλλωστε δεν θα μπορούσες είσαι τόσο μικρόψυχος
    Έλεγες και άλλα με τις μάσκες πως δεν έχει νόημα να φοράς γιατί κολλάς τον ιό από τα μάτια, πως είναι πιο επικίνδυνη γιατί θα την πιάσεις με τα χέρια και διάφορα άλλα. Ασε δεν έχουμε πάθει ομαδική αμνησία.

    Μου αρέσει που το παίζεις πάντως και θιγμένος ενώ εσύ το ξεκίνησες όταν πετάχτηκες ύπουλα σαν την σουπιά. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.

    Κατά τα άλλα χαιρομαι που σε εκνεύρισα. Ίσως τώρα καταλάβεις πως κανείς τους άλλους να νιώθουν. Αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

  13. #58
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγες και άλλα με τις μάσκες πως δεν έχει νόημα να φοράς γιατί κολλάς τον ιό από τα μάτια, πως είναι πιο επικίνδυνη γιατί θα την πιάσεις με τα χέρια και διάφορα άλλα. Ασε δεν έχουμε πάθει ομαδική αμνησία.

    Μου αρέσει που το παίζεις πάντως και θιγμένος ενώ εσύ το ξεκίνησες όταν πετάχτηκες ύπουλα σαν την σουπιά. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.

    Κατά τα άλλα χαιρομαι που σε εκνεύρισα. Ίσως τώρα καταλάβεις πως κανείς τους άλλους να νιώθουν. Αλλά κρατάω μικρό καλάθι.
    Αυτό που μένει είναι πως το θέμα σου με τους ellinika hoaxes είναι το 5G, είναι λογικό να σε εκνευρίζει κάτι όταν είναι spot on και να προσπαθείς να ρίξεις λάσπη για άσχετα πράγματα.
    όπως είπα για τις μάσκες υπάρχει το σχετικό νήμα καθώς και τα γραπτά που μένουνε, δεν έχω πει κάτι λάθος ώστε να με εκνευρίσει αυτό που λες

  14. #59
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μένει είναι πως το θέμα σου με τους ellinika hoaxes είναι το 5G, είναι λογικό να σε εκνευρίζει κάτι όταν είναι spot on και να προσπαθείς να ρίξεις λάσπη για άσχετα πράγματα.
    όπως είπα για τις μάσκες υπάρχει το σχετικό νήμα καθώς και τα γραπτά που μένουνε, δεν έχω πει κάτι λάθος ώστε να με εκνευρίσει αυτό που λες
    Το έχω γράψει ακριβώς ποιο είναι το θέμα μου και η κριτική μου ήταν πολύ στοχευμένη. Μπορείς και μονος σου να ελέγξεις. Έγραψα μάλιστα και και καλά πράγματα. Αν είχες πρόθεση να κάνεις διάλογο και όχι να τρολάρεις και να εκνευρίσεις τον άλλο θα το είχες καταλάβει και δεν θα έριχνες λάσπη για δήθεν λάσπη.

    Εκτός αν έπεσα διάνα και το πρόβλημα σου είναι όντως πως αποδομω ένα όργανο προπαγάνδας της ΝΔ.

    Ίσως τελικά το τρολαρισμα να είναι καλύτερη εκδοχή τώρα που το ξανασκέφτομαι.

  15. #60
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Κάτι... ontopic για να γελάσουμε λίγο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EZIGyQJX0AAO3I4.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  232,8 KB 
ID: 215527

Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας